Propozycje na zimę: sport pod dachem

Krzysztof Dołęgowski
Są dni, gdy nawet największy zapaleniec pęka. Patrzy za okno i czule spogląda na żeberka kaloryfera. Zawija się w koc i wycisza połączenia od ludzi, którzy chcą zaprosić na rower czy bieganie. Dajemy więc alternatywę. Zadaszoną.
fot. Reebok fot. Reebok

Crossfit

Narodził się jako bunt Amerykanów przeciwko sterylnym klubom fitness, w których jesteś anonimowym klientem z odtwarzaczem na uszach. Crossfit to ćwiczenia o wysokiej intensywności oparte na naturalnych ruchach dużych grup mięśni. Proste jak gryf od sztangi i mocne jak jej lądowanie na podłodze. Koleżeńskie jak piątka przybita po udanym rwaniu albo wspólne leżenie na macie, gdy boli nawet skóra na czole.

W USA to ruch niekomercyjny, nastawiony na budowanie społeczności i więzi między członkami klubu. Liczy się wspólne instruowanie zawodników, dopingowanie. Sprzęt ma być tani i łatwo dostępny. Dlatego wykorzystuje się stare opony, worki z piachem i żeliwne "czajniki". Wiele grup działa nieoficjalnie - w prywatnych garażach czy na placach zabaw. Treningi są krótkie - razem z rozgrzewką i schłodzeniem trwają poniżej godziny, a ich trzon stanowi WOD (workout of the day) - zestaw kilku ćwiczeń wykonywanych z pełną intensywnością przez określony czas do upadłego (np. brzuszki, podciągnięcia na drążku i wskoki na skrzynię - przez 10 minut).

Jaki sprzęt

buty inov-8 bare-xf 260. Cena: 499 zł

sparta kettlebells 24 kg. Cena: 239 zł

Co kształtuje

siła, zwinność, ogólna kondycja, wytrzymałość

Jakie mięśnie

wszystkie

W ile osób

można solo, lepiej w grupie

Intensywność ćwiczeń

od wysokiej do zabójczej

Uważaj na

trudno zaplanować lekki trening

Gdzie i za ile:

Crossfit Mjollnir

ul. Wrocławska 7

Bielany Wrocławskie - Wrocław

Karnet miesięczny: 139-199 zł

 

Zobacz też: Crossfit: modne ćwiczenia

1
fot. grafvision/Shutterstock fot. grafvision/Shutterstock

Bouldering

Dawno temu to wspinacze odpowiadali za tłok w pociągach do Zakopanego, potem obierali kierunek na Jurę i Sokoliki. Dopiero kilka lat temu zaczęły się pojawiać w Polsce boulderownie - miejsca, w których można się wspinać bez użycia liny. Od zwykłych ścianek wspinaczkowych różnią się tym, że są niziutkie i często mocno przewieszone. Wiele chwytów pokrywa sufity, a podłogi wyściełane są grubymi materacami. Wszystko po to, by skupić się na wspinaczce, a odrzucić sprzęt.

Bouldering to często zabawa zespołowa - jedna osoba układa sekwencję przechwytów jako zadanie dla kolegów. Następni ją przedłużają, rozwijają i utrudniają. Chwytów są setki - początkujący poruszają się po ścianie, korzystając ze wszystkich, maniacy ograniczają się do konkretnych kolorów czy rodzajów. W salach panuje luz w doborze sprzętu czy ubrania. Im starsze gacie założysz, tym większy respekt zyskasz. Dres po tacie? Pięknie! Ale mogą też być zjechane dżinsy. No i nie wstydź się zrzucić koszulkę - większość wspinaczy bawi się z klatami na wierzchu.

Jaki sprzęt

buty La Sportiva Python. Cena: 419,00 zł

magnezja Black Diamond Chalk Shot. Cena: 22,90 zł

Co kształtuje

zwierzęca siła

Jakie mięśnie

plecy, klatka piersiowa, brzuch, obręcz barkowa i  łapy - od bicepsa po szpon

W ile osób

można solo, lepiej w grupie

Intensywność ćwiczeń

od średniej do wysokiej

Uważaj na

nóg raczej nie wzmocnisz

Gdzie i za ile:

Boulderownia Triblok

ul. Partyzantów 34, Gdynia

Pojedyncze wejście: 10 zł

Karnet na 10 wejść: 90 zł

2
fot. Nike fot. Nike

Futsal

Fani mnie za to zabiją, ale moim zdaniem futsal i normalna piłka nożna mają się do siebie jak wódka i piwo. Piłka na trawie jest jak piknik z browarkiem w ręce - dzieje się niewiele, trzeba masę czasu, by zobaczyć jakieś trafienia. Zdarza się, że przez całe 90 minut nie ma bramek.

Futsal to impreza nastolatków, którzy ukradli rodzicom klucz od barku. Seria strzałów w szalonym tempie i tango do ostatniego gwizdka (po niecałej godzinie). A chwilę potem komplet zwłok leżących bezwładnie na podłodze. Nieważne styl i poziom. Byle na maksa.

Składy po pięciu zawodników, każda półlitrówka, tfu!, połówka po 20 minut. Futsal bardzo promuje graczy precyzyjnych i umiejących się ustawiać na boisku. W porównaniu z grą na trawie bardziej liczy się przyjęcie, szybkie odegranie i precyzyjny strzał. W końcu boisko może mieć zaledwie 25 m, a bramka 3 m szerokości. W regionach są dziesiątki małych lig - koleżeńskich, firmowych, branżowych. Popytaj wśród znajomych. Na pewno ktoś wieczorami kopie i szuka choćby kumpla do stania "na budzie".

Jaki sprzęt

Adidas Predator Absolado LZ IN. Cena: 328 zł

Puma Powercat 5.12 Indoor. Cena: 94 zł

Co kształtuje

koordynacja, szybkość, refleks, taktyka, wytrzymałość

Jakie mięśnie

nogi, pośladki, brzuch, plecy

W ile osób

10

Intensywność ćwiczeń

od średniej do zabójczej

Uważaj na

sport kontaktowy - nietrudno o kontuzję

Gdzie i za ile:

Ośrodek Sportowy Szopienice

Tel. (32) 200 05 78

ul. 11 Listopada 16, Katowice

Wynajęcie sali dla grupy: od 100 zł/h

3
fot. Head fot. Head

Badminton

Nigdy nie myl tego olimpijskiego sportu z plażową zabawą. Różnica jest taka jak między ruletką a ruletką rosyjską. Badminton na plaży to beztroskie pykanie - kto ile razy odbije. Naprzeciwko masz dziewczynę w bikini, z którą miło się współpracuje. Po wejściu na salę i zawieszeniu siatki dziewczę zmienia się w śmiertelnego wroga, wbijającego lotkę w podłogę, gdy tylko uderzysz ją nieco za wysoko i za mało precyzyjnie.

Badminton to bardzo szybka gra kształtująca koordynację, siłę, refleks, taktyczne myślenie. Zasady można pojąć w kilka minut, a żeby kupić rakietę i lotki, nie trzeba pozbywać się auta. Wzrost i zasięg ramion nie jest tak ważny jak w siatkówce, a siła mniej istotna niż w tenisie. Całość o wiele mniej pretensjonalna od squasha. Mali zawodnicy wiele mogą nadrobić techniką i zwinnością, jak Messi ośmieszający obrońców Realu.

Jaki sprzęt

rakietka Yonex Voltric 60. Cena: 399 zł

buty Asics Gel Progressive. Cena: 479 zł

lotki piórowe - 100 zł za 12 sztuk

Co kształtuje

koordynacja, szybkość, refleks, taktyka

Jakie mięśnie

nogi, ręce, brzuch, plecy, klatka

W ile osób

para

Intensywność ćwiczeń

od luźnej do wysokiej

Uważaj na

możesz przeciążyć łokcie i barki

Gdzie i za ile:

Bene Sport Centrum

ul. Modra 80, Szczecin (Bezrzecze)

Wynajęcie kortu: od 30 zł/h

Karnet na osiem wejść: od 80 zł

4
fot.Jose Gil/Shutterstock fot.Jose Gil/Shutterstock

Capoeira

Leonardo da Vinci byłby zachwycony, widząc grupę ćwiczącą capoeirę. Łączy tyle dziedzin, że ciężko ją zamknąć w ciasnym słowie "sport". Jest tu walka, ale równocześnie garść tańca, szczypta akrobatyki, do tego śpiew, gra na instrumentach i nauka języka portugalskiego.

Zajęcia odbywają się w kręgu, do którego wchodzi para symulująca walkę w rytm muzyki granej i wystukiwanej przez całą grupę. Nie chodzi tu o uszkodzenie przeciwnika, a o współgranie z nim, przekomarzanie się. Kopnięcia z półobrotu, z salta czy ze stania na rękach mają ogromną energię, ale zwykle są sygnalizowane na tyle wyraźnie, że partner ma czas wykonać równie efektowny unik i nie musi szukać siekacza między klepkami parkietu.

Jeśli masz słabszy dzień lub jesteś kontuzjowany, możesz przez całe zajęcia grać na berimbau (prostym jednostrunowym instrumencie) lub śpiewać. Agresja ma charakter symboliczny, ale rytm z kolejnymi minutami narasta i przyspiesza, powietrze zagęszcza się od przelatujących kończyn, śmigających dłoni. Po półgodzinie krąg pędzi szybciej niż technoparty na włamaniu do apteki, by w końcu się zatrzymać i dać czas na otarcie potu i zlokalizowanie siniaków.

Jaki sprzęt

w dobrym tonie jest zaopatrzyć się w barwy grupy, z którą się trenuje.

bawełniana koszulka - ok. 40 zł

płócienne spodnie z naszywką - ok. 100 zł

Co kształtuje

koordynacja, szybkość, refleks, wytrzymałość

Jakie mięśnie

wszystkie

W ile osób

para

Intensywność ćwiczeń

od luźnej do zabójczej

Uważaj na

nie stwierdzono

Gdzie i za ile:

UNICAR Warszawa

Gimnazjum Nr 42

ul. Twarda 8/12, Warszawa

Karnet miesięczny: 120 zł

5
fot. Albert Zawada fot. Albert Zawada

Szabla

Spełnienie marzeń hipstera. Z jednej strony - skrajnie tradycyjna. Z drugiej - tak nietypowa, że wpadnięcie po treningu do kafejki z szablą wystającą z torby zawsze przeniesie rozmowę na temat fechtunku.

Jedna z kilku zaledwie dyscyplin, które towarzyszą igrzyskom olimpijskim od samego początku. To sport walki, a więc pozwala wyzwolić agresję, skupić się na przeciwniku, by zrobić mu (pozorną) krzywdę. Jednocześnie to lekko snobistyczna sztuka z bogatą podbudową historyczną i obyczajową. Komendy wydaje się po francusku, przed walką wykonuje serię gestów powitalnych, ale potem można już bezkarnie kłuć i ciąć. W szabli (w przeciwieństwie do floretu i szpady) liczą się zarówno pchnięcia czubkiem, jak i cięcia ostrzem klingi. Punktuje się trafienia w korpus powyżej pasa, a także w ręce.

Teoretycznie w szermierce ważny jest wzrost i duży zasięg ramion, jednak na planszach spotyka się często zawodników niewielkiej postury, którzy nadrabiają braki świetną koordynacją i techniką. Szabla sportowa waży zaledwie 500 g, więc może nią wywijać nawet drobna dziewczyna.

Jaki sprzęt

posiadanie sprzętu nie jest wymagane; używana szabla - od 200 zł

Co kształtuje

koordynacja, szybkość, refleks, taktyka

Jakie mięśnie

nogi, pośladki, ręka, ramię

W ile osób

para

Intensywność ćwiczeń

od niskiej do średniej

Uważaj na

sport asymetryczny - bardziej rozwija jedną stronę ciała

Gdzie i za ile:

Krakowski Klub Szermierczy

ul. Kazimierza Odnowiciela 2, Kraków

Karnet miesięczny: 80 zł + jednorazowa opłata za członkostwo w klubie 80 zł

 

Zobacz też: Szermierka: siecz i kłuj

6
Więcej na ten temat: sport, ćwiczenia