Filmy idealne zamiast gry wstępnej

DK
Gra wstępna to podstawa. Tylko dyskotekowe lowelasy nie dostrzegają jej oczywistych zalet. A co powiesz na to, żeby na rozgrzanie obejrzeć dobry, rozpalający zmysły film?
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Dirty Dancing

Listy wprost nie mógł otwierać inny tytuł. To właśnie po tym filmie Patrick Swayze na dobre zagościł w snach i marzeniach kobiet na całym świecie. Dziś trudno w to uwierzyć, ale "Dirty Dancing" został zaplanowany jako niskobudżetowa produkcja niewielkiego studia. Choć krytycy filmowi, w większości, nie zostawili na musicalu suchej nitki, po latach obraz stał się wręcz ikoną szalonych lat 80., a więc czasu, gdy na listach przebojów królowali artyści w wymyślnych fryzurach, a panie lubowały się w pstrokatych kreacjach.

Niedawno gruchnęła obezwładniająca informacja, że "Dirty Dancing" powróci jako serial telewizyjny. Główną bohaterkę zagra Abigail Breslin, a Patricka Swayze spróbuje przebić Colt Prattes. Choć pomysł sam w sobie jest samobójczy, nadzieję na wykonanie cokolwiek lepsze niż żałosne daje pracująca przy produkcji Eleanor Bergstein - autorka scenariusza do oryginalnej wersji.

Ach, na ekranie pojawi się również Nicole Scherzinger. Tak tylko nadmieniamy.

Zdjęcie Film: DIRTY DANCING Zdjęcie Płyta: Różni Wykonawcy - Dirty Dancing Zdjęcie Plakat/Obraz: Dirty Dancing
Film: DIRTY DANCING Płyta: Różni Wykonawcy - Di... Plakat/Obraz: Dirty Dancing
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info

1
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Pretty Woman

Ten film nie byłby zapewne nawet w połowie tak uroczy, gdyby nie fakt, że jest wyświetlany w każdą Wigilię Bożego Narodzenia. No dobra, oczywiście żartowaliśmy - i tak przed pasterką wolimy po raz setny obejrzeć "Szklaną pułapkę".

To jednak nie film z Brucem Willisem (yupikayey!), a produkcja z Richardem Gere i Julią Roberts jest idealnym pomysłem, jeśli najbliższą noc zamierzamy spędzić inaczej niż li tylko na śnie. "Pretty Woman" to - momentami bardzo zabawna - współczesna wersja "Kopciuszka", która stała się kasowym hitem niemal na całym świecie. Początkowo komedia miała mieć znacznie mroczniejszy wydźwięk - obraz planowano jako wierny obraz świata amerykańskich prostytutek z początku lat 90. Ostatecznie, zapewne z korzyścią dla filmu, zdecydowano się na lekką, romantyczną historyjkę.

Jak to w przypadku kultowych filmów bywa, powstała już niezliczona liczba list aktorów, którzy odrzucili propozycję zagrania w produkcji. I tak: nim rolę przystojnego bogacza zaproponowano Gere'owi, scenariusz miał wylądować u Stinga, Ala Pacino i Jeffa Bridgesa. A zamiast Julii Roberts, Vivian miała zagrać Meg Ryan, Sandra Bullock, Sharon Stone lub Madonna.

Podobna sytuacja tyczy się... modeli samochodów! W filmie chciano zaprezentować Porsche lub Ferrari. Koncerny się nie zgodziły - obawiały się pokazania aut w kontekście prostytucji. Jak bardzo błędna była to decyzja, okazało się kilka lat później.

Zdjęcie Film: Pretty Woman Zdjęcie MANTA DVD-064 Zdjęcie Marantz UD7007
Film: Pretty Woman MANTA DVD-064 Marantz UD7007
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info

2
Fot. kadr z filmu Fot. kadr z filmu

Mulholland Drive

Ciężko o bardziej pokręcone produkcje niż te w reżyserii Davida Lyncha. Dla jednych to bełkot kiczowatego filmowca. Dla innych - niesamowita wizja genialnego artysty. Bez względu na interpretacje dzieł, nie można nie zgodzić się, że bardzo ważną rolę w obrazach Lyncha (i w "Mulholland Drive" i we wcześniejszych tj. "Zagubiona autostrada" czy "Dzikość serca") odgrywa cielesność. I seks.

Prym wiedzie tu oczywiście uhonorowany Złotą Palmą "Mulholland Drive". Sceny lesbijskiego seksu widzowie zapamiętają na długo. Atmosferę podgrzewa - jak zawsze u amerykańskiego reżysera - oniryczny klimat oraz doskonała muzyka autorstwa Angelo Badalamentiego. I ta pamiętna scena z Kowbojem...

Sam Lynch wielokrotnie stwierdzał, że scenariusze do swoich filmów doprecyzowuje dopiero na planie filmowym. Ile w tym prawdy - ciężko stwierdzić. Jednak mimo pozornie niezrozumiałej fabuły "Mulholland Drive" został uznany przez telewizję Channel 4 jednym z pięćdziesięciu filmów, które należy obejrzeć przed śmiercią.

I przed seksem, rzecz jasna.

Zdjęcie Hitachi 65HZT66 Zdjęcie LG 55EA970 Zdjęcie Thomson 65UA8796
Hitachi 65HZT66 LG 55EA970 Thomson 65UA8796
Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info

3
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

9 i pół tygodnia

"9 i pół tygodnia" to dzieło jednego z największych skandalistów Hollywood. Adrian Lyne to również twórca takich filmów jak "Fatalne zauroczenie", "Niemoralna propozycja" i "Lolita". Za produkcję z Glenn Close w roli głównej otrzymał nominację do Oscara, za obraz z Demi Moore - do Złotej Maliny.

Dramat erotyczny "9 i pół tygodnia", nakręcony na podstawie książki to - zdaniem wielu - najseksowniejszy film lat 80. (a konkurencję miał ogromną. I've had the time of my life...). Dramat erotyczny opowiada o romansie asystentki z nowojorskiej galerii z tajemniczym maklerem z Wall Street. Dzięki produkcji, rozpędu nabrały kariery odtwórców głównych ról - Kim Basigner i Mickeya Rourke'a.

Dzieło Adriana Lyne'a było najśmielszym hollywoodzkim obrazem od czasu kultowego "Ostatniego tanga w Paryżu" ("Głębokiego gardła" nie liczymy). Za scenariusz odpowiadał Zalman King, wcześniej specjalizujący się przede wszystkim w produkcjach z gatunku soft porn.

4
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Oczy szeroko zamknięte

Kolejna produkcja z pogranicza poważnego kina i pornografii. "Oczy szeroko zamknięte" to ostatnie dzieło w dorobku Stanleya Kubricka - wybitny reżyser zmarł niedługo przed premierą.

Atmosferę wokół produkcji podgrzewał nie tylko fakt, że odtwórcy głównych ról - Nicole Kidman i Tom Cruise - byli wówczas jedną z najgorętszych par show-buisnessu. Aktorzy podpisali kontrakt, na mocy którego zobowiązali się być do dyspozycji reżysera tak długo, jak twórca sobie tego zażyczy. Ostatecznie zdjęcia do "Oczu szeroko zamkniętych" trwały ponad rok. Do amerykańskich kin obraz trafił ocenzurowany - już po śmierci Kubricka zrezygnowano z kilku najbardziej odważnych scen.

Film otrzymał mieszane recenzje. Jedni pochwalali odważną wizję niepokornego reżysera. Dla innych "Oczy szeroko zamknięte" okazały się zbyt mało seksowne, a sceny seksu - kiepsko zainscenizowane. Choć produkcja opowiada o odważnej nowojorskiej parze, wszystkie sceny nakręcono w Wielkiej Brytanii, gdzie na stałe mieszkał Stanley Kubrick - twórca bał latać się samolotami, więc zdjęcia w oryginalnych lokacjach nie wchodziły w grę.

5
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Crash

Film Davida Cronenberga opowiada o ludziach, dla których największym źródłem podniecenia są sceny wypadków samochodowych. Prestiżowy magazyn "Les Cahiers du Cinéma" uznał go najlepszym filmem 1996 roku, a w Cannes kanadyjski reżyser odebrał za "Crash" Nagrodę Specjalną Jury.

"Crash" pozostaje jednym z najbardziej szokujących obrazów lat 90. Film cenzurowano wielokrotnie (usuwając choćby sceny seksu oralnego). Nie mniejsze kontrowersje spotkała się książka, na podstawie której powstał film.

6
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Żar ciała

Debiut reżyserki Lawrence'a Kasdana, który później nie zabłysnął już niczym wartościowym; no, może poza "Wielkim kanionem". W "Żarze ciała" brawurową rolę femme fatale zagrała Kathleen Turner, stając się tym samym jedną z najseksowniejszych aktorek lat 80, później jeszcze parę razy współpracującą z amerykańskim reżyserem.

Produkcja z 1981 to hołd złożony klasycznemu kinu noir z lat 40. W jednym z epizodów pojawia się sam Mickey Rourke.

7
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

I Twoją matkę też

Nim Alfonso Cuaron wyreżyserował trzecią część przygód Harry'ego Pottera oraz oscarową "Grawitację", stworzył film, który stał się właściwie ikoną kina latynoamerykańskiego. Zdjęcia to dzieło stale współpracującego z twórcą Emmanuela Lubezkiego - jednego z najzdolniejszych współczesnych operatorów filmowych (trzy Oscary z rzędu mówią same za siebie!)

Jak pisał Michał Chaciński na łamach "Esensji", Cuaron tą produkcją osiągnął nieosiągalne - nakręcił nie tylko prawdziwy, ale i mądry film dla nastolatków. Choć dla niektórych natężenie sączących się z ekranu seksizmów i erotycznych scen jest nieco zbyt duże, to wciąż inteligentna opowieść o dojrzewaniu.

8
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Co z oczu, to z serca

Dzieło Stevena Soderbergha zostało uznane przez magazyn "Entertainment Weekly" najseksowniejszym filmem wszech czasów, zostawiając w tyle takie tytuły jak wspominane już dzisiaj "Żar ciała" i "Mulholland Drive" czy "Zakochany Szekspir". Na ekranie czarują George Clooney i Jennifer Lopez.

Również w innym rankingu - najseksowniejszych scen filmowych (przeprowadzonym przez firmę Lovefilm) - produkcja "Co z oczu, to z serca" zajęła wysoką lokatę. Oceniający docenili scenę, w której Jack (Clooney) zamyka Karen (Lopez) w bagażniku swojego samochodu.

Czy potrzeba lepszej rekomendacji?

9
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Once

"Once" to dzieło osobne. Prosta historia z piękną muzyką w roli głównej. Właściwie niezależny irlandzki melodramat, który zdobył serca widzów na całym świecie. Motyw przewodni z filmu - piosenka "Falling Slowly" - słusznie została uhonorowana Oscarem.

Obraz Johna Carneya opowiada historię ulicznego grajka, który poznaje czeską emigrantkę. Parę łączy miłość, nie tylko do muzyki, a interesujące dialogi mieszają się z poruszającymi, wzruszającymi utworami.

Caroline Hennessy - wpływowa krytyk filmowa - nazwała "Once" niespodziewanym skarbem. Michael Phillips z "The Chicago Tribune" umieścił dzieło na szczycie swojej listy najlepszych filmów 2007 roku.

10
Więcej na ten temat: kino, seks