Do czego dziś służy smartfon

Piotr Gnyp
Wyobrażasz sobie świat bez komórki? Oczywiście, że nie. Niedługo dzwonienie będzie funkcją trzeciorzędną, telefon staje się multimedialnym centrum dowodzenia życiem.

Telewizor

Jak to się łączy: Wi-Fi

Zacznijmy od rzeczy oczywistych - nie po to kupiłeś dziesiątki cali przekątnej ekranu telewizora, by swoje nagrania Full HD oglądać na tych nędznych kilku calach smartfona, prawda?
Zwykle bez problemu połączysz telewizor i telefon tej samej marki (LG, Samsung itp.), o ile oczywiście oba urządzenia są nowej generacji i znajdują się w tej samej sieci lokalnej. Producenci zapewniają specjalne aplikacje, umożliwiające przejęcie kontroli nad odbiornikiem.

Co jednak zrobić, gdy masz do czynienia z różnymi firmami? Tu zaczynają się schody. Warto sprawdzić, czy komórka i telewizor wyposażone są w technologię DLNA albo czy obsługują standard Miracast. Jeżeli i to nie, to... wciąż nie wszystko stracone. Musisz po prostu kupić dodatkowy gadżet, umożliwiający bezproblemowe i bezprzewodowe przesyłanie obrazu. Dla androidowców i miłośników Google?a będzie to np. Chromecast, zaś ajfonowcy zainteresować się powinni Apple TV.

fot. materiały prasowe

Zdjęcie Apple TV MD199HC/A Zdjęcie Google Chromecast 811571013579
Apple TV MD199HC/A Google Chromecast
Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
1

Głośnik

Jak się łączy: BT, Wi-Fi

Połączenie głośników z telefonem jest jedną z prostszych rzeczy pod słońcem. Najczęściej komórkę parujesz z odbiornikiem via Bluetooth, czasem przez Wi-Fi (np. w apple?owskiej techonlogii Air Play). Pierwsza metoda często zawodzi, ma ograniczony zasięg i po prostu co jakiś czas złośliwie nie działa; na połączeniu za pomocą sieci bezprzewodowej możesz polegać. Ceny głośniczków zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a kończą na...

fot. materiały prasowe

2

Drukarka

Jak się łączy: Wi-Fi

Drukowanie to relikt starych, analogowych czasów. Wysyłanie dokumentów, składanie podpisów i cały obieg urzędowy - zimny prysznic dla żyjących w cyfrowym świecie. Aby coś wydrukować, pliki fizycznie trzeba (było) mieć "przy sobie, w komputrze" i dać je maszynie do ręki. Jak zwierzęciu.
Na szczęście i na to matka natura ma sposoby. Współczesne drukarki są wyposażone w moduły Bluetooth i Wi-Fi, a przez to mogą połączyć się z telefonami na wiele sposobów. Przy AirPlay i iPhonie wystarczy, że smartfon i drukarka znajdą się w sieci lokalnej. Analogiczne rozwiązania są dostępne również dla Androida, gdzie drukarka powinna pojawić się jako jedna z opcji udostępnienia dokumentu. Jeżeli tak nie jest, warto sprawdzić, czy można zainstalować dla niej odpowiednie sterowniki lub aplikację.

fot. materiały prasowe

3

Samochód

Jak się łączy: 3G

Telefon w samochodzie to klasyka. Kochamy jeździć i rozmawiać, ale to przecież nie wszystko. Zestaw głośnomówiący to epoka smartfona łupanego. Teraz możesz o wiele więcej. Zaczynając od puszczania muzyki, przez synchronizację z nawigacją, aż do cudów takich, jak wcześniejsze odpalenie auta, by nagrzało się odpowiednio na twoje przybycie, czy uruchamianie autoalarmu albo zamykanie drzwi. Możliwości zależą od zainstalowanego patentu, wypatrzony przez nas, nagrodzony CES Innovation Award (i przeznaczony na rynek amerykański) wymaga modułu z anteną instalowanego w aucie.

fot. materiały prasowe

4

Dron

Jak się łączy: Wi-Fi

Drony z impetem wdarły się do naszej świadomości i rzeczywistości. Z bardzo drogich, nikomu poza armią niepotrzebnych gadżetów stały się nagle przedmiotem powszechnego pożądania. I niebawem spotkamy je wszędzie.
Działania wywiadowcze to jedno, ale drony stać na wiele więcej. Za ich pomocą można dostarczać przesyłki, prowadzić podniebne, wirtualne bitwy, zupełnie jak w grach wideo, pokazywać piękne krajobrazy (lub ich piękne mieszkanki).

fot. materiały prasowe

5

Zabawka

Jak się łączy: BT

Chyba każda współczesna multimedialna zabawka ma aplikację wzbogacającą jej możliwości. Od apki pomagającej opiekować się z maskotką Furbie, dzięki której zrozumiesz jej język i wirtualnie ją nakarmisz, aż do tej umożliwiającej sterowanie kulą Sphero. Możliwości jest multum. Telefony biorą udział i pomagają nam w rozmaitych grach planszowych (Dice+), stając się nieodłącznymi towarzyszami zabawy.

fot. materiały prasowe

6

Smartwatch

Jak się łączy: BT

Od kiedy telefony wyzwoliły nas od konieczności noszenia zegarków i uwolniły nadgarstki użytkowników, twórcy gadżetów zaczęli knuć na nowo, jak je zająć. Pomysł, na który wpadli, nie był szczególnie oryginalny - bo znowu dali nam zegarek (oraz opaskę). Tym razem jednak - inteligentny. Przynajmniej z nazwy.

A o co właściwie chodzi? O to, byś nie musiał wyjmować komórki z kieszeni. W końcu najważniejsze informacje da się wyświetlić na małym ekranie smartwatcha.

Niektóre modele są też niezależnymi telefonami, mają slot na kartę microSIM.

Póki co zegarki dostępne są tylko dla androidowców. Na premierę Apple Watch wciąż czekamy.

fot. materiały prasowe

7

Konsola

Jak się łączy: Wi-Fi

"Drugi ekran" od dłuższego czasu ma stać się faktem, ale póki co jakoś nie chce. Chodzi o granie i oglądanie filmów ze smartfonem w ręce. Na telewizorze dzielny kosmiczny wojownik pozbawia życia podłych przeciwników, a w tym czasie komórka pokazuje twoje statystyki czy też mapę. Analogicznie sprawa ma wyglądać przy serialach czy filmach. Podczas oglądania "Gry o tron" drugi ekran pokazuje topografię Westeros bądź też informuje, kim jest postać, którą aktualnie widzisz. Pojawiły się odpowiednie aplikacje zarówno dla Xboksa, jak i dla PlayStation, ale ich wykorzystanie w grach jest znikome. Najlepsze, co cię może teraz spotkać, to opcja zdalnego grania z konsoli na telefonie lub tablecie - opcja dostępna dla urządzeń z serii Sony Xperia Z2 i Z3.

fot. materiały prasowe

8
Więcej na ten temat: ciekawostki, poradnik, smartfony