10 zabiegów, które postawią cię na nogi

Piotr Mieśnik
Padłeś? Powstań! Łatwo powiedzieć, ale trudno zrobić, kiedy uginają się pod tobą kolana, łupie w krzyżu i coś chrzęści w barku. A po wakacyjnych szaleństwach nie ma czasu na odpoczynek, bo przecież trzeba poharatać w gałę, zdobywać kolejne szlaki i szczyty, a potem pośmigać na nartach.
Fot. Jerzy Mieśnik Fot. Jerzy Mieśnik

First things first!

Choć jedną rzecz w życiu zrób tak, jak należy. Nie masz złamanej nogi, przepukliny albo wypadającego dysku? Mimo to czujesz, że nie jesteś w optymalnej formie i chcesz do niej wrócić? No to zmierz się, zważ się, a potem sprawdź się. Back-check zmierzy siłę poszczególnych partii twoich mięśni i zaleci ćwiczenia, które sprawią, że znowu poczujesz się jak młody bóg. Mnie, o dziwo, mimo wieku i nadwagi parametry zaświeciły na zielono (norma albo nawet ponad). Jedynie boczne partie brzucha z lewej strony raziły trochę żółcią (układ mięśniowy nieco osłabiony). - Tym akurat nie trzeba się tak bardzo przejmować, to może być spowodowane choćby tym, że jesteś praworęczny - uspokoił mnie Karol Leśniewski, fizjoterapeuta z radomskiego centrum Nova-Medic .

1
Fot. Jerzy Mieśnik Fot. Jerzy Mieśnik

Wracasz po urazie albo chcesz wzmocnić nogi, aby uniknąć kontuzji?

To urządzenie, które tylko na pierwszy rzut oka przypomina suwnicę, pomoże ci w tym. Specjalny program dopasuje poziom i trudność ćwiczeń właśnie do twojego przypadku. Na jednym z dwóch ekranów urządzenia wyświetla się np. wykres, który powinieneś odtworzyć, używając siły własnych mięśni. I tylko gdy się o tym opowiada, brzmi to prosto. Bo nogi potem palą i puchną. Przez co robią się piekielnie mocne.

2
Fot. Jerzy Mieśnik Fot. Jerzy Mieśnik

One mają te wszystkie SPA i zabiegi upiększające, a my?

Jeśli nie chcesz leżeć na rozgrzanych kamieniach z dziwnie pachnącą maseczką na twarzy, wybierz prawdziwe "SPA dla twardzieli". Leżenia tu nie będzie, ale endorfinowy kop gwarantowany. Chcesz się przygotować do sezonu i wzmocnić mięśnie? W takim razie Huber Motion Lab jest właśnie dla ciebie. To specjalistyczny aparat do ćwiczeń izometrycznych. Twoje ciało wprawia w ruch ruchoma platforma połączona z kolumnami i uchwytami stawiającymi zmienny opór. Dzięki temu możesz pracować nad wybranymi partiami mięśni i poprawić siłę, elastyczność, koordynację, koncentrację, postawę czy równowagę. Do wyboru masz także kilkanaście dyscyplin sportu, do których możesz się przygotować. Od nart, przez piłkę nożną aż po boks. Ważna uwaga: może ci się wydawać, że to urządzenie "ćwiczy samo" za ciebie, ale gwarantuję, że zejdziesz z niego spocony i zdrowo zmęczony.

3
Fot. Jerzy Mieśnik Fot. Jerzy Mieśnik

Bóle kręgosłupa? Przez siedzący tryb życia - zmora naszych czasów

Niech pierwszy szybko schyli się po 20-kg kettla ten, kogo nigdy nie łamało w odcinku lędźwiowym. Okazuje się, że poza środkami przeciwbólowymi i masażami (o operacjach, które się rzadko udają, nie wspominając) jest jeszcze jedno koło ratunkowe. Zwie się Magnetronik. Urządzenie to działa na zasadzie stosowania zmiennego pola magnetycznego. Nie wdając się w zawiłe szczegóły - wymusza to szybszą przemianę materii i odbudowę. - Przy złamaniach dzięki użyciu tego urządzenia możemy skrócić czas zrastania się kości nawet o 30 proc. I co ważne, magnetronik można stosować nawet przez gips.

4
Fot. Jerzy Mieśnik Fot. Jerzy Mieśnik

Trzęsie cię z zimna na samą myśl o krioterapii?

Ja też nie należę do morsów i na zaproszenie do komory, w której jest naprawdę mroźno, zawsze reagowałem krótko: nie, dziękuję! Ale okazuje się, że można korzystać z dobrodziejstw zimnolecznictwa bez przemieniania się w bałwana. Do tego służy krioterapia miejscowa. Tępe urazy, obicia, stłuczenia i skręcenia? To naprawdę może przynieść ci ulgę.

5
Fot. Jerzy Mieśnik Fot. Jerzy Mieśnik

Dla tych, którzy nie znoszą zimna nawet w małych dawkach...

...alternatywą pozostaje światłolecznictwo. Ot, choćby dzięki naświetlaniom solluxem możesz poradzić sobie z bólami mięśniowymi czy stanami zapalnymi. Zdaj się na pomoc specjalistów. Oni będą wiedzieć, czy w twoim przypadku w grę wchodzi naświetlanie z filtrem czerwonym czy z niebieskim (mają różne właściwości).

6
Fot. Jerzy Mieśnik Fot. Jerzy Mieśnik

Masz (tak jak ja) osłabione boczne mięśnie brzucha?

Chyba nawet laikowi nie trzeba tłumaczyć, jak ważne są w stabilizacji naszej sylwetki. A nic tak nie wzmocni twoich mięśni rotujących tułów, jak Station-Rotation.

7
Fot. Jerzy Mieśnik Fot. Jerzy Mieśnik

Niby nic. Stoisz się i opierasz o poduszkę przymocowaną do urządzenia

Niejeden paker z osiedlowej siłowni parsknąłby śmiechem. Nie słuchaj jednak takich ludzi. Oni zazwyczaj kończą dbanie o siebie na poziomie klatki i bicepsa. Ty na Lateralshifting masz do zrobienia poważniejszą robotę. Masz wyćwiczyć przesunięcie boczne, które wzmocni skośne mięśnie twojego brzucha.

8
Fot. Jerzy Mieśnik Fot. Jerzy Mieśnik

Wyciąg, który ma na celu nadanie ci tak pożądanej sylwetki w kształcie litery V

No, nie do końca. Multifidus-trainer został zaprojektowany do segmentowej stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego.

9
Fot. Jerzy Mieśnik Fot. Jerzy Mieśnik

Ćwiczenia na barki ze sztangielkami?

I znowu pudło. Standing stabilisaton to urządzenie do stabilizacji odcinka lędźwiowego w pozycji stojącej. Bo oprócz trzymania przed sobą sztangielek dolną częścią pleców musisz jednocześnie dociskać specjalną wypustkę znajdującą się w oparciu urządzenia. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić.

10
Fot. Jerzy Mieśnik Fot. Jerzy Mieśnik

Nie, to nie jest ławeczka do wyciskania

Transversus-trainer to urządzenie do treningu mięśnia... poprzecznego brzucha. A więc jednego z dwóch głównych mięśni stabilizujących odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

11
Fot. Jerzy Mieśnik Fot. Jerzy Mieśnik

Dbaj o krzyż!

Bardziej aktywny sposób życia, codziennego i zawodowego, a do tego oczywiście większa skłonność do zachowań ekstremalnych i ryzykownych sprawiają, że my, faceci 5-6 razy częściej niż kobiety uszkadzamy nasze kręgosłupy. A nie trzeba chyba tłumaczyć, że ze względu na ich skomplikowaną budowę, a także na obecność w nich elementów nerwowych bywają to naprawdę poważne medyczne wyzwania. Na szczęście są urządzenia, które nie tylko pozwolą wzmacniać nasze krzyże, ale także pomogą wrócić do formy po kontuzji.

12
Więcej na ten temat: fitness, siłownia, uroda, zdrowie