14 najlepszych gier na komórki w 2014 r.

Łukasz Józefowicz
Najczęściej ściągana nie znaczy najlepsza! My prezentujemy gry na iOS i androida - naszym zdaniem - wybitne. Aby ułatwić ci wybór, podzieliliśmy je na niestandardowe kategorie. Od razu widzisz, czy aplikacja nadaje się do krótkich sesji w tramwaju, czy to kanapówka na deszczowe wieczory.
fot. Materiały prasowe fot. Materiały prasowe

Kingdom Rush

Kiedyś najpopularniejszym rodzajem gier na telefony był tzw. tower defence. Budujesz wieżę broniącą jedną stronę mapy przed nadchodzącymi z drugiego końca przeciwnikami. Najlepszą z takich serii jest "Kingdom Rush" (jedynka oraz dwójka: "Frontiers"). Oferuje mnóstwo ładnych plansz stworzonych z poczuciem humoru, świetną mechanikę i wielu bohaterów, którzy wspierają twoje starania. Dobre planowanie i szybkie myślenie wymagane!

Cena: 3 zł ("Frontiers": 6 zł)

1
fot. Materiały prasowe fot. Materiały prasowe

Hitman Go

Seria, którą zna każdy gracz - najpierw królowała na PC, potem zawitała na konsole, a teraz doczekała się swojej wyjątkowej edycji mobilnej. Producent "Hitman GO" nie stworzył bowiem klona poprzednich wersji, tylko zrobił coś zupełnie nowego - grę logiczną zaprezentowaną w formie dioramy z miniaturowymi ludzikami na podstawkach. Duża mapa podzielona jest na poziomy, każdy stanowi osobne wyzwanie - od unikania strażników po zlikwidowanie celu (zbicie pionka). Rozgrywka w systemie turowym.

Cena: 17 zł

2
fot. Materiały prasowe fot. Materiały prasowe

Monument Valley

Piękna, hipnotyzująca i nietuzinkowa gra logiczna. Główną bohaterką sterujesz, dotykając miejsca, do którego chcesz, by się udała, jednak zagadki rozwiązujesz bez pomocy awatara. Manipulując elementami na ekranie i tworząc niemożliwe przestrzenie, niczym z grafik M.C. Eschera, pomagasz jej przejść do końca poziomu. Pastelowy świat i supermuzyka. Polecamy grać w słuchawkach.

Cena: 14 zł

3
fot. Materiały prasowe fot. Materiały prasowe

Device 6

Przepiękna gra, która wymaga skupienia, ale w zamian oferuje rozrywkę jak żadna inna! To mobilna, udoskonalona wersja książek-paragrafówek: czytasz fragment tekstu, po czym sam wybierasz jedną z możliwości rozwoju akcji - tak tworzysz dalszy ciąg opowieści. "Device 6" w pełni wykorzystuje potencjał nowoczesnych urządzeń. Historię przewijasz na ekranie, tekst zmienia położenie, pojawiają się interaktywne ilustracje, a całość dopełnia subtelna ścieżka dźwiękowa. Znajomość angielskiego niezbędna.

Cena: 13 zł

4
fot. Materiały prasowe fot. Materiały prasowe

D&D Lords Of Waterdeep

Na telefony i tablety dostępnych jest wiele adaptacji gier planszowych. Dotykowy interfejs sprawdza się znakomicie przy takich produkcjach. My polecamy "Lords of Waterdeep", która pomimo rozbudowanej planszy świetnie skaluje się do małego ekranu iPhone'a. Twój lord przy pomocy poszukiwaczy przygód wykonuje zadania z tawerny, zwiększając swe wpływy w mieście. Dostępny jest tryb wieloosobowy - taką partię możesz rozgrywać przez kilka dni.

Cena: 23 zł

5
fot. Materiały prasowe fot. Materiały prasowe

Anomaly 2

Znakomity polski wkład do gatunku tower defence. Co ciekawe, zamiast stawiać wieże, atakujesz je. Dobierasz pojazdy, kolekcjonujesz umiejętności i niszczysz fortce przeciwnika. "Anomaly 2" oferuje tryb dwuosobowy, w którym drugi gracz jest obrońcą.

Cena: 15 zł

6
fot. Materiały prasowe fot. Materiały prasowe

Ingress

Darmówka Google?a angażuje podczas spaceru po mieście, niektórzy nawet traktują ją jako pretekst, by wyjść i trochę pobiegać. Aplikacja wykorzystuje GPS i mapy. Przemieszczasz się po okolicy, wchodząc w interakcję z wirtualnymi obiektami, np. przejmując portal dla swej drużyny. Bo w różnych miejscach na świecie pojawiły się źródła energii, tworzone przez obcą rasę! Ziemianie tworzą frakcje. Jedna to ruch oporu, a druga to tzw. Oświeceni, przekonani, że obcy chcą pomóc ludzkości. Przy włączeniu gry decydujesz, po której stronie się opowiadasz. A potem codziennie w drodze do pracy przejmujesz wskazane obiekty. Wciągające.

Cena: darmowa

7
fot. Materiały prasowe fot. Materiały prasowe

Game Dev Story

Jeśli zastanawiałeś się, jak działa branża gier wideo, to możesz się dowiedzieć. W tym symulatorze prowadzisz zespół programistów i grafików, wymyślając i sprzedając swoje tytuły. Zatrudniasz pracowników, kupujesz licencje na nowe konsole, decydujesz o budżetach reklamowych, wychodzisz na prostą. Nieskomplikowana, wkręcająca aplikacja.

Cena: darmowa

8
fot. Materiały prasowe fot. Materiały prasowe

Neuroshima Hex

Bardzo taktyczna polska planszówka. Akcja dzieje się w dystopicznej, postapokaliptycznej przyszłości świata Neuroshimy. Masz do wyboru wiele armii, każda prezentuje inny styl. Celem rozgrywki jest zniszczenie głównej bazy przeciwnika i jednocześna obrona swojej - widać inspirację szachami. Można grać ze znajomymi w sieci.
Cena: 10 zł

9
fot. Materiały prasowe fot. Materiały prasowe

Super Hexagon

Na urządzenia przenośne nie brakuje zręcznościówek. Ta wciąga bardziej niż "Flappy Bird"! W hipnotycznej przestrzeni przesuwasz strzałkę po krawędziach heksagonu, unikając spadających, losowo generowanych przeszkód. To trudne, wymaga skupienia, ale też można grać krótkimi rzutami, nawet po kilkanaście sekund. Główny minus jest taki sam, jak w przypadku "Flappy Bird" - może wkurzyć do granic wytrzymałości!

Cena: 10 zł

10
fot. Materiały prasowe fot. Materiały prasowe

Traps N' Gemstones

Bodaj najlepsza platformówka mobilna. Wcielasz się w postać do złudzenia przypominającą Indianę Jonesa, by odzyskać relikty skradzione z piramidy. Gra zaprojektowana w stylu znanym jako "metroidvania" (od tytułów gier Nintendo "Metroid" i "Castlevania"), czyli pokazuje otwarty świat, w którym zbierasz przedmioty i rozwiązujesz zagadki. Pomagają w tym mapa i ekran ekwipunku. Sterowanie zostało dostosowane do mało precyzyjnych przycisków ekranowych, więc nie spodziewaj się szybkich skoków i uników - to zabawa spokojna i przyjemna.

Cena: 19 zł

11
fot. Materiały prasowe fot. Materiały prasowe

Superbrothers: Sword And Sworcery

Przygodówka o dziwnych perypetiach rycerza próbującego zdobyć księgę zwaną "Megatomem". Gra ma fajną pikselową grafikę i przepełniona jest żartobliwymi anachronizmami, których zrozumienie wymaga znajomości języka angielskiego. Aplikacja wykorzystuje akcelerometr. Po obróceniu urządzenia o 90° bohater wyjmuje miecz i jest gotowy do walki. Do tego faza księżyca w realnym świecie ma wpływ na wydarzenia. Polecam zwiedzać to uniwersum w słuchawkach, by lepiej wczuć się w klimat.

Cena: 14 zł

12
fot. Materiały prasowe fot. Materiały prasowe

Chrono Trigger

Jeśli masz sentyment do starych gier lub po prostu lubisz dobre RPG, nie możesz przegapić propozycji mobilnych studia Square Enix. Do wyboru jest cykl "Final Fantasy", "Tactics" oraz nasz faworyt "Chrono Trigger". Podróżujesz w czasie, walczysz z potworami i ratujesz księżniczkę z opałów. Grafika to dzieło Akiry Toriyamy (m.in. seria "Dragon Ball"). Na co czekasz, przygoda czeka!

Cena: 30 zł

13
fot. Materiały prasowe fot. Materiały prasowe

Trainyard

Świetna gra logiczna, w której łączysz torami stacje kolejowe. Najpierw palcem rysujesz przebieg trasy, po czym puszczasz pociągi i sprawdzasz, czy wszystko działa, jak powinno. Możesz stawiać zwrotnice, łączyć dwa składy w jeden, z czasem będziesz musiał zapewnić przejazd nawet kilkunastu lokomotywom. Rozgrywka podzielona jest na zadania, które stają się coraz trudniejsze. Można bawić się krótkimi seriami - i jest to chyba najlepsza gra na takie urywane sesje!

Cena: 9,50 zł

14
Więcej na ten temat: gry, poradnik, prezenty, smartfony