Uśmiech high definition

ZLLL
Mylisz się, jeśli myślisz, że dobrze dbasz o swoje zęby, bo szczotkujesz je dwa razy dziennie przez trzy minuty. Poprawna pielęgnacja jamy ustnej to również nitkowanie, płukanie i dokładne  czyszczenie języka.

Szczotkowanie

 

szczoteczka do zębów,higiena,

Na rynku dostępne są dwa typy szczoteczek: manualne i elektryczne, które dzielą się na tradycyjne, soniczne i ultradźwiękowe. Wybierając odpowiednią dla siebie, warto pamiętać o dwóch ogólnych zasadach. Po pierwsze, włosie szczoteczki powinno być miękkie (ewentualnie średnie), bo tylko takie nie niszczy szkliwa.

Po drugie, lepsze są modele z małą główką, bo docierają do trudno dostępnych miejsc.

W zależności od rodzaju szczoteczki stosuje się odpowiednią technikę czyszczenia.

Szczoteczki manualne

Myjąc szczotką manualną, należy ułożyć ją równolegle do dziąseł, a potem wykonywać koliste ruchy wymiatające, jakbyśmy chcieli naciągnąć dziąsła na zęby. Takimi ruchami myjemy płaszczyzny boczne zębów.

Powierzchnie żujące oczyszczamy zwyczajnie - ruchami posuwistymi.

higiena,pasta do zębów

Curaprox CS 1560

miękka szczoteczka do zębów z włoskami, które nie nasiąkają wodą

15 zł (shop-dent.pl)

Megasonex

ultradźwiękowa szczoteczka z dwiema końcówkami wymiennymi (miękką i średnią), ładowarką indukcyjną i etui podróżnym

549 zł (shop-dent.pl)

Reach Johnson & Johnson

szczoteczka do zębów z wyprofilowanymi włóknami

8,5 zł

 

Szczoteczki elektryczne

Szczotki elektryczne to dobry sprzęt dla leniwych. Ich główki wykonują ruchy rotacyjne, pracują z dużą szybkością i wibrują, dzięki czemu jednocześnie myją, usuwają osad i masują dziąsła.

Technika mycia szczoteczką elektryczną jest bardzo prosta - wystarczy przyłożyć jej główkę jednocześnie do dziąsła i zęba, przytrzymać chwilę (licząc do trzech) i przesuń na kolejny ząb ruchem półkolistym.

Aby oczyścić powierzchnie żujące, należy ustawić główkę szczotki prostopadle do powierzchni żującej i postępować tak, jak podczas czyszczenia powierzchni bocznych.

1

Szczotkowanie

Pamiętaj, by szczotkę wymieniać na nową po trzech miesiącach - niezależnie od tego, jak bardzo jest zużyta.

higiena,pasta do zębówBlend-a-med 3D White Fresh

pasta z krzemionką polerującą szkliwo

125 ml/8 zł

Lacalut White

pasta z fluorkiem sodu wzmacniającym strukturę szkliwa i chroniącym przed próchnicą

75 ml/10 zł (w aptekach)

 

Nowość! Szczoteczki soniczne

Elektryczne szczoteczki soniczne mają specjalnie zaprojektowaną główkę, z włóknami, które przesuwają się w przód i w tył, wahadłowo, skutecznie wymiatając resztki jedzenia. Poza tym szczoteczka ma mikroprocesor wytwarzający falę dźwiękową o częstotliwości 260 Hz, dzięki któremu porusza się 31 tys. razy na minutę, czyli około 500 razy więcej niż szczoteczka manualna (szczoteczki elektryczne wykonują ok. 5 tys. ruchów na minutę). Fale dźwiękowe wprowadzają włosie szczoteczki w drgania rozchodzące się w płynie (woda, ślina), przez co wytwarza się chmura bąbelków, które "uderzają" o powierzchnię zębów i dziąseł, skutecznie usuwając płytkę bakteryjną z przestrzeni międzyzębowych. Wynalazek idealny dla osób noszących aparat ortodontyczny. Dobrze usuwa przebarwienia z kawy, herbaty czy tytoniu, jest bezpieczna nawet dla bardzo wrażliwych zębów i dziąseł, skutecznie oczyszcza implanty, wypełnienia i licówki.

irygator ,higiena,Panasonic

Philips HX 6992

soniczna szczoteczka pracuje z wysoką częstotliwością drgań 31 000/min, dwie wymienne głowice: standardowa i mini - do trudno dostępnych miejsc,

5 trybów czyszczenia: zwykłe, delikatne, tryb przyspieszony, masaż, czyszczenie z masażem linii dziąseł

549 zł

2

Szczotkowanie

Szczoteczki ultradźwiękowe

Elektryczne szczoteczki ultradźwiękowe mają wbudowany mikroprocesor, który szczoteczka do zębów,higiena,Oral-B wytwarza fale o częstotliwości 1,6 Mhz (to aż 96 mln pulsacji na minutę), błyskawicznie rozbijające płytkę nazębną i niszczące bakterie. Wymiatający ruch włosia ułatwia usuwanie resztek jedzenia i wszelkich osadów. Szczoteczka masuje dziąsła, poprawiając ich krążenie, i dlatego ten typ polecany jest dla osób z wrażliwymi dziąsłami. Technika mycia jest bardzo prosta - wystarczy delikatnie przyłożyć główkę szczoteczki do powierzchni zęba i przesuwać ją powoli po kolejnych.

Oral-B Triumph

szczoteczka elektryczna czyści ruchami oscylacyjno-rotacyjnymi i pulsacyjnymi, ma cztery ustawienia trybu pracy: czyszczenie intensywne i delikatne (do miejsc wrażliwych), masaż (do dziąseł), polerowanie, wyposażona jest w bazę ładująca, trzy wymienne końcówki (do codziennej pielęgnacji, polerująca oraz do zębów i dziąseł wrażliwych), wyświetlacz LCD pokazujący stan naładowania szczoteczki, optymalny czas mycia i aktualny tryb czyszczenia

570 zł

Sprzęt do zadań specjalnych

- Dla osób noszących aparaty ortodontyczne przeznaczone są specjalne szczotki (mechaniczne i elektryczne) z wyżłobieniem na środku. Zewnętrzne włosie myje zęby, a rowek czyści zamek aparatu.

- Osoby borykające się z problemem recesji dziąseł (odsłanianie się korzeni zęba) i innymi chorobami przyzębia, powinny używać miękkich szczoteczek z giętką szyjką, która amortyzuje nacisk na dziąsła.

- Właściciele aparatów i mostów mogą korzystać ze specjalnych nitek, które docierają w trudno dostępne szczeliny. Składają się one z trzech części: sztywnej - ułatwiającej wprowadzenie, gąbczastej - czyszczącej zamek i normalnej - do przestrzeni międzyzębowych.

- Tylne ścianki "siódemek" i "ósemek" najlepiej czyścić malutką szczoteczką jednopęczkową, którą łatwo operować w głębi jamy ustnej.

3

Irygator

Urządzenie do dokładnego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych oraz  masażu dziąseł. Irygator miesza powietrze z wodą, spręża je (dzięki czemu powstają mikrobąbelki), a następnie mieszankę tę wypuszcza pod dużym ciśnieniem, atakując bakterie ukryte w najmniejszych zakamarkach. Zastosowanie irygatora, w połączeniu ze  szczoteczką do zębów, pozwala znacznie zmniejszyć krwawienie dziąseł i ilość bakterii, które mogą wywoływać ich zapalenie. Plusem jest możliwość stosowania w irygatorach płukanek do zębów.

 

irygator ,higiena,Waterpik

 

Waterpik WP-100E2 ULTRA

irygator stacjonarny z 10-stopniową regulacją ciśnienia, zbiornik o poj. 600 ml, wyposażony w wymienne końcówki: dwie standardowe, do czyszczenia języka, do irygacji poddziąsłowej, do czyszczenia przestrzeni  wokół aparatów ortodontycznych, do implantów, mostów i koron oraz szczoteczkę do manualnego doczyszczania

370 zł (shop-dent.pl)

 

Panasonic EW-DJ10-A

irygator bezprzewodowy (zasilany bateryjnie), ma dwa tryby pracy (delikatny i normalny), 1400 impulsów na minutę, składany do wysokości 14 cm, zbiornik o poj. 164 ml, waga 210 g

235 zł

4

Nitkowanie

 

Regularne stosowanie nitki dentystycznej ma na celu oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Nicią można dotrzeć wszędzie tam, gdzie nie wejdą włókna szczotki. W opinii każdego stomatologa nitkowanie to zabieg konieczny tak samo jak regularne szczotkowanie.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nici: woskowane, z fluorem, owalne, płaskie, o różnej miękkości itp.

Przy najbliższej wizycie zapytaj stomatologa o typ nici najlepszej dla ciebie i poproś o krótki pokazowy instruktaż, bo poprawne nitkowanie wcale nie jest łatwe.

Jak nitkować?

- Weź około 45 cm nici i owiń ją wokół obu środkowych palców, pozostawiając pomiędzy nimi 2,5-5 cm.

- Trzymając nić napiętą pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym jednej i drugiej ręki, przesuwaj ją łagodnym ruchem w górę i w dół pomiędzy zębami.

- Delikatnie zagnij nić przy podstawie zęba i wsunąć ją poniżej linii dziąseł. Nie wykonuj gwałtownych ruchów, gdyż może to skaleczyć dziąsło.

- Przechodząc do następnych zębów, używaj czystych kawałków nici.

higiena,nić dentystyczna

Johnson & Johnson Reach Floss

nić dentystyczna woskowana

50 m/12 zł

Prokurent med

nici dentystyczne na patykach

32 sztuki/8 zł (Rossmann)

Oral-B Satinfloss

nić dentystyczna o dwuwarstwowej strukturze, łatwo wsuwa się między zęby i w ciasne przestrzenie

9,30 zł

Wielu producentów szczoteczek manualnych stosuje włókno o zróżnicowanej długości, ustawione pod różnymi kątami - ten prosty patent bardzo ułatwia czyszczenie zębów w trudno dostępnych miejscach.

5

Płukanie

 

higiena,płyn do płukania,Listerine

 

Płukanki nie rozbijają kamienia (jak można przeczytać na wielu opakowaniach), ale ułatwiają usuwać osad i działają bakteriobójczo, zmniejszając ryzyko próchnicy i powstania stanów zapalnych.

Płyny są szczególnie wskazane dla osób noszących aparat, bo wymywają bakterie z najmniejszych szczelin.

 

Listerine Total Care

płyn do płukania jamy ustnej z olejkami eukaliptusowym, tymolowym i mentolowym oraz chlorkiem cynku i fluorkiem sodu. Czyści, działa przeciwbakteryjnie i przeciwpróchniczo, redukuje płytkę nazębną, dba o dziąsła, zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego

500 ml/21 zł

higiena,płyn do płukania,Denivit

Denivit Original Freshness

płyn do płukania ust z substancją pochodzenia naturalnego - ksylitem, który przeciwdziała powstawaniu nalotu na zębach i hamuje rozwój bakterii tworzących osad i próchnicę

300 ml/9 zł

 

 

6

Czyszczenie języka

 

język,higiena,BreathRx,skrobak

Siedliskiem bakterii odpowiedzialnych za próchnicę i przykry zapach jest też język. Dlatego trzeba go czyścić przy każdym myciu zębów.

Można do tego użyć specjalnego skrobaka albo zwykłej szczoteczki.

 

 

BreathRx

zestaw do higieny języka: sprej i 2 skrobaki

39 zł (shop-dent.pl)

 

 

Tekst: Dorota Szadkowska

Konsultacja: Lek. stomatolog implantolog Dariusz Niesiobędzki i dyplomowana higienistka stomatologii Laura Grzegółkowska z Centrum Stomatologii Kosmetycznej i Implantologii "Impladent" w Warszawie.

Stylizacja: Katarzyna Tkaczyk-Domagała

Zdjęcia: Łukasz Falkowski, Shutterstock, materiały prasowe (montaż)

7
Więcej na ten temat: pielęgnacja, zęby