Pod lupą - Lidl czy Biedronka?

ZLLL
Postanowiłem sprawdzić.

Lidl

Lidl jest mi jakoś bliższy: czy to zasługa większego porządku w sklepie, czy lepiej prezentujących się warzyw i owoców, czy może dlatego, że pieczywo jest zawsze świeże, często ciepłe. Lidl ma swoje marki, nieobecne w innych sklepach: Freshona, Dulano, Pikok, Pilos. Co ciekawe, wiele z nich występuje nie tylko w Polsce: widziałem je także we Włoszech i we Francji. A jak z jakością? Makaron spaghetti za 2 zł w niczym nie ustępuje tym "markowym" z innych sklepów, co najmniej dwukrotnie droższych. Freshona robi bardzo przyzwoite korniszony, mocno przyprawione, chrupkie, takie jak trzeba. Kukurydza w puszce, z wyjątkiem tej od Bonduelle, nie ustępuje żadnej innej. Wędliny Dulano, choć bywa, że głupio opisane (hiszpańskie chorizo wg włoskiej receptury!) są smaczne, cienko pokrojone, dobrze przyprawione. Że to podróba chorizo? No jasne, ale o połowę tańsza, a satysfakcji daje sporo. Bardzo mi smakują soki Vitafit z cząstkami owoców (pomarańczowy i jabłkowy). Inne? Inne są marne. Pod markami Pilos i Pikok kryją się wyroby polskie, przygotowywane przez nasze mleczarnie i masarnie. Poziom jest różny - biały ser smakuje jak wszystkie przemysłowe sery, mleko jest słabe, masło także, ale kefiry, jogurty można kupować śmiało. Nieźle jest z wędlinami. Smaczna myśliwska, dobre frankfurterki (choć za mało podsuszone), niezłe kabanosy. Moja N. uwielbia gotowy do usmażenia w 5 min. gyros, czyli przyprawione kawałki kurczaka. Słodycze są przede wszystkim tylko słodkie, jak choćby wafle w czekoladzie. No ale jest to wszystko tanie, więc jeśli o zakupach ma decydować portfel, to czemu nie.

 

Sok Vitafit 1 l - 3,99 zł

Gyros drobiowy 400 g - 7,99 zł

Wafelek Roger 40 g - 0,79 zł

Ser biały Pilos 275 g - 2,59 zł

1

Biedronka

Należąca do Portugalczyków Biedronka ma trochę inny pomysł. W Lidlu mamy do czynienia z przewagą produktów z zagranicy, Biedronka stara się być bardziej swojska i wspierać lokalnych producentów. Mąka w Lidlu pochodzi ponoć z Czech (nie ma informacji na opakowaniu), kukurydza z Węgier, makaron z Włoch. W Biedronce są to produkty polskie. Lepsze? Niekoniecznie, ale jeśliś lokalnym patriotą wybór będzie oczywisty. Portugalczycy dogadali się z wieloma polskimi producentami żywności i kupują od nich towar pod marką stworzoną wyłącznie na potrzeby swoich sklepów. Koniecznie więc w sklepie czytaj nazwy producentów, bo to oni odpowiadają za jakość. Większość wędlin firmuje grupa Animex. Nigdy nie słyszałeś? Animex jest właścicielem np. Morlin i Krakusa. Kiełbasę myśliwską robią właśnie Morliny. Na półce znajdziesz też wyroby z równie dobrego Sokołowa. Ale można trafić na coś mniej znanego i od tego radzę się trzymać z daleka. Gyros z Konspolu smakuje gorzej niż z Lidla. Nabiał pochodzi ze Spomleku, Mlekowity, więc jesteśmy w domu. Twarożek Delikate to przyzwoity wyrób świetnej mleczarni w Krasnymstawie. Inni producenci niestety mocno obniżają średnią. Ale oczywiście także cenę. Ze słodyczami, kawą jest podobnie - tu raczej producenci mniej znani, jakość niższa (choć kamyczki ? la Jutrzenka całkiem niezłe). W sumie? Spore zaskoczenie, bo w Biedronce można kupić dużo smacznych produktów w dobrych cenach. Trzeba tylko uważnie czytać etykiety i nie brać rzeczy podejrzanie tanich. Dwa słowa o alkoholu: tu Biedronka zdecydowanie wygrywa. Na półkach wybór znacznie większy, a mam znajomych, którzy po niedrogie wino stołowe jeżdżą właśnie do Portugalczyków.

 

 

Gyros z kurczaka 370 g - 7,99 zł

Kiełbasa myśliwska 270 g - 6,99 zł

Wafelek Estella 50 g - 0,94 zł

Serek wiejski Delikate 200 g - 1,55 zł

2

Młodszy Bursztyn

Jarosław MatuszewskiPamiętam, jak odkryłem Spomlek - mleczarnię z Radzynia Podlaskiego. Za sprawą mleka - w czasach gdy furorę zaczęło robić wstrętne w smaku mleko UHT, szukałem mleka pasteryzowanego o przydatności do spożycia dłuższej niż 10 dni. I trafiłem na ?Mleko na 5 plus? Spomleku. Pasteryzowane, nieuhate, zdatne do picia na surowo przez pięć tygodni. Zapałałem miłością do tej mleczarni, a jak jeszcze się okazało, że stamtąd pochodzi najlepszy polski ser tzw. żółty, czyli Bursztyn, zostałem fanem Radzynia na cale życie. I oto odkryłem, że dla Biedronki Spomlek robi pyszny ser o dziwacznej nazwie Stary Olęder. Bursztyn toto nie jest, ale i cena istotnie niższa. A miłe doznania gwarantowane.

 

Stary Olęder. 200 g - 6,99 zł

Biedronka

3

Zły pasztet

Jarosław MatuszewskiLubię tzw. pasztety z puszki. Mój ulubiony robi Profi: drobiowy z pomidorami. W Biedronce też jest pasztet z puszki, w dodatku zwany delikatesowym. Ale tyle ma on z delikatesami wspólnego, co przydrożne sklepy, w których handluje się tanią kiełbasą i tanią wódką. Pasztet z pomidorami wyprodukowany dla Biedronki przez firmę Biedronki (sic!) jest skandalicznie niepasztetowy. Gładka masa zawiera ok. 25% mięsa. Reszta to wypełniacze, wzmacniacze i inne... acze. Uchowaj Boże.

 

Pasztet z pomidorami, 131 g - 0,79 zł

Biedronka

4

Z Czarnolasu

Jarosław MatuszewskiCo z tego, że włoskie i hiszpańskie surowe szynki są tak cudowne, skoro są drogie. A jeśli tego typu smak darzysz miłością, jak ja, możesz spróbować szynek krajowych lub niemieckich. W Lidlu kupisz dobrą szynke szwarcwaldzką. Jest wyrazista, intensywna w smaku, mocna. To co mnie zawsze zastanawiało, to cena: jakim cudem ta przednia wędlina kosztuje niespełna 40 zł za kg? A potrafi nawet 27 zł? W dodatku dobrze smakuje i na surowo i z patelni, np. pod jajecznicą.

 

Szynka szwarcwaldzka, 100 g - 3,99 zł

Lidl

5

Szynki z klasą

Jarosław MatuszewskiZarówno Lidl jak i Biedronka mają swoich producentów wędlin. Ale z korzyścią dla swoich klientów Biedronka postanowiła zamówić szynki surowe, wędzone w Niemczech a nie w Polsce. Na półkach można wypatrzyć dwie szynki: szwarcwaldzką i westfalską. Pierwsza jest ciemniejsza, wędzona w dymie jodłowym, druga jaśniejsza (dym bukowy) i łagodniejsza w smaku. Obydwie bardzo smaczne, pakowane jak w prawdziwych delikatesach, więc bez wahania polecam.

 

Szynka szwarcwaldzka, westfalska, 100 g - 3,99 zł

Biedronka

6

Prosto z Hiszpanii

Jarosław MatuszewskiSoki w Biedronce podzieliłbym na 1/ no-name, 2/ znane, ale pod nieznaną marką oraz 3/ Don Simon. Te pierwsze nadają się do wylania w całości. Te drugie (czyli np. Melly, produkowane przez Agros znany z soków Fortuna), można wypróbować, bo to często przyzwoita półka średnia. I wreszcie Don Simon, czyli hiszpański sok wyciskany ze świeżych pomarańczy. Jest super. Z miąższem, nie za słodki, leciuchno gorzkawy, naturalny. Duża radość o poranku i/lub na kacu.

 

Sok Don Simon, 1 l - 4,99 zł

Biedronka

 

Tekst: Jarosław Matuszewski

Zdjęcia: Łukasz Falkowski (montaż)

7
Więcej na ten temat: kuchnia, testowane matuszewskim, testy