Zęby proste jak drut. Na aparat nigdy za późno

Magdalena Kacalak, Dorota Szadkowska
Zdrowe, proste, białe zęby są seksi. Piękny uśmiech kochają kobiety, uwielbia kamera, lubi lustro. Jeśli więc postanowiłeś bardziej o siebie zadać, zacznij właśnie od zębów. I pamiętaj, że nigdy nie jest za późno. Rzuć okiem jakie piękne uśmiechy zafundowali sobie w kwiecie ludzie, którzy aby robić furorę - muszą się szeroko uśmiechać.
Tom Cruise i Maciej Musiał, fot. FORUM; FotoChannels; BULLS, BE&W; FPM/GETTY IMAGES; MATERIAŁY PRASOWE Tom Cruise i Maciej Musiał, fot. FORUM; FotoChannels; BULLS, BE&W; FPM/GETTY IMAGES; MATERIAŁY PRASOWE

Piękny uśmiech jest droższy od ekskluzywnej metki

Tekst: Magdalena Kacalak

Wyścig do bycia perfekcyjnym trwa. Wymagania rosną. Każdy stara się poprawić swoje szanse na rynku zawodowym, towarzyskim i matrymonialnym. Jednym ze sposobów jest prostowanie zębów. Minęły już czasy, gdy klamry na zębach wytykano palcem. Teraz palcem wytyka się tych, którzy ich nie mają, za to straszą uśmiechem.

Wprawdzie nikt się nigdy nie przyzna, że nie przyjął do pracy kandydata z brzydkim uzębieniem, a żadna dziewczyna nie powie wprost, że powodem kosza jest mało przyjemny uśmiech, jednak po co odejmować sobie punkty już na starcie? Zęby są osobistą wizytówką każdego z nas - i to ocenianą w pierwszych sekundach spotkania. Nie są rzadkością osoby, które przychodzą do gabinetów dentystycznych z prośbą o uśmiech Brada Pitta czy George'a Clooneya.

Natomiast jeśli to gwiazdom los poskąpił hollywoodzkiego uśmiechu, dbają o niego same. Sławni i znani noszą aparaty i wcale nie chowają się w domach na pół roku. U nastoletniego Justina Biebera to nic dziwnego, ale z aparatem dumnie fotografował się także Tom Cruise. Sprawił sobie w wieku 39 lat ceramiczny aparat kolorem dopasowany do jego uzębienia, by jak najmniej rzucał się w oczy.

Podobny model wybrał Danny Glover, który jest dowodem na to, że nawet po sześćdziesiątce warto inwestować w siebie. Takiego zdania jest też Nicolas Cage, który w 2003 r. nosił metalowy aparat na zębach. Wykorzystał w tym celu kilkumiesięczną przerwę pomiędzy filmami. Z aparatem pojawiał się nawet na oficjalnych przyjęciach i galach. Na polskim rynku z aparatem ortodontycznym pokazywał się Tomasz Jacyków.

Znany z ciętego języka w stosunku do uchybień urodowych czy modowych polskich gwiazd stylista sam postanowił wytrącić innym broń z ręki. Nie ma niestety wielu naśladowców. Do tego grona dołącza tylko Maciej Musiał, pozostali wolą uśmiechać się półgębkiem...

1
Colin Firth i James Marsden, fot. FORUM; FotoChannels; BULLS, BE&W; FPM/GETTY IMAGES; MATERIAŁY PRASOWE Colin Firth i James Marsden, fot. FORUM; FotoChannels; BULLS, BE&W; FPM/GETTY IMAGES; MATERIAŁY PRASOWE

Zawsze jest dobry czas na aparat

Tekst: Dorota Szadkowska

Konsultacja med.: dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog, założycielka wrocławskiej kliniki Unident Union Dental Spa

Mamy dobrą wiadomość: zęby możesz prostować z dobrym skutkiem w każdym wieku (po czterdziestce, a nawet pięćdziesiątce). Gorsza informacja jest taka, że zdjęcie aparatu nie kończy leczenia ? z ortodontą trzeba się zaprzyjaźnić na stałe.

Ale po kolei. Masz wadę zgryzu albo stłoczone, zachodzące na siebie zęby? Zdecyduj się na aparat ortodontyczny. I wcale nie chodzi tylko o piękny uśmiech czy poprawę rysów twarzy. Bagatelizując problem, narażasz się na wiele powikłań: od próchnicy przez wadę wymowy, uszkodzenia mechaniczne uzębienia, po zaburzenia żucia i patologię stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet wady postawy i bóle kręgosłupa.

Aparat na miarę

O tym, jaki rodzaj aparatu będzie dla ciebie najlepszy, zdecyduje lekarz. Warto jednak wiedzieć, że najlepsze są metalowe lub przezroczyste zamki naklejone na powierzchniach licowych zębów i druty poprowadzone wzdłuż łuku zębowego. Może nie jest to rozwiązanie najbardziej estetyczne, ale najbardziej skuteczne, zwłaszcza przy dużych wadach.

Dostępne są również tzw. aparaty niewidoczne, czyli systemy lingwalne (językowe), które przykleja się od wewnętrznej strony zębów. To dobre rozwiązanie jedynie przy niewielkich wadach.

Jak długo będziesz nosić aparat, zależy od wady zgryzu i kompetencji lekarza - aparat jest tylko narzędziem w jego ręku. Jednak trzeba się liczyć z tym, że potrwa to przynajmniej 12-18 miesięcy.

2
Danny Glover i Justin Bieber, fot. FORUM; FotoChannels; BULLS, BE&W; FPM/GETTY IMAGES; MATERIAŁY PRASOWE Danny Glover i Justin Bieber, fot. FORUM; FotoChannels; BULLS, BE&W; FPM/GETTY IMAGES; MATERIAŁY PRASOWE

Przed i w trakcie

Zanim założysz aparat, musisz wyleczyć wszystkie zęby. W poszukiwaniu najmniejszych ubytków należy je oczyścić z kamienia i osadu. Konieczne jest też wykonanie pantomogramu (zdjęcie panoramiczne), żeby zdiagnozować wszystkie patologie.

Warto przygotować się również psychicznie na pewien dyskomfort - zwłaszcza w czasie pierwszych 2-3 tygodni bolą dziąsła i policzki, trudno się uśmiechać, można trochę seplenić. Ortodonci zapewniają, że noszenie aparatu nie boli, ale wszyscy, którzy go noszą, narzekają, i to za każdym razem, gdy lekarz podkręca linki w aparacie. Dyskomfort odczuwalny jest zwłaszcza przy gryzieniu.

Licz się również ze zmianą diety. W początkowej fazie musisz omijać twarde oraz mączne produkty, które oblepiają zęby, np. chrupki, orzechy, krówki. Warto po każdym jedzeniu przepłukać usta wodą, a najlepiej zawsze mieć przy sobie szczoteczką do zębów. Jeśli nie chcesz razem z aparatem usunąć zębów, szczotkuj je możliwie często, stosuj płyny do płukania i używaj specjalnych nitek ortodontycznych albo irygatora.

Stałym elementem kuracji prostującej uzębienie są regularne wizyty kontrolne, średnio co 1,5 miesiąca. W ich trakcie dentysta wymienia łuki i dostosowuje aparat do aktualnego ułożenia zębów. Gdy ominiesz wizytę, zęby mogą przesunąć się zbyt mocno lub w niewłaściwym kierunku. Potem trzeba to korygować i leczenie trwa dłużej.

3
David Bareanaz i Tomasz Jacyków, fot. FORUM; FotoChannels; BULLS, BE&W; FPM/GETTY IMAGES; MATERIAŁY PRASOWE David Bareanaz i Tomasz Jacyków, fot. FORUM; FotoChannels; BULLS, BE&W; FPM/GETTY IMAGES; MATERIAŁY PRASOWE

Leczenie po leczeniu

Trzeba wiedzieć również i to, że z chwilą zdjęcia aparatu wcale nie żegnasz się ze swoim ortodontą. By zęby pozostały na nowym miejscu, należy kontynuować leczenie podtrzymujące. Nawrót wad u dorosłych może nastąpić nawet kilka lat po zdjęciu aparatu. Aby temu zapobiec, ortodonta zaleca tzw. retainery stałe (cienkie druciki umieszczane po wewnętrznej stronie zębów), by utrzymać harmonijne ułożenie zębów przednich, oraz poleca zakładanie aparatów retencyjnych (przezroczyste nakładki na górną i dolną szczękę) na noc.

Ile to kosztuje

Aparat klasyczny metalowy: 1,5-2 tys. zł *

Aparat estetyczny (przezroczyste zamki): 3-6 tys. zł

Aparat lingwalny (przyklejany na wewnętrznej stronie zębów): 4-9 tys. zł

Retainer: 250-950 zł

Wizyta ortodontyczna (leczenie aktywne): 280-500 zł

Wizyta ortodontyczna (leczenie pasywne): 180 zł

Diagnostyka ortodontyczna: 400 zł

*Wszystkie kwoty to ceny jednego łuku; widełki cenowe to efekt zebrania danych z różnych części Polski.

4