W trumnie lub pod wodą. 10 najciekawszych hoteli na świecie

KD
Podpowiadaliśmy już nietypowe noclegi w Polsce. Teraz mamy coś dla szukających wrażeń za granicami naszego kraju. W niektórych krajach możecie przespać się w trumnie lub w więzieniu.
Fot. poseidonresorts.com Fot. poseidonresorts.com

Pod wodą

Zapomnijcie o porannym papierosie na balkonie - ten hotel znajduje się kilkanaście metrów pod wodą, u wybrzeży Fiji! I choć jego budowa rozpoczęła się już w 2001 roku, kompleks wciąż pozostaje zamknięty - pierwotnie otwarcie miało nastąpić sześć lat temu, jednak hotel nadal nie jest przystosowany do nocowania.

Jego pomysłodawcy zapewniają, że zwlekanie z inauguracją spowodowane jest zapewnieniem maksymalnego bezpieczeństwa przyszłym gościom. Jaka cena za tą pięciogwiazdkową przyjemność? Wykładasz ponad dziewięć tysięcy funtów i tygodniowy pobyt staje się faktem.

Na gości czeka wiele atrakcji - od śniadania w sąsiedztwie rafy koralowej, po sterowanie małymi łodziami podwodnymi. Na najodważniejszych czeka również kapliczka, gdzie będzie można wziąć ślub. Vegas do lamusa!

Strona informuje, że rezerwacje będzie można składać już wkrótce. To co, gotowi?

1
Fot. icehotel.com Fot. icehotel.com

Lodowata atmosfera

Fan mrozów? Proszę bardzo! W tym szwedzkim hotelu, powstałym już w 1989 roku, panuje idealna temperatura dla ciebie: -5 stopni. Kompleks zbudowany jest z lodu i śniegu, a woda jest czerpana z, jak zapewniają właściciele, ostatnich dzikich wód na kole podbiegunowym. Wnętrza są projektowane przez najwybitniejszych designerów na świecie - co roku powstają przeróżne pomieszczenia tematyczne. Oczywiście na zmarzluchów, którzy mimo miłości do ciepła chcą zamieszkać w igloo, czeka cieplejsza strefa, w której meble są dużo bardziej tradycyjne.

Na gości czeka nie tylko chłód, ale również teatr, lodowy bar oraz, a jakże, kapliczka dla narzeczonych. Jak to szło? Hu hu ha, hu hu ha...

2
Fot. sarovahotels.com Fot. sarovahotels.com

Wśród zwierząt

Nocleg wśród dzikich zwierząt? Takie rzeczy tylko w Kenii! Tamtejszy hotel oferuje pobyt w specjalnie zaprojektowanych budynkach, zlokalizowanych w sąsiedztwie wodopoju. Właściciele kompleksu oferują swoim gościom nie tylko śniadania w towarzystwie chociażby słoni, ale także wycieczki do pobliskiego parku narodowego i sanktuarium.

Temperatura w tych okolicach nie spada poniżej 18 stopni, a opady występują sporadycznie. Nic, tylko cieszyć się naturą.

3
Fot. hotel-jail.ch Fot. hotel-jail.ch

W więzieniu

Odkąd obejrzałeś "Skazanego na śmierć" zapragnąłeś być jak Michael Scofield? Z tym hotelem jest to możliwe, przynajmniej na jakiś czas. Budynek zlokalizowany jest w szwajcarskiej Lucernie i jeszcze do niedawna był miejscem przetrzymywania najgroźniejszych przestępców. O ironio, wielu próbowało z niego zbiec, a ludzie teraz robią wszystko, żeby tylko spędzić w nim kilka nocy.

Hotel proponuje różne rodzaje pokoi - od komfortowych, nowocześnie urządzonych pomieszczeń po cele w stanie surowym. Nazwy nawiązują do więziennego żargonu - możemy spać jako "Most Wanted" albo jako "Director". Co wybierasz, rzezimieszku?

4
Fot. havenkraan.nl Fot. havenkraan.nl

Na wysokościach

Jeśli masz lęk wysokości, ten hotel z pewnością nie jest dla ciebie. Crane Harbour w Holandii oferuje bowiem nocleg w ekskluzywnym portowym dźwigu, a pokoje są zawieszone ponad osiemnaście metrów nad ziemią! I choć z zewnątrz kompleks wygląda dosyć, hm, nieprzekonująco, w środku czeka na gości wiele udogodnień, np. nowoczesny sprzęt audio-video. Oczywiście im więcej przyjemności, tym cena za pobyt rośnie - zwolennicy wersji "saute" spędzą tu noc już za niecałe 400 euro. Jest też opcja nocowania wigilijnego - za taką przyjemność, fani industrialnego Bożego Narodzenia zapłacą 719 euro.

Dźwig zbudowano w 1967 roku. Na gości, oprócz wyjątkowej atmosfery, czekają interesujące widoki. I, uwaga, zakaz palenia!

5
Fot. propeller-island.de Fot. propeller-island.de

W trumnach

Pokój z trumnami to część wyjątkowego hotelu zlokalizowanego w Berlinie. Budynek charakteryzuje się tym, że wnętrze każdego pomieszczenia urządzone jest w inny sposób - jest i "pokój babci" (z uroczym obrazem na ścianie) i pokój z lustrami (chyba nie musimy dodawać z czym na ścianie). Prezentowana przez nas opcja to oferta noclegu w wygodnych (chyba?) trumnach.

Niech was nie zwiedzie ascetyczna strona internetowa tego nietypowego przybytku. Hotel chętnie odwiedzają turyści z całego świata.

6
Fot. Dietmar Tollerian Fot. Dietmar Tollerian

W rurach ściekowych

Więzienie zbyt normalne? Trumna za mało dziwna? Proszę - mamy więc dla ciebie hotel w rurze ściekowej, przyozdobionej w malowidła austriackich artystów. Każda z rur waży ponad pięć ton, więc bez obaw - nawet jeśli jesteś najbardziej niespokojnym śpiochem świata, nie ma obaw by rura zaczęła się toczyć. Gorzej, jeśli cierpisz na klaustrofobię, bo średnica takiego pomieszczenia to niewiele ponad dwa metry.

Jak zapewniają pomysłodawcy, tego typu hotel gwarantuje nie tylko spokój, ale i bezpieczeństwo. Za nocleg płacimy tyle, ile uznajemy za stosowne. Oczywiście po uprzednich negocjacjach z właścicielem. Spać w ściekowych rurach możemy w Austrii od maja do października. Chętnych nie brakuje.

7
Fot. younak.com Fot. younak.com

W jaskiniach

Tureckie marzenie Freda Flinstone'a. W Kapadocji czekają na ciebie pokoje w jaskiniach. Zdaniem wielu noc w takim miejscu, to jak noc na księżycu. Wygląda niesamowicie, prawda?

Wystrój poszczególnych pomieszczeń odpowiada oczywiście lokalnym standardom oraz pomaga poznać kulturę i zwyczaje tamtejszej społeczności. Kompleks został uwzględniony na wielu listach najchętniej odwiedzanych hoteli na świecie i chyba jak żaden inny gwarantuje gościom połączenie tradycji z nowoczesnością.

8
Fot. faktumhotels.com Fot. faktumhotels.com

Jak bezdomny

Tak w zasadzie ciężko nazwać to hotelem. Choć jego twórcom przyświeca szczytny cel - Goteborg, gdzie Faktum Hotel jest zlokalizowany, według oficjalnych statystyk mieszka ponad trzy tysiące bezdomnych. Rezerwując miejsce do spania - na przykład w parku, pod mostem lub na starym stadionie - możemy zapłacić nie tylko za koc lub śpiwór dla siebie, ale także dla ubogich. Dochód jest przeznaczany na walkę z bezdomnością.

Ale żeby nie było - turystów też jakoś przyciągnąć trzeba. Pomysłodawcy zapewniają, że ich "hotel" to niepowtarzalna okazja do podziwiania pięknego, usianego gwiazdami nieba. Jak to mawiają - reklama dźwignią handlu.

9
Fot. treehotel.se Fot. treehotel.se

Na drzewie

Znów nietypowy hotel, znów w Szwecji. Tym razem proponujemy coś, co dostępne jest również w Polsce - domki na drzewie. Te jednak charakteryzują się nietuzinkowym wyglądem. Możemy spać w nieco bardziej tradycyjnych kapsułach, jak i takich, które wyglądem przypominają statek kosmiczny. Do wyboru, do koloru.

Twórcy chcieli zapewnić gościom możliwie najwyższy standard, przy okazji kwaterując ich w samym sercu natury. Dlatego, jak podkreślają pomysłodawcy, to idealne miejsce dla chcących odpocząć od codziennej bieganiny. Na odwiedzających czeka oczywiście szereg atrakcji oraz, być może atrakcja najważniejsza, święty spokój.

Nie wliczając, rzecz jasna, śpiewu ptaków o poranku.

10
Więcej na ten temat: hotel, podróże