Mini PC - do gier, pracy i TV. Zamiast laptopa?

Mini PC i Ty
Komputery stacjonarne polecane są dziś ekspertom - grafikom i hardcore?owym graczom, którzy oczekują bezkompromisowej wydajności i superobrazu. Zwykłym śmiertelnikom wystarczy laptop - dobrej jakości model nadaje się zarówno do pracy, jak i rozrywki. Zdarza się jednak, że notebook nie jest najlepszym wyborem.
Jeśli chcesz pracować przy dużym ekranie, a nie masz miejsca na zbierającą kurz obudowę peceta, wtedy świetną opcją jest mini PC. Komputery tej klasy zazwyczaj można przenosić w jednej ręce, mają wymiary zbliżone do puzderka czy książki, ważą tyle co "Hobbit" w wersji bez obrazków.
Mini PC, z paroma wyjątkami, opierają się na niskonapięciowych podzespołach.
Nie są więc tak wydajne jak najszybsze laptopy gamingowe, za to pracują bezszelestnie, pobierają mało prądu i - jeśli umieścisz je za telewizorem - stają się praktycznie niewidoczne.
Najlepsze (i najdroższe) mają pojemne dyski, atrakcyjne obudowy i zainstalowany system operacyjny, oferowane są z klawiaturą lub pilotem. Ich przeciwieństwo to zestawy do samodzielnego złożenia - niedrogie, ale sprzedawane bez systemu, pamięci RAM oraz dysku. Jeśli kręci cię majsterkowanie, polecamy zestawy Intel NUC ze względu na szerokie możliwości rozbudowy. Jeśli stawiasz na wygodę i chcesz tylko podłączyć mysz i klawiaturę, by po chwili surfować w sieci - sprawdź nasze propozycje.
Przy zakupie mini PC zwracaj uwagę na dostępne złącza, bo w przeciwieństwie do dużego peceta raczej nie będziesz mógł zwiększyć liczby portów HDMI czy USB. Podobnie rzecz ma się z dyskiem - wymiana na bardziej pojemny model może być kłopotliwa, więc lepiej od razu wybierz wersję oferującą co najmniej 500 GB.
Bardzo ważne są też procesor i układ graficzny. Jeśli będą za wolne, film w jakości Full HD może się zacinać. Nie licz też, że pograsz w najnowsze hiciory, chyba że wybierzesz mini PC, który nie do końca jest taki mini i kosztuje maxi - jak ten na zdjęciu obok. Wykorzystując większe gabaryty, producenci mogą zainstalować też np. obsługę systemu dźwiękowego 7.1.
I mała uwaga na koniec: jeśli chcesz sprzęt podpiąć pod TV, zwróć uwagę, czy mini PC ma Bluetootha, który pozwoli na współpracę z bezprzewodowymi myszą oraz klawiaturą.
. . .
*Grzegorz Kubera - dziennikarz specjalizujący się w nowych technologiach i biznesie online, konsultant start-upów z branży IT
![]() |
![]() |
![]() |
ASUS N551JM-CN081H | DELL Inspiron 14 3451-2111 | LENOVO Y50-70 59-443085 |
Porównaj ceny ? | Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? |

ASROCK VISIONX 471D
Nie za ładny - producent kierował się chęcią zmieszczenia pełnoprawnego peceta w małej obudowie. Udało się, spójrz na specyfikację, nadaje się nawet do najnowszych gier! Ale takie superszybkie komponenty to nie tylko wysoka cena. Komputer traci na mobilności, a przez wbudowany napęd DVD (opcjonalnie Blu-ray) staje się jeszcze większy, zwłaszcza jak na "mini". ASRock wręcz zadziwia możliwościami, oferując dźwięk 7.1, dwuzakresową sieć Wi-Fi i port MHL. Ma wielki dysk twardy plus SSD, dużo RAM-u. Obecnie wszystkie nowe komputery sprzedawane są z "ósemką" - tu firma oferuje możliwość zakupu sprzętu z Windows 7, i chwała jej za to - stary system ma zwolenników.
Do komputera podłączysz bezprzewodową mysz i klawiaturę, a także monitor z klasycznym złączem DVI.
Jeżeli zamiast dużego peceta do gier i filmów 4K wolisz małą skrzynkę, ten model spełni twoje oczekiwania. Większość osób kupuje jednak mini PC z innego powodu: chcą oglądać filmy strumieniowane lub z pendrive'a na telewizorze. Z tym zadaniem VisionX też sobie poradzi, oczywiście, ale będzie to jak kupienie porsche 911 carrera i jeżdżenie nim tylko w niedziele i z prędkością 80 km/h. Da się, owszem, ale czy warto?
Cena : 4600 ZŁ
Procesor: Intel Core i7-4712MQ, 2,3 GHz, 4 rdzenie
Grafika: AMD Radeon R9 M270X PAMIĘĆ: 2 TB HDD + 256 GB SSD RAM: 8 GB
Złącza: DVI, HDMI, MHL; eSATA, audio koaksjalne; 6×USB 3.0, USB 2.0; S/PDIF; LAN
System: Windows 7 Ultimate (opcjonalnie Windows 8.1)
Inne: napęd DVD, pilot
Wymiary: 20×20×7 cm Waga: 2,8 kg~

ASUS VIVOMINI UN62 i ACER REVO ONE RL85
ASUS VIVOMINI UN62
Za tę cenę oczekiwalibyśmy pojemnego dysku, a dostajemy tylko 32 giga SSD i 100 giga w chmurze. Zawsze możesz podłączyć dysk zewnętrzny albo wybrać wersję z nośnikiem bardziej pojemnym (maks. 256 GB), ale nie o to chodzi - i koszta rosną. Pomijając ten mankament oraz układ graficzny jak w tańszym Acerze - bez zarzutu. VivoMini waży kilo, jest kompaktowy, dobrze wykonany i równie dobrze się prezentuje. Ponieważ ma sporo RAM-u i szybki procesor, można na nim odpalać filmy 4K - nie będą się cięły, a za pomocą uchwytu VESA zamontujesz go z tyłu monitora. Szkoda, że w nietanim zestawie brakuje pilota i klawiatury.
Cena: 2200 ZŁ
Procesor: Intel Core i5-4210U, 1,70 GHz, 2 rdzenie
Grafika: Intel Graphics HD 4400, zintegrowana
Pamięć: 32 SSD + 100 GB w chmurze RAM: 8 GB
Złącza: DisplayPort, HDMI; 4×USB 3.0
System: Windows 8.1
Wymiary: 13×13×4,2 cm Waga: 1 kg
ACER REVO ONE RL85
Nie tak wydajny jak komputer stacjonarny, doskonale sprawdza się w roli mini PC podłączanego do telewizora. Można na nim grać w mniej wymagające produkcje (typu "Diablo 3"). Nadaje się do odtwarzania filmów w wysokiej rozdzielczości oraz do korzystania ze wszystkiego, co dostępne z poziomu przeglądarki internetowej i Windowsa. Bardziej niż przyzwoite, jak za tę cenę, wyposażenie wyróżniają wykonanie i design. Biała, smukła, połyskliwa obudowa świetnie się prezentuje w salonie i waży zaledwie kilogram, dzięki czemu jest to faktycznie "mini" komputer, łatwy w przenoszeniu. Doceniamy też dołączoną niewielką bezprzewodową klawiaturę QWERTY wielkości pilota - po jej drugiej stronie znajduje się touchpad i przyciski do sterowania multimediami. Powieści na tym nie napiszesz, ale sprawdzi się przy wpisywaniu adresów WWW czy fraz w wyszukiwarce.
Cena: 1900 ZŁ
Procesor: Intel Core i3-4005U, 1,7 GHz, 2 rdzenie
Grafika: Intel Graphics HD 4400, zintegrowana
Pamięć: 500 GB | RAM: 4 GB
Złącza: DisplayPort, HDMI; 2×USB 2.0, 2×USB 3.0
System: Windows 8.1
Inne: pilot-klawiatura
Wymiary: 10,65×10,65×15,5 cm | Waga: 1 kg

LENOVO THINKCENTRE M93P TINY i ZOTAC ZBOX PI320 PICO
LENOVO THINKCENTRE M93P TINY
Mini PC nadaje się też do biura. Choć komputerek Lenovo nie grzeszy designem, w firmie sprawdzi się doskonale: pozwala na pracę wielomonitorową (maks. 3 ekrany jednocześnie), ma funkcje blokowania portów USB w celu ochrony sieci oraz moduł TPM do szyfrowania danych. Jest nawet czujnik otwarcia obudowy, powiadamiający o niepożądanych próbach uzyskania dostępu do podzespołów. Bezpieczeństwo to jedno, a wydajność - drugie. Ta powinna wystarczyć biznesmenowi, również takiemu, który w czasie przerwy ogląda filmy HD lub gra w przeglądarce internetowej. ThinkCentre zajmuje niewiele miejsca - można go zamontować za monitorem (VESA). Atutem są dwa systemy operacyjne: preinstalowany jest Windows 7, ale producent dołącza licencję i płytę DVD Recovery z Windows 8 Pro. Przesiadka na "ósemkę" jest więc bezbolesna. HDMI dostępne wyłącznie w formie adaptera (opcjonalnie). Ale raz jeszcze podkreślmy: to komputer biurowy!
Cena: 2900 ZŁ
Procesor: Intel Core i5-4570T, 2,9 GHz, 2 rdzenie
Grafika: Intel HD Graphics 4600, zintegrowana
Pamięć: 500 GB HDD + 8 GB SSD
RAM: 4 GB
Złącza: DisplayPort, VGA, HDMI (opcjonalnie); 5×USB 3.0
System: Windows 7 Professional + Windows 8 Pro
Inne: napęd DVD, przewodowe klawiatura i mysz
Wymiary: 18,2×18,4×6,5 cm
Waga: 1,3 kg
ZOTAC ZBOX PI320 PICO
Powiedzmy sobie otwarcie: taki procesor w połączeniu z taką grafiką i 2 giga RAM-u nie zapewnią wysokiej wydajności, tutaj nie ma co liczyć na płynne odtwarzanie filmów 4K, o grach nie wspominając. Co przemawia na korzyść mini PC marki Zotac? To oczywiste: cena. Bezgłośny komputer o wymiarach telefonu jest bardzo tani, ma system Windows 8.1 i na tyle dobre wyposażenie, że bez trudu podłączysz go do telewizora przez HDMI, szybkiej sieci Wi-Fi oraz akcesoriów z Bluetoothem.
PI320 Pico sprawdzi się przy odtwarzaniu filmów Full HD, przeglądaniu Internetu i podstawowej pracy (edytor tekstu i e-mail). Szkoda, że producent nie oferuje bardziej pojemnego dysku - w tej cenie dostajemy tylko kartę pamięci 32 GB, więc trzeba się liczyć z koniecznością zakupu choćby pojemnego pendrive?a. Wciąż się opłaca.
Cena: 850 ZŁ
Procesor: Intel Atom Z3735F, 1,33 GHz, 4 rdzenie
Grafika: Intel HD Graphics, zintegrowana
Pamięć: 32 GB na karcie SD RAM: 2 GB
Złącza: HDMI; 3×USB 2.0
System: Windows 8.1
Wymiary: 11,5×6,6×1,9 cm Waga: 0,5 kg

APPLE MAC MINI
Sprzęt poza konkursem, "apple?owcy" i tak kupią Apple?a, pozostali - Windowsa. Za 2200 zł dostajesz dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 1,4 GHz, 4 GB RAM-u i dysk 500 GB, czyli... niewiele. Za 3000 zł masz już procesor 2,6 GHz, 8 GB RAM-u i dysk 1 TB. Maca mini, poza designem, wyróżnia oczywiście system - OS X (Yosemite). Intuicyjny i podobnie jak sam komputerek - bardzo ładny.
Cena: od 2200 zł