Gadżety, które ułatwią... lub ubarwią twoje życie

Tomasz Kostrzewa
Od genialnej klamry do roweru po kieszonkowy ekspres do kawy. Przedstawiamy 9 kolejnych gadżetów, które mogą zmienić losy naszej cywilizacji.
fot. Seatylock fot. Seatylock

KICKSTARTER: SEATYLOCK

Gadżet wyrobił ponad 300% crowdfundingowej normy finansowej. Nic dziwnego, gdyż pomysł jest oryginalny i ma związek z rowerami. To połączenie siodełka z zapięciem. Spryt i wygoda - Seatylock składa się i chowa w sztycy. Nałożony na koło, staje się zagwozdką dla złodzieja. No bo co jest gorsze - próba przełamania/przepiłowania wytrzymałej ochrony czy perspektywa późniejszej jazdy bez siodełka?

Seatylock.com
CENA: 250 zł
WYSYŁKA: 50 zł
DLA: rowerzysty

1
fot. Perpetualkid fot. Perpetualkid

CZAS, KASA I RECYKLING

Życie gitarzysty to nie tylko seks, narkotyki i rock'n'roll. To także gubienie kostek. Gwiazda rocka ma ze sobą kontener zapasów, ale mniej zawodowy szarpidrut może mieć problem z szybkim zastąpieniem zguby. Rozwiązanie? Pick Punch, czyli poręczna maszynka do robienia kostek. Działa na zasadzie dziurkacza, wycinając w plastikowych kartach kształt plektronu. Tu też bycie gwiazdą rocka pomaga, bo masz więcej zbędnych kart kredytowych.

Perpetualkid.com
CENA: 85 zł
WYSYŁKA: 150 zł
DLA: dobrego gitarzysty
NIE DLA: sąsiada zza ściany

2
fot. Nike fot. Nike

PRZYSZŁOŚĆ POWRACA

Jakiś czas temu Nike wypuściło na rynek limitowaną edycję obuwia wzorowanego na słynnym trampku z drugiej części "Powrotu do przyszłości" (niestety bez automatycznych sznurówek). Jej propozycja była jednak droga i trudno dostępna, czas więc na nowe podejście. Zmieniła się firma, zniknęło wiadome logo - ale została licencja Universal Studios. Cena spadła. Dzięki Back to the Future 2 Light Up Shoes rok 2015 nastał szybciej! Lecz automatycznych sznurówek wciąż brak.

Halloweencostumes.com
CENA: 330 zł
WYSYŁKA: 60 zł
DLA: fana kina
NIE DLA: fana mody - wciąż wyprzedzają epokę

3
fot. Tihk fot. Tihk

MAŁY KLUCZ, WIELKA UCIECZKA

Oto Tiny Inconspicuous Handcuff Key, czyli uniwersalny kluczyk otwierający "standardowe" kajdanki. Jeśli spodziewasz się najazdu policji, powinieneś go ukryć w gaciach, pomoże w ucieczce. Ciężko znaleźć alternatywną sytuację, w której można zastosować taki gadżet. No, do głowy przychodzi nam jedna - ale w tym wypadku wcale nie masz na sobie garderoby.

Tihk.co
CENA: 40 zł
WYSYŁKA: 30 zł
DLA: rubasznego wuja
NIE DLA: smutnej cioci

4
tof. Hammacher tof. Hammacher

Marzenie barowych sportowców

O tym niesamowitym combo - stole bilardowym transformującym się w stół do air hockeya (i z powrotem) - możemy powiedzieć jedno ponad wszelką wątpliwość: drogie. Taniej kupisz dwa osobne stoły. Ale trudniej będzie ci znaleźć na nie miejsce w domu. Decydując się na The Rotating Air Hockey to Billiards Table, oszczędzasz przestrzeń, którą możesz przeznaczyć na inne cele. Wiesz, na przykład na flippera czy piłkarzyki...

Hammacher.com
CENA: 2650 zł
WYSYŁKA: ustalana indywidualnie

DLA: kogoś, kto potem zaprosi cię na partyjkę
NIE DLA: osób, które preferują wypoczynek bardziej aktywny

5
fot. Hammacher fot. Hammacher

DOMOWY POLIGRAF

Z ośmiu sezonów "Doktora House'a" zapamiętaliśmy dwie mądrości. To nigdy nie jest toczeń, a wszyscy kłamią. Przy czym wykrycie kłamstwa jest łatwiejsze niż wykrycie tocznia - zwłaszcza jeśli masz przy sobie taki gadżet. W specjalne czujniki The Home Lie Detector Testu wsuwasz palce przesłuchiwanego, a wtyczkę USB podłączasz do komputera z darmowym programem, katalogującym odczyty pulsu i przewodnictwa skóry. I już. Prawda nas wyzwoli. Opcjonalnie: rozkręci imprezę.

Hammacher.com
CENA: 1320 zł
WYSYŁKA: ustalana indywidualnie
DLA: ojca dorastających dzieci
NIE DLA: grzebiących w polityce

6
fot. Tiny Circuits fot. Tiny Circuits

MINICOMBO GADŻECIARZA

Jeśli jesteś fanem modnych przenośnych gadżetów: smartwatchów, Google Glass czy mobilnych konsol do gier, zapewne ucieszysz się, że już niedługo będziesz mógł mieć je wszystkie w urządzeniu wielkości paznokcia. Oto TinyScreen, czyli tyci ekran, który wyświetla wideo, paruje się ze smartfonem oraz obsługuje gry. Wystarczy dodać elementy poboczne (obudowę, dżojsticzek) i twoje wszystko-w-1 staje się faktem. Za ułamek ceny wyjściowej oryginalnych urządzeń!

Tiny-circuits.com
CENA: 165-660 zł
WYSYŁKA: 17 zł
DLA: fana elektroniki
NIE DLA: osób ze słabym wzrokiem

7
fot. AirVR fot. AirVR

WIRTUALNA ALTERNATYWA

Wszyscy czekają na rewolucję, którą ma wzniecić Oculus Rift. Wirtualne okulary kupione przez Facebooka trafią do sprzedaży jakoś w przyszłym roku i będą kosztować między 700 a 1300 zł. A gdybyś mógł w wirtualny świat zagłębić się wcześniej i za ułamek tej ceny? To dają ci AirVR - dwie soczewki, przed którymi montujesz iPada Mini lub iPhone'a 6 i zakładasz cały zestaw na głowę. Równie ważne jednak jak to, co widzisz (3D), jest to, czego nie widzisz - że wyglądasz idiotycznie.

Getairvr.com
CENA: 145 zł
WYSYŁKA: 65 zł
DLA: osób o mocnych błędnikach
NIE DLA: Marka Zuckerberga

8
fot. Minipresso fot. Minipresso

KIESZONKOWE ESPRESSO

W hotelu, pod namiotem, na nartach, podczas wycieczki pieszej, w pociągu... We wszystkich tych miejscach możesz się cieszyć smakiem espresso, bez konieczności targania ze sobą pokaźnych rozmiarów maszyny. Minipresso ma 18 cm wysokości i nie potrzebuje zasilania (wlewasz gorącą wodę, kawę wyciskasz ręcznie, chwytając maszynkę i dociskając pompkę) - i gotowe. Nie musi być to tylko wakacyjny gadżet - możesz zabrać go do pracy, oszczędzając sobie konieczności stania w kolejce do biurowego ekspresu.

Minipresso.com
CENA: 130 zł
WYSYŁKA: 30-65 zł
DLA: mobilnego kawosza
NIE DLA: mówiących "ekspresso"

9
Więcej na ten temat: ciekawostki, gadżety, nowe technologie, sprzęt