Suplementy? Ostrożnie! Lepsze ćwiczenia

Dorota Szadkowska
Suplementy na odchudzanie nie pomogą na kłopoty z nadwagą - wyszczuplą najwyżej twój budżet. Postaw na dietę plus regularne ćwiczenia. I zachowaj dystans do produktów, które szybko "spalają, drenują, oczyszczają i remineralizują". Nie wierz w dziesięciodniowe kuracje wyszczuplające i miej świadomość, że łykanie "cudownych suplementów" może być szkodliwe.

Same suplementy diety nie odchudzają...

 

Małgorzata Kozłowska-WojciechowskaDr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska z Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Obecne na polskim rynku suplementy poddano badaniom, z których wynika, że większość preparatów wyszczuplających wcale nie ułatwia odchudzania. Gdyby istniał taki cudowny produkt, nie byłoby tylu ludzi otyłych i z nadwagą.

Sam suplement nie jest w stanie odchudzić. W połączeniu z niskoenergetyczną dietą i aktywnością fizyczną może najwyżej wspomóc (również psychicznie) proces utraty wagi. Spośród tysięcy składników suplementów "na odchudzanie" skutecznie działają tylko trzy:

CLA, czyli skoniugowany kwas linolowy o udowodnionym działaniu zmniejszającym ilość tkanki tłuszczowej.

Chrom, szczególnie korzystny dla osób, które lubią słodycze. Chrom zmniejsza łaknienie na słodycze, co ułatwia wprowadzenie reżimu dietetycznego.

Błonnik pokarmowy (wypełniacz żołądka), pęczniejąc w żołądku, rozszerza jego ściany i daje poczucie sytości. Błonnik ma mało kalorii, warto go spożywać zamiast innego posiłku.

 

Jeśli chcemy się wesprzeć jakimś suplementem, przy wyborze poprośmy o pomoc lekarza lub farmaceutę i nie kupujmy leków w internecie. Pełno tam sfałszowanych, niebezpiecznych medykamentów, które nie zawierają tego, co producent deklaruje na opakowaniu.

1

... ale niektóre, w połączeniu z dietą i ćwiczeniami, moga pomóc

To może pomóc

odchudzanie, dieta, suplementy, zdrowie

 

 

 

Scandic / błonnik / 40 tab./7,50 zł

 

 

 

 

odchudzanie, dieta, suplementy, zdrowie

 

 

AsystorSlim / preparat dwufazowy: tabletki na rano ograniczają wchłanianie węglowodanów, tabletki na wieczór z chromem ograniczają apetyt / 60 tab./43 zł

 

 

 

odchudzanie, dieta, suplementy, zdrowie

 

 

Simpliq / preparat z chromem, octem jabłkowym, witaminą B6 oraz wyciągiem z alg brunatnych, pestek winogron, białej fasoli, liści ostrokrzewu i gorzkiej pomarańczy / 120 tab./35 zł

 

 

 

odchudzanie, dieta, suplementy, zdrowie

 

 

 

Linea Detox / preparat z chromem oraz L-karnityną, wyciągiem z zielonej herbaty i pokrzywy, wspomaga odchudzanie i oczyszcza organizm z toksyn / 60 tab./30 zł

 

 

 

odchudzanie, dieta, suplementy, zdrowie

 

 

Bio-C.L.A. / kwasy tłuszczowe zawierające sprzężony kwas linolowy (C.L.A.), wyciąg z zielonej herbaty / 90 kapsułek/75 zł

2

Lepiej zapytać lekarza

Zbigniew FijałekZ prof. dr. hab. n. farm. Zbigniewem Fijałkiem, Kierownikiem Zakładu Chemii Farmaceutycznej z Narodowego Instytutu Leków, rozmawia Dorota Szadkowska

 

W ostatnim czasie obserwujemy wysyp najróżniejszych suplementów diety. Czy rzeczywiście są tak skuteczne, jak obiecują na opakowaniu?

- Nie bardzo. Suplementy zawierają zwykle kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt składników spośród ponad 500 dostępnych na rynku (sproszkowane rośliny czy ich wyciągi, witaminy, minerały, aminokwasy, kofeina). Tylko niektóre mogą być nam potrzebne i rzeczywiście działać. Poza tym istnieje ogromna liczba sfałszowanych suplementów, w których składzie nie ma deklarowanych przez producenta składników, za to znajdują się takie, które wywołują w organizmie człowieka działania niepożądane, a nawet mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

 

Jak to, skoro można je kupić w aptece, to chyba nie mogą być sfałszowane i raczej powinny być bezpieczne?

- Niekoniecznie. Żeby wprowadzić suplement do handlu, nie trzeba udowodnić, że jest skuteczny i bezpieczny, tak jak się robi w przypadku leków. Żeby natomiast go wycofać, trzeba udowodnić, że jest szkodliwy i niebezpieczny, a więc zbadać jego działanie (na ludziach, zwierzętach), mieć zgodę komisji etycznej itp. To długotrwałe i kosztowne badania. Kto ma je robić i za czyje pieniądze? Na rynku jest obecnie aż 10 tys. suplementów, a w zeszłym roku doszło 5 tys. nowych!

 

Szczególnie dużo przybywa cudownych preparatów wyszczuplających.

- Trzeba być bardzo ostrożnym. Nie istnieje cudowny, skuteczny i bezpieczny środek, który odchudza. I to w 10 dni!

Ten, kto taki wynajdzie, na pewno dostanie Nagrodę Nobla.

Warto wiedzieć, że w suplementach "odchudzających" pochodzących z niepewnego źródła (głównie chińskich) może być sibutramina, pochodna amfetaminy, która blokuje w mózgu ośrodek głodu. Składnik ten wycofano w 2010 r. z powodu licznych działań niepożądanych (np. zaburzeń rytmu serca), a nawet zgonów. Niestety preparaty z sibutraminą są nadal dostępne w internecie. Co gorsze, niektóre zawierają dwukrotną dobową dawkę tej substancji w jednej kapustce (przy zalecanych dwóch dziennie). W Unii w 2010 r. stwierdzono 20 zgonów po ziołowych lekach z sibutraminą.

 

W takim razie, które suplementy na odchudzanie są całkowicie bezpieczne?

- Te, których skład jest zgodny z deklaracją producenta, a więc produkty pochodzące z renomowanej firmy.

Narodowy Instytut Leków i Instytut Sportu dążą wspólnie do tego, by suplementy (również te dla sportowców) były certyfikowane. Trwają również prace nad stworzeniem platformy internetowej dla kupujących. Do projektu może przystąpić każdy producent. Badania danego produktu mają potwierdzać jego dobrą jakość i zgodność z deklaracją. Tymczasem dziś przy wyborze suplementu powinien nam pomóc lekarz albo farmaceuta.

 

Zdjęcia: Bartosz Bobkowski, Tomasz Wawer, Agata Jakubowska, Shutterstock, materiały prasowe (montaż)

3
Więcej na ten temat: dieta, ćwiczenia