Jeśli mamy luty, to jesteśmy w... Zakopanem!

Ola Wiechnik
W Zakopanem trudno zjeść inaczej niż po góralsku. Problem polega na tym, że "po góralsku" coraz częściej znaczy "szybko, tłusto i byle jak". Aby wspomnienia z Zakopanego nie zalegały ci na żołądku zbyt długo, skorzystaj z naszych porad!
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Cafe Tygodnik Podhalański

Da się wypić w Zakopanem lepszą kawę, zjeść smaczniejszy deser, znaleźć ciekawsze piwo, ale o kawę/deser/piwo z takim widokiem będzie trudno! Kawiarniobar Tygodnik Podhalański na ostatnim piętrze społemowskiego domu towarowego Granit - jednego z najwyższych budynków w centrum - wygrywa dużym tarasem. Są leżaki i koce, można się umościć z grzanym winem i po prostu gapić na góry. Niedociągnięcia wystrojowe czy braki w menu nie mają wtedy żadnego znaczenia.

Granit, ul. Kościuszki 3

1
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Ziębówka

Piękna drewniana willa położona u wylotu Doliny Chochołowskiej. Wiosną, latem i jesienią można zjeść na zewnątrz, pod - a właściwie w - otaczającym Ziębówkę lesie. Zimą (która w Zakopanem trwa mniej więcej tyle, co wiosna, lato i jesień razem wzięte) idealne miejsce na ogrzanie się i posilenie po nartach biegowych - trasa przebiega tuż obok. Położona z dala od fastfoodowo-cepeliowego zgiełku miasta, Ziębówka wyróżnia się nastrojem i spokojem. Kuchnia dość prosta, regionalna, z zacięciem śródziemnomorskim, ale nie pretensjonalna.

Witów 304a

2
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Dobra Kasza Nasza

Niewiele jest w tym mieście knajp serwujących coś innego niż tłuste mięsiwa (które z tradycyjną kuchnią góralską nie mają wiele wspólnego). Dobra Kasza Nasza proponuje dania na bazie kasz wszelakich z różnymi dodatkami, np. z boczkiem i suszonymi śliwkami czy jajkiem i zsiadłym mlekiem. Kaszę podaje się tu też w pierogach, zapiekankach i w postaci babeczek. Restauracja mieści się w pięknej zabytkowej willi Poraj, w której przez dziesięciolecia serwowano najlepsze rydze w Zakopanem.

ul. Krupówki 48a

3
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Appendix

Tuż przy Krupówkach - oddzielony od ich zgiełku górskim potokiem - mieści się Appendix. Drewniany koktajlbar urządzony jest w stylu nawiązującym do złotej ery Zakopanego - 20-lecia międzywojennego, legendarnych czasów Witkacego, Malczewskiego i wypraw narciarskich Oppenheima. Ale nie daj się zwieść pozorom, to nie muzeum, tylko idealne miejsce na apr?s-ski. Rozgrzej się pysznym piwem z miodem i przyprawami, zjedz drobne przekąski. W weekendy Appendix zamienia się natomiast w imprezownię z muzyką na żywo, spotkasz tu najlepsze góralki i ceperki.

4
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Dworzec Tatrzański

Jeśli w Zakopanem oprócz gór i oscypków zamarzy ci się impreza, to wciąż najlepszy adres! Wybudowany pod koniec XIX w. budynek pełnił funkcję kulturalnego centrum Zakopanego. Bywali w nim Helena Modrzejewska, Ignacy Jan Paderewski, Henryk Sienkiewicz... To tu do życia powołano TOPR. Późniejsza historia tego pięknego obiektu była burzliwa: pożary, degradacja z pozycji domu kultury z prawdziwego zdarzenia do siedziby szemranego klubu nocnego. Dworzec odżył po renowacji przeprowadzonej kilka lat temu przez PTTK Zakopane i od tego czasu działa tu prężnie m.in. klub muzyczny. Niedawno pojawiły się niepokojące informacje o tym, że działalność kulturalna jest mało opłacalna i lokal zostanie zamknięty. Na szczęście wciąż działa!

5
Więcej na ten temat: podróże, zakopane