Prawdy i mity: jak dbać o zęby

Dorota Szadkowska
Robisz to codziennie, ale czy na pewno jesteś w tym dobry? Sprawdź, czy wiesz wszystko na temat nowoczesnej pielęgnacji zębów.
fot. auremar /Shutterstock fot. auremar /Shutterstock

Biały uśmiech...

...to marzenie każdego, kto dba o swój wizerunek. Są osoby, u których nawet profesjonalny zabieg wybielania nie da pożądanych rezultatów, a są takie, u których świetny efekt widać po kuracji domowej.

Elektryczna szczoteczka czyści zęby lepiej - PRAWDA

Tak, to prawda, pod warunkiem że na mycie nią poświęcisz przynajmniej dwie minuty. Oscylacyjno-rotacyjne szybkie i częste ruchy oraz pulsowanie sprawiają, że szczoteczka skutecznie usuwa osad nazębny, a mała główka z łatwością dociera do trudno dostępnych miejsc.

Żucie gumy po posiłku pomaga utrzymać zęby w zdrowiu - PRAWDA

Tak, trzeba jednak pamiętać, że powinna być to guma bez cukru, np. z ksylitolem, który działa przeciwpróchnicowo. W trakcie żucia zwiększa się wydzielanie śliny, która oczyszcza zęby z resztek pokarmowych.

Uwaga: gumy nie powinno się żuć dłużej niż 10-15 minut!

Przed snem (już po umyciu zębów) można zjeść jabłko - MIT

Nie, ponieważ jabłko, jak każdy owoc, zawiera cukry, które w połączeniu z bakteriami obecnymi w jamie ustnej każdego z nas powodują rozwój próchnicy. Przed snem oraz w nocy możesz pić tylko wodę.

Papierosy, kawa i herbata to najwięksi wrogowie białych zębów - PRAWDA

To prawda - głównie tytoń, kawa i herbata (czarna, ziołowa, zielona, a nawet biała), ale również wino i przyprawy (sosy curry, sojowy, kurkuma) zostawiają na naszych zębach osad. Za zmianę odcienia zębów odpowiadają także kamień i osad nazębny, tworzące się u każdego, jak również przyjmowanie niektórych leków (np. zawierających żelazo). Na przebarwienia mają również wpływ choroby uwarunkowane genetycznie, zaburzenia metaboliczne, niedobory składników odżywczych, choroby zakaźne.

Nie należy myć zębów zaraz po wypiciu coca-coli - PRAWDA

I po wypiciu wina, wszelkich soków oraz jedzeniu cytrusów. Nie należy tego robić, by nie uszkodzić szkliwa, które jest nieznacznie rozmiękczone w wyniku działania kwasów zawartych w tych pokarmach. Najlepszym rozwiązaniem jest wypłukanie jamy ustnej wodą bezpośrednio po posiłku i umycie zębów pół godziny później.

1
fot. Ilya Andriyanov/Shutterstock fot. Ilya Andriyanov/Shutterstock

Zdrowe zęby...

...to nie tylko seksowny uśmiech. Nieleczona próchnica może być niebezpieczna dla serca, nerek, wątroby i mózgu.

Szczoteczka z twardym włosiem czyści zęby lepiej i dokładniej - MIT

Nie, najlepsze są szczoteczki z miękkim włosiem, wymieniane co 2-3 miesiące. Twarda szczoteczka daje co prawda najlepsze odczucie czystości zębów po ich umyciu, ale może podrażniać dziąsła.

Poza tym, miękka szczoteczka najlepsza jest do rekomendowanej metody mycia tzw. wymiatającej, w której prowadzimy szczoteczkę od dziąseł po koronę zęba.

Eliminacja słodyczy z diety wystarczy, by mieć zdrowe zęby - MIT

Zęby nie lubią śmieciowego jedzenia.

Cukier i skrobia powodują "zaklejanie" zębów i uniemożliwiają ślinie wypłukiwanie niebezpiecznych kwasów. Jednak dobra dieta nie wystarczy. Nawet zdrowe pokarmy, takie jak owoce, warzywa czy sałaty z dressingiem mogą przyczyniać się do powstawania uszkodzeń szkliwa czy nadwrażliwości. Naturalne kwasy wchodzące w skład tych produktów zmiękczają szkliwo i odwapniają je.

Zdrowe zęby to przede wszystkim prawidłowe i częste szczotkowanie oraz regularne wizyty u stomatologa.

Niewielkie podjadanie pomiędzy posiłkami nie szkodzi zębom - MIT

Zjedzenie niewielkiej przekąski zawierającej węglowodany powoduje znaczne obniżenie poziomu pH w ustach. W rezultacie po każdej przekąsce bakterie produkują kwasy, które rozpuszczają twarde minerały w szkliwie zębów, powodując próchnicę lub erozję szkliwa. Po zjedzeniu przekąski warto popłukać usta wodą i sięgnąć po bezcukrową gumę do żucia.

Zdrowe zęby wpływają na kondycję całego organizmu - PRAWDA

Niewłaściwa higiena jamy ustnej i unikanie regularnych wizyt u dentysty powodują namnażanie się bakterii wywołujących różne choroby zębów, takie jak: próchnica, stany zapalne miazgi, recesje dziąseł, nadwrażliwość, erozja szkliwa. Nieleczone choroby zębów i przyzębia są źródłem infekcji mających wpływ na cały organizm i przebieg różnych chorób ogólnoustrojowych (np. sercowo-naczyniowych, reumatycznych czy cukrzycy).

zęby, pielęgnacja, Prawdy i mity: jak dbać o zęby, 1.  Oral-B Professional Care Triumph 5000. Cena: 629 zł 2. Listerine Reach. Cena: 8,49 zł 3. Listerine, płyn do płukania jamy ustnej. Cena: 15 zł/250 ml, 21 zł/500 ml.  Nić dentystyczna Reach, Cena: 9 zł  fot. Oral-B, Listerine

 

1.  Oral-B Professional Care Triumph 5000, technologicznie zaawansowana szczoteczka elektryczna z główką, która wykonuj ruchy (48?tys. na minutę) pulsacyjne, oscylacyjne oraz rotacyjne. Dla porównania, w tym samym czasie szczoteczką manualną można wykonać zaledwie ok. 600 ruchów. Cena: 629 zł

2. Listerine Reach, miękka szczoteczka z delikatnymi gumowymi wypustkami masującymi dziąsła w czasie szczotkowania. Cena: 8,49 zł

3. Listerine, płyn do płukania jamy ustnej, usuwa bakterie, zwalcza płytkę nazębną (56% większa skuteczność w porównaniu z samym szczotkowaniem), zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego (klinicznie potwierdzone działanie - jony cynku wypierają jony tworzącego się kamienia, opóźniając proces krystalizacji). Cena: 15 zł/250 ml, 21 zł/500 ml.

Nić dentystyczna Reach. Cena: 9 zł

Zdjęcie Braun Oral-B D24.516 Professional Care 5000 Triumph Zdjęcie LISTERINE COOLMINT PŁYN DO PŁUKANIA JAMY USTNEJ Zdjęcie LISTERINE REACH Szczoteczka Stay White Medium
Braun Oral-B D24.516 Professional LISTERINE COOLMINT PŁYN DO PŁUKANIA JAMY USTNEJ LISTERINE REACH Szczoteczka
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
2
fot. Luis Santos/Shutterstock fot. Luis Santos/Shutterstock

Jak używać nić dentystyczną?

Oderwij kawałek nici o długości ok. 50 cm. Okręć wokół środkowych palców obu dłoni, a następnie chwyć kciukami i palcami wskazującymi, tak by między dłońmi pozostał kawałek nici o długości

2 cm. Wprowadź delikatnie nitkę między zęby (aż do "kliknięcia"). Zawiń ją wokół jednego z zębów i przesuwaj delikatnie w górę i w dół, sięgając również poniżej linii dziąseł. Nie wykonuj ruchów poziomych! Czyszcząc kolejny ząb, odwiń z palców czysty kawałek nici.

Nici dentystyczne to przesada, wystarczy szczotka - MIT

Nie, jeśli zależy ci na utrzymaniu zębów w dobrym stanie, musisz się przekonać do tej żmudnej czynności.

Pamiętaj, że nawet idealne szczotkowanie oczyszcza jedynie około 50 proc. powierzchni zębów. Miejsca styku między nimi mogą być oczyszczone z zalegających resztek pokarmowych tylko przy użyciu nitki dentystycznej.

Nieusunięty osad nazębny z przestrzeni stycznych i resztki jedzenia przyczyniają się do powstania próchnicy, stanów zapalnych dziąseł i przyzębia, a w konsekwencji nawet utraty zębów.

3
fot. chalabala/Shutterstock fot. chalabala/Shutterstock

Wybielanie zebów

Wszystkie pasty z napisem "whitening" wybielają - MIT

Nie, wybielają jedynie pasty zawierające nadtlenek wodoru lub karbamidu.

Na polskim rynku jest ich jednak niewiele. Pozostałe pasty (np. z krzemionką, pyłem diamentowym czy sodą) mogą lepiej oczyścić zęby z osadów, działają przez tzw.?polerowanie, ale nie dają spektakularnych efektów wybielających.  Żeby jednak substancje zawarte w paście mogły zadziałać, za każdym razem na mycie zębów?musisz poświecić przynajmniej dwie?minuty. Nie należy stosować takich past na stałe, gdyż mogą spowodować uszkodzenie szkliwa.

U dentysty można wybielić zęby nawet o kilka odcieni - PRAWDA

Zanim zdecydujesz się na zabieg, musisz usunąć z zębów osad i kamień oraz całkowicie je wyleczyć. Wybielanie w gabinecie przebarwień, które wniknęły w głąb struktury zęba, polega najczęściej na kilkukrotnym nałożeniu żelu wybielającego, zawierającego nadtlenki (wodoru lub karbamidu). Zabieg trwa 30-60 minut, jest bezpieczny (lekka nadwrażliwość utrzymuje się do 24 godzin), rozjaśnia zęby nawet o 8 tonów. Rezultat utrzymuje się od roku do dwóch lat - w zależności od nawyków higienicznych i stosowanych używek. 72 godziny po zabiegu wskazana jest tzw. biała dieta.

Koszt zabiegu - 1000-2500 zł.

W domu nie da się dobrze wybielić zębów - MIT

Możesz używać sztyftu wybielającego na bazie nadtlenku karbamidu w postaci żelu nanoszonego bezpośrednio na zęby - efekt jest zwykle subtelny, ale zauważalny.

Preparat taki można stosować do 14 dni.

Warto sięgnąć po tzw. domowe zestawy wybielające, w których znajdziesz (oprócz strzykawki do aplikacji substancji z nadtlenkiem karbamidu i skali bieli zębów) dwie nakładki, które formuje się indywidualnie na górne i dolne zęby. Następnie wkłada się do nich żel i całość zakłada na zęby na pół godziny dziennie. Okres wybielania trwa 10-14 dni, a pierwsze efekty widać już w trzeciej dobie. Najtańszy zestaw kosztuje ok. 50 zł.

Najlepsze rezultaty daje tzw. wybielanie nakładkowe. Nakładki wykonuje się w gabinecie, a w domu umieszcza się w nich przygotowany przez stomatologa żel i zakłada na noc lub nosi kilka godzin w ciągu dnia. Koszt to 800- 1500 zł.

Oto przykłady preparatów do skutecznego wybielania zębów w domu:

 

zęby, pielęgnacja, Prawdy i mity: jak dbać o zęby, 1. Blanx White shock. Cena: 52 zł/30 ml  2. Blanx Med Anty osad. Cena: 25 zł/75ml 3. Yotuel all in One. Cena: 49 zł/75ml   4. Bio Repair. Cena: 22 zł/75ml   5. Biała perła. Cena: ok. 85 złfot. Blanx , Yotuel, Biała perła

 

1. Blanx White shock, domowa terapia wybielająca z wyciągiem z porostu islandzkiego oraz cząsteczkami ActiluX, które osadzają się na powierzchni zębów i reaguje ze światłem, naturalnie wybielając i usuwając bakterie, które powodują próchnicę i powstawanie płytki nazębnej. Cena: 52 zł/30 ml

2. Blanx Med Anty osad, pasta usuwająca ze szkliwa osady z kawy, tytoniu, czerwonego wina i coli, z wyciągiem z porostu islandzkiego - naturalnego składnika, którego skuteczność w wybielaniu potwierdziły badania kliniczne oraz Światowa Organizacja Zdrowia. Cena: 25 zł/75ml

3. Yotuel all in One, pasta wybielająca z nadtlenkiem karbamidu, fluorkiem sodu, xylitolem. Yotuel ma najniższy współczynnik ścieralności, jest bezpieczna dla szkliwa. (www.shop-dent.pl) Cena: 49 zł/75ml

4. Bio Repair, pasta z nanocząsteczkami MicroRepair, które wnikają w mikrouszkodzenia, naprawiając szkliwo zębowe. Pasta polecana jako kuracja wzmacniająca szkliwo po wybielaniu i dla podtrzymania efektu. Cena: 22 zł/75ml

5. Biała perła, 10-dniowy system wybielający. Zestaw zawiera termoplastyczne nakładki i żele z substancjami wybielającymi (m.in. nadtlenkiem karbamidu) bezpieczne dla zębów i dziąseł. Cena: ok. 85 zł (w aptekach).

Zdjęcie BLANX MED ANTY OSAD Pasta do zębów ochronno-wybielająca 75 ml Zdjęcie Blanx White Shock 30ml+ system wybielający LED- wybielająca pasta do zębów Zdjęcie YOTUEL All In ONE - Ekskluzywna wybielająca pasta do zębów
BLANX MED ANTY OSAD Pasta do zębów Blanx White Shock 30ml+ YOTUEL All In ONE - Ekskluzywna pasta
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
4
Więcej na ten temat: pielęgnacja, zdrowie, zęby