Klawiatury dla graczy: test 11 topowych modeli

Łukasz Józefowicz, redaktor serwisu technologie.gazeta.pl
Dobra klawiatura jest potrzebna każdemu, nie tylko graczom. Tak się jednak składa, że te najlepsze są przeznaczone właśnie dla nich. Testujemy jedenastkę najciekawszych modeli najciekawszych firm w tej branży.
Fot. Paweł Kiszkiel Fot. Paweł Kiszkiel

Klawiatury dla graczy (300 - 530 zł)

CORSAIR RAPTOR K50

CORSAIR RAPTOR K50Fot. Paweł Kiszkiel

Elegancka, z ogromnym wyborem dodatkowych przycisków. Podczas grania makra są zawsze w zasięgu ręki, do dyspozycji masz też kilka klawiszy multimedialnych i rolkę pozwalającą wygodnie regulować głośność. Stykowa, ale pisze się na niej znakomicie. Delikatne podświetlenie, port USB. Prawie najtańsza, raczej najlepsza! Niestety, trudno dostępna.

CENA 300 zł (Proline.pl)

STEELSERIES APEX

STEELSERIES APEXFot. Paweł Kiszkiel

W naszym teście rządzą niedrogie klawiatury stykowe. Apex ma wszystko, czego może potrzebować gracz: 22 (x4) przyciski makro, pięć oddzielnych stref podświetlania klawiszy i dwa wejścia USB. Duży rozmiar przycisków wymusza zmianę przyzwyczajenia do dystansu, jaki pokonują palce między literkami. To w połączeniu z niskim profilem klawiszy sprawia, że przestawienie się na apeksa nie jest natychmiastowe. No ale to problem wszystkich klawiatur tego typu. Gwarantujemy, że po przełamaniu pierwszych lodów nie będziesz robił literówek!

CENA 350 zł

RAZER BLACKWIDOW ULTIMATE 2014

RAZER BLACKWIDOW ULTIMATE 2014Fot. Paweł Kiszkiel

Solidna, podświetlana jadowicie zielonym kolorem. Bardzo wygodna do pisania i grania (trója za makra - tylko pięć przycisków), ma wejście USB oraz porty na słuchawki i mikrofon. Co ciekawe, zastosowane w klawiszach przełączniki - w przeciwieństwie do pozostałych klawiatur mechanicznych w tym zestawieniu - nie należą do rodziny Cherry MX. Zostały zaprojektowane przez firmę Razer i dostępne są w dwóch kolorach: pomarańczowym oraz zielonym. Tradycyjnie dla klawiatur z linii BlackWidow - brak podpórki na nadgarstki.

CENA 530 zł

. . .

Polyfgamia - przeglądamy pierwszy numer nowego Secret Service:

Zdjęcie Corsair Vengeance K50 Raptor Zdjęcie Razer BlackWidow Ultimate Zdjęcie SteelSeries Apex Gaming 64145
Corsair Vengeance K50 Raptor Razer BlackWidow Ultimate SteelSeries Apex Gaming 64145
Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
1
Fot. Paweł Kiszkiel Fot. Paweł Kiszkiel

Klawiatury dla graczy (500 - 700 zł)

ROCCAT RYOS MK PRO

ROCCAT RYOS MK PROFot. Paweł Kiszkiel

Solidna klawiatura, która wszystko robi dobrze, ale w niczym nie jest wybitna.

Przyciski wykonano z miłego w dotyku materiału, lecz przydałoby się więcej klawiszy "ekstra" - choć pod tym względem Ryos i tak stoi oczko wyżej od konkurencyjnych cenowo Durandala i MK-85, a wewnętrzna pamięć pozwala na zapisanie aż 500 makr. Są dwa wejścia USB i gniazdo audio. Przy podłączaniu myszki Roccata musisz instalować osobną aplikację - przyjemniejsze środowisko grania tworzą urządzenia Razera.

CENA 580 zł

LOGITECH G19S

LOGITECH G19SFot. Paweł Kiszkiel

Jedna z najdroższych "stykówek" na rynku, co wcale nie znaczy, że najlepsza. Jej wykonanie pozostawia trochę do życzenia - plastik mógłby być lepszy, a całość bardziej solidna - pod tym względem pozostaje w tyle za niektórymi tańszymi modelami. Nie można jednak powiedzieć, że G19s czegoś brakuje - ma 12 dodatkowych przycisków makro, wyświetlacz LCD ("gamepanel" - informacje z kompatybilnych gier oraz kilka aplikacji) i dwa wejścia USB. Korzysta się z niej bardzo wygodnie, nawet pomimo tego, że na biurku leży niemal całkowicie płasko, nie oferując możliwości ustawienia pod kątem.

CENA 700 zł

TESORO DURANDAL ULTIMATE

TESORO DURANDAL ULTIMATEFot. Paweł Kiszkiel

Jedna z lepszych, choć najprostszych klawiatur mechanicznych. Nie ma wydzielonych klawiszy do makr - przypisujesz je za pomocą oprogramowania. Dodatkowo F7 do F11 pozwalają zmienić profil makro, więc teoretycznie są tu większe możliwości kombinacji niż u paru konkurentów - w praktyce łatwo się w tym jednak pogubić. Durandal pozwala wpiąć dwa urządzenia USB oraz słuchawki i mikrofon.

CENA 500 zł (Sklep.hard-pc.pl)

QPAD MK-85

QPAD MK-85Fot. Paweł Kiszkiel

Bliźniaczka Tesorto Durandal - nie można oprzeć się wrażeniu, że obie klawiatury wyszły z tej samej fabryki... Oferują identyczne funkcjonalność i rozmieszczenie przycisków. Wiele osób może preferować mniej krzykliwy design MK-85. Bez wględu na to, który sprzęt wybierzesz, raczej będziesz zadowolony.

CENA 550 zł (Sklep.hard-pc.pl)

Zdjęcie Logitech G19s Zdjęcie QPAD MK-85 Zdjęcie Roccat RYOS MK PRO
Logitech G19s QPAD MK-85 Roccat RYOS MK PRO
Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
2
Fot. Paweł Kiszkiel Fot. Paweł Kiszkiel

Klawiatury dla graczy (160 - 1200 zł)

MAD CATZ S.T.R.I.K.E. 7

MAD CATZ S.T.R.I.K.E. 7Fot. Paweł Kiszkiel

Prawdopodobnie najbardziej niezwykła i najdroższa klawiatura świata. Konstrukcja jest modułowa, panele można regulować, układając wersję dla prawo- i leworęcznego maniaka gier MMO, RPG, FPS, MOBA... Najfajniejszym gadżetem jest tu dotykowy ekran LCD, na którym wyświetla się m.in. 12 przycisków makro, uzupełniających podstawową dziewiątkę. To także kontroler multimedialny, który pozwala szybko połączyć się ze znajomymi, a nawet zapisywać notatki w pamięci klawiatury. Trudno o jednoznaczną ocenę, w kilku kategoriach punkty można było przyznać inaczej. No i zabrakło dla niej pozycji: "bajery"...

CENA 1200 zł

NATEC GENESIS RX88

NATEC GENESIS RX88Fot. Paweł Kiszkiel

Prosta klawiatura, która nie oferuje wielu dodatkowych funkcji, ale to, co robi, robi przyzwoicie. Tania, lecz mechaniczna. Mechaniczna, jednak przełączniki tylko w wersji czarnej. Problem stanowią też same klawisze: niewielki rozmiar oraz materiał, z jakiego zostały wykonane. Producent starał się połączyć matowe i błyszczące tworzywo, a jednocześnie ustawić sprzęt na dolnej półce cenowej. W efekcie zrobił coś, co nie jest zbyt przyjemne w dotyku.

CENA 300 zł

THERMALTAKE CHALLENGER PRO

THERMALTAKE CHALLENGER PROFot. Paweł Kiszkiel

Thermaltake (Tt) jest firmą produkującą chłodzenie do komputerów, więc nie powinno dziwić, że do swojej klawiatury dodaje wentylator. Mały wiatraczek możesz zamontować obok przycisków WASD, by chłodził dłoń podczas intensywnej gry. To niepotrzebny i delikatny dodatek do przeciętnej klawiatury. Choć Challenger ma 10 dodatkowych przycisków i atrakcyjne czerwone podświetlenie, jej używanie nie należy do najwygodniejszych. Z drugiej strony jest 10-krotnie tańsza od Mad Catza, na którym nie pisze się wygodniej.

CENA 160 zł (Itpromo.pl)

CM STORM QUICKFIRE

 

CM STORM QUICKFIREFot. Paweł Kiszkiel

 

Mała, niepozorna klawiatura dzięki solidnej budowie i zastosowaniu mechanicznych przełączników (nie ma wersji czarnej) jest o wiele wygodniejsza w obsłudze, niż można przypuszczać. A kiepski wynik końcowy testu to matematyczny efekt braku klawiszy makro. Ciasne rozmieszczenie przycisków nie przeszkadza podczas pisania, ale staje się problemem podczas gry. Konieczność zbicia ręki w formę przestraszonego pająka jest na dłuższą metę niewygodna...

CENA 350 zł (Sklep.hard-pc.pl)

Zdjęcie CM Storm QuickFire SGK-4011-GKCM1 Zdjęcie Mad Catz Cyborg S.T.R.I.K.E. 7 Zdjęcie THERMALTAKE eSPORTS CHALLENGER Pro
CM Storm QuickFire SGK-4011... Mad Catz Cyborg S.T.R.I.K.E. 7 THERMALTAKE eSPORTS CHALLEN...
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
3
Więcej na ten temat: gry, komputery, sprzęt, testy