Redakcyjny test antyperspirantów - który najlepszy?

Opracowanie: Dorota Szadkowska
Przetestowaliśmy kilkanaście popularnych antyperspirantów. Efekt - prawie wszystkie działają, ale niektóre mają poważne wady - na przykład zostawiają ślad na ubraniu, irytują zapachem albo zbyt kleistą konsystencją. Wniosek - każdy musi znaleźć produkt idealny dla siebie.
Rys. Małgorzata Ślińska Rys. Małgorzata Ślińska

Jak i co testowaliśmy

OCENA: 1-5

KONSYSTENCJA: czy kosmetyk jest lekki, nie lepi się, szybko wysycha, nie zostawia wałeczków

DZIAŁANIE: czy przez cały dzień zapewnia komfort

OPAKOWANIE: czy kulka dobrze się kręci, czy wygodnie trzyma się w ręku itp.

EFEKT - OCENA KOŃCOWA
- ODRADZAM
- NIE DLA MNIE
- DAJE RADĘ
- WARTO
- ŚWIETNY


Co lepsze: dezodorant czy antyperspirant?

Dezodorant działa dość krótko, a jego zadaniem jest maskowanie nieprzyjemnego zapachu potu i zwalczanie odpowiedzialnych za jego powstawanie bakterii. To produkt dla osób, które nie pocą się zbyt obficie. Antyperspirant ma mocniejsze działanie, ogranicza wydzielanie potu i powstawanie jego zapachu do kilkudziesięciu godzin. Składnikiem "antypotnym" są sole glinu, które po aplikacji na skórę wnikają i docierają do kanalika potowego, uszczelniając jego ujście. Dochodzi do mechanicznego zablokowania kanalika i częściowe zahamowania wydzielania potu. Blokada ustępuje podczas mycia pach wodą i mydłem.

*TESTOWALIŚMY PRODUKTY W KULCE, BO TAK CHCIELI NASI TESTERZY, JEDNAK SPREJ JEST NAJBARDZIEJ HIGIENICZNYM SPOSOBEM APLIKACJI

1
PIOTR HYKAWY-ZABŁOCKI, zastępca red. naczelnego, miłośnik poligonów, od lat przygotowuje się do maratonu. Rys. Małgorzata Ślińska PIOTR HYKAWY-ZABŁOCKI, zastępca red. naczelnego, miłośnik poligonów, od lat przygotowuje się do maratonu. Rys. Małgorzata Ślińska

Tester #1

ANTYPERSPIRANT
Ziaja Yego Sport 60 ml/6,25 zł

Antyperspirant nie pozostawia śladów na ubraniu. Bez konserwantów, parabenów, alkoholu i barwników.

Spojrzałem nieufnie. Sport? Nie używam kosmetyków przed treningiem, tylko po kąpieli, więc jaki sport? Ale dałem szansę i nie zawiodłem się. Zapach delikatny, lekko mentolowy. Plus. Za działanie też plus, choć kleisty jakoś. Ale wysycha szybko, koszul nie brudzi, więc nie będę marudził. Pomarudzę za to na kulkę - antyperspirant zostaje pod pachami i na opakowaniu. Ale Yego jest skuteczny jak Navy SEALs, więc wybaczam.

KONSYSTENCJA: 4
DZIAŁANIE: 5
OPAKOWANIE: 3
EFEKT: warto

ANTYPERSPIRANT
Rexona Men Cobalt 150 ml/11,50 zł

Chroni przed potem i nieprzyjemnym zapachem nawet do 48 godzin. Produkt o zapachu cytrusów oraz ziół.

Pamiętasz dowcip o Polaku, co jedną kulkę zgubił, a drugą popsuł? Goście z Rexony popsuli. Trzeba tę kulką kilka razy ruszyć, zanim zacznie rozprowadzać antyperspirant. Do tego mdły, zbyt delikatny zapach. Ze względu na niego nigdy nie zaufałem Rexonie na cały dzień - "poprawiałem" po południu, żeby mieć pewność, że nie śmierdzę. A przecież z antyperspirantem jak z kolegą z kompanii - zaufanie to podstawa.

KONSYSTENCJA: 2
DZIAŁANIE: 2
OPAKOWANIE: 2
EFEKT: odradzam

ANTYPERSPIRANT
Garnier Men Deodorant Mineral 50 ml/12 zł

Antyperspirant z minerałem absorbującym wilgoć i antybakteryjnym cynkiem. Zapewnia uczucie świeżości do 96 godzin!

Klik! Antyperspirant melduje się gotowy do akcji! Klik! Zadanie wykonane! Ja wiem, że zamykanie na "klik" to bajer, ale naprawdę wygodny. Zapach przyjemny - ostrzejszy niż u Yego Ziai, bardziej koloński, ale męski. Ja lubię. Brawa za konsystencję - od razu miałem uczucie, że dezodorant wypełnił wszystkie pory skóry. Nie sprawdziłem, czy działa 72 godziny. Nawet na poligonie dba się częściej o higienę.

KONSYSTENCJA: 5
DZIAŁANIE: 5
OPAKOWANIE: 5
EFEKT: świetny

2
ŁUKASZ FIGIELSKI, nadredaktor działu techno, młody ojciec, pracuś, pływak. Rys. Małgorzata Ślińska ŁUKASZ FIGIELSKI, nadredaktor działu techno, młody ojciec, pracuś, pływak. Rys. Małgorzata Ślińska

Tester #2

ANTYPERSPIRANT
Adidas Active Sport Energy Cool & Dry 50 ml/13 zł

Antyperspirant chroni do 72 godziny nie pozostawia białych śladów, bezalkoholowy. Innowacyjna technologia zapewnia szybkie schnięcie. Formuła stworzona we współpracy ze sportowcami.

Kulkowy low-end o niezrozumiałej idei wyjściowej. Trzy dni działania? Jak sprawdzić, skoro w domu są mydło i woda, a do pracy trzeba chodzić co dzień? Jeśli to powąchasz "bezpośrednio", zapach okrutny. Po nałożeniu wilgoć tropikalna, należy aplikować wcześniej, bo zostawi na koszuli brutalny ślad. Lecz do skuteczności nie mogę się przyczepić - działa. Perfum na działkę albo do szatni sportowca.

KONSYSTENCJA 2
DZIAŁANIE: 4
OPAKOWANIE: 2
EFEKT: warto

ANTYPERSPIRANT
Iwostin Aspiria, trójaktywny antyperspirant o przedłużonym działaniu 60 ml/25 zł (w aptekach)

Antyperspirant o delikatnym, przyjemnym zapachu. Polecany do skóry wrażliwej i alergicznej.

Zapach neutralno-słodki. Jeśli wczesnym rankiem nałożysz zaspany na koszulę zamiast pod pachę, nie zostawi śladu. Cudo, nie antyperspirant. Wysycha szybciej od pustyni. Na polsko-angielskiej (tak można?) etykiecie nikt nie obiecuje cudów. Cuda się działy, do biura jak znalazł. Twój kot lizałby iwostin. Szkoda że mój neutralno-słodki faworyt zawiódł podczas długiego spaceru w słońcu metropolii.

KONSYSTENCJA: 5
DZIAŁANIE: 3
OPAKOWANIE: 5
EFEKT: daje radę

ANTYPERSPIRANT
Biotherme Homme Day Control 72h 75 ml/99 zł

Antyperspirant na bazie kompleksu minerałów zapobiega nadmiernemu poceniu i przykremu zapachowi przez 72 godziny. Szybko wysycha, nie pozostawia śladów na skórze ani na ubraniu.

Znowu cuda na kiju, trzy dni działania. Jak wyjadę do Amazonii, nie omieszkam zabrać. Wilgotny, nieprzyjemny, chłodzi. Cholernie drogi. Niuchany - pachnie brzydko. Ale ta chemia dla brutala działa! Uwaga, może zostawić białe smugi.

KONSYSTENCJA: 3
DZIAŁANIE: 4
OPAKOWANIE: 2
EFEKT: nie dla mnie

DEZODORANT

L'Occitane Deodorant Pour Home 50 ml/70 zł

Bez soli aluminium, chroni przed wilgocią i nieprzyjemnym zapachem. Pikantny zapach.

Nazwa francuska i z apostrofem, na opakowaniu etykieta z oldskulowym fontem. Wiele obiecuje i nie są to czcze obietnice. Pachnie ładnie, intrygująco, wysycha szybko, dzięki transparentnemu opakowaniu można podejrzeć - wygląda jak mleko. To nie jest przerost formy nad mazią, bo i forma, i maź: pierwsza klasa. Trzyma do końca wieczoru zakończonego efektownym zrzutem koszuli.

KONSYSTENCJA: 5

DZIAŁANIE: 5

OPAKOWANIE: 5

EFEKT: świetny

. . .

*48, 72 H?... PRODUCENCI PRZEŚCIGAJĄ SIĘ W LICZBIE GODZIN DZIAŁANIA ANTYPERSPIRANTÓW. CZYŻBY ZAKŁADALI, ŻE KTOŚ MOŻE SIĘ NIE MYĆ PRZEZ TRZY DOBY?

3
MIKOŁAJ KIRSCHKE redaktor naczelny, jeździ na rowerze przez cały rok, nawet przy minus 20. Rys. Małgorzata Ślińska MIKOŁAJ KIRSCHKE redaktor naczelny, jeździ na rowerze przez cały rok, nawet przy minus 20. Rys. Małgorzata Ślińska

Tester #3

ANTYPERSPIRANT
Oceanic AA Men Basic Chic 50 ml/9,60 zł

Antyperspirant dla skóry bardzo wrażliwej i podrażnionej z hypoalergiczną kompozycją zapachową. Bez alkoholu, barwników konserwantów.

Zero procent alergenów, zero procent parabenów (o co cho?), zero procent alkoholu. Za to sto procent lepkości. Po wysmarowaniu pach czym prędzej opuszczam ramiona, żeby nie nałapać much. Ale nie brudzi i szybko wysycha, więc odpuśćmy. Zapach jest, ale znośny i ulotny. Nieulotny jest za to efekt antypotny. Czyli - działa, a to w końcu najważniejsze.

KONSYSTENCJA: 2
DZIAŁANIE: 5
OPAKOWANIE: 2
EFEKT: warto

ANTYPERSPIRANT
Vichy Homme Homme 50 ml/47 zł (w aptekach)

Zapewnia 72-godzinną ochronę. Formuła zawiera chłonne minerały. Nie podrażnia.

Cesarz podpachowy. Na kongresie antyperspirantystów błyszczałby i na scenie, i w kuluarach. Ma gładką, przyjemną konsystencję, absolutnie nie pachnie, nie zostawia plam nawet na ciemnogranatowych ciuchach. I trzyma świeżość jak piwo w lodówce. Jeśli już miałbym się czegoś czepiać, to "ultraabsorbującego minerału" na opakowaniu. Panowie kosmetycy, zajmijcie się wymyślanie antyperspirantów, nie durnych słów.

KONSYSTENCJA: 5
DZIAŁANIE: 5
OPAKOWANIE: 3
EFEKT: świetny

ANTYPERSPIRANT
Clinique Clinique for men 75 ml/95 zł

Pozostawia uczucie świeżości przez cały dzień, nie brudzi ubrań. Bezzapachowy.

- Kochanie, dlaczego zostawiłaś twaróg w łazience? - Jaki twaróg? Oszalałeś? To twój nowy antyperspirant! Rzeczywiście, to coś bodzie w nos zapachem przypominającym coś pomiędzy zgliwiałym białym serem a klejem biurowym. No i sorry, już nie ma znaczenia, że się nie lepi, że nie brudzi, że blokuje pory. Bo po kilkunastu godzinach w pracy niby nie śmierdzisz potem, ale z bliska wciąż czuć cię nabiałem.

KONSYSTENCJA: 4
DZIAŁANIE: 5 (ale ten zapach)
OPAKOWANIE: 3
EFEKT: odradzam

4
PAWEŁ WIEJAS redaktor działu sport i pasje. Nie boi się niczego i próbuje wszystkiego. Rys. Małgorzata Ślińska PAWEŁ WIEJAS redaktor działu sport i pasje. Nie boi się niczego i próbuje wszystkiego. Rys. Małgorzata Ślińska

Tester #4

ANTYPERSPIRANT
Nivea Men Stress Protect 48h, 50 ml/11,49 zł.

Antyperspirant z kompleksem cynku i olejkiem z awokado chroni i działa antybakteryjnie, minimalizując powstawanie nieprzyjemnego zapachu, szczególnie powstającego pod wpływem stresu.

Ostro, ostrzej, Nivea - tyle jeśli chodzi o zapach,. Mokro, bardziej mokro, Nivea - tyle jeśli chodzi o pierwsze wrażenia. Na szczęście to tylko strachy na Lachy, bo ten antyperspirant staje się przyjazny szybciej, niż trwa wypowiedzenie słów: "Kochanie, wychodzę do pracy". Ważne - nie brudzi koszuli.

KONSYSTENCJA: 3
DZIAŁANIE: 4
OPAKOWANIE: 3
EFEKT: daje radę

ANTYPERSPIRANT
Artemis of Switzerland 50 ml/65 zł (w perfumeriach Douglas)

Kosmetyk do wszystkich typów skóry - również wrażliwej. Nadaje świeży zapach.

Ratunku, tonę! To pierwsze wrażenie tuż po zaaplikowaniu specyfiku. Kolejne - użyłem antyperspirantu czy kleju? Nieprzyjemne uczucie mija dopiero po kilku minutach i dopiero wtedy można pokusić się o założenie koszuli. Zapach jest tak intensywny, że wyklucza użycie wody po goleniu, miksowanie zapachów nie jest najlepszym pomysłem. Chyba że chcemy kogoś odstraszyć.

KONSYSTENCJA: 1
DZIAŁANIE: 3
OPAKOWANIE: 2
EFEKT: nie dla mnie

ANTYPERSPIRANT
SVR Spirial 50 ml/52 zł (w aptekach)

Formuła z hydroksychlorkiem glinu, cytrynianem trójetylowym i mikrosferami chłonnymi, które pochłaniają pot. Alantoina ma właściwości kojące. Nie pozostawia białych ani żółtych śladów na ubraniach.

Jest sucho i bezwonnie. Za pierwszym razem nawet podejrzliwie zerknąłem czy aplikator nie jest uszkodzony. Nie był. Można od razu śmiało wskakiwać w koszulę i ruszać do akcji. Okazało się, że to typ pożądany - zaczęła dobierać się do niego moja piękniejsza (wybredna) połowa. I to był dla mnie ostateczny wyznacznik jakości.

KONSYSTENCJA: 5
DZIAŁANIE: 5
OPAKOWANIE: 3
EFEKT: świetny

ANTYPERSPIRANT
Dermedic Mensqlusiv Sensitive 60 g/27 zł (w aptekach)

Antyperspirant z chlorowodorotlenkiem glinu działa 48 godzin, szybko się wchłania, nie pozostawia śladów na ubraniu, ma neutralny zapach. Produkt hypoalergiczny.

Przypływ o słodkim smaku. Nie, nie zalewa cię po zaaplikowaniu, ale też nie daje o sobie tak szybko zapomnieć. Najwyraźniej lubi długą grę wstępną, która jest OK, ale nie o 9 rano, gdy trzeba pędzić. Dlatego, choć potem nie jest nachalny i daje się z nim żyć, raczej sięgnąłbym po coś innego, mimo dobrego działania.

KONSYSTENCJA: 2
DZIAŁANIE: 4
OPAKOWANIE: 3
EFEKT: daje radę

5
fot. PaulL / shutterstock.com fot. PaulL / shutterstock.com

Czy wiesz, że:

1. Przeciętny człowiek ma 2.5 mln gruczołów potowych rozrzuconych po całym ciele - choć są i tacy, którzy mają ich nawet 5 mln. Produkcja potu jest wprost proporcjonalna do ich liczby - zwykle jest to około trzech szklanek na dobę. Człowiek w naszej strefie klimatycznej może wydzielać maksymalnie litr potu na godzinę. O dziwo, po przeniesieniu do gorącego klimatu zdolność do produkcji potu wzrasta do około 2.5 litra na godzinę w ciągu około sześciu tygodni.

2. Nadmierne pocenie, tzw. emocjonalne, najczęściej dotyczy twarzy, pach, dłoni i stóp. Często nasila się pod wpływem niewłaściwej diety i używek. Zawsze pod wpływem wysiłku fizycznego.

3. Choć pocenie kojarzy nam się z czymś niemiłym, jest ważnym procesem fizjologicznym. Przede wszystkim to naturalna klimatyzacja. Nasz mózg zbiera informacje z różnych receptorów termicznych, które znajdują się w naszym ciele. Gdy uzna, że wskutek pracy mięśni, procesów metabolicznych lub nadmiernej stymulacji nerwów temperatura ciała wzrosła za bardzo, uruchamia jeden z procesów termoregulacji - najczęściej pocenie, gdyż jest ono najbardziej skuteczne. Pot pełni również ważną rolę w ochronie naszej skóry. Jest rozpuszczalnikiem dla wydzieliny gruczołów łojowych. Wspólnie z nią tworzy ochronna warstwę, która ma nas bronić przed drobnoustrojami i wysuszeniem.

4. Powiedzenie "spociłem się jak mysz", gdy jesteśmy naprawdę mokrzy, jest co najmniej nieprecyzyjne. Gryzonie do procesów termoregulacji, czyli utrzymywania właściwej temperatury ciała, używają przede wszystkim ogonów. Pies, co często można zaobserwować, by wydalić nadmiaru ciepła do otoczenia, odparowuje ślinę z ozora. Pocenie się to sposób na chłodzenie dla owiec, koni i dla nas, ludzi.

5. Świeży pot zdrowego człowieka jest bezwonny. Brzydki zapach ciała nie oznacza jednak od razu choroby. Niewłaściwa dieta, przyjmowane leki, toksyny - to tylko niektóre powody problemów. Sprawdź, skąd się biorą i pozbądź się ich także w gorące dni. Nosisz przewiewne ubrania, kąpiesz się w szałwii, bierzesz prysznic kilka razy dziennie, stosujesz tzw. regulatory pocenia (skuteczniejsze od klasycznego antyperspirantu, dostępne w aptece), a twoje ciało wciąż wydaje brzydką woń? Choroby nerek, cukrzyca - to tylko niektóre schorzenia, które mogą się tak objawiać. Odwiedź lekarza pierwszego kontaktu, który za pomocą prostych badań (np. badanie moczu, poziom cukru we krwi, morfologia) będzie w stanie ocenić, czy za nieświeżością nie kryje się choroba.

6
fot. William Perugini/shutterstock.com fot. William Perugini/shutterstock.com

A ponadto...

Golimy pachy!

Kultura wygrywa z naturą. Od wieków owłosienie pod pachami powodowało, że nasz zapach był silniejszy, bardziej wyrazisty. Woń spod pach stanowiła rodzaj wabika przyciągającego płeć przeciwną. Dziś ten sam mechanizm działa odwrotnie - zamiast przyciągać, odstrasza. Dzieje się tak dlatego, że pot pozostający przez cały dzień na włoskach pod pachami w kontakcie z bakteriami i tlenem nabiera nieprzyjemnej woni. Antyperspirant aplikowany częściowo na skórę i włosy też nie spełnia dobrze swojej roli. Dlatego golenie pod pachami ma sens i zapewnia poczucie pełnej higieny.

Toksyna na siódme poty

Nadmierna potliwość może być objawem choroby (np. cukrzycy), więc wymaga konsultacji z lekarzem. Czasem można z nią walczyć farmakologicznie. By jednak na dłużej wyeliminować problem, warto poddać się zabiegowi z użyciem toksyny botulinowej. Przy użyciu bardzo cienkiej igły niewielką ilością botoksu punktowo ostrzykuje się miejsca o zwiększonej potliwości, na przykład pachy czy dłonie. Powoduje to zablokowanie neuroprzekaźników, dzięki którym pracują gruczoły potowe, a w konsekwencji - znaczące ograniczenie pocenia. Efekt utrzymuje się przez około pół roku. Kolejne zabiegi mogą przedłużyć działanie preparatu nawet do roku.

7
Więcej na ten temat: pielęgnacja