Depilacja na serio - jak i po co to robić?

Margit Kossobudzka
Wizerunek zarośniętego macho w przepoconej koszulce już dawno odszedł do lamusa. Dziś kobiety wolą zadbanych facetów. Golenie niektórych partii ciała stało się jednym z elementów podstawowej pielęgnacji porównywalnym do obcinania paznokci i mycia zębów. Depilacja przestała być zabiegiem dla wymuskanych metroseksualnych chłopców.
fot. Katalinks / shutterstock.com fot. Katalinks / shutterstock.com

Standardy higieny się zmieniają

Depilacja wciąż kojarzy się z zabiegiem dla kobiet. Głównie dlatego, że to do nich skierowana jest większość reklam firm produkujących preparaty do usuwania niechcianych włosków. Ale coraz śmielej dochodzą tu do głosu mężczyźni. Oczywiście żarty o wygolonych pośladkach Cristiana Ronaldo wciąż obowiązują, ale męska depilacja staje się mniej niemęska.

I dobrze, bo skoro standardem jest absolutnie gładkie ciało kobiety, to depilacja tylko niektórych partii męskiego ciała nie jest chyba przesadą. W USA, Włoszech i Niemczech gładki, pachnący facet to ideał, a raczej standard. W południowej Europie mnóstwo jest gabinetów, w których mężczyźni mogą się depilować.

U nas też jest ich sporo, ale raczej w dużych miastach. Mężczyźni zwykle usuwają włosy z pleców, klatki piersiowej i spod pach. Do gabinetów najczęściej zgłaszają się sportowcy - zawodowcy i amatorzy, biznesmeni utrzymujący nienaganny wizerunek i zwykli dbający o siebie mężczyźni.

1
fot. Vladimir Korostyshevskiy / shutterstock.com fot. Vladimir Korostyshevskiy / shutterstock.com

Powrót do przeszłości

Depilowanie ciała przez mężczyzn nie jest nowością. W zasadzie to powrót do korzeni. Gładka i zadbana skóra już tysiące lat temu była symbolem piękna, władzy, pieniędzy i wysokiego statusu społecznego.

Pierwszy raz do golarza wybrali się nasi przodkowie już ponad 20 tys. lat temu! Wtedy to ludzie wpadli na pomysł, że za pomocą kawałka kamienia o oszlifowanych brzegach lub ostrej muszli można nie tylko zdjąć skórę z upolowanego zwierzęcia, ale też zeskrobać zarost z twarzy i ciała. Robiono to jednak z innych powodów niż dzisiaj. Wtedy chodziło głównie o pozbycie się pasożytów, które uprzykrzały ludziom życie.

Z czasem golenie nabrało, oprócz walorów higienicznych, wymiaru religijnego. W starożytnym Egipcie gładka, ogolona twarz oznaczała osobę z wyższych sfer. Mężczyźni (oraz kobiety) golili włosy na całym ciele, nie oszczędzając głowy. By nie wyglądać jak ludziki z Marsa, zakładali bogato plecione peruki. Uważa się, że gładka skóra miała ścisły związek z klimatem, w jakim żyli Egipcjanie czy Rzymianie. W upale ogolone ciało było mniej podatne na różne skórne infekcje.

Metody usuwania włosków z ciała, które zostały wtedy wynalezione, ciągle są stosowane, choć w udoskonalonej formie. Do golenia używano ostrzy z brązu, a także wyrywano włoski różnymi metodami. Służyły do tego specjalne szczypczyki (prototyp dzisiejszej pęsety) różnej wielkości, w zależności od tego, do jakiej części ciała były przeznaczone.

Korzystano też z preparatów przygotowywanych na bazie wosków pszczelich, żywicy czy smoły oraz z tzw. pasty cukrowej popularnej też na Bliskim Wschodzie (obie metody: woskowanie i depilację pastą cukrową, stosuje się do dziś). Oczywiście gładkie ciało oznaczało szacunek i cześć oddaną bogom. Egipcjanie wierzyli, że we włosach czai się zło, którego trzeba się pozbyć.

Później, gdy nastąpił rozkwit chrześcijaństwa, depilacja przestała być tak powszechna, szczególnie wśród kobiet. Nadmierne zainteresowanie ciałem mogło ściągnąć na człowieka gniew boży. Owłosienia zarówno kobiety jak i mężczyźni przestali się pozbywać przez kilka kolejnych wieków. Rozpoczęły się mroki średniowiecza i nowożytności, gdy ludzie z higieną byli zdecydowanie na bakier. Jeszcze w połowie XIX w. codzienne mycie czegoś więcej niż rąk i twarzy było dziwactwem. A co dopiero mówić o depilacji.

2
viki2win / shutterstock.com viki2win / shutterstock.com

Metody depilacji

Owłosienie na ciele mężczyzny jest grubsze i ciemniejsze niż u kobiet, dlatego nie wszystkie dostępne metody sprawdzają się w przypadku depilacji męskiej. Najpopularniejsze jest golenie - szybkie i tanie - ale najmniej trwałe. Najlepszymi, najskuteczniejszymi i najczęściej rekomendowanymi mężczyznom metodami usuwania zbędnego owłosienia jest wosk i laser.

WOSK
Depilacja woskiem polega na wyrywaniu włosków wraz z cebulkami, co gwarantuje gładkie ciało przez kilka tygodni, aż do ponownego wzrostu włosa. Regularne wykonywanie zabiegów osłabia nowo wyrastające włoski ? są cieńsze i mniej sztywne.
?Depilacja woskiem wykonywana w gabinecie kosmetycznym wygląda tak: na oczyszczoną skórę kosmetyczka nakłada specjalny olejek zabezpieczający naskórek przed uszkodzeniem i sprawiający, że zabieg jest mniej bolesny. Następnie za pomocą drewnianej szpatułki rozprowadza ciepły wosk i zrywa woskową łatę.
Szybkie, dynamiczne i precyzyjne usunięcie łaty (albo paska z włókniny) a wraz z nią zbędnych włosów jest w tym zabiegu kluczowe, dlatego trudno wykonać je samodzielnie.
Po depilacji skóra jest dezynfekowana i smarowana balsamem łagodzącym z olejkiem z drzewa herbacianego. W ofercie firmy Lycona mamy dwa woski dedykowane mężczyznom ? jeden przeznaczony do depilacji dużych powierzchni ciała, np. pleców, torsu, pośladków, a drugi odpowiedni na wrażliwe części ciała, np. pachy, nos, uszy czy okolice intymne.
Niska temperatura topnienia naszych wosków sprawia, że są delikatniejsze dla skóry, a wysoka kurczliwość powoduje, że mocno zaciskają się na włosach i skutecznie je usuwają.?
Ceny: obszar pleców: 150 zł, pachy: 60zł
Plastry z woskiem można kupić w drogerii i wykonać zabieg w domu, jednak lepiej oddać się w ręce fachowców, bo po pierwsze to wcale nie jest łatwe, a po drugie odpowiednie wykonanie wszystkich etapów  zabiegu (dezynfekcja, pielęgnacja skóry przed i po zabiegu) pomaga uniknąć dokuczliwego podrażnienia ciała.

WOSK

Depilacja woskiem polega na wyrywaniu włosków wraz z cebulkami, co gwarantuje gładkie ciało przez kilka tygodni, aż do ponownego wzrostu włosa. Regularne wykonywanie zabiegów osłabia nowo wyrastające włoski - są cieńsze i mniej sztywne.

Depilacja na poważnie - jak i po co to robić?, depilacjaMagdalena Jachowicz-Bednarska, Lycon Polska, www lycon.pl

"Depilacja woskiem wykonywana w gabinecie kosmetycznym wygląda tak: na oczyszczoną skórę kosmetyczka nakłada specjalny olejek zabezpieczający naskórek przed uszkodzeniem i sprawiający, że zabieg jest mniej bolesny. Następnie za pomocą drewnianej szpatułki rozprowadza ciepły wosk i zrywa woskową łatę.

Szybkie, dynamiczne i precyzyjne usunięcie łaty (albo paska z włókniny) a wraz z nią zbędnych włosów jest w tym zabiegu kluczowe, dlatego trudno wykonać je samodzielnie.

Po depilacji skóra jest dezynfekowana i smarowana balsamem łagodzącym z olejkiem z drzewa herbacianego. W ofercie firmy Lycona mamy dwa woski dedykowane mężczyznom ? jeden przeznaczony do depilacji dużych powierzchni ciała, np. pleców, torsu, pośladków, a drugi odpowiedni na wrażliwe części ciała, np. pachy, nos, uszy czy okolice intymne.

Niska temperatura topnienia naszych wosków sprawia, że są delikatniejsze dla skóry, a wysoka kurczliwość powoduje, że mocno zaciskają się na włosach i skutecznie je usuwają."

Ceny: obszar pleców: 150 zł, pachy: 60zł

Plastry z woskiem można kupić w drogerii i wykonać zabieg w domu, jednak lepiej oddać się w ręce fachowców, bo po pierwsze to wcale nie jest łatwe, a po drugie odpowiednie wykonanie wszystkich etapów  zabiegu (dezynfekcja, pielęgnacja skóry przed i po zabiegu) pomaga uniknąć dokuczliwego podrażnienia ciała.

3
fot. maradonna 8888 / shutterstock.com fot. maradonna 8888 / shutterstock.com

LASER

Depilacja laserowa polega na trwałym niszczeniu mieszków włosowych (za pomocą wiązki lasera). Oznacza to, że po serii kilku zabiegów pozbywamy się włosów z danej partii ciała na zawsze.

Depilacja na poważnie - jak i po co to robić?, depilacjaDr Krzysztof Miracki, klinika medycyny estetycznej Beautymed, www.beautymed.com.pl

"Usuwanie zbędnego owłosienia stało się powszechnie stosowanym zabiegiem pielęgnacyjnym.

Po pierwsze - przez usunięcie włosów zmniejsza się wydzielanie potu, skóra lepiej oddycha i łatwiej jest utrzymać świeżość w ciągu dnia.

Po drugie - włosy (zwłaszcza pod pachami) to siedlisko bakterii, które żerują na kroplach potu i powodują przykry zapach. Warto więc depilować się choćby ze względów higienicznych. Rekomenduję depilację laserem. Jak to działa?

Wiązka lasera przenika przez skórę i niszczy mieszki włosowe, przez co już nigdy nie wyrosną z nich nowe włosy. W związku z faktem, że nie wszystkie włosy rosną równocześnie, podczas jednego zabiegu można usunąć ok. 30 proc. owłosienia w danej partii ciała. Dla uzyskania optymalnego rezultatu, należy wykonać 4 do 5 zabiegów.

W Klinice BeautymeD depilację wykonujemy najnowocześniejszym laserem diodowym Vectus - jest to urządzenie wyposażone w komputerowy czytnik poziomu melaniny w skórze, dzięki czemu możliwy jest indywidualny dobór parametrów naświetlania, a co za tym idzie uzyskanie najlepszych efektów, wykluczając ryzyko poparzenia.

Ponadto działa na trudne do usunięcia włosy, czyli rude i blond (laser najskuteczniej niszczy włosy ciemne).  Urządzenie ma wbudowany system chłodzenia, co powoduje, iż zabieg jest prawie bezbolesny.

Ceny: obszar pleców: 500 zł, obszar pach: 300 zł

4
Więcej na ten temat: depilacja