Traktory na stopach

Rafał Król
Jeżeli do czegoś można porównać buty podejściowe, to do... tabletów! Nikt nie wierzył, że się przyjmą, bo po co komuś coś pośredniego między smartfonem a laptopem. A jednak tablety podbiły rynek. Tak samo jest z podejściówkami.
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Traktory

Buty podejściowe lokują się pomiędzy ciasnymi butami wspinaczkowymi, a wysokimi, tradycyjnymi butami turystycznym. Jeszcze dziesięć lat temu wydawały się tylko efektownym gadżetem - ot, kolejna para butów w góry, tylko niezupełnie potrzebna. Tymczasem ich sprzedaż rośnie z roku na rok. Dlaczego? Wspinacze skałkowi w poszukiwaniu nowych wyzwań zaczęli się zapuszczać pod coraz bardziej odległe ściany. Do wspinaczki potrzeba sporo tzw. szpeju (np. lin, karabinków, ekspresów), który waży, a wędrowanie w ciężkich butach trekkingowych w terenie, gdzie potrzebna jest duża ruchomość nogi w kostkach, nie należy do przyjemności. Coraz częściej wspinacze zaczęli się więc rozglądać za butami zapewniającymi swobodę ruchu, a przy tym lekkimi i sztywnymi. Zasadniczo buty podejściowe nie służą do chodzenia po płaskim. One są od tego, żebyś mógł się dostać pod ścianę, którą chcesz zdobyć, pokonując po drodze stromizny, teren skalny i kamienie. Zimą muszą zapewniać bezpieczne podejście po łatach twardego śniegu, a latem po śliskiej trawie i porostach.

PODESZWY
Muszą mieć bieżnik zarysowany niczym opona traktora - bo to zapewnia dobrą przyczepność. Przód podeszwy powinien być cienki, bo łatwiej będzie osadzić buty w małych występach skalnych. W skrócie: but podejściowy powinien mieć tył i środek podeszwy jak but trekkingowy, a przód jak but wspinaczkowy.

AMORTYZACJA
W butach podejściowych rzadko chodzisz po płaskim terenie, więc rzadko stąpasz piętą. Dlatego nie muszą mieć koniecznie amortyzacji podeszwy, którą znajdziesz w butach trekkingowych.

SZNUROWANIE I STABILIZACJA
Im więcej podejściówki mają dziurek na sznurowadła, tym lepiej. Buty muszą ściśle, bez luzów, przylegać do stopy, żebyś mógł stabilnie stąpać na stromiznach oraz tam, gdzie trzeba, oprzeć cały ciężar ciała na czubku czy krawędzi buta. Szeroki, wygodny i bardzo nisko wszyty język ma rozłożyć nacisk sznurowadeł na wierzch stopy.

SZTYWNOŚĆ
Buty podejściowe muszą być sztywne. Dzięki temu stopa mniej się męczy podczas podejść. Łatwiej też ustać kilka sekund, kiedy w skale masz osadzony jedynie czubek buta.

OTOK
Warto kupić buty, które oklejone są gumą. Taki otok chroni buty przed uszkodzeniami przez skały i poprawia przyczepność. Jeśli nie cały but, to oklejony powinien być przynajmniej przód buta z czubkiem oraz wewnętrzna, boczna strona, która osłania nasadę wielkiego palca stopy. No i pięta.

Z MEMBRANĄ CZY BEZ
Jeżeli wspinasz się zimą, podchodzisz po mokrej trawie i śniegu, to warto zainwestować w buty z wodoodporną membraną. Jeżeli natomiast wspinasz się tylko latem, gdy jest ciepło, możesz wybrać buty bez membrany.

1
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Scarpa Mojito

Idealny przykład buta podejściowego, który został ucywilizowany i przystosowany do używania w mieście. Miękki, wygodny, z pełną amortyzacją pięty.

Cena: 509 zł

2
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Meindl Rocca

Nowy model niemieckiego producenta. Nadają się na via ferraty, łatwe wspinaczki, ale i do wędrówek pieszych. Podeszwa, ze specjalnym bieżnikiem, zapewnia świetną przyczepność, wyściółka dobre odprowadzanie wilgoci.

Cena: 650 zł

3
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Scarpa Zen

Ulepszany od lat model do miasta i turystyki w ciepłym klimacie. Dzięki technologii Cocona to model dla osób, którym pocą się stopy. Na uwagę zasługuje również język wykonany z jednego kawałka tkaniny S-Tech Schoeller.

Cena: 570 zł

4
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Salewa Moutain Trainer GTX

Stale ulepszany flagowy model firmy. Podeszwa Vibram Alpine Approach pewnie trzyma się na błocie i mokrej trawie. Membrana Gore-Tex. System 3F umożliwia ruchy w pełnym zakresie, a Multi Fit Footbed (MFF) pozwala w pełni dostosować but do kształtu stopy.

Cena: 700 zł

5
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Garmont Dragontail

Jeden z najbardziej udanym modeli ostatnich lat. Jest produkowany w dwóch odmianach: z miękką podeszwą (LT), którą docenisz np. w mieście i twardą (MNT), z nieco innym wykończeniem w góry.

Cena: 500 zł (LT), 570 (MNT)

6
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Boreala Flyers

Bardzo starannie wykonane buty podejściowe, w których można się wspinać. W pełni chroniący otok z gumy i specjalna poliuretanowa siatka poprawiająca wentylację. W modelu zastosowano podeszwę pochłaniającą drgania.

Cena: 500 zł

7
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Millet Friction

Mają bardzo mocno rzeźbioną podeszwę Vibram. To propozycja w wyższe góry, w których jest zimniej i w których częściej będziesz szedł po śniegu i błocie.

Cena: 500 zł

8
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Meindl Idaho

Profesjonalne, sztywne buty podejściowe wykonane z najlepszych materiałów. Wierzch z naturalnej, woskowanej skóry nubukowej. Wyrafinowany system sznurowania i gumowy otok dookoła buta.

Cena: 720 zł

9
Więcej na ten temat: obuwie