Broda czy wąsy, czyli co mówi o tobie zarost

DK
Człowiek drwaloseksualny ponoć nie jest już ideałem każdej kobiety, ale na ulicach wciąż spotykamy mężczyzn w bujnych zarostach. Ale czy wiedziałeś, że broda określa też charakter faceta? Sprawdź, co zarost mówi o tobie!
Fot. gazeta.tv Fot. gazeta.tv

Pełna broda

Jest domeną dojrzałych mężczyzn. Zapewne pamiętasz wielu profesorów i nauczycieli, którzy poranków nie spędzali bynajmniej na goleniu. Dodatkowo, z brodą przedstawiano nie tylko szanowanych proroków - i to praktycznie w każdej religii - ale wręcz również same bóstwa.

Zapewne ze względu na dostojne konotacje, jeszcze do niedawna pełen zarost uważano za archaiczny. Dziś - kiedy moda się zaciera, a do łask wracają wpływy popularne kilkadziesiąt lat wcześniej - broda nie budzi zdziwienia nawet wśród najmłodszych (choć, oczywiście, w granicach rozsądku). Wręcz przeciwnie: podkreśla nasz stosunek do dojrzałości i wieku. Jeśli nie jest próbą bezrefleksyjnego podporządkowania się hipsterskim trendom, świadczy o ogólnorozwojowym szacunku.

Jeśli wierzyć badaniom, brody wyrastające na ulicach jak grzyby po deszczu, zaspokajają również tę najpróżniejszą część męskiego ego - ponoć coraz więcej kobiet marzy o dojrzałym mężczyźnie, ucieleśnieniu marzeń z ery dżentelmenów. Broda w pewien sposób wpływa na takie postrzeganie płci rodem z Marsa.

1
Fot. Forum Fot. Forum

Kozia bródka

Odkąd Brad Pitt pojawił się na salonach z kozią bródką, mężczyźni (właściwie to głównie ich partnerki) zapragnęli dosadniejszych stylizacji swoich podbródków. Zarost bardzo popularny w latach 90, i wówczas w pewien sposób określający system wartości noszącego, dziś jest już raczej oznaką pewnej niesprecyzowanej nostalgii.

Jeśli przejrzeć kobiece fora, panie - za wyjątkiem chwilowego boomu na naśladowanie Pitta - nie pałają (i nie pałały) do koziej bródki. Ich zdaniem jest nie tylko nieestetyczna, ale i kiczowata oraz świadcząca o nadmiernym ego faceta. Ponadto, z czysto optycznego aspektu, kozia bródka jest absolutnie niewskazana dla mężczyzn o owalnej lub trójkątnej twarzy - jeszcze bardziej wyostrza bowiem rysy.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy kozia bródka jest dla ciebie, przytaczamy wypowiedź z pewnego forum dla kobiet: "tego typu zarost jest jeszcze gorszy niż dziewiczy wąsik". Zaryzykujesz?

2

Trzydniowy zarost

Trzydniowy zarost był turbo modny jeszcze kilka lat temu. Dziś jest po prostu modny. Można by rzec, w jakimś stopniu to współczesna klasyka, nienachalnie podkreślająca naszą ignorancję i luzackie podejście do świata. Swe korzenie zapuścił jeszcze w latach 80. - że wspomnimy chociażby George'a Michaela. Obecnie w trzydniowym zaroście najlepiej wyglądają David Beckham i Hugh Laurie. Tak mówią małżonki.

Z nimi (zarostami, nie małżonkami) jest jednak pewien problem... Błędnym założeniem jest, że wystarczy się nie golić. Być może cię rozczarujemy, ale nawet o taki zarost trzeba dbać, inaczej będzie niechlujny, a nie seksowny. Strzelamy, że preferujesz ten drugi epitet.

Istnieją różne wariacje na temat trzydniowego zarostu - w zależności od naturalnych predyspozycji, możemy być bardziej obrośnięci pod nosem lub na podbródku. Stał się powszechnie akceptowalny, choć wciąż funkcjonują branże, w których wypada się golić albo codziennie albo wcale.

3
Fot. Reuters Fot. Reuters

Zarost podbródkowy

Niezbyt popularny, trudno definiowalny. Zarost podbródkowy raczej nie przypadł do gustu mężczyznom, nie tylko tym z Polski. Jak wskazują psychologowie, świadczy o (zbyt?) nachalnej próbie zwrócenia na siebie uwagi. Dr Allan Peterkin, autor kompleksowej publikacji na temat męskiego zarostu, stwierdził, że tak wystylizowany podbródek aż prosi, by zapytać właściciela o motywacje przy pielęgnacji.

4
fot. Łukasz Ziętek fot. Łukasz Ziętek

Wąsy

Wąsy... Opus magnum każdej męskiej twarzy. Już dawno przestały być wyłącznie atrybutem Januszy z najodleglejszych zakątków ziemi podkarpackiej. Dr Peterkin stwierdza, że noszący wąsy bywają przemądrzali i zarozumiali. Z drugiej strony - wąsaci są ponoć bardziej pewni siebie, bo takim zarostem udowadniają, że mają gdzieś przemijające mody.

A te wąsów nie oszczędzały. W zasadzie historią wąsów można by obdarzyć niejedną książkę. W przeciągu kilkudziesięciu lat były i symbolem władzy, i rewolucji seksualnej, i obciachu. Młodzi z takim zarostem? Ponoć mają dystans do siebie. Niech przykładem będzie tu choćby Dawid Podsiadło.

5

Coś

W zasadzie nawet nie wiemy, jak to nazwać. Kępka? Zarościątko? Bródka? Do diabła z nomenklaturą, po prostu nie. O niczym to nie świadczy, niczego nie komunikuje, N-I-E.

6
fot. Imaxtree fot. Imaxtree

Na gładko

Bo jak nie zarost to co? To gładko! Badania dowodzą, że jeśli z własnego wyboru utrzymujesz gładką twarz, to znaczy, że łatwo przywiązujesz się do rzeczy materialnych: markowe ubrania, drogie zegarki, szybkie i luksusowe samochody, takie tam. No i próżne kobiety - to podobno się ze sobą bardzo ściśle łączy.

7
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Co dalej?

Jak myślicie - czeka nas powrotne odejście od zarostów, czy jednak nadal będziemy pielęgnować bujne brody?

8
Więcej na ten temat: uroda, zarost