10 wynalazków z Kickstartera, które musisz zobaczyć

MW
Siła Internetu jest ogromna. Pokazują to chociażby sukcesy platform crowdfundingowych, dzięki którym domorośli wynalazcy mogą realizować swoje - często wręcz rewolucyjne - projekty. Zobaczcie najciekawsze gadżety, które wchodzą właśnie na rynek dzięki platformie Kickstarter.
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Kickstarter. Co to właściwie jest?

Kickstarter to jedna z najbardziej znanych na świecie platform crowdfundingowych. Za pośrednictwem tej amerykańskiej witryny można zgłosić swój pomysł, wpisać kwotę potrzebną do jego realizacji i na tyle przekonująco go opisać, aby zarazić nim jak największą liczbę internautów. Ci, wpłacając nawet najmniejsze sumy, pomogą mam zrealizować projekt, przy okazji stając się "współudziałowcami"ewentualnego sukcesu całego przedsięwzięcia.

Portal został wiosną 2009 roku przez artystę - Perrye'go Chena, redaktora portalu Emusic - Yancey'a Stricklera i Charlesa Adlera - programistę. Trójce przyjaciół z Nowego Jorku udało się stworzyć witrynę, dzięki której sfinansowano ponad 200 tys. różnych projektów na łączną kwotę ok. 1,5 mld dolarów.

Kickstarter.comKickstarter.com

Wiele z gadżetów, które przedstawiamy na kolejnych stronach, robią już za oceanem furorę. A na rozgrzewkę rzućcie okiem też na polski projekt, któremu udało zebrać na Kickstarterze okrągłą sumkę na rozruch:

1
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

The Micro - mini drukarka 3D

Drukarka 3D to kolejna ikona naszych czasów. Pomysłodawcy projektu The Micro postawili sobie za cel wprowadzenie tego rodzaju urządzeń "pod strzechy", tak aby zadomowiły się na biurkach zwykłych ludzi, a nie tylko w zaawansowanych laboratoriach. Dlatego wyróżnikami The Micro są przede wszystkim łatwość w obsłudze, lekka waga (ok. 1 kg) i dostępność - cena drukarki ma być bardzo przystępna i wynosić około 300 dolarów. Te argumenty trafiły do internautów, którzy potrzebne na realizację projektu 50 tys. dolarów wpłacili w... 11 minut. Do dzisiaj inicjatywa uzbierała już grubo ponad 3 mln dolarów!

2
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Pebble Time - smartwatch, który jest naprawdę smart

Absolutny hit Kickstatera - kolejna generacja stworzonego w Kalifornii e-papierowego smartwatcha uzyskała aż 20 mln dolarów, czyli ponad 4000% potrzebnej do zrealizowania projektu kwoty. Wyróżnikiem tego smartwatcha jest "cyferblat" wykonany w technologii e-papieru, który pozwala urządzeniu na ciągłe pokazywanie godziny i naprawdę długi czas funkcjonowania - nawet do siedmiu dni bez konieczności ładowania. Co więcej, Pebble Time ma także wbudowany mikrofon, dzięki któremu możemy robić notatki głosowe. Poza tym zegarek jest oczywiście wodoodporny i w pełni kompatybilny z ponad 6 tys. różnych aplikacji i programów. No i najważniejsze - kosztuje jedynie 199 dolarów!

3
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

The Dash - wyjątkowe słuchawki

Za projektem, który za pomocą portalu Kickstater uzyskał prawie 3,4 mln dolarów, stoi pochodząca z Monachium niemiecka firma BRAGI. Słuchawki The Dash są nie tylko niewielkich rozmiarów - nie potrzebują również kabla, ponieważ ze smartfonem łączą się za pomocą technologii Bluetooth. Mało tego... one właściwie w ogóle nie potrzebują odtwarzacza, bo posiadają wbudowaną pamięć wielkości 4 gigabajtów. A jak wobec tego steruje się głośnością albo zmienia utwory? Dotykiem. To nie wszystko - słuchawki The Dash wyróżniają się na tle konkurencji tym, że mogą służyć jako sportowa smartopaska - mierzą puls, liczą spalone kalorie, przebyty dystans i prędkość, z jaką pokonało się całą trasę. Koszt? Około 200 dolarów.

4
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Pono Music - empetrójka jeszcze nie zginęła

Pono Music Player ma udowodnić, że nawet w czasach smartfonów jest jeszcze miejsce dla tradycyjnych przenośnych odtwarzaczy muzyki. Dowodem na poparcie tezy może być uzyskanie na ten projekt miliona dolarów w zaledwie 24 godziny. Co zatem skłoniło internautów do takiej hojności? Przede wszystkim to, że na Pono Music Playerze można posłuchać nie tylko plików mp3. Wręcz przeciwnie - sprzęt został stworzony, aby zaoferować wręcz audiofilską jakość dźwięku - co najmniej taką, z jaką mamy do czynienia na nieskompresowanych płytach CD. Wraz ze sprzedażą odtwarzacza wystartował także serwis Pono Music, z którego można ściągnąć pliki w formacie FLAC, nawet w wysokim standardzie 192 kHz/24 bit. Ceny samych albumów mieszczą się w przedziale pomiędzy 15 a 25 dolarów. Zdarzają się także promocje!

5
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Zano - Nano Drone. Mały może więcej!

Wszelkiej maści drony zdążyły już podbić wiele rynków na świecie, a portale zajmujące się nowinkami technicznymi prześcigają się w wiadomościach na temat kolejnych pomysłów wykorzystywania tych urządzeń w różnych branżach. A co powiecie na drona, którego można użyć do robienia naprawdę widowiskowych... selfies? Do tego może służyć właśnie Nano Drone - projekt na Kickstarterze otrzymał ponad 2 mln funtów, czyli prawie 20 razy więcej niż zakładano (125 tys. funtów).

Dron jest malutki, a na swoim "pokładzie" ma kamerę HD, a sterować można nim za pomocą swojego smartfona. Pilotaż jest bardzo prosty, wręcz intuicyjny, a dodatkowo pomagają nam umieszczone na dronie czujniki, dzięki którym urządzenie samo omija różne przeszkody. Co więcej, kiedy dron wykryje, że coraz sygnał sieci WIFI jest coraz słabszy lub bateria powoli się wyczerpuje, sam automatycznie powróci do smartfona.

6
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

OUYA - nowy wymiar grania

Czy wyrósł nam konkurent dla Play Station czy Xboxa? Czas pokaże. Na razie pierwszym sukcesem twórcy konsoli OUYA jest zebranie najszybciej w historii Kickstartera miliona dolarów - stało się to w zaledwie... osiem godzin! Co ciekawe, na zrealizowanie projektu firma Boxer8 potrzebowała jedynie 950 tys. dolarów, a do dzisiaj udało się jej uzyskać blisko 10 razy tyle, bo ponad 8,5 mln dolarów.

Urządzenie oparte jest na systemie Android i daje pełną paletę możliwości swoim użytkownikom - z uwagi na brak licencji i opłat pobieranych od wydawców gier, twórcą gier może zostać prawie każdy. Zachęcająca jest również cena samej konsoli - około 400 zł.

7
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

SCIO - Twój szósty zmysł

To małe urządzenie naprawdę wygląda jak z filmów science fiction. Co więcej, uzyskało ponad 10 razy więcej środków niż potrzebne było do realizacji projektu. Izraelska firma Consumer Physics opracowała specjalny skaner, za pomocą którego można sprawdzić, czy owoce na targu są świeże, rozpoznać leki, sprawdzić liczbę kalorii w jedzeniu, nawodnienie rośliny, a nawet jakość oleju silnikowego. Skaner analizuje molekuły, dzięki czemu może łatwo rozpoznać rodzaj substancji i jej skład chemiczny. Aby wykorzystać jego możliwości należy zainstalować na swoim smartfonie odpowiednie aplikacje, które z kolei będą łączyły się z bazami danych. Koszt urządzenia to około 180 dolarów.

8
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Coolest Cooler, czyli cool lodówka

Samochodowa przenośna lodówka godna XXI wieku. Przyda się zwłaszcza, kiedy na dobre zrobi się cieplej, a Ty i Twoja partnerka zamarzycie o pikniku w przyjemniejszych od typowo miejskich okoliczności. Projekt urządzenia podbił serca internautów - za pomocą portalu Kickstarter zebrał od mikroinwestorów aż ponad 13 milionów dolarów. Co ciekawe, to niemal... 27 tys. procent założonej normy! Lodówka oprócz przechowywania ma także wiele innych przydatnych funkcji - chociażby kruszarkę do lodu, otwieracz do butelek, ładowarkę USB, czy wbudowany głośnik, który możemy połączyć z naszym smartfonem za pomocą Bluetootha. Nie zabrakło także kółek i podświetlenia LED.

9
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

C.H.I.P. - komputer za 9 dolarów

Firma Next Thing, stojąca za tym projektem, nie mogła wymyślić bardziej trafnej nazwy, która idealnie oddawałaby cechy stworzonego przez siebie urządzenia. C.H.I.P. jest nie tylko niewiele większy od klasycznych chipów, ale także jest bardzo "cheap", czyli tani. Jak tani? Kosztuje jedynie 9 dolarów, stając się tym samym najtańszym komputerem dostępnym na rynku. Komputerem w pełnym tego słowa znaczeniu - to zaledwie kilkucentymetrowe urządzenie składa się bowiem z procesora o szybkości 1 GHz, 512 mb pamięci RAM i 4 GB przestrzeni na dysku twardym. Co więcej, C.H.I.P z myszką lub klawiaturą może łączyć się za pomocą Bluetootha, a łączność z Internetem zapewnia WIFI. Dzięki temu, może na nim korzystać z programów biurowych, surfować po sieci czy grać w niektóre gry. Czego więcej do szczęścia potrzeba... szczególnie za 9 dolarów?

10
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

The uKeg Pressurized Growler - zawsze świeże piwo!

Wynalazek grupki przyjaciół z amerykańskiego Portland ucieszy przede wszystkim fanów złotego trunku, których - jak pokazuje wynik osiągnięty przez ten projekt na Kickstarterze - jest na całym świecie bardzo wielu. The uKeg Pressurized Growler, czyli specjalnie zaprojektowany kufel do przenoszenia piwa zapobiegający jego wygazowaniu i zmianie temperatury, został wsparty kwotą ponad 1,5 mln dolarów. Naczynie ma być przydatne zwłaszcza amatorom piwa warzonego w małych, lokalnych browarach, które z często - oczywistych względów - nie jest butelkowane, a tym samym trudne w przetrzymywaniu.

11
Więcej na ten temat: gadżety, multimedia, smartwatch, sprzęt