Bujna czupryna: wszystko o pielęgnacji włosów

Dorota Szadkowska
Zdrowe, gęste i błyszczące włosy to atrybut urody i oznaka zdrowia, ale nie najważniejszy wyznacznik męskości... warto jednak o nie zadbać, a z nowoczesnymi kosmetykami i zabiegami to wcale nie jest trudne.
fot. Oleg Gekman/Shutterstock fot. Oleg Gekman/Shutterstock

Dlaczego łysiejemy

Jeśli natura nie poskąpiła ci włosów, jesteś szczęściarzem. Jeśli tracisz włosy, nie jesteś sam. Z nadmiernym wypadaniem włosów zmaga się aż 80 proc. mężczyzn rasy kaukaskiej. Znanych jest aż 200 przyczyn wypadania włosów.

Ogólnie łysienie można podzielić na dwa typy: androgenowe (czyli uwarunkowane genetycznie) i telogenowe (spowodowane jakimiś okresowymi odwracalnymi zaburzeniami w organizmie). Łysienie telogenowe stanowi jedynie 10 proc. przypadków nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn.

Zdaniem dr Marty Kurzei, dermatologa z Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie, przyczyną łysienia telogenowego są zwykle zaburzenia hormonalne, choroba z gorączką, nagły stres czy choroby dermatologiczne, np. łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry głowy. Po rozpoznaniu łysienia telogenowego leczenie polega na stosowaniu przez trzy miesiące steroidów przeciwzapalnych (szamponu albo płynu do wcierania w skórę głowy), a następnie minoksydylu w płynie również do wcierania. Efekty widać po kilku miesiącach. Włosy odrastają.

Kurację dermatologiczną warto wspomóc odpowiednią pielęgnacją domową. Co prawda kosmetyki nie spowodują odrostu włosów, ale wzmocnią osłabione cebulki oraz nawilżą i odżywią skórę głowy. Warto regularnie wcierać w skórę głowy lotiony i ampułki ze składnikami regenerującymi.

Mniej optymistycznie wygląda probelm z łysieniem androgenowym, z którym mamy do czynienia aż w 90 proc. wszystkich przypadków nadmiernego wypadania włosów. Bez względu na podjęte działania włosy i tak będą powoli znikać.

Według dr Marty Kurzei utrata włosów zaczyna się od kątów czołowych oraz na szczycie głowy. Z czasem obszary te powiększają się, a w końcu zlewają. Łysienie androgenowe dostajemy w spadku po przodkach - ojcu, matce, dziadkach.

Winny jest typ mieszków włosowych (właśnie ten typ mieszków dziedziczymy), w części czołowej i ciemieniowej, szczególnie wrażliwy na dihydrotestosteron (DHT) - aktywną formę testosteronu. Ten agresywny hormon powoduje miniaturyzację mieszków włosowych, przez co włosy są coraz cieńsze. Z czasem mieszki obumierają, a włosy zanikają.

Leczenie tego typu łysienia polega na stosowaniu dwa razy dziennie minoksydylu (5 proc.) w postaci lotionu do wcierania w skórę głowy (lek na receptę). Substancja ta lekko hamuje utratę włosów i powoduje ich odrost. Stosuje się też finasteryd lub dutasteryd w tabletkach, które zmniejszają stężenie hormonu DHT we krwi. Objawem ubocznym obu leków może być zmniejszenie potencji (na czas kuracji). Zachętą do stosowania leku są obiecujące dane: u 90 proc. osób stosujących finasteryd włosy przestają wypadać, a u 60 proc. - odrastają.

- Rozpoznanie łysienia androgenowego nie jest trudne - mówi dr Kurzeja. - Dla potwierdzenia wykonuję trichoskopię. To nieinwazyjne badanie dermoskopem (rodzaj lupy) pozwala zobaczyć ujścia mieszków włosowych, włosy i skórę głowy na głębokość ok. 300 mikrometrów. Gdy włosy wypadają masowo, robię trichogram. Wyrywam pęsetą 100 włosów z różnych miejsc na głowie i oglądam je pod mikroskopem. Jeśli zbyt dużo włosów jest w okresie spoczynku, wiem, że przyczyną utraty włosów jest na szczęście jedynie łysienie telogenowe.

1
fot. archiwum prywatne fot. archiwum prywatne

Doktor o mezoterapii skóry głowy

Dr n. med. Aleksandra Rymsza, Medicover.pl - specjalista dermatolog. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu. Medycyną estetyczną zajmuje się od?2006 r. specjalizując się w profilaktyce przeciwstarzeniowej i zaawansowanych technikach odmładzania skóry. Jest członkiem Sekcji Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Logo: Komu może pomóc ten zabieg, którego nazwa brzmi tak groźnie?

Dr n. med. Aleksandra Rymsza: - Zabieg mezoterapii skóry głowy przeznaczony jest dla osób, które borykają się z problemem nadmiernego wypadania włosów. U zdrowego człowieka dziennie wypada około 100 włosów. Problem pojawia się wówczas, gdy wypada ich znacznie więcej. Jeśli mężczyzna zauważy u siebie taki problem, powinien udac się do lekarza dermatologa. W pierwszej kolejności zawsze staramy się znaleźć przyczynę dolegliwości, bo tylko wtedy leczenie może być skuteczne.

Zabiegi mezoterapii polegają na ostrzykiwaniu skóry głowy preparatami pobudzającymi wzrost włosów. Substancjami najczęściej stosowanymi w terapii są gotowe mieszanki zawierające witaminy, minerały, aminkwasy, jak również kwasy nukleinowe i koenzymy. Stosuje się również nowe technologie, takie jak peptydy biomimetyczne.

Coraz popularniejsze staje się ostatnio ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym uzyskiwanym z własnej krwi pacjenta, które zawiera naturalne czynniki wzrostu. Po podaniu osocza bogatopłytkowego w owłosioną skórę głowy następują procesy regenerujące i odbudowujące. Poszczególne czynniki wzrostu działają na skórę głowy stymulująco, dzięki czemu mieszki włosowe są lepiej odżywione i produkują zdrowsze, mocniejsze włosy.

Jak dokładnie przebiega zabieg?

- Preparaty do mezoterapii dobierane są indywidualnie, w zależności od potrzeb, i podawane w postaci mikroiniekcji śródskórnych, czyli po prostu zastrzyków. Po zabiegu mogą pojawić się krótkotrwałe zaczerwienienie, krwiaczki, swędzenie lub ból w miejscu wstrzyknięcia.

Zabiegi zwykle nie wymagają znieczulenia miejscowego, jednak u osób bardzo wrażliwych można skórę głowy znieczulić kremem Emla. W przypadku zastosowania osocza bogatopłytkowego w gabinecie pobierana jest krew od pacjenta do specjalnej probówki z gotowego zestawu. Następnie jest ona odwirowywana, a uzyskane z własnej krwi pacjenta komórki i czynniki własne wzrostu, po aktywacji, są wstrzykiwane w skórę głowy.

Ile zabiegów trzeba wykonać, by efekty były widoczne?

- Mezoterapia przynosi efekty, ale trzeba wykonać serię zabiegów. Liczba spotkań w gabinecie zależy od stanu włosów oraz rodzaju użytego preparatu. Zwykle jest to około 10 zabiegów. W przypadku osocza bogatopłytkowego zabieg wykonuje się jednorazowo, po pół roku można go powtórzyć.

Ile to kosztuje?

- Cena zależy od rodzaju i ilości preparatu, waha się od 300 do 500 zł za zabieg w przypadku mezoterapii tradycyjnej. W przypadku osocza bogatopłytkowego cena wynosi ok. 2500 zł.

2
fot. Andrzej Krasowski fot. Andrzej Krasowski

Szampony

Node S, Bioderma
Szampon odbudowujący strukturę zniszczonych, łamliwych włosów. 
200 ml/51 zł (w aptece)  

Anti-Chute Keriu, La Roche-Posay
Szampon przeciw wypadaniu włosów z madekasozydem, argininą i witaminą B5. 
200 ml/55 zł (w aptece)  

Novoxidyl
Szampon przeciw wypadaniu włosów normalizuje funkcje cebulek włosowych i działa przeciwłupieżowo. 
200 ml/28 zł (w aptece)  

Seboradin Men, Inter Fragrances
Szampon przeciw przedwczesnemu wypadaniu włosów, z żeń-szeniem; poprawia mikrokrążenie, przyspiesza wzrost włosów. 
200 ml/28 zł 

Klorane
Szampon przeciw wypadaniu włosów, z chininą i witaminami z grupy B; wspomaga wzrost włosów i wzmacnia je. 
200 ml/35 zł (w aptece)

3
fot. Andrzej Krasowski fot. Andrzej Krasowski

Ampułki

1. Triphasic, Rene Furterer
Serum zapobiegające wypadaniu włosów, z wyciągami roślinnymi, witaminami A, E, PP, B5, B6, argininą, poprawia mikrokrążenie wokół cebulki.
8 x 5,5 ml/279 zł (w aptece)

2. Actyva P Factor Lotion Uomo, Kemon
Preparat zapobiegający wypadaniu włosów u mężczyzn, pobudza mieszki włosowe.
12 szt. x 5 ml/193 zł

3. Dercos Neogenic, Vichy
Kuracja stymulująca wzrost nowych włosów, z opatentowaną cząsteczką stemoxydine.
14?ampułek/230 zł, 28 ampułek/370 zł (w aptece)

4. Phytolium 4, Lierac
Intensywna kuracja przeciw chronicznemu wypadaniu włosów, z ekstraktami roślinnymi; regeneruje skórę głowy i wzmacnia włosy.
12 ampułek x 2 ml/195 zł (w aptece)

<5. Bioxsine, B'iota
Serum do włosów słabych i wypadających, ze składnikami roślinnymi; wzmacnia włosy i przyspiesza ich wzrost.
24 ampułki/199 zł (w aptece) (w aptece)

4
fot. Andrzej Krasowski fot. Andrzej Krasowski

Lotiony i tabletki

1. Lo-xon 2%, Sa-no-fi-Aven-tis
Płyn na skó-rę gło-wy z mi-nok-sy-dy-lem, ha-mu-je wy-pa-da-nie i po-wo-du-je wzrost no-wych wło-sów.
60 ml/32 zł (w ap-te-ce)

2. Den-si-lo-gy, In-ne-ov
Su-ple-ment die-ty od-ży-wia-ją-cy ce-bul-ki wło-sów, z wi-ta-mi-ną D3, kwa-sa-mi Ome-ga 3, cyn-kiem. Utrzy-mu-je wzrost i wspo-ma-ga zwię-ksze-nie ob-ję-to-ści wło-sów. 
60 kap-su-łek (ku-ra-cja jed-no-mie-sięcz-na)/108 zł, 180?kap-su-łek (ku-ra-cja trzy-mie-sięcz-na)/216 zł (w ap-te-ce)

3. Chro-no-stim, Duc-ray
Ku-ra-cja w spreju prze-ciw prze-wle-kłe-mu wy-pa-da-niu wło-sów, for-mu-ła dzień/noc ha-mu-je proces wy-pa-da-nia, po-bu-dza wzrost no-wych wło-sów.
2 x 50 ml (1 x 50 ml fiol-ka na noc + 1 x 50 ml fio-ka na?dzień)/170 zł (w ap-te-ce)

5
Więcej na ten temat: pielęgnacja, włosy