Test AGD na smartfona: inteligentne... umiarkowanie

Łukasz Figielski
Pralki, lodówki, piecyki i ekspresy parujące się ze smartfonem to już coś więcej niż tylko ekstrawaganckie plany. Na razie głośna "internetowość rzeczy", przynajmniej tych dostępnych w Polsce, ogranicza się do prostego sterowania nimi za pomocą komórki czy tabletu. Ale przyszłość puka do naszych kuchni coraz śmielej...
Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

Piekarnik

FRANKE MYMENU CS MY912 M XS DCT 60

Cena: 6000 zł

Kompatybilne systemy: Android, iOS, Windows 8

Typ i wymiary (szafki): do zabudowy, 59×56×55 cm

Klasa energetyczna: A+

Dane ogólne: pojemność 73 l, 12 trybów, inteligentne rozprowadzenie ciepła (możliwość ograniczenia poboru mocy), potrójnie przeszklone drzwi, stal szlachetna

Piekarnik Wi-Fi wydaje się najsensowniejszym z testowanych urządzeń. Łączysz go z siecią domową - konfiguracja przez panel nad drzwiczkami, nie komórkę, nie jest wygodna, ale to czynność jednorazowa (i w przeciwieństwie do produktów Candy franke był w stanie połączyć się z siecią niezahasłowaną). Co potem? Przed wyjazdem po żonę na lotnisko wkładasz do pieca romantyczną pizzę. Czekasz w hali przylotów, samolot znów spóźniony, klasyka. Gdy wreszcie wyjdzie z bagażami, odpalasz pieczenie poprzez aplikację. Wracacie na gotowe. I cieplutkie!

Apka jest wygodna i przydatna - choć mocno procesorożerna, a logowanie nie zawsze przebiega bezproblemowo. Dalej już z górki. Ma bogatą, stale rozbudowywaną listę przepisów. Może być inspiracją - pozwala wybrać danie (nawet cały zestaw obiadowy) w zależności od składników, którymi dysponujesz (jest też funkcja listy zakupów), liczby osób etc., i krok po kroku prowadzi przez proces przygotowania. Możesz też zapisać własne cudo sztuki kulinarnej. Oczywiście są funkcje społecznościowe - dzielenie się przepisami ze znajomymi (i podkradanie ich) wydaje się mądrzejsze niż wrzucanie na Fejsa foodpornowych fotek. Potencjalne niebezpieczeństwo: możliwość odpalenia piekarnika przez dziecko bawiące się telefonem. Franke to szwajcarska jakość, sto lat tradycji, projektanci otwarci na teraźniejszość i przyszłość. Tylko cena nie dla polskiego Kowalskiego.

1
Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

Ekspres

PHILIPS SAECO GRANBARISTO AVANTI

Cena: 7000 ZŁ

Wymiary: 36×20,5×46 cm

Kompatybilne systemy: Android, iOS

Klasa energetyczna: A

Dane ogólne: ceramiczny młynek (5-stopniowy), 18 programów przyrządzenia kawy, regulacja mocy, temperatury, aromatu i ilości pianki (jest pojemnik na mleko), szybki bojler, łatwe czyszczenie

Ile tysięcy?! Tak, siedem. To nie pomyłka, podaż superekspresu jest mocna limitowana. I tak nikt z nas nigdy go nie kupi. Jako jedyny z prezentowanych produkt łączy się z komórką czy tabletem nie przez Wi-Fi, a Bluetootha. Czyli smartfon jest po prostu pilotem krótkiego zasięgu, nie możesz odejść dalej niż 5 m, słabo. Ale żeby wypić kawę, którą sobie zdalnie zaparzysz, i tak musisz po nią ruszyć tyłek, prawda?

Sensowna apka pozwala na ustawienie rozmaitych "parametrów" twej kawy, zapamiętuje wybory, pomoże też przy czyszczeniu urządzenia jako interaktywna instrukcja. Jeśli jej nie "zabijesz", bo jest jednak męcząca - pracując w tle, namiętnie próbuję uruchomić energożerny moduł Bluetooth.

2
fot. Materiały prasowe fot. Materiały prasowe

Pralka tańsza

CANDY GV4 137TWC3

Cena: 1400 ZŁ

Kompatybilne systemy: Android, iOS (dot. wszystkich produktów Candy)

Klasa energetyczna: A+++

TYPI Wymiary: wolnostojąca, 60×85×40 cm Dane ogólne: 7 kg ładunku, 1300 obr./min, szybki cykl w godzinę

One app to rule them all. Candy ma bogate portfolio produktów AGD kompatybilnych z aplikacją SimplyFi, firma włoskiej rodziny Fumagalli bardzo chętnie zagospodaruje całe twoje mieszkanie (oprócz urządzeń prezentowanych w tym artykule są także piekarnik oraz - uwaga - płyta kuchenna, a nawet okap!). W dobrej cenie! Ta pralka jest zdecydowanie tańsza od konkurencyjnej pralki LG, ale bez bajerów związanych z samym praniem (np. parowym). Łączenie z komórką trzeba przeprowadzać przy każdym uruchomieniu, Wi-Fi staratuje wraz z przekręceniem gałki na dowolny program. Możesz go wybrać z aplikacji. Zapamiętać ulubione. Śledzić status prania. Dowiedzieć się o ew. problemach i spróbować rozwiązać je samodzielnie.

3
Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

Pralka droższa

LG TURBOWASH F14U1JBS2

Cena: 3400 ZŁ

TYP I Wymiary: wolnostojąca, 60×85×61 cm Kompatybilne systemy: Android, iOS

Klasa energetyczna: A+++ (-40%)

Dane ogólne: 10 kg ładunku, 1400 obr./min, szybki cykl w godzinę, 6 trybów ruchu, bezpośredni napęd bębna, funkcje parowe, gwarancja 22 lat niezawodności silnika

Oryginalne, z pozoru niespecjalnie logiczne podejście do tematu współpracy maszyny z komórką. Do pralki LG trzeba się zbliżyć i przysunąć telefon do panelu po prawej stronie. Dlaczego NFC, a nie po prostu Wi-Fi, dzięki któremu mógłbyś rozmawiać z turbowa-shem z kanapy? Ponoć tak jest "bezpieczniej"... Nie wiem, kto i po co miałby hakować maszynę do czyszczenia ubrań, ale przecież pralka się sama nie załaduje, i tak musisz ruszyć cztery litery. Na pewno działa to bezproblemowo, nic nie konfigurujesz, nie podłączasz LG do Wi-Fi. Do internetu za to powinna być podpięta komórka, w ten sposób ściągniesz programy prania, których nie ma w mózgu maszyny, i odpalisz mobilnie wybrany. Jedno ustawienie da się też doładować do pamięci turbowasha. Na telefonie wyświetlą się również statystki, czyli historia działania, oraz ew. problemy techniczne.

4
Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

Lodówka

CANDY SIMPLYFI CF 18S WIFI

Cena: 2000 ZŁ

TYP I Wymiary: wolnostojąca, 60×185×60 cm

Klasa energetyczna: A+

Dane ogólne: pojemność 202 l (chłodziarka) +76 l (zamrażarka), możliwość przełożenia zawiasów na drugą krawędź drzwi, 20 godz. utrzymania temperatury bez zasilania

Jedyny z prezentowanych produktów Candy, który jest stale w trybie Wi-Fi - biedna lodówka zawsze musi pracować. Aplikacja pozwala tylko na zmianę temperatury (oraz włączenie blokady, by dziecko tego zrobić nie mogło) oraz "inteligentne chłodzenie" - po 30 min od kliknięcia otrzymujesz powiadomienie (i wyjmujesz to białe wino w idealnym momencie). Ponieważ temperaturę da się też wygodnie - nawet wygodniej - zmienić przez panel na drzwiach lodówki - obsługa komórką to raczej sztuka dla sztuki. Zresztą jak często zmieniasz temperaturę chłodzenia? Czekamy na lodówkę, która zadzwoni po piwo, a przynajmniej zauważy, że go nie ma!

5
Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

Zmywarka

CANDY SIMPLYFI CDPM 95390XF

Cena: 1800 ZŁ

TYP I Wymiary: wolnostojąca, 60×85×60 cm

Klasa energetyczna: A+

Dane ogólne: pojemność - 16 kompletów naczyń; oprócz automatycznych candy ma program modyfikujący intensywność w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń oraz zmywanie impulsowe (czyli eko i ciche zarazem)

Przez telefon możesz wybrać optymalny cykl, wskazując stopień zabrudzenia, rodzaj i liczbę naczyń, a następnie rozpocząć (i zatrzymać) zmywanie oraz śledzić jego postęp i poziom zużycia energii. Inteligentne i troszczące się o siebie urządzenie wyśle też powiadomienie o problemach eksploatacyjnych (brudny filtr, brak soli itp.). Komórka jest tu przede wszystkim wyświetlaczem z zaawansowanym menu - do zmywarki przy każdym uruchomieniu i tak trzeba podejść, by duet sparować (uruchomienie Wi-Fi wymaga naciśnięcia kombinacji przycisków). No ale do zmywarki i tak podbiegasz kilka razy dziennie, dorzucając naczynia, prawda? Aby działało w trybie Wi-Fi, urządzenie musi być oczywiście włączone. Więc raczej nie przypomni ci, byś po drodze z pracy kupił nabłyszczacz.

6