Gdzie warto pojechać na narty? Trasy dla początkujących i zaawansowanych

Opracowanie - Magdalena Sołtys i Jan Sołtys
W tych ośrodkach narciarskich jeździliśmy i nigdy nas nie zawiodły. Przede wszystkim gwarantują dużo śniegu, bez którego nie ma mowy o szaleństwach na stoku.
Fot. shutterstock Fot. shutterstock

Austria

Obertauern

Alpejska stacja narciarska położona pomiędzy Salzburgiem a Villach, zaledwie 620 km od polskiej granicy z Czechami. Ośrodek oferuje niemal 100 km tras. Niewątpliwymi zaletami kurortu jest łatwa dostępność wyciągów z hoteli (nie trzeba używać samochodów), świetnie rozwinięta i oznakowana infrastruktura stoków oraz brak tłumu turystów. Rejon Obertauern to także snowpark, wytyczone strefy off-piste i trasy do narciarstwa biegowego (70 km). Szkółki narciarskie i hotele zapewniają opiekę nad najmłodszymi na stoku, jak również poza nim, a liczne bary i restauracje zadowolą każdego fana aprčs-ski.

Dla kogo: początkujący, średnio zaawansowani, rodzinne wyjazdy

Ceny karnetu: 200-220 €

Zillertal Arena

Ten największy kompleks narciarski w dolinie rzeki Ziller jest rajem dla miłośników turystyki narciarskiej. Zasięgiem obejmuje cztery tyrolskie miejscowości, oferując narciarzom ponad 140 km tras skomunikowanych z 51 wyciągami. Jazda na dużych wysokościach (2500 m n.p.m.) oraz zachodnia ekspozycja stoków zwiększają szansę na znakomite warunki narciarskie nawet na wiosnę. W grudniu 2015 r. ośrodek otwiera nową trasę, dając możliwość nieprzerwanego zjazdu o długości 8,4 km. W rejonie Zillertal Arena funkcjonuje ponad 10 szkółek narciarskich dla najmłodszych, tory saneczkowe, snowpark, halfpipe, lodowisko i centrum sportowe. Przy wielu stacjach wyciągu można skorzystać z darmowego internetu.

Dla kogo: wszystkie poziomy zaawansowania

Cena karnetu: 237 €

Steiermark (Styria)

Potężny rejon narciarski w centralnej części Austrii. Na jego terenie znajduje się ponad 77 ośrodków narciarskich. Najbardziej znane to: Schladming, Reiteralm, Kreischberg, Lachtal i Dachstein (lodowiec). W zależności od preferencji można wybrać kompleksy o trudniejszych trasach (w Schladming rozgrywane są zawody Pucharu Świata), jak również kameralne ośrodki przeznaczone głównie dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy, jak np. Semmering.

Dla kogo: wszystkie poziomy zaawansowania

Ceny karnetu: 180-225 €

Sölden

Jeden z najpopularniejszych kurortów w Europie. To tam odbywają się inauguracyjne zawody narciarskiego Pucharu Świata. Oferuje 144 km tras na wysokościach od 1377 m. aż do 3250 m. n.p.m., co daje gwarancję śniegu od października do maja.

Dla kogo: głównie dla zaawansowanych i średnio zaawansowanych

Cena karnetu: 225 €

Ischgl

Potężny i prestiżowy ośrodek w południowej Austrii położony w dolinie Paznaun z gigantyczną liczbą tras, których łączna długość wynosi 223 km

Dla kogo: głównie zaawansowani i średnio zaawansowani

Cena karnetu: 233 €

1
Fot. shutterstock Fot. shutterstock

Włochy

Val di Fassa

Włoska dolina otoczona niesamowitym masywem Dolomitów. W skład regionu wchodzi ponad 9 ośrodków. Łączna długość tras to 230 km. Dolina słynie ze szlaku narciarskiego (Sellaronda) o długości prawie 60 km poprowadzonego przez cztery przełęcze dookoła szczytu Marmolada.

Dla kogo: wszystkie poziomy zaawansowania

Cena karnetu: 220-275 €

Arabba

Urokliwy ośrodek narciarski na pograniczu Trentino leżący u stóp najwyższego szczytu Dolomitów - Marmolady. Śnieg utrzymuje się tu nawet do połowy kwietnia.

Dla kogo: głównie dla zaawansowanych i średnio zaawansowanych

Cena karnetu: 245 €

San Martino di Castrozza

Kameralna miejscowość za przełęczą Passo Rolle z przepięknymi widokami na masyw Dolomitów, idealna na urlop z rodziną.

Dla kogo: początkujący, średnio zaawansowani, wyjazdy rodzinne.

Cena karnetu: 230 €

Andalo/Paganella

Niewielki ośrodek narciarski, którego główną zaletą jest brak tłumów. Trasy mają długość ok. 50 km. Dobrze przygotowane trasy znajdą dla siebie również narciarze biegowi.

Dla kogo: początkujący, średnio zaawansowani, wyjazdy rodzinne.

Cena karnetu: 185 €

Via Lattea

Trzeci co do wielkości włoski rejon narciarski. Położony jest na granicy z Francją, a tworzące go ośrodki Sestriere, Sauze d'Oulx, Sansicario i Montgenčvre oferują łącznie około 400 km tras.

Dla kogo: głównie dla zaawansowanych i średnio zaawansowanych.

Cena karnetu: 220 €

Alta Pusteria

Największy region narciarski w Południowym Tyrolu (7 ośrodków narciarskich) to miejsce największych inwestycji w tym rejonie Włoch (nowe gondole, bezpośrednie połączenie kolejowe z sąsiednimi kurortami). Łącznie z regionem Kronplatz i Sesto Dolomites oferuje w sumie ponad 200 km tras narciarskich i ponad 150 km tras biegowych.

Dla kogo: wszystkie poziomy zaawansowania

Cena karnetu: 243 €

Breuil - Cervinia

Niemal całoroczny ośrodek narciarski u podnóża Matterhornu przy granicy włosko-szwajcarskiej. Obecność lodowca daje gwarancję śniegu przez cały sezon. Kurort oferuje ponad 140 km tras.

Dla kogo: głównie dla zaawansowanych i średnio zaawansowanych

Cena karnetu: 222 €

Livigno

Popularny ośrodek narciarski na granicy włosko-szwajcarskiej, który słynie z nasłonecznionych stoków, tradycyjnej drewnianej zabudowy i strefy bezcłowej. Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów jest ponad 100 km tras.

Dla kogo: początkujący, średniozaawansowani, wyjazdy rodzinne

Cena karnetu: 225 €

Alta Badia

Ośrodek narciarski położony w samym sercu gigantycznego kompleksu Dolomiti Superski. Swoim zasięgiem obejmuje 5 miasteczek, oferując narciarzom ponad 130 km tras zjazdowych oraz bezpośredni dostęp do słynnej Sellarony.

Dla kogo: wszystkie poziomy zaawansowania

Cena karnetu: 256 €

Madonna di Campiglio

Zimowa stolica Włoch, arena zmagań zawodników Pucharu Świata, rodzinne strony Alberto Tomby. Posiada około 60 km tras, ale świetnie skomunikowane stoki pozwalają korzystać także z infrastruktury sąsiednich kurortów (Pinzolo i Folgarida-Marilleva).

Dla kogo: początkujący, średniozaawansowani, wyjazdy rodzinne.

Cena karnetu: 235 €

Cortina d'Ampezzo

Kultowe miejsce na narciarskiej mapie Włoch, nie bez powodu nazywane "perłą Dolomitów". Ośrodek cieszy się ogromną popularnością od dziesięcioleci, głównie za sprawą pięknych widoków i dobrze rozwiniętej infrastruktury (obecnie 140 km tras).

Dla kogo: wszystkie poziomy zaawansowania

Cena karnetu: 256 €

2
Fot. shutterstock Fot. shutterstock

Słowacja

Jasna Chopok

Największy i najprężniej rozwijający się ośrodek narciarski w Europie Środkowej. Pozytywnie zaskoczy niejednego doświadczonego narciarza. Oferuje wszystkie rodzaje tras, łącznie z freeride?owymi (w sumie ok. 40 km).

Dla kogo: wszystkie poziomy zaawansowania

Cena karnetu: 150 €

3
Fot. shutterstock Fot. shutterstock

Francja

Val d'Isčre

Kameralna miejscowość otoczona pięknymi szczytami francuskich Alp. Długość tras wynosi ok. 130 km. Ośrodek połączony jest z miejscowością Tignes i z uwagi na obecność lodowca działa prawie cały rok.

Dla kogo: głównie dla zaawansowanych i średnio zaawansowanych

Cena karnetu: 250 €

Les 3 Vallées

Największy na świecie kompleks narciarski (600 km tras, ponad 170 wyciągów), w którego skład wchodzą narciarskie rejony trzech dolin: Meribel, Courchevel i Belleville. Jedną z największych zalet ośrodków jest umiejscowienie hoteli na stoku (ski-in/ski-out).

Dla kogo: wszystkie poziomy zaawansowania

Cena karnetu: 289 €

4