"Dobrze ci było?" Prof. Izdebski: "Mężczyźni są (zwykle) zachwyceni, bo są mało wymagający"

Anita Sobczak
Panowie, no chyba dobrze. Sondaże nie mogą przecież kłamać - a z nich wynika, że jesteśmy zachwyceni naszym życiem seksualnym. - mężczyźni są zadowoleni, bo są mało wymagający - gasi entuzjazm prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog. Jak pan może, panie profesorze...
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Misja: orgazm

A no może, może. W badaniach wprawdzie 68 proc. mężczyzn jest zadowolonych (tylko 2 proc. ocenia swoje życie seksualne źle), ale kiedy przeanalizować je dokładnie, okazuje się, że polscy mężczyźni kochają się dość rzadko, krótko i za każdym razem prawie tak samo. Nie da się nawet zażartować "mierny, bierny, ale wierny", bo i z wiernością bywa kiepsko...

Misja: orgazm

Co gorsza (tak, niestety to nie koniec złych wiadomości), z badań wynika, że mężczyźni nie tylko są zadowoleni z seksu, ale jeszcze 90 proc. bardzo dobrze ocenia swoją sprawność seksualną. Wynik jak z referendum w Korei Północnej. I równie wiarygodny.

Bo skoro są tacy rewelacyjni, taki jeden z drugim Don Juan i Casanova, to jeśli kobieta powie: "Kochanie, a może zmienimy pozycję", reagują, jakby ktoś im nóż w plecy wbijał. Joanna Keszka, właścicielka portalu o kobiecej seksualności Barbarella i sklepu z erotycznymi gadżetami, opowiada: - Wiele kobiet wysłuchawszy pomysłów na to, jak urozmaicić seks, mówiło: to niech teraz pani to powie mojemu mężowi. Mężczyźni często traktują propozycje jakichś zmian jak atak na ich męskość.

To, co polskim mężczyznom wychodzi najlepiej w mówieniu o seksie, to opowiadanie sprośnych dowcipów. - Może Polak w łóżku jeszcze zada swojej partnerce pytanie: "Dobrze ci było?". Ale żeby było jasne, on nie spyta po to, żeby usłyszeć od kobiety, że było jej źle, bo jak otrzyma taki komunikat, to poczuje się jak wykastrowany. On pyta, żeby otrzymać zapewnienie, że było wspaniale - mówi prof. Izdebski. - Amerykanie pytając: "How are you?", nie są przygotowani na inną odpowiedź niż "I?m fine". Jak usłyszą, że coś nie jest w porządku, to czują się zakłopotani, bo nie są nauczeni, żeby kontynuować rozmowę. I podobnie jest z polskimi mężczyznami - dodaje seksuolog, zastrzegając, że to pewne przejaskrawienie. - Są i tacy mężczyźni, którzy rzeczywiście troszczą się, i potrafią to wyrazić.

Ale często ta troska zmienia się w misję: dać jej orgazm. - Do mojego gabinetu nierzadko trafiają mężczyźni, którzy mają zadaniowe podejście do seksu - mówi dr Magdalena Grabowska, psycholog i seksuolog z Bydgoszczy. - Jeśli mężczyzna uważa, że ma się w seksie sprawdzić, wykazać swoją męskość i zaspokoić partnerkę, to prawie na pewno pojawią się lęki związane z własną seksualnością - przestrzega. Jak mówi: testu można nie zdać, ale seks to nie test. - On ma służyć doświadczaniu pozytywnych emocji - dodaje.

Joanna Keszka gorąco namawia do nowości w łóżku. Nuda jest bowiem największym wrogiem kochanków. - Przecież nawet jak uwielbiamy pomidorową, ale ktoś będzie ją nam dawał co drugi dzień przez kilkadziesiąt lat, to ją znienawidzimy - dodaje dr Grabowska.

Majtki w dół i pełnia radości

Ale czy mężczyźni są casanowami tylko we własnych oczach? Tu pocieszenie (uczciwie przyznajmy: wątpliwe) - kobiety też nie są jakoś szczególnie rozerotyzowane i za dużo w łóżku nie wymagają. - Polacy są więc takimi kochankami, jakimi Polki pozwalają im być. Mężczyzna w polskiej rzeczywistości za dużo starać się nie musi - ocenia prof. Izdebski.

W efekcie mężczyźni niemal dwa razy częściej niż kobiety (62,6 proc. do 35,2 proc.) podczas kontaktu seksualnego przeżywają orgazm. Prof. Izdebski ocenia, że może to świadczyć o niezbyt wysokim kunszcie miłosnym Polaków, braku znajomości specyfiki seksualnej czy też małej dbałości o zaspokojenie potrzeb partnerki. - Nie nauczyliśmy się jeszcze w Polsce, że seks daje nam prawo do przyjemności, nie umiemy z tego prawa korzystać, nie potrafimy się wystarczająco cieszyć seksem - tłumaczy seksuolog. Co więcej - dodaje - niektórzy nawet boją się myśleć, że seks może być dla nich szczególnie przyjemny, realizujący. - Zdarza się, że jak już ktoś zaczyna odczuwać tę przyjemność, zdaje sobie sprawę, że seks jest ważny, to myśli o sobie, że jest może zbyt wyrafinowany i chce za dużo - mówi ekspert.

Pod tymi przypuszczeniami obiema rękami podpisuje się Joanna Keszka. - Nie chcę powiedzieć, że Polacy to kiepscy kochankowie. Uważam, że mają ogromny potencjał, którego niestety nie wykorzystują, bo brakuje im przede wszystkim wiedzy - podkreśla, dodając, że mężczyźni mają przyzwolenie na brak wiedzy o seksie. Według Keszki efekt jest taki, że seks dla mężczyzny to głównie penetracja, ewentualnie seks oralny. - Kobiety chcą jednak więcej. Mężczyźni się tego boją, a nie ma takiej możliwości, żeby facetowi było źle, albo gorzej, kiedy jego partnerce jest lepiej. Obie strony tylko na tym zyskają - przekonuje. I - co najważniejsze - panowie nie mogą traktować seksu jak zawodów, w których się muszą sprawdzić. To ma być wspólna zabawa i przyjemność. Zbigniew Izdebski przyznaje, że od jakiegoś czasu zwiększa się świadomość seksualna kobiet. - Polki poszerzają swoją wiedzę o seksie, czego nie możemy powiedzieć o mężczyznach - mówi. Joanna Keszka radzi, żeby zamiast się komunikować (modne słowo, które sprawia, że mężczyźni czują się jak na egzaminie i więcej z tego szkody niż pożytku), po prostu zacząć pytać. Pytać i - rzecz jasna - słuchać. Ale też mówić o sobie. Każdy ma jakieś erotyczne fantazje, każdy wie, co lubi, czego nie. - Trzeba się tymi informacjami wymieniać, wtedy mamy gwarancję, że jakość naszego życia seksualnego wzrośnie - zapewnia Keszka.

Kolejnym warunkiem lepszego seksu jest uśmiech. - To wszystko jest w sumie proste: schować swoje ego do kieszeni, dogadać się, co chcemy robić i nie podchodzić do tego śmiertelnie poważnie - mówi Keszka. Panowie - wedle jej obserwacji - zbyt poważnie traktują seks - chcą być superkochankami, mieć penis jak młot pneumatyczny, móc dużo, długo, mocno. - A fajnie jest, jak facet (wszystkie kobiety mi to mówią) umie bawić się seksem. Dystans i luz, no bo kiedy jest na to czas, jak nie wtedy, gdy nie mamy majtek - śmieje się. - Tymczasem przeciętny polski mężczyzna o seksie rozmawiać nie umie - twierdzi prof. Izdebski. I tu jest problem.

Czy wiesz, że...

Średnia długość członka Polaka to 17,26 cm - wynika z badań prof. Izdebskiego.

Co ciekawe, rozmiar penisa ma znaczenie dla 33 proc. mężczyzn i 24 proc. kobiet, natomiast rozmiar waginy jest ważny dla 45 proc. mężczyzn i 29 proc. kobiet. Dla obu płci zatem ważniejsze są rozmiary narządów płciowych kobiet niż mężczyzn.

Wszystkie dane procentowe w tym raporcie pochodzą z badań prof. Izdebskiego: badania "Seksualność Polaków 2011", zorganizowanego we współpracy z Polpharmą w 2011 r., oraz książki "Seksualność Polaków na początku XXI wieku".

Zdjęcie Żel przedłużający stosunek - System JO Prolonger Gel 60ml Zdjęcie Corrige A krem przedłużający stosunek 28ml Zdjęcie UNIMIL MAX LOVE prezerwatywy 3 szt
Żel przedłużający stosunek ... Corrige A krem przedłużając... UNIMIL MAX LOVE prezerwatyw...
źródło: Okazje.info
1
rys. Olaf Ciszak rys. Olaf Ciszak

Seks to nie tylko stosunek

Z badań wynika jeszcze jedna zależność. Ci, którzy nie dają sobie pozwolenia na eksperymentowanie ze swoją seksualnością, dają sobie większe pozwolenie na zdrady. Seks jest sferą życia jak każda inna, i potrzebujemy się rozwijać także w tym aspekcie. - Jeśli tego nie robimy, seks staje się nudny, przewidywalny i zaczynamy tęsknić za nowymi bodźcami. Dlatego szukamy nowych partnerów, z którymi potem robimy to samo, czyli nic - mówi Keszka. Nawet jeśli w związku wszystko gra, a niedomaga sfera seksualna, związek będzie przeżywał trudności. Dodając do tego wydłużające się życie, dbałość o związek i o to, by była w nim namiętność, staje się niezwykle ważna. Na początku każdej znajomości seks będzie interesujący, zadziała efekt nowości. Potem nad seksem trzeba popracować. Seksuolog dr Andrzej Depko w książce "Kochaj wystarczająco dobrze" mówi, że ludzie często mylą fascynację erotyczną z głębokim uczuciem. - Znakomity seks powoduje, że jesteśmy jak na haju - mówi. A takiego haju nie da się utrzymać wiecznie - dodaje prof. Izdebski. - Jeśli chce się mieć związek na całe życie, trzeba się bardziej starać.

Przede wszystkim - trzeba znaleźć czas na dobry seks. - Jeśli masz do wyboru umycie okien i seks, wybierz dobrze. Zastanów się, co bardziej będzie służyło tobie i partnerce - mówi Joanna Keszka. - Oczywiście nie każdego wieczoru będziemy realizować scenariusze erotyczne w łóżku, żyjemy w pędzie, w przemęczeniu, ale raz na jakiś czas skupmy się na sobie i zatroszczmy o swoje życie intymne, bo brak tego może się zemścić - przestrzega. Skoro mówimy, że lubimy seks i że seks jest ważny, nie udawajmy, że jest inaczej!

Tym bardziej że różnica potrzeb seksualnych kobiet i mężczyzn wciąż jest duża. Dla 63 proc. mężczyzn seks jest ważny; nieistotny jest dla 14 proc. (pozostali ocenili, że to średnio ważna sfera ich życia). W przypadku kobiet to odpowiednio 50 i 24 proc. Choć - jak zaznacza dr Grabowska - u mężczyzn zainteresowanie seksem i jego rola w życiu jest dosyć stała. U kobiet zaś wyraźnie większą świadomość i zainteresowanie seksualnością widać po 30. roku życia. Do głównych problemów seksualnych mężczyźni badani przez prof. Izdebskiego zaliczyli zbyt duże potrzeby seksualne i za dużą chęć współżycia w porównaniu z potrzebami partnerki (po 16 proc.).

Od Greya nie uciekniesz

100 milionów sprzedanych książek, a kobiet, które ją przeczytały - jeszcze więcej. Możesz złorzeczyć i wyklinać, że "50 twarzy Greya" to porno dla mamusiek i kur domowych, ale liczby nie kłamią. Sukces tkwi w tym, że historia relacji, także seksualnej, młodej dziewczyny i przystojnego milionera pozwala odkrywać kobietom ich fantazje. - Tu chodzi o jeszcze coś - mówi Joanna Keszka - Grey za każdym razem seks celebruje, poświęca mu uwagę. A kobiety to uwielbiają i doceniają - przekonuje.

Ona kontra on

Joanna Keszka: - Jeśli facet chce się przespać z kobietą, to niech jej pomoże w pracach domowych, a nie manipuluje i szantażuje.

Zbigniew Izdebski: - Kobiety często traktują seks jak sklepik z nagrodami. Będziesz grzeczny, to pójdę z tobą do łóżka. A przecież mężczyźni to nie są kundelki.

Zdjęcie California Exotic Novelties Fifty Ways to Tease Your Lover - zestaw erotyczny 1213 Zdjęcie Loverspremium Erotyczny zestaw - Kajdanki, piórko, maska 0666 Zdjęcie Toy Joy Zestaw erotyczny Just For You Black 6010267
California Exotic Novelties... Loverspremium Erotyczny zes... Toy Joy Zestaw erotyczny Ju...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
2
fot. Andre Helbig / shutterstock.com fot. Andre Helbig / shutterstock.com

Seks lub stres

Przyjemność przyjemnością, ale przecież w seksie chodzi o wiele więcej. Niespełnienie seksualne znacznie obniża samoocenę. - Są mężczyźni, którzy przychodzą do gabinetu z bardzo obniżonym nastrojem, wręcz graniczącym ze zmianami depresyjnymi. Wiele oczywiście zależy od związku, ale zasadniczo samoocena, nastrój, satysfakcja z życia - wszystko kuleje - mówi dr Grabowska. Mężczyźni, którzy nie znajdują zaspokojenia własnych potrzeb z partnerką, mogą szukać pocieszenia np. w pornografii. Uzależnienie od pornografii czy masturbacji to coraz częstszy powód wizyt w gabinecie dr Grabowskiej. - Trzeba jednak powiedzieć, że główną przyczyną sięgnięcia po ten rodzaj zaspokojenia seksualnego jest stres - dodaje. - Seks jest prostym źródłem pozytywnych emocji, staje się bardzo łatwym sposobem rozładowania napięcia. Tyle że jak coś daje bardzo dużą przyjemność i jest jedynym jej źródłem, to łatwo się uzależnić. A to jest błędne koło, kolejny problem, z którym trzeba będzie sobie za chwilę poradzić, bo uderza w związek - mówi ekspertka. O tym, że za masturbacją stoją często pobudki związane ze stresem, a nie z podnieceniem, mówi także prof. Izdebski. - To naturalne, że mężczyźni się masturbują, trzeba tylko zwrócić uwagę, z jakich powodów - zaznacza.

Gorzej rzecz się ma z pornografią. Dopóki oglądamy filmy erotyczne jako gadżet służący do podniecenia się, dopóty nic się złego nie dzieje. - Niestety jednak panowie szukają tam inspiracji - mówi prof. Izdebski. - A film pornograficzny nie jest dobrym materiałem do nauki - przestrzega. - Porno to erotyczne gwiezdne wojny, nie mają nic wspólnego z rzeczywistością - dodaje Joanna Keszka. - Kobieta w prawdziwym życiu nie będzie mdleć z rozkoszy na widok męskiego członka we wzwodzie, a żaden facet nie ma tak wielkiego penisa i nie jest w stanie utrzymać go we wzwodzie tak długo jak w filmie. W efekcie mężczyźni tracą pewność siebie. A porno ma tyle wspólnego z życiem, co świnka morska z morzem - żartuje Keszka.

Jest jeszcze jedna grupa czynników, które wpływają na jakość życia seksualnego: przemęczenie i stres. - Polacy dużo i długo pracują. Nie mają ochoty na seks, gdy wracają do domu, marzą tylko o prysznicu i śnie - mówi Zbigniew Izdebski. Na ogólne zmęczenie i stres jako trudności i obawy w życiu seksualnym wskazało niemal 14 proc. mężczyzn. - Niehigieniczny tryb życia szkodzi nawet bardzo młodym Polakom - mówi Grabowska. - Okazuje się, że nawet bardzo młodzi mężczyźni, dwudziestokilkuletni, przy takim trybie życia mają problemy z erekcją, utrzymaniem jej bądź osiągnięciem - dodaje.

Jest nadzieja

Na szczęście mężczyźni chętniej niż jeszcze kilka lat temu sięgają po pomoc specjalistów. - Przychodzą coraz chętniej i śmielej - mówi specjalistka. - Nie wstydzą się aż tak bardzo, jak to było kiedyś. To jest duży plus, znaczna część problemów seksualnych jest rozwiązywalna, więc po co nosić się z problemem. Stereotyp macho, który musi poradzić sobie ze wszystkim sam, jest niebezpieczny - dodaje. Zauważa też, że coraz bardziej polscy mężczyźni - szczególnie w wieku 30-40 lat - są zainteresowani potrzebami swoich partnerek. - Sporo mężczyzn wiąże seks z bliskością. To nie jest jeszcze trend wszechobecny, ale to się zmienia, zwiększa się też odsetek mężczyzn, którzy są chętni do eksperymentowania w seksie - mówi.

Zdjęcie Jamais vu Stringi męskie Maximus (czarne) Zdjęcie Livia Corsetti Bielizna Erotyczna Koszulka Ceres Zdjęcie Obsessive Bielizna Erotyczna Koszulka Brilliant Jennifer
Jamais vu Stringi męskie Ma... Livia Corsetti Bielizna Ero... Obsessive Bielizna Erotyczn...
Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
3
Zdjęcia: Shutterstock (montaż) Zdjęcia: Shutterstock (montaż)

Jak wygonić nudę z sypialni

Chcesz coś zmienić w swoim życiu seksualnym, zrób "to" inaczej niż zwykle. I ważne - rozmawiaj o nowościach po udanym seksie.

1. Umów się z dziewczyną/żoną na seks - umówcie się, że za dwa, trzy dni robicie sobie spotkanie, pozbywacie się z domu dzieci, i do tego czasu podgrzewaj atmosferę: ślij pikantne SMS-y, namiętne maile, to z pewnością będzie budowało nastrój; przechodząc obok niej, od niechcenia klepnij ją w tyłek, szepnij coś do ucha - pobudzenie, które narasta przez kilka dni, może dać zaskakujący efekt.

2. Skorzystajcie z kostek miłości - zwykle są dwie lub trzy: jedna z częściami ciała, druga z zadaniem do wykonania, trzecia z miejscem, gdzie trzeba to zrobić; może wypaść np. stopa, ssanie i wanna - od was będzie zależało, co dalej.

3. Zabawa w romans - umówcie się na randkę w hotelu, postarajcie się dotrzeć tam dwoma różnymi autami, spotkać się na miejscu, udawać, że dopiero się poznaliście, zupełnie nowe miejsce pozwoli wam skupić się tylko na sobie.

4. Zaproponuj, że zawiążesz partnerce oczy - nawet jeśli poza tym elementem nie wydarzy się nic nowego, to seks będzie wyglądał zupełnie inaczej. Kobieta skupi się na swoim ciele, skórze, na tym, co się do niej mówi - to na kobiety działa. Zawiązane oczy wyostrzają wszystkie inne zmysły i wszystkie doznania odbierane są znacznie bardziej intensywnie.

5. Podpiszcie umowę - dogadajcie się, kto ma jakie oczekiwania, i spiszcie to na papierze, np. ty poproś o sie- dem szybkich numerków, które możesz wykorzystać o każdej porze dnia i nocy bez żadnych negocjacji, part-nerce zaproponuj na przykład, że w kilka najbliższych sobót albo śród podporządkujesz się jej propozycjom.

6. Zabawa w osobistego, erotycznego kąpielowego - przygotuj jej gorącą kąpiel, postaw wokół świece (to zresztą działa na kobiety we wszelkich konfiguracjach) i zaproś do wanny.

7. Poeksperymentujcie z dotykiem - zanim przejdziesz do rzeczy, połóż kobietę na łóżku i dotykaj ją, głaszcz, pieść, skupcie się tylko na tym - pozwól jej czerpać z tego przyjemność; może się okazać, że już nie kark jest najbardziej czułym punktem na mapie ciała twojej partnerki, a piersi.

8. Zabawa w masażystę - zaproś partnerkę na specjalnie zaaranżowany stół do masażu (może to być zwykły stół, z kołdrą zamiast obrusu), zapal świece, włącz muzykę, którą lubi, wysmaruj każdy centymetr jej ciała olejkiem, i masuj; nie ma takiej kobiety, która by się temu oparła.

9. Zamów sobie specjalny prezent - święta, urodziny to świetna okazja do tego, żeby zorganizować coś ekstra - pytany, co chcesz dostać, powiedz na przykład, że wizytę erotycznej masażystki; większość kobiet z uśmiechem wejdzie w tę grę.

10. Bądź jej kucharzem - przygotuj jej coś do jedzenia, przechadzając się w kuchni ubrany jedynie w fartuszek, potem ją nakarm jedną ręką, drugą gładząc jednocześnie jej ciało.

11. Wykorzystaj jedzenie - rozsmaruj ulubione, sprawdzone ciastko na ciele partnerki, karm ją, zjadaj wprost z jej ciała, zlizuj, całuj. Możesz ją posadzić na stole, oblać słodkimi syropami, zlizać je, a potem się z nią na tym stole kochać.

12. Napisz jej pieprzny list na ciele - możesz zainwestować w specjalne pisaki do ciała, pisz na jej plecach, udach, pupie, szyi, pobawcie się w zgadywanie.

13. Wypróbujcie gadżety erotyczne - wybór jest ogromny - od filmów erotycznych, które możecie oglądać razem, przez wibratory, po kajdanki, pejcze, packi, kostiumy do przeróżnych scenariuszy erotycznych; pamiętajcie jednak, że gadżety nie mogą przesłonić drugiej osoby, niech to będzie zabawa.

A przede wszystkim, jeśli chcesz przespać się ze swoją kobietą, pomóż jej w domowych obowiązkach, zajmij się dziećmi, odrób z nimi lekcje, daj jej odetchnąć. Jak zaczyna ci chodzić po głowie seks, klepnij ją, powiedz, że ma boski tyłek. - To naprawdę działa na kobiety - zapewnia Joanna Keszka, która jest pomysłodawczynią większości zaproponowanych zabaw erotycznych.

Zdjęcie Erotica karty do gry Zdjęcie Erotyczne Puzzle 240 elementów Exclusive Limited Edition Zdjęcie Kości do gry PARADICE
Erotica karty do gry Erotyczne Puzzle 240 elemen... Kości do gry PARADICE
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
4
fot. kiuikson/shutterstock.com fot. kiuikson/shutterstock.com

Słownik czułych słówek i inne ciekawostki

antykoncepcja: zbroja, dzieciochron, ogumienie;

ejakulacja: wystrzał, salwa, pocisk, dojście, tryskanko;

erekcja: denis rozrabiaka, flaga w górę, Napoleon;

łechtaczka: guziczek, gilgotka, języczek miłości, mała Mi;

masturbacja: głaskanie pingwina, rozgrzanie dubeltówki;

orgazm: coś pięknego, duże "O", wielkie bum;

penis: bananowy Joe, buszujący w łożu, dżordż, fred.

Bo uwiodła mnie bona...

W Polsce jedne z pierwszych badań nad seksualnością przeprowadzono pod koniec XIX w., w 1889 r. ponad pół tysiąca studentów Uniwersytetu Warszawskiego w wieku 17-27 lat odpowiadało na pytania dotyczące przedmałżeńskich stosunków i partnerów seksualnych. Doświadczenia masturbacji zdeklarowało wówczas 46 proc. studentów, prawie 85 proc. rozpoczęło życie płciowe; partnerkami najczęściej były prostytutki. 15 lat później, w innym badaniu, studenci Politechniki Warszawskiej deklarowali, że inicjowali życie seksualne, bo "zostali uwiedzeni przez służące", uprawiali seks z bonami, guwernantkami i damami do towarzystwa, część trafiła też do prostytutki.

Kinsey - ojciec rewolucji seksualnej

Alfred Kinsey, pionier seksuologii, z wykształcenia był zoologiem, entomologiem. Porzucił jednak owady dla badania seksualności Amerykanów. Przepytał łącznie ponad 10 tys. mężczyzn i kobiet, którzy odpowiedzieli na około 500 pytań. Zrobił to na przełomie lat 40. i 50., kiedy nikt głośno o seksie w Ameryce nie mówił. I dokonał rewolucji: okazało się, że wszystko to, na co patrzono z oburzeniem - masturbacja, homoseksualizm, zdrady - jest powszechniejsze niż myślano. Z badań Kinseya wynikało, że masturbuje się ponad 90 proc. mężczyzn, a prawie połowa zdradza żony. 62 proc. kobiet przyznało się do masturbacji; 26 proc. zdradzało mężów. Poza tym okazało się, że Amerykanki starają się czerpać radość z seksu, a nie tylko zaspokajać mężów. Wyniki badań nad kobietami przysporzyły zresztą Kinseyowi wielu wrogów i krytyków, którzy podważali wiarygodność jego badań. Machina jednak ruszyła i za nieco ponad dekadę, już podczas rewolucji seksualnej, powoływano się na Kinseya jak na klasyka.

Stały związek? Lepszy seks

Z jednej strony seks w trwałym związku kojarzy się z nudą. Ale z drugiej, jeśli zatroszczymy się o sferę seksualną, to pojawi się przestrzeń do ekspertymentów. Mając u boku stałą partnerkę, nie narażamy się na wyśmianie czy kpinę. Częsta zmiana partnerek seksualnych zwykle nie sprzyja rozwojowi tej sfery życia - każda nowa osoba to emocje, podniecenie, szczególne zainteresowanie, nad którymi nie trzeba specjalnie pracować. To oczywiście miłe, ale w ten sposób trudniej wejść w seksualność pełniej. - Osoby, które są w dłuższych związkach i są szczęśliwe, mówią czasem, że ich seks na początku był tak naprawdę taki sobie - mówi Alicja Długołęcka w książce "Kochaj wystarczająco dobrze". - I to, co cenią dzisiaj - dodaje - wynika z olbrzymiego poczucia bliskości i otwartości. Ludzie przecież muszą się nauczyć czuć się ze sobą swobodnie: mieć dystans do swoich niepowodzeń, kompleksów, wstydu, ale na to potrzeba czasu.

Zdjęcie DUREX Play Silikonowy żel intymny Perfect Glide 50ml Zdjęcie Durex Play Very Cherry - żel nawilżający 50ml Zdjęcie Lovely Lovers Aqua Extreme Lube 150ml
DUREX Play Silikonowy żel i... Durex Play Very Cherry - że... Lovely Lovers Aqua Extreme ...
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
5
Więcej na ten temat: człowiek, dobry seks, pozycje seksualne, seks, związki