Jej okres to też twój problem

Piotr Mieśnik
Życie jest jak sinusoida. Górki i dołki. I tak w kółko. Oczywiście sam możesz zatroszczyć się o to, aby tych pierwszych było więcej, a te drugie tylko po to, abyś jeszcze lepiej docenił smak szczęścia i sukcesu. Ale jest coś, na co nie masz wpływu. Cykl miesięczny twojej kobiety. To już nie tylko górki i dołki. To prawdziwy rollercoaster! I jego ukoronowanie: złowieszczy PMS. Jak przeżyć tę comiesięczną przejażdżkę na wysokogórskiej kolejce nastrojów, sprawić, by ona też poczuła się lepiej, a i samemu zrobić sobie trochę dobrze?
fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

Miłe złego początki...

Do cholery, czy z nią jest coś nie tak? Zachowuje się, jakby coś ją ugryzło: bez powodu płacze, przeszkadza jej chyba nawet to, że zbyt głośno oddycham. I tak w kółko, co miesiąc ta sama historia - to typowe barowe narzekania facetów, które i tobie, przynajmniej w jakiejś części, nie są pewnie obce. I już na początku wyjaśnijmy sobie jedną sprawę: to, że twoja kobieta ma takie odpały, wcale nie oznacza, że jest wredną zołzą wyżywającą się na tobie bez powodu. To oznaka, że jej układ hormonalny śmiga na właściwym biegu, jest zdrowa, a wy możecie cieszyć się nie tylko z dobrego seksu, ale stanąć też do reprodukcyjnego wyścigu. A, i jest jeszcze druga ważna sprawa: nie słuchaj tych pojawiających się tu i ówdzie głosów, które niemalże zmuszają cię do wyrzutów sumienia przez to, że ona miesiąc w miesiąc cierpi (fizycznie i psychicznie). To przecież nie twoja wina. Musisz ją wspierać, ale nie daj sobie wmówić, że natura skrzywdziła kobiety. Stworzyła nas po prostu różnymi i to jest właśnie piękne

1
Fot. 123RF Fot. 123RF

ABS - to wiem... Ale PMS?

W jednym z najpopularniejszych amerykańskich sitcomów lat 90. - "Roseanne", którego główną bohaterką była pulchna, ale bardzo energiczna kobietka, jej mąż Dan (grany przez Johna Goodmana) gdy tylko zbliżał się jej okres, aby uniknąć konfliktu zbrojnego na atomową skalę - wyprowadzał się na kilka dni z domu do hotelu. Ot, żeby przeczekać najgroźniejszy moment. To, co w komediowym serialu było rozwiązaniem, w prawdziwym życiu raczej nie będzie. Ba, po takim zachowaniu ona zadbałaby, żeby nie było ci do śmiechu. Jak więc przetrwać ten trudny, nomen omen, okres? Przede wszystkim musisz nauczyć się być dobrym obserwatorem i dostrzegać zbliżające się tsunami. To wcale nie jest takie trudne.

- Mam wymienić? - pyta Magda, dziennikarka, indagowana o objawy tego, że lont już został odpalony. - Objadanie się. Płaczliwość. Najpierw ochota na czekoladę, a potem na tłuste mięso. Obolałe cycki, więc błagam! - baw się nimi delikatnie. A potem już tylko wkurw - wyjawia. - Na szczęście to dosyć szybko przechodzi, musisz to po prostu przetrwać - dodaje.

2
for. shutterstock for. shutterstock

W 28 dni dookoła jej świata

Wyczytałeś, że jej cykl miesięczny trwa 28 dni. Wiesz, że dzieli się na różne fazy, w których tak, jak będzie zmieniał się jej nastrój, tak będzie się też zmieniała jej ochota na ciebie, czyli wprost: na seks. Niestety. To nie jest takie proste. Ty byś chciał wszystko pomierzyć i przeliczyć, ale i tutaj daje znać o sobie, powiedzmy artystyczna, kobieca natura. Te 28 dni to bowiem kwestia bardzo umowna. Jedne kobiety cykl mają dłuższy, inne krótszy. Następujący po nim sam okres (krwawienie) może trwać 4 dni (najczęściej), ale też i 3, a zdarzają się nawet te 8-dniowe. Analiza poszczególnych faz cyklu to już wyższa szkoła jazdy. Wiem coś na ten temat, bo w katolickim liceum musiałem zdawać egzamin komisyjny z przysposobienia do życia w rodzinie. Jeśli ty chcesz zgłębić temat różnic między śluzem kłaczkowatym a czystym, masz ambicję prowadzenia kalendarzyka dni płodnych i niepłodnych (nie polecamy, niska skuteczność), to na pewno znajdziesz ekspertów, np. podczas nauk przedmałżeńskich. My skupimy się na etapie krytycznym, na kilku dniach poprzedzających okres, złowieszczym ?zespole na- pięcia przedmiesiączkowego?, nazywanym też z PMS-em (Pre Menstrual Syndrome).

3
123rf.com 123rf.com

"16 rad, jak jej pomóc przetrwać okres"

- Musisz być empatyczny, pomocny, wyrozumiały. Musisz... - ble, ble i kolejne okrągłe zdania. Jeśli ją kochasz albo po prostu zależy ci na niej, to nie trzeba ci tłumaczyć takich oczywistych oczywistości, które nawet nie biorą się z uczuć, które do siebie żywicie, tylko z dobrego wychowania i umiejętności życia w społeczeństwie. Jasne, może jaskiniowcy mieli inne zasady, ale dawno ich już nie ma. Takie prawa ewolucji. Dlatego zamiast worka z ilomaś tam złotymi radami, z którymi nie do końca wiadomo, co zrobić - dam ci kilka wskazówek, czego z całą pewnością nie robić. Gdy ona zaczyna płakać bez powodu - nie wściekaj się. Tak, wiem, że niewiele jest dla faceta rzeczy bardziej wkurzających niż kobiecy płacz (badania przeprowadzone przez Instytut Weizmanna z Izreala sugerują, że kobiece łzy obniżają poziom testosteronu u mężczyzn). Musisz się przełamać wewnętrznie i zamiast wychodzić, trzaskając drzwiami do drugiego pokoju (bo przecież nic z tego nie rozumiesz), przytul ją. - To tak naprawdę jedyny sposób. Nie do zastąpienia. Przytulaj, przytulaj, przytulaj. A jeśli będziesz mieć ze sobą coś słodkiego, to już w ogóle najlepiej - przytakuje Magda.

Uważaj też na słowa. Bo nieraz wystarczy jedno zdanie, byś zabrnął za daleko. Kiedy widzisz, że z nią jest coś nie tak, i okazuje się, że to właśnie "to", lepiej odgryź sobie język, nim na głos powiesz: Znowu okres? Przecież przed chwilą miałaś...

4
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Oj, boli

Czasem jednak twoja pani przez okres cierpi tak, że o jakichkolwiek numerkach możesz zapomnieć (odbijecie sobie to, gdy znów najdzie ją ochota - w dni płodne; to zwykle 6-9 dni w miesiącu; kiedy wypadają? możesz spróbować to obliczyć za pomocą takich aplikacji, jak iGyno, Period Tracker, WomanLog etc. Co wtedy? Nawet ty, bez medycznego wykształcenia, możesz jej pomóc. Boli ją brzuch (najczęstszy objaw)? Nakryj ją kocem, jeśli ból się wzmaga, leć do najbliższej apteki po nospę (lek rozkurczający mięśnie brzucha) i przygotuj pachnącą kąpiel. Jeśli cierpi tak, że nie może już tego wytrzymać, może powinniście pomyśleć o tabletkach antykoncepcyjnych? Poza podstawową działalnością ich efektem dodatkowym jest to, że kobieta okres przechodzi lżej albo nie ma go wcale. Zdarzają się jednak też efekty uboczne: spadek libido, wzrost wagi (choć producenci farmaceutyków zapewniają, że najnowsze produkty są już w pełni bezpieczne).

5
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Cały ten seks...

No właśnie, co z nim? Nie jest tajemnicą, że mimo huśtawki nastrojów tuż przed, jak i podczas okresu, większość kobiet ma ochotę na seks. Choć może "ochota" to za mało powiedziane. Dziewczyny mają taki ciąg na bramkę jak ty... normalnie. Fajnie, co? Głupi ten, który tego nie wykorzysta. Choć oczywiście i tu są pewne przeciwności losu. Dla jednych nie do przeskoczenia, dla innych i owszem. Pamiętacie słynną scenę z filmu "Showgirls", gdy seksowna tancerka oznajmiła chłopakowi: "I have my period". Na co on odpowiada: "It's okay, I got towels". Nie bawiąc się już tu w Google Translatora: po prostu czasem możesz potrzebować... ręczników. - Mnie czasem seks pomaga wtedy nawet na lekki ból brzucha albo głowy. Ale pamiętaj: bez ściskania, ssania czy podgryzania piersi. Są wtedy naprawdę obolałe - przestrzega Magda.

6
fot. 123rf.com fot. 123rf.com

I po bólu!

Jeśli przetrwacie razem te kilka dni męki, to z całą pewnością bardziej docenicie resztę. Choć trudno to wyjaśnić z naukowego punktu widzenia, to może być też tak, że jej fochy, humory i uciążliwe objawy ustąpią. - Kiedyś strasznie ryczałam bez sensu, ale mój chłopak potrafił się zachować i powiedzieć mi, że świetnie wyglądam nawet wtedy, gdy przed okresem czułam się brzydka i opuchnięta - wspomina Magda. - Teraz wszystkie objawy ustąpiły, bo wiem, że mogę na niego liczyć. Cóż psychosomatyka wciąż kryje przed nami wiele zagadek. A wspierać swoją kobietę nie tylko się opłaca. Po prostu warto.

7
fot. Lammily.com, materiały promocyjne fot. Lammily.com, materiały promocyjne

Fakty i mity

Podczas okresu nie można zajść w ciążę?
To jeden z często powtarzanych mitów! Wprawdzie zdarza się to bardzo rzadko, ale jest możliwe. Wszystko przez te wahania długości kobiecych cykli miesięcznych. Niektóre panie myśląc, że nadal miesiączkują - mogą być już w płodnej fazie owulacji. Biorąc pod uwagę, że plemniki mogą przeżyć nawet 5 dni - to z całą pewnością kochając się podczas okresu, możecie zrobić dziecko.

Między 40. a 56.
Do kiedy układ hormonalny kobiet działa na pełnych obrotach? Średnio do 51. roku życia, ale tak naprawdę przedział wieku, w którym nasze panie przechodzą menopauzę to 40. - 56. rok życia.

Czy wiesz, że...
Judaizm i islam zabraniają seksu podczas menstruacji. Obie te religie wymagają od kobiety osiągnięcia "rytualnej czystości po miesiączce".

8
Więcej na ten temat: kobieta, seks