7 najtrudniejszych triathlonów świata

220: Triathlon
Najtrudniejsze wyścigi świata - aby wziąć udział w tych piekielnych zawodach, potrzebna jest nie tylko ogromna odwaga, ale także nieustanny głód wygrywania i odporność na ból.
Colin Henderson/Triathlon220 Colin Henderson/Triathlon220

Celtman!

pływanie: 3,8 km / rower: 202 km / bieg: 42 km
gdzie: Torridon, Szkocja
kiedy: 27 czerwca

Góry Torridon tworzą niepowtarzalną, pełną dramatyzmu scenerię, a ich szczyty rzucajć cień na wody Loch Shieldaig, w którym odbywa się etap pływacki. Po opuszczeniu zimnego jeziora zawodnicy pokonują ponad 2000 m wzniesień, zmagając się przy tym z porywistymi podmuchami wiatru - trasa biegu w większości przebiega nad brzegiem morza. Potem zostają jeszcze dwa blisko kilometrowe wzniesienia i upragniona linia mety.

1
David Pearce/Triathlon220 David Pearce/Triathlon220

Ironman 70.3 UK

pływanie: 1,9 km / rower: 90 km / bieg: 21,1 km
gdzie: Wimbleball, Exmoor, Anglia
kiedy: 28 czerwca

Gdy w 2006 r. dwukrotny zwycięzca Ironman Hawaii Chris jako pierwszy przekroczył linię mety inauguracyjnej edycji Ironmana 70.3 UK, stwierdził, że był to najbardziej wyczerpujący wyścig cyklu, w jakim dane mu było uczestniczyć. Chris mocno odczuł trudy etapu rowerowego, którego trasę organizatorzy poprowadzili dosłownie przez wszystkie wzniesienia malowniczego Exmoor.

2
fot. Eric Wynn/Triathlon220 fot. Eric Wynn/Triathlon220

Isklar Norseman Xtreme Triathlon

pływanie: 3,8 km / rower: 180 km / bieg: 42,2 km
gdzie: Hardangerfjord, Norwegia
kiedy: 1 sierpnia

Uważasz, że nic nie przebije zawodów Ironman? Jesteś w błędzie. Norseman to jeden z najbardziej wyczerpujących triathlonów na świecie. Gdy nadejdzie dzień wyścigu, będziesz musiał zeskoczyć z pokładu promu (4 m nad powierzchnią wody!) wprost do mrocznych wód Hardangerfjordu. Kiedy w końcu wyjdziesz na brzeg, rozpoczniesz mozolną rowerową wspinaczkę pod górę, razem ze słońcem. Podjazd ma 40 km, a potem powtarza się regularnie, kulminując 17-kilometrowym stromym odcinkiem na zboczach szczytu Gaustatoppen.

3
fot. Laurent Salino/Triathlon220 fot. Laurent Salino/Triathlon220

Alpe d'Huez

pływanie: 2,2 km / rower: 115 km / bieg: 22 km
gdzie: Alpe d'Huez, Francja
kiedy: 29 lipca - 1 sierpnia

Już nazwa tej miejscowości wywołuje ciarki na plecach nawet najbardziej zahartowanych triathlonistów! Etap rowerowy słynie ze stromego podjazdu, ma 21 ostrych zakrętów, a linia mety przebiega na wysokości 1850 m n.p.m. Podczas pływania zawodnicy muszą obowiązkowo założyć pianki, temperatura wód zbiornika Lac du Verney często nie osiąga 10°C. Trasę biegu poprowadzono przez wiele stromych wzniesień. Ten triathlon to wyzwanie nawet dla najbardziej wytrwałych.

4
fot. Jason Newsome/Triathlon220 fot. Jason Newsome/Triathlon220

Helvellyn Triathlon

pływanie: 1,5 km / rower: 61 km / bieg: 14,5 km
gdzie: Helvellyn, Cumbria, Anglia
kiedy: 6 września

Jezioro Ullswater uważane jest za najpiękniejsze w Anglii. Przynajmniej do czasu, gdy na etapie pływackim nie wskoczy do niego kilkuset zawodników i nie zacznie rozbijać tafli ramionami. Trasa rowerowa o długości 61 km przebiega przez przełęcz Kirkstone, a podjazdy w niektórych miejscach osiągają nachylenie 25%. Wyścig kończy wjazd na (a następnie zjazd z) Helvellyn.

5
fot. Matt Alexander/Triathlon220 fot. Matt Alexander/Triathlon220

Ballbuster Duathlon

rower: 13 km oraz 38,6 km / bieg: 13 km
gdzie: Box Hill, Surrey, Anglia
kiedy: 7 listopada

Fragment trasy zwany Zig Zag Road, wijący się wśród wzgórz North Downs przez 2,4 km, sprawił, że ten duathlon okrył się złą sławą. Zawodnicy muszą pokonać odcinek pięć razy w trakcie całego wyścigu - dwukrotnie podczas etapu biegowego i trzykrotnie na rowerze. W tym roku minie 25 lat od czasu rozegrania pierwszych zawodów na tej trasie.

6
fot. Ronn Ballantyne/Triathlon220 fot. Ronn Ballantyne/Triathlon220

Ironman Lanzarote

pływanie: 3,8 km / rower: 180 km / bieg: 42,2 km
gdzie: Puerto Del Carmen, Lanzarote, Hiszpania
kiedy: 21 maja 2016

Wulkaniczne wzniesienia skraju archipelagu Wysp Kanaryjskich stanowić przedsmak tego, co spotka uczestników jednego z najtrudniejszych wyścigów na świecie. Zawodnicy będą musieli pokonać 2500 m przewyższeń i stawić czoła porywistym wiatrom. Na szczęście organizatorzy mają nieco litości nad sportowcami, więc etap biegowy poprowadzili po stosunkowo płaskich trasach nadmorskich.

7
Więcej na ten temat: logo24