Tradycyjny hotel to nuda. A gdyby tak spać w zamku?

Piotr Mieśnik
Jesteś królem, a ona twoją królową. Karocę, do której zaprzęgnięto mechaniczne konie, pewnie już macie. Pora na zamek. Zajrzyj do jednego z naszej listy, zamieszkanie w nim jest na wyciągnięcie ręki uzbrojonej w kartę kredytową. I to niekoniecznie po królewsku złotą.
Fot. Michal_R/Shutterstock Fot. Michal_R/Shutterstock

Zamek Książ

Trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu).

Trochę historii: Budowlę zawdzięczamy Bolkowi I Surowemu, który wybudował ją w latach 1288-1292. Kupczono nim, oddawano, niszczono i plądrowano. Na przełomie XIX i XX w. gościło w nim wielu celebrytów: Izabela Czartoryska, car Mikołaj I czy Winston Churchill. W 1941 r. zamek został przejęty przez organizację Todt, która miała przygotować go do roli kwatery Adolfa Hitlera. Wydrążono pod nim tunele, a także schron. Według jednej z hipotez miała tam powstać fabryka broni, w której miały być prowadzone prace m.in. nad bombą atomową. Po wojnie zamek splądrowali żołnierze radzieccy, a już całkiem niedawno (w 2014 r.) wybuchł w nim pożar. Odbudowę zniszczonego dachu już zakończono, więc jeśli masz ochotę odwiedzić to niesamowite miejsce, to nic nie stoi na przeszkodzie.

Atrakcje: nocne zwiedzanie, gry zamkowe, strzelanie z łuku.

Adres www: Ksiaz.walbrzych.pl

Cena: od 250 zł

1
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Zamek Lubliniec

Zamek w stylu barokowym i klasycystycznym, a hotel to "nowoczesność w zabytkowym klimacie".

Trochę historii: Pierwsze wzmianki o nim to rok 1397. Odwiedzał go król Władysław IV Waza, był konfiskowany właścicielom za wspieranie protestantyzmu. Przez pewien czas pełnił też rolę zakładu wychowawczego dla sierot. Od 1893 r. aż do 1979 r. mieścił się w nim szpital psychiatryczny. Jednak wszystko dobre, co się dobrze kończy. Po latach niszczenia i wykorzystywania zamku do mało zamkowych celów obiekt został odrestaurowany i w niczym nie przypomina już instytucji, które mieścił w swoich murach.

Atrakcje: restauracja, SPA

Strona www: Zameklubliniec.pl

Cena: od 380 zł

2
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Zamek w Mosznej

Jeden z najbardziej znanych obiektów zabytkowych Opolszczyzny. Do tego otoczony dwustuhektarowym parkiem z m.in. trzystuletnimi okazami dębów.

Trochę historii: Powstał w połowie XVII w. W ogrodzie pałacowym natknięto się na fragmenty piwnic, które być może stanowiły część podziemi łączących średniowieczny budynek templariuszy z innym zamkiem, w Chrzelicach. Co ciekawe, obiekt uniknął większych zniszczeń podczas II wojny światowej, by polec dopiero w starciu z niosącymi "wolność" żołnierzami radzieckimi. Do 2013 r. znajdowało się w nim Centrum Terapii Nerwic - dopełniając ciekawej historii tego miejsca.

Atrakcje: szkoła magii i czarodziejstwa, ekstremalne zwiedzanie zamku, komnata tajemnic

Strona www: Moszna-zamek.pl

Cena: od 250 zł

3
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Zamek na Skale

Trochę historii: Został wzniesiony jako drewniano-kamienna siedziba rycerska w XV w. Potem obok tej fortyfikacji obronnej zaczęto budować dwór. Należący do rodu von Reichenbachów nazywany był "Steinhofem", a więc właśnie zamkiem na skale bądź kamiennym dworem. Przez lata władały nim najznamienitsze rody śląskie, pruskie, francuskie, a nawet walijskie.

Atrakcje: restauracja, SPA, Jaskinia Radochowska (mniej więcej 7 km od hotelu)

Strona www: Zameknaskale.com.pl

Cena: od 190 zł

4
Fot. Mariusz Switulski/Shutterstock Fot. Mariusz Switulski/Shutterstock

Zamek w Baranowie Sandomierskim

Dawna rezydencja magnacka znajdująca się na prawym brzegu Wisły. Jeden z najlepiej zachowanych w Europie obiektów architektury renesansowej.

Trochę historii: Wzniesiono go pod koniec XVI w. w miejscu stojącego tam wcześniej średniowiecznego obronnego dworu rycerskiego. Na przestrzeni wieków zamek przechodził we władanie najznamienitszych polskich rodzin szlacheckich. Swego czasu był nazywany nawet "małym Wawelem". Nie oszczędzał go los: w 1898 r. strawił go pożar, a odrestaurowany obiekt ponownie zniszczono podczas II wojny światowej. Został odbudowany w latach 1959-1969.

Atrakcje: muzeum, restauracja magnacka (tradycyjna kuchnia polska i dworska), akademia golfa

Strona www: Baranow.com.pl

Cena: od 210 zł

5
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Zamek Czocha

Kiedyś Czajków, Caychow i Tzschocha - obronny zamek graniczny w miejscowości Sucha (Czocha). Jego najstarszą częścią jest stołp, a więc wieża ostatecznej (!) obrony.

Trochę historii: Początkowo był warownią powstałą na rozkaz króla Czech na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241-1247. Wielokrotnie zmieniał właścicieli, zarówno w drodze dziedziczenia i kupna, jak i napaści i grabieży. Pod polską nazwą Czocha po raz pierwszy wspomniano o nim w pismach z 1847 r. Wieść niesie, że w czasie II wojny światowej szkolono w nim szyfrantów Abwehry. Po wojnie dobra z niego rozkradali po równo Polacy i Rosjanie. Przez pewien czas mieszkali w nim uchodźcy z Grecji, którzy w sali rycerskiej trzymali zwierzęta. W latach 50. zamek został wojskowym domem wczasowym i jego położenie ukrywano na mapach.

Atrakcje: multimedialna sala tortur, nocne zwiedzanie.

Strona www: Hotelewam.pl

Cena: od 329 zł

6
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Zamek Korzkiew

Wybudowany w systemie Orlich Gniazd (warowni na trudno dostępnych skałach wapiennych strzegących Królestwa Polskiego).

Trochę historii: Sięga ona 1352 r., kiedy to Jan z Syrokomli wybudował na wzgórzu wieżę pełniącą funkcję obronną i mieszkalną. W swojej historii zamek miał upadki i wzloty, by pod koniec XIX w. popaść w ruinę. Blisko 20 lat temu rozpoczęła się jego odbudowa i renowacja, tak by mógł pełnić przynajmniej część swoich funkcji: można w nim zamieszkać, bo bronić się na szczęście na razie przed nikim nie trzeba.

Atrakcje: zespół parkowy, sale balowe, starodrzewa

Strona www: Donimirski.com/ zamek-korzkiew

Cena: od 333 zł

7
Fot. Nahlik/Shutterstock Fot. Nahlik/Shutterstock

Zamek Dunajec

Znajduje się we wsi Niedzica-Zamek. Średniowieczna warownia, którą w XIV w. wzniósł węgierski magnat.

Trochę historii: Po raz pierwszy pisemna wzmianka o tej budowli pojawia się w 1325 r. Jak to z tego typu obiektami bywa właścicieli miał wielu. Jedni go zastawiali (Olbracht Łaski), inni go rozbudowywali (Jerzy Horvath), a inni zaniedbywali (włosko-węgierska rodzina Giovanellich). Na terytorium Polski zamek znalazł się dopiero po zmianach na mapach wskutek I wojny światowej. Co ciekawe, aż do 1931 r., a więc najdłużej w Europie, kultywowano tam szczątkową formę pańszczyzny (źli węgierscy Salamonowie, źli!). Ponoć po II wojnie światowej odnaleziono w nim tajemnicze indiańskie kipu, a więc pismo węzełkowe mające prowadzić do skarbu. Tego, tak jak i złotego pociągu, jednak nie odnaleziono.

Atrakcje: moc żywiołów 3d, wozownia

Strona www: Zamek-w-niedzicy.pl

Cena: od 200 zł

8
Fot. Nahlik/Shutterstock Fot. Nahlik/Shutterstock

Zamek w Gniewie

Był jednym z najpotężniejszych zamków zakonu krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Dziś nie będziesz musiał stosować się w nim do żadnych zakonnych reguł.

Trochę historii: Jego budowa rozpoczęła się w 1290 r. i trwała 40 lat. W 1410 r. nasi wojacy odbili go z rąk krzyżaków. Fortuna kołem się toczy, bo zakonnicy go odzyskali, potem znowu my, potem znowu oni... W wyniku takich przepychanek zamek zmieniał właścicieli wielokrotnie. W 1921 r. strawił go pożar, a odbudowany, w 1939 r. służył Niemcom jako więzienie dla Polaków.

Atrakcje: turnieje rycerskie, kowalstwo artystyczne

Strona www: Zamek-gniew.pl

Cena: od 200 zł

9
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Zamek Krasiczyn

To zamek w stylu renesansowym (wzorce antyczne) i manierystycznym (wyrafinowanie i wykwintność).

Trochę historii: Obronny zespół pałacowy powstał na przełomie XVI i XVII w. Ma cztery różne wieże narożne: Boską, Papieską, Królewską i Szlachecką, miały one odzwierciedlać wieczny porządek, który jednak okazał się być przejściowym. Zamek był niszczony i grabiony: w 1726 r. przez wojska rosyjskie i Kozaków, w 1852 r. przez pożar, a w 1939 r. ponownie przez naszych wschodnich sąsiadów. Po wojnie mieściło się w nim technikum leśne, a teraz jest tam hotel i restauracja.

Atrakcje: wieczór z Kamerdynerem, Białą Damą i strażnikiem lochów (+18)

Strona www: Krasiczyn.com.pl

Cena: od 210 zł

10
Więcej na ten temat: książ, podróż, weekend, zamek