Poradnik: jak pokonać chrapanie

Magdalena Rosłaniec
Chroniczne bóle głowy, brak seksu, zawał... Nie straszymy, ale jeśli nie zaczniesz walczyć z chrapaniem dziś, tak może wyglądać twoje jutro.
fot. Ardelean Andreea/shutterstock.com fot. Ardelean Andreea/shutterstock.com

Dlaczego chrapiemy?

Niespokojny, przerywany chrapaniem sen to droga do chronicznego zmęczenia i bólów głowy.

Będziesz miał problemy z koncentracją i pamięcią, kłopoty w pracy i z odpornością na stres. Dla twoich bliskich to katorga - spróbuj sobie wyobrazić sen w sąsiedztwie pracującej wiertarki udarowej. Nie zdziw się więc, jeśli twoja dziewczyna czy żona najpierw zacznie ci odmawiać (chciałbyś uprawiać seks ze sprzętem budowlanym?), aż w końcu wystawi walizki za drzwi. Wciąż uważasz, że problemu nie ma?

Podczas snu wiotczeją wszystkie twoje mięśnie. Wdychane powietrze mija rozluźnione ściany gardła, podniebienia i języczek, które zaczynają wibrować i wydawać upiorne dźwięki. Leżenie na plecach dodatkowo pogłębia ten stan. Wówczas język opada ku tyłowi, otwierają się usta i następuje zwężenie kanału nosogardła i gardła, co znacznie utrudnia przepływ powietrza.

Chrapać możesz także z powodu skrzywionej przegrody nosowej, przerośniętych migdałów, przeziębienia i zapchanego nosa. Piłowanie nabierze siły  po alkoholu, tabletkach nasennych i uspokajających, bo środki te dodatkowo rozluźniają mięśnie.

To jest groźne

Męczący koncert to pół biedy. Dużo gorsze są przerwy pomiędzy utworami, fachowo zwane bezdechem sennym. Jeśli odgłosy chrapania narastają, a potem następuje długa chwila ciszy zakończona nagłym charknięciem, to znak, że wykonawca na chwilę przestał oddychać.

- Bezdech jest niebezpieczny, może prowadzić do problemów z sercem, arytmii, nadciśnienia, przerostu prawej komory serca, zawału - mówi dr n. med. Aleksandra Krokowicz, specjalistka otolaryngolog z poznańskiego szpitala Med Polonia. - Często śpiąca osoba  w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że chrapie i że towarzyszą temu przerwy w oddychaniu - dodaje.

Dlatego cenne są uwagi najbliższych. Jeśli ktoś w domu skarży się na twoje chrapanie, to nie strój fochów, tylko idź do laryngologa.

Kiedy nie oddychasz, nie dostarczasz organizmowi tlenu, a na tym ucierpieć mogą wszystkie narządy. Na szczęście najczęstszy powód chrapania, czyli wiotczenie mięśni, można dość łatwo wyeliminować. Obudź się, póki nie jest za późno!

Głośność chrapania może osiągnąć natężenie nawet 70 decybeli - taki hałas wywołuje na przykład pracujący traktor lub kosiarka spalinowa. Granica uważana za niebezpieczną dla słuchu wynosi 80 decybeli.

1
fot. Deklofenak/Shutterstock fot. Deklofenak/Shutterstock

Jak zlikwidować chrapanie - skuteczne metody:

Implanty

"Problem chrapania i łagodnych bezdechów sennych można łatwo i prawie bezboleśnie rozwiązać, wykonując zabieg wszczepienia (poprzez wprowadzenie) w tkanki podniebienia trzech niewielkich implantów. Są to wykonane z włókna poliestrowego paseczki o długości zaledwie 18 mm i szerokości 2 mm, które usztywniają podniebienie miękkie, co niweluje chrapanie. Procedurę tę lekarz specjalista wykonuje zaledwie w kilkanaście minut, w znieczuleniu miejscowym, a po kilku godzinach od jej zakończenia pacjent może udać się do domu."

Cena zabiegu 1700 zł, cena implantów ok. 1500 zł

Poradnik: jak pokonać chrapanie, dbaj o siebie, dr n. med. Aleksandra Krokowicz szpital Med Polonia w Poznaniu

dr n. med. Aleksandra Krokowicz, szpital Med Polonia w Poznaniu

 

Laser

"Laser zrewolucjonizował każ̇dą dziedzinę medycyny i jest coraz bardziej bezpiecznym narzę̨dziem używanym do leczenia wielu schorzeń, również chrapania. Zabieg z wykorzystaniem lasera erbowo-yagowego jest całkowicie bezinwazyjny i bezbolesny. U pacjentów z pojawiającymi się bezdechami i dolegliwoś́ciami związanymi z chrapaniem naś́wietlamy tkanki miękkie gardła, co powoduje namnożenie włókien kolagenowych z równoczesnym obkurczeniem i poprawą sprę̨żystości podniebienia miękkiego, języczka, łuków podniebiennych i nasady ję̨zyka. Pełny efekt terapeutyczny uzyskiwany jest po serii trzech naświetleń. Pacjent nie wymaga przygotowania ani znieczulenia do zabiegu, wykonywanego w warunkach ambulatoryjnych".

Cena serii trzech zabiegów z konsultacją laryngologiczną 1500 zł

Poradnik: jak pokonać chrapanie, dbaj o siebie, dr Krzysztof Miracki Klinika BeautymeD w Warszawie

dr Krzysztof Miracki, Klinika BeautymeD w Warszawie

 

Koblacja

"Najnowszą techniką trwałego likwidowania chrapania jest operacja plastyczna gardła i podniebienia przy użyciu koblacji. Zabieg odbywa się bez użycia skalpela i polega na wykorzystaniu energii fal radiowych.

Energia ta powoduje jonizację molekuł wewnątrz tkanki, co prowadzi do ubytku nadmiaru tkanki i zapoczątkowuje proces włóknienia wewnątrz tkanki. Efektem tego jest poszerzenie cieśni gardła i usztywnienie podniebienia miękkiego. Stosując koblację, nie przekraczamy temperatury 60°C w polu operacyjnym, nie występuje efekt poparzenia tkanki, obrzęk po zabiegu jest nieznaczny, a ból niewielki. Zaletą użycia koblacji jest możliwość przeprowadzenia w trakcie jednego zabiegu pełnej plastyki gardła, podniebienia miękkiego oraz języczka, wraz z usunięciem migdałków podniebiennych - jeśli to konieczne, które w przypadku innych metod zazwyczaj są wykonywane osobno, co znacznie wydłuża proces leczenia. Zabiegowi metodą koblacji mogą się poddać wszystkie osoby, które nie mają przeciwwskazań do zastosowania znieczulenia ogólnego.

Operacja trwa około godziny i likwiduje problem chrapania na całe życie.

W wyniku zabiegu nadmiar śluzówki w gardle, którego wibracja jest źródłem chrapania - jest likwidowany, podniebienie unosi się i usztywnia, dzięki czemu pacjent pozbywa się dolegliwości. Po zabiegu, tego samego dnia pacjent może wrócić do domu i normalnie funkcjonować".

Cena: 4890 zł

(cena zawiera: konsultację laryngologiczną przed operacją, badania krwi, konsultację anestezjologiczne, znieczulenie ogólne, pobyt na sali chorych, wizytę kontrolną po zabiegu, kontrolne badanie apnografem, tzn. badanie snu po 6 miesiącach od zabiegu)

Poradnik: jak pokonać chrapanie, dbaj o siebie, dr n. med. Aleksandra Sztuka-Banel Dolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus we Wrocławiu

dr n. med. Aleksandra Sztuka-Banel, Dolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus we Wrocławiu

2

Zobacz też na Logo24:

Sposób na łysinę: przeszczep włosów

wypadanie włosów, pielęgnacja, włosy, Sposób na łysinę: przeszczep włosów, Silvio Berlusconi przed przeszczepem włosów

Zestresowani mężczyźni wolą pulchne kobiety

Zestresowani mężczyźni wolą pulchne kobiety, dbaj o siebie, Mężczyźni, którzy przeżyli koszmar rozmowy kwalifikacyjnej i testu z matematyki uznawali, że atrakcyjniejsze są dziewczyny przy kości

Powiększanie penisa: to działa! Tylko po co?

Powiększanie penisa: to działa! Tylko po co?, penis, erekcja, Dawid Michała Anioła - świat w realnych wymiarach

Chcesz schudnąć? Wybierz odpowiednią dietę

dieta, Chcesz schudnąć? Wybierz odpowiednią dietę

3