7 zasad, jak nie rozmawiać z dziewczyną na pierwszej randce

Daria Kruk
Złotych zasad, jakich tematów na randkach nie poruszać, nie ma. Ale istnieją zasady dobrego prowadzenia konwersacji. Oto niektóre z nich. Radzimy jakich tematów powinieneś unikać na waszej wspólnej pierwszej randce.
Fot. gpointstudio / shutterstock.com Fot. gpointstudio / shutterstock.com

Nie wypytuj

- Natarczywe wypytywanie nie jest oznaką rzeczywistego zainteresowanie, to forma obrony lub udawanej życzliwości. - mówi Paweł Jurczyk*, psycholog z Poradni Psychologicznej i Centrum Rozwoju Osobistego Sensity w Warszawie.

Zagadywanie nie jest rzeczywistym poznawaniem partnera. Gdy zadajemy pytania dotyczące pracy czy hobby drugiej osoby, zastanówmy się, czy to pytanie odzwierciedla nasze rzeczywiste zainteresowanie tematem, o którym mówi kobieta. Bo jeśli nie, to po prostu wyrzucimy z siebie bezmyślnie kilka słów. A na to, że zapamiętamy odpowiedź naszej partnerki,  nie ma w ogóle co liczyć.

. . .

* Paweł Jurczyk - pracuje od ponad 20 lat jako psycholog-praktyk w dziedzinie psychologii rodzinnej, klinicznej oraz wychowania i edukacji. Od wielu lat prowadzi wykłady i warsztaty psychoedukacyjne na kilku uczelniach warszawskich. Współpracuje jako doradca ds. jakości z programami profilaktyki uzależnień. Zajmuje się m. in.: pomocą w kryzysach osobistych, małżeńskich i rodzinnych, terapią indywidualną i rodzinną, programami szkoleniowymi dla rożnych grup odbiorców.

1
fot. BlueSkyImage / shutterstock.com fot. BlueSkyImage / shutterstock.com

Powstrzymuj ciąg skojarzeń

Podczas rozmowy z drugą osobą zdarza się, że na wypowiadane przez nią opinie niemal od razu mamy  swoją odpowiedź. I gdy tylko nasza towarzyszka przerwie na chwilę swój wywód dla nabrania oddechu, uznajemy za stosowne od razu podzielić się osobistymi doświadczeniami i ocenami.

- To błąd - przestrzega coach personalny Paweł Jurczyk. - Niezależnie od tego czy coś chwalimy, czy ganimy, należy się powstrzymać od wypowiedzenia swojego zdania, zanim partnerka nie skończy mówić. To typowy przejaw grzeczności. Niestety już nieco zapomniany.

2
fot. Ekaterina Pokrovsky / shutterstock.com fot. Ekaterina Pokrovsky / shutterstock.com

Nie zachowuj się jak prezenter wiadomości

- Przynoszenie wieści niczym średniowieczny herold wpadający na rynek na spienionym koniu, jest niewłaściwie - opisuje Paweł Jurczyk kolejną z zasad. Niezależnie od tego, z jak dobrej strony chcesz się pokazać, musisz powstrzymać swoją wyobraźnię.

Jeśli widziałeś przed chwilą wypadek, albo kierowca autobusu, którym jechałeś, efektownie przyciął staruszkę w drzwiach, możesz o tym powiedzieć. Ale nie wpadaj do knajpy z krzykiem na ustach: "Nie uwierzysz co się stało!".

To samo dotyczy przynoszenia na pierwszą randkę "Naszego dziennika" / "Gazety Wyborczej" z najnowszym wywiadem z Antonim Macierewiczem / Stefanem Niesiołowskim.  - Robimy podobne rzeczy wtedy, gdy nie wierzymy we własną atrakcyjność - wskazuje Paweł Jurczyk. I wysyłamy jednocześnie sygnał: nie mam nic ciekawego do powiedzenia o sobie, ale przeczytałem gazetę od deski do deski, więc mam starczy tematów na cały wieczór.

3
fot. Peter Bernik / shutterstock.com fot. Peter Bernik / shutterstock.com

To nie telefon zaufania

Nie bądź galaretą! W pytaniu o twoją pracę nie ma prośby o litanię utyskiwań na szefa. Opowieści o młodzieńczych problemach z prawem, nieazliczonych egzaminach na studiach czy problemach stryja z alkoholem też nie są dobrymi tematami.

- Nie sposób wszystkim współczuć. A jeśli spotkamy się z osobą, która się żali, to nie starajmy się od razu jej radzić. Nie wolno nam. Przecież dopiero się poznajemy. Lepiej już może zręcznie zmienić temat konwersacji, po uprzejmym wysłuchaniu smutnej opowieści - mówi coach personalny.

4
fot. lithian / shutterstock.com fot. lithian / shutterstock.com

Nie krytykuj swojej byłej

Klasyk. Nie mów kobiecie, z którą właśnie się spotkałeś, że twoja "była" to idiotka. Najważniejszą zasadą w prowadzeniu rozmowy jest nieobrażanie innych osób. Jak zaznacza Paweł Jurczyk, także tych nieobecnych.

- Odpowiadamy za dobre imię tych osób nie tylko ze względów moralnych, ale i psychologicznych. Opowiadanie o beznadziejnych poprzedniczkach aktualnej randki świadczy jedynie o egocentryzmie. Poza tym będzie poważnym ostrzeżeniem dla partnerki, na co się naraża w przyszłości z Twojej strony. To nie ma nic wspólnego z budowaniem więzi; to manipulacja - wyjaśnia psycholog.

5
fot. gpointstudio / shutterstock.com fot. gpointstudio / shutterstock.com

Nie apeluj o dobro na świecie

Demonstracyjne wzruszanie się losem bezdomnych kotów, czy psów jest stawianiem się w pozycji nieskończenie dobrego człowieka. Powiedzmy sobie szczerze, stary -  nie jesteś taki. Nie wymagaj od dziewczyny, że przyniesie na randkę 50 kapsli, które przekażesz na akcję kopania studni w Sudanie.

- Stres powoduje to, że staramy się wypowiadać prawdy i ogólne oceny moralne, które tak naprawdę nic nie wnoszą do rozmowy. Wydaje nam się jednak, że są niegłupie i stawiają nas w dobrym świetle - mówi Paweł Jurczyk - Tylko, że one służą jedynie do wykreowania wizerunku, który w gruncie rzeczy jest daleki od naszego prawdziwego charakteru.

6
fot. Sergey Nivens / shutterstock.com fot. Sergey Nivens / shutterstock.com

Nie mów za dużo o mamusi

O dzieciństwie zawsze warto rozmawiać na randce. Takie klimaty ożywiają i ocieplają rozmowę. Ale musisz uważać, jak o tym mówisz. Opowiadanie o tym, jak dobrze czułeś się w ramionach mamusi i chciałbyś jak najszybciej do nich wrócić (ale akurat mamusia jest daleko, więc może owa niewiasta, z którą się spotkałeś, wzięłaby cię w objęcia i w opiekę...) jest słabym pomysłem z dwóch powodów.

Po pierwsze musisz przyznać, że to słaby tekst na zdobycie partnerki. Po drugie powiedz sobie pewną ważną rzecz, zanim to usłyszysz od jakiejś kobiety na pierwszej randce: "na litość boską, chłopaku, nie bądź pierdołą".

7

Zobacz także:

7 sposobów na seks na pierwszej randce

randkifot. Karramba Production / shutterstock.com

8
Więcej na ten temat: dziewczyny, poradnik, randki, we dwoje