MP3 + Hi-Fi - jak to połączyć

ZLLL
Do słuchania muzyki z domowego hi-fi nie potrzebujesz płyt CD. Wystarczy odtwarzacz MP3, laptop, tablet, a nawet telefon. Istnieje kilka sposobów, by to ze sobą połączyć.

Kabel

 

MP3,Hi-Fi,Kabel ,minijack,chinch Najprostsze, najtańsze i najbardziej uniwersalne rozwiązanie to kabel. Po stronie odtwarzacza, którym może być komputer, emeptrójka, a także tablet lub telefon z gniazdem 3,5 mm - minijack. Od strony wzmacniacza - chinch (×2). Odpowiedni przewód kupisz już za kilkanaście, kilkadziesiąt złotych w każdym sklepie z elektroniką. Sprzedawca może namawiać cię na znacznie większy wydatek, mamrocząc coś o miedzi beztlenowej i złoconych końcówkach, ale prawda jest taka, że jeśli nie wiesz, który kabel wybrać, to prawdopodobnie wystarczy ci najtańszy. Aby zmienić utwór, będziesz musiał się pofatygować  do odtwarzacza, sterowanie głośnością i ustawieniami weźmie na siebie pilot amplitunera.

1

Bluetooth

 

Ale przecież nie potrzebujesz kabla. Jeśli twój odtwarzacz (laptop, komórka, tablet, rzadko odtwarzacz MP3) obsługuje technologię Bluetooth A2DP, dokup odbiornik, dzięki któremu prześlesz dźwięk prosto do sprzętu hi-fi. Małe urządzenie, zasilane zazwyczaj akumulatorem, podłączasz do wejścia audio wzmacniacza i chowasz np. za szafką. Nikt go nie zobaczy - poza nadajnikiem. Problem sterowania rozwiązany. Odtwarzacz masz przecież pod ręką.

Koszt odbiornika jest stosunkowo niewielki (ok. 150 zł), ale pamiętaj o paru MP3,Hi-Fi,Bluetooth ,Jabra ,Street drobiazgach. Po pierwsze, Bluetooth ma bardzo ograniczony zasięg. Teoretycznie do 10 m. W praktyce bywa gorzej. Poza tym muzyka przesyłana w tej technologii podlega dodatkowej kompresji. Jej poziom zależy od konkretnych urządzeń, ale tak czy tak jakość spada znacznie. Jeśli słoń nadepnął ci na ucho, nie usłyszysz różnicy, jednak osoby bardziej wymagające będą mieć powody do narzekania.

Jabra Street (BT3030)

Odbiornik Bluetooth stereo (A2DP) ze słuchawkami, dla aktywnych. Ale możesz też podłączyć jabrę kablem minijack-chinch ze wzmacniaczem i odtwarzać muzykę z telefonu na domowych głośnikach.

Cena: 160 zł

2

Radiowo - inaczej

 

 

Są też inne możliwości. Na przykład seria urządzeń Logitech Squeezebox. To niewielkie skrzyneczki, które pełnią rolę sieciowych odtwarzaczy MP3. Jak to działa? Squeezebox pobiera pliki muzyczne z dysku komputera za pośrednictwem sieci (Wi-Fi lub kablowej) i odtwarza je na domowym audio (podłączenie przez kabel chinch). Bez dodatkowej kompresji, za to z obsługą kodeków oferujących maksymalną jakość dźwięku (takich jak Apple Lossless i FLAC). Prosto, wygodnie, elegancko, tyle że trzeba podpiąć do zasilania. Są różne wersje squeezeboksów - z ekranem (lub bez), z pilotem (lub bez), z wbudowanym głośnikiem (lub bez). Wydasz od kilkuset do ok. półtora tysiąca złotych. Bonus: squeezebox da ci dostęp nie tylko do muzyki, którą przechowujesz na dysku swojego komputera, ale i do internetowych stacji radiowych.

MP3,Hi-Fi,Creative, SoundBlaster nadajnik USB

Logitech Squeezebox Touch

Sieciowy odtwarzacz muzyki z dotykowym wyświetlaczem (i pilotem).

Cena: 1300 zł

3

Radiowo

 

 

MP3,Hi-Fi,Apple, AirPort ,Router Wi-Fi Szukasz czegoś tańszego? Może wystarczy ci wpinany bezpośrednio do gniazdka Apple Airport Express. To router Wi-Fi, tyle że wyposażony dodatkowo w wyjście audio. Działa podobnie jak Squeezebox: odtwarza muzykę znajdującą się na dysku komputera za pomocą sieci lokalnej. Kosztuje niecałe 400 zł, ale w zestawie nie ma pilota. Aby zmienić utwór, przyda się iPhone albo iPod Touch, który dzięki darmowej aplikacji przejmie jego rolę. Airport Express współpracuje zarówno z OS X, jak i z Windowsami, ale daje dostęp jedynie do biblioteki muzycznej w programie iTunes. Odtwarza też muzykę prosto z iPhone'a albo iPoda Touch (przez Wi-Fi).

 

 

Apple AirPort Express

Router Wi-Fi 802.11n z wyjściem dźwięku stereo.

Cena: 400 zł

 

 

Wygodnym rozwiązaniem do bezprzewodowego odtwarzania muzyki z peceta jest również karta muzyczna firmy Creative. Wpinana przez USB X-Fi SoundBlaster, transmituje dźwięk do odbiorniczka podłączanego do wzmacniacza (i prądu).

MP3,Hi-Fi, Logitech, Squeezebox

Creative SoundBlaster Wireless Music System

Zestaw: nadajnik USB, odbiornik i pilot; zasięg do 30 m.

Cena: 600 zł

4

Stacje dokujące

 

 

Osobną kategorią gadżetów są stacje dokujące przeznaczone dla odtwarzaczy MP3. W przygniatającej większości - tych z literką "i" na początku. Podstawka, w którą wstawiasz urządzenie, rozwiązuje kilka problemów za jednym zamachem. Wystarczy wsunąć iPhone'a (albo iPoda) i gotowe. Do stacji podłączasz na stałe dwa kable: audio (prowadzący do wzmacniacza) oraz zasilający. Podczas odtwarzania bateria urządzenia jest ładowana. iPhone,iPod ,Hi-Fi,Stacja dokująca, Apple Dołączony pilot pozwala na sterowanie muzyką bez konieczności podchodzenia do półki ze sprzętem hi-fi. Stacje dokujące oferuje Apple (240 zł) oraz cała masa producentów zewnętrznych, również tych znanych ze świata audio (Yamaha, Denon, Onkyo). Najlepsze pobierają z iPoda dźwięk w postaci cyfrowej. To - w połączeniu z bezstratną kompresją muzyki (format Apple Lossless) - jedyne bezprzewodowe (niewymagające podłączania komputera kablem do hi-fi) rozwiązanie mogące usatysfakcjonować wymagających. Tańsze doki transmitują sygnał analogowo. Złącze dokujące dla iPoda/iPhone'a znajdziesz też w niektórych miniwieżach i zestawach kina domowego. Żaden dodatkowy kabel nie będzie do niczego potrzebny.

 

Apple Universal Dock

Stacja dokująca do iPodów i iPhone'a (dołączony pilot).

Cena: 240 zł

iPhone,iPod ,Hi-Fi,Stacja dokująca,Onkyo

Onkyo ND-S1

Stacja dokująca (a w zasadzie "transport cyfrowy") dla iPhone'a/iPoda zapewniająca bezstratne przesyłanie dźwięku.

Cena: 600 zł

 

Tekst: Michał Młynarczyk

Zdjęcia: Łukasz Falkowski, Shutterstock, materiały prasowe (montaż)

5
Więcej na ten temat: audio, mp3, wideo