Tak wygląda idealne ciało na różnych kontynentach

RM
Ideał męskości... Pojęcie niesprecyzowane, choć każdy z nas chciałby takim ideałem być. W osiągnięciu celu pomoże wam projekt "Perceptions of Perfection", będący analizą potrzeb i marzeń kobiet w różnych krajach.
Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait

O badaniu

Głównym bohaterem badania jest Richard - nowojorski fotograf, który dał zrobić sobie zdjęcie. Fotografię następnie przekazano grafikom z różnych krajów: 11 kobietom i 8 mężczyznom. Ci - uwzględniając lokalne trendy i tradycyjne kanony piękna - przerobili zdjęcie, starając się stworzyć portret idealnego mężczyzny w swoich ojczyznach.

Wyniki badania są o tyle zaskakujące, że kolejne graficzne przeróbki dość znacząco odbiegają od "atrakcyjności", jaką lansują media i światowa popkultura. Tymczasem zamysł pomysłodawców był jednoznaczny: chcąc wypromować modę na przedkładanie swojego zdrowia nad wygląd, starają się udowodnić, że idealne ciało nie musi składać się z setek perfekcyjnie wyrzeźbionych mięśni.

Zapraszamy więc w podróż po światowej męskości. Nieco wyżej widzicie oryginalne zdjęcie - takie przesłano specjalistom od Photoshopa z różnych krajów. Zadanie, jakie otrzymali graficy zostało jasno określone: "przeróbcie mężczyznę tak, by stał się atrakcyjny w waszych krajach".

1
Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait

Australia

Australijczykiem jest Hugh Jackman. Choć szaleje za nim pół globu, to jednak pan powyżej uosabia idealnego mieszkańca tego kraju. Jak dowodzą statystyki, przeciętny mężczyzna w Australii mierzy 175 centymetrów i waży ponad 80 kg. Co najczęściej poprawiają sobie tamtejsi faceci? Nos i uszy, popularny jest także zabieg liposukcji. W 2013 roku, w rankingu przeprowadzonym przez randkowy portal MissTravel.com, Australijczycy zostali uznani najseksowniejszymi panami na świecie.

2
Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait

Egipt

Egipt to specyficzny kraj: z istotnymi wpływami wielu kultur, z dość charakterystycznym tradycyjnym - momentami radykalnym - podłożem. Tymczasem okazuje się, że najbardziej pożądani egipscy panowie mogą pochwalić się perfekcyjnie wyrzeźbionym "sześciopakiem", są ciemnej karnacji oraz mają średniej długości czarne włosy. Przyznacie, że na tym zdjęciu Richard jest niewiele do siebie podobny.

3
Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait

Stany Zjednoczone

Richard w wydaniu "amerykańskim" chyba najbardziej przypomina ideał znany z pierwszych stron gazet: świetnie wyrzeźbiony zarost, perfekcyjnie ułożona fryzura, modny zarost. Na torsie zero owłosienia. Umięśnione nogi, pewna postawa. Wygląda to zapewne dość stereotypowo, ale nie ma w tej przeróbce nic zaskakującego - wszak większość "wzorców", których pełno w Internecie wędruje do nas właśnie zza Oceanu.

4
Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait

Kolumbia

Pierwszy południowoamerykański kraj na liście. Tamten region kojarzy się jednoznacznie - z idealnymi, pełnymi kształtami i nienaganną karnacją. Tymczasem idealny Kolumbijczyk przypomina raczej kokainowego barona, a nie seksownego Latynosa prężącego się na plaży w Copacabanie. Ten obrazek świetnie koreluje z wizerunkiem idealnej kolumbijskiej kobiety, której zdjęcie przygotowano na potrzeby pierwszej części projektu. Jej fotografię możecie zobaczyć poniżej:

 

Idealna KolumbijkaFot. projekt Perceptions of Perfection

 

5
Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait

Chorwacja

Chorwacja... Coraz popularniejsza europejska destynacja wakacyjna. Bałkański kraj, bałkańska werwa. Żeby wprawić się w odpowiedni nastrój - poniższy link!

Jak czytamy na portalu Likecroatia.com, Chorwatki kochają piłkę nożną. Potrafią gotować, są tajemnicze i znają różne języki. A Chorwaci? W dużej mierze stanowią odbicie płci pięknej. Są wymarzonym celem dla stałych bywalczyń najsłynniejszych imprezowych kurortów.

Idealny chorwacki mężczyzna - którego grafikę przygotowano na potrzeby projektu "Perceptions of Perfection" - wygląda dosyć przeciętnie, nie wyróżnia się z tłumu. Ale może właśnie w tym tkwi sekret jego atrakcyjności?

6
Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait

Chiny

Azjatycka kultura należy do bodaj najbardziej nieokiełznanych na świecie. Wystarczy choćby obejrzeć tamtejsze telewizyjne show, żeby zobaczyć, jak popularne formaty są dostosowywane do specyficznych chińskich umysłów.

Ale jeśli chodzi o wyobrażenia na temat idealnego mężczyzny, Chińczycy są dużo bardziej prostolinijni, niż mogłoby się wydawać. Jak czytamy w oficjalnych badaniach, dla tamtejszych kobiet najbardziej liczy się troskliwość partnera. Niedopuszczane jest na przykład pozostawianie swoich rodziców, gdy ci - z racji wieku - przestaną radzić sobie z codziennymi obowiązkami. Wymarzeni Chińczycy rozumieją potrzeby kobiet i nie wzbraniają się przed potomstwem. Brzmi standardowo, prawda?

"Azjatycki" Richard jest dużo szczuplejszy od swojego prawdziwego oblicza. Również wzrost jest - że się tak wyrazimy - bardziej kompaktowy. Fryzura? Prosta, bez szaleństw.

7
Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait

Indonezja

O Indonezji nie wiemy zbyt dużo. To wciąż nieznany nam kraj - orientujemy się mniej więcej, gdzie leży, wiemy, że mamy do czynienia z egzotyczną kulturą, ale szczegółów podać nie potrafimy. Wymarzony Indonezyjczyk? A co oni mają takiego charakterystycznego?

Przytoczmy więc garść statystyk. Panowie z wyspy są w światowej czołówce jeśli chodzi o... częstość uprawiania seksu. Jak wskazują oficjalne dane, Indonezyjczyk baraszkuje średnio osiem razy w miesiącu! Wyżej są tylko mężczyźni z Filipin. Zdajemy sobie sprawę, że w pewnych kręgach te liczby mogą zrobić wrażenie.

8
Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait

Nigeria

Pierwszy afrykański kraj na liście. Nigeryjczyków obserwujemy najczęściej zwykle przy okazji piłkarskich imprez - o ile kiedyś ich kopacze grywali na całkiem przyzwoitym poziomie, o tyle teraz na Czarnym Lądzie znajdziemy mnóstwo innych nacji, które dryblują znacznie sprawniej.

Warto nadmienić, że ten kraj to ojczyzna bardzo prężnie działającego przemysłu filmowego. W Nollywood rocznie kręci się jeszcze więcej produkcji niż w indyjskim Bollywood!

Jak zdaniem profesjonalnych grafików wygląda ucieleśnienie kobiecych marzeń w Nigerii? Zdjęcie zapewne was nieco zaskoczyło. To kolejny dowód tego, że nie idealna sylwetka się liczy.

9
Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait

Filipiny

O Filipińczykach pisaliśmy już co nieco wyżej przy okazji częstotliwości sypialnianych igraszek.

Ale poza sferą seksualną, ten naród wciąż jawi się jako nieco staroświecki. Religijny w pozytywnym tego słowa znaczeniu. I takie też są potrzeby tamtejszych kobiet - zapytane o ideał mężczyzny, odpowiadają, że marzą o odpowiedzialnym kochanku, romantycznym i lojalnym. Dowcipnym. W tamtejszej kulturze bardzo ważne jest przywiązanie do rodziny - dziewczynki od najmłodszych lat wychowywane są w przeświadczeniu, że rodzinne więzi są właściwie najważniejsze. Stąd wieczni chłopcy - raczej odpadają w przedbiegach.

10
Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait

Macedonia

Zapewne nie wiesz, że macedońskie Skopje może pochwalić się największym bazarem na Bałkanach. Nie wiesz też, że mają tam pyszne jedzenie, wino, a w dodatku jest bardzo tanio i WSZYSCY dosłownie WSZĘDZIE palą papierosy.

Ale dzięki projektowi "Perceptions of Perfection" wiesz już, jak w Macedonii wygląda idealny mężczyzna. Zwracają uwagę przede wszystkim doskonale umięśnione nogi.

11
Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait

Portugalia

A teraz trafiamy do kraju, z którego pochodzi najwybitniejszy piłkarz ostatnich lat - Cristiano Ronaldo. Mając na uwadze aparycję kapitana reprezentacji Portugalii oraz jego zachowanie, możemy mieć pewne wyobrażenie na temat idealnego mieszkańca jego kraju, wszak w swojej ojczyźnie CR7 ma status wręcz boga, nie tylko futbolowego.

Serwis "Matadornetwork.com" opublikował niedawno żartobliwy tekst, dlaczego nie warto umawiać się z Portugalczykiem. Po pierwsze, tamtejsi panowie gotują doskonale - lepiej niż kobiety (a do tego tłusto, więc poziom cholesterolu partnerki drastycznie wzrasta). Ponadto Portugalczycy, podobno, wiedzą wszystko i są mało romantyczni (serio?). A co najgorsze - matki portugalskich mężczyzn są bardzo opiekuńcze!

12
Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait

Serbia

Serbowie na pewno nie kojarzą nam się z filmowymi amantami. Jak niejednokrotnie słyszeliśmy, są bardzo przyjaźni, rzadko piją mocniejsze alkohole, za to bardzo dużo palą. Specyficzna słowiańska brać (pamiętacie co pisaliśmy przy okazji Macedończyków?). No i wszak Serbem jest bożyszcze fanek tenisa na całym świecie, ale skądinąd bardzo sympatyczny sportowiec - Novak Djokovic.

Choć i w tym kraju nie brakuje popowych gwiazd, na widok których wiwatują rozentuzjazmowane nastolatki, kanon klasycznego serbskiego męstwa rysuje się nieco inaczej...

13
Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait

Hiszpania

Ileż to już razy nasze koleżanki wzdychały, jak cudownie byłoby umówić się z Hiszpanem. Wklejały zdjęcia Sergio Ramosów, Fernandów Torresów i innych Casillasów, dowodząc, że iberyjski temperament nie ma sobie równych; nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Najseksowniejsi piosenkarze świata? W czołówce jest oczywiście Enrique Iglesias, autor mnóstwa hitów z których większości już nie pamiętamy.

Tymczasem Hiszpanie potrafią być niezwykle zaborczy. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez jeden z oficjalnych rządowych departamentów, tamtejsi panowie często wywierają na kobietach presję - by te były szczuplejsze, bardziej o siebie dbały, lepiej wyglądały. Kiedy wspomnimy wszystkie napotkane przez nas Hiszpanki, wydaje nam się to cokolwiek dziwne, nie sądzicie?

14
Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait

Wielka Brytania

Richard w wydaniu brytyjskim jest przeciętnym, zwyczajnym mężczyzną. Ale zapewne poczucie humoru ma doskonałe!!!

15
Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait Fot. NYPhotoNY, Self-Portrait

Rosja

No i Rosja! Komentarz, oczywiście, zbędny.

16
Więcej na ten temat: mężczyzna, uroda