7 technologicznych nowości, które warto mieć na radarze

Figl
Dobre - i Polskie. Dla interesów planowania nie przez Wisłę ani Wartę, nawet nie przez morze - a przez ocean. W Dover w maleńkim stanie Delaware (dokładnie po drugiej stronie kontynentu niż Krzemowa Dolina) mieści się amerykańska siedziba start-upów, które narodziły się w Poznaniu oraz Krakowie. I szaleją na Kickstarterze! Od ich produktów zaczynamy pierwsze dwie strony artykułu.
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Woolet

Cena: od 109 dol.

Aby zdobyć inteligentny portfel w promocenie 2627 osób wydało 332 694 dol., czyli ponad milion złotych. To 2217 proc. zakładanej przez twórców normy (15 tys. dol.) i 332 dol. na e-łebka, ludzie kupowali po trzy sztuki. Imponujące! W modnym gadżecie ukryto moduł Bluetooth - sygnał odbierany jest na smartfonie, aplikacja zapika, gdy właściciel oddali się na 6-25 m od wooleta. Oprócz powiadamiania dźwiękiem o zgubie aplikacja pozwala na jej zlokalizowanie. Mogą w tym pomóc też znajomi zapominalskiego - swymi komórkami. Smukłe portfele są szyte ręcznie ze skór polskich cielaków (R.I.P.) przez polskich kaletników, mają samoładujące się baterie i tajne kieszonki na karty. Pierwsze sztuki już trafiają do właścicieli (przynajmniej powinny), a firma nawiązała współpracę z marką Gino Rossi.

1
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Swimmo

Cena: od 169 dol.

W momencie wysyłania tego numeru "Logo" do druku rozpoczynała się zbiórka. Cel: 39 tys. dol. Wierzymy, że się udało i w październiku ruszy sprzedaż. Doświadczenie twórców w e-biznesie jest, smartkonkurencja w basenowej niecce nieduża, a przydatność gadżetu dla pływających - wręcz przeciwnie. Wśród autorskich koncepcji: obsługa za pomocą ruchu ręką i dotknięcia OLED-owego ekranu, wodoodporny czujnik odczytujący puls z nadgarstka oraz wibracyjny trener. W szatni zgromadzone dane prześlesz do komórki i przeanalizujesz - wiadomo.

2
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Tangram Smart Rope

Cena: 60 dol.

Skakanka liczy i wyświetla - "w powietrzu", dzięki 23 diodkom LED - liczbę skoków. Dane przekazuje via Bluetooth do komórki, gdzie zobaczysz także ilość spalonych kalorii i wskazówki treningowe. Źródło finansowania, oczywiście, Kickstarter.

3
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

LG Magic Mirror

Dzięki kamerze i aplikacji oceni kondycję skóry. Przejaw mody na "internet rzeczy" - na razie koncept, ale to prawdziwe foto.

4
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Qualcomm Snapdragon Sense ID 3D

Technologia identyfikacji odciskiem palca oparta na ultradźwiękach skanuje opuszkę w trzech wymiarach, nie przeszkadza jej pot ani krem, szkło, plastik ani wiele metali. To jest coś, co może naprawdę się przyjąć w smartfonach!

5
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Zortax M200

Cena: 8500 zł

Najlepsza - według ostatniego rankingu społeczności popularnego serwisu 3DHubs.com - biurkowa drukarka 3D na świecie pochodzi z Olsztyna. Lepsza od 400 innych urządzeń. Jej narodziny to także efekt kopa kickstarterowego - sprzed półtora roku. Kompatybilna z każdym oprogramowaniem do modelowania w trójwymiarze oraz najpopularniejszymi systemami operacyjnymi. Drukuje z tworzywa sztucznego w formie filamentu (czyli nitki, drutu), który wyciska przez małą dyszę (zwaną ekstruderem), tworząc obiekty o maks. wymiarach 20×20×18 cm.

6
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Dying Light

Cena: 110-220 zł (PC, PS4, Xbox One)

W ciągu półtora miesiąca w otwartym świecie zombie survival horroru (uciekaj, uciekaj, jeszcze raz uciekaj!) ostrowskiego Techlandu znalazło się 3,2 mln graczy; to był najlepiej sprzedający się tytuł tego gatunku w Stanach na początku roku. Produkcję promuje kompozycja Dawida Podsiadły, zgniłemu Zachodowi (gdzie dystrybucją zajmuje się Warner Bros.) anonsowany jako "sławny polski songwriter Dawid P.".

7
Więcej na ten temat: gadżety