Nocny komandos czy artysta solowy? Typy erekcji

PN
To ona w dużym stopniu sprawia, że jesteś facetem. Bez niej - jest bardzo trudno. W pewnym wieku - niemożliwa do osiągnięcia. Erekcja niejedno ma imię, o czym przekonuje portal "Urodaizdrowie.pl". Jakie jej typy wyodrębnili redaktorzy?
Shutterstock Shutterstock

Problem?

Zanim przejdziemy do nazewnictwa, rozpoczniemy od listu, który otrzymaliśmy od czytelnika. Paweł napisał przerażony: "Często doświadczam niekontrolowanych erekcji na uczelni i w innych miejscach publicznych. Dlaczego? I jak można tego uniknąć?"

Nasza ekspertka - Maja Koniczyna - odpowiedziała:

(...)Erekcja jest związana z różnymi mechanizmami. Może ją spowodować bodziec zmysłowy - i takich bodźców jest naprawdę dużo. Wzwód może się pojawić np. wtedy, gdy słuchasz muzyki. Także na koncercie - i to bez względu na to, czy to klub nocny, czy filharmonia. Usłyszane śmiech lub rozmowa - i już.

Wielu mężczyzn reaguje erekcją, gdy poczuje (to się może zdarzyć także w tzw. przestrzeni publicznej) zapach umytych włosów, perfum, skóry... Woń lateksu, gumy czy skórzanej odzieży też ją potrafi wywołać. Dotyk niektórych materiałów - puchu, jedwabiu - również niektórym wystarcza. Tak samo działają bodźce wzrokowe. Wzwód na widok bielizny siostry dla wielu chłopców staje się przyczyną głębszych problemów.

Nawet heteroseksualny nastolatek może zareagować wzwodem na widok nagości kolegi. Erekcja pojawia się także na skutek wyobrażeń i fantazji - a przecież różne niekontrolowane myśli przebiegają człowiekowi przez głowę.

Wzwód powstaje też na skutek bodźca mechanicznego - u młodego mężczyzny wystarczy ucisk bielizny, przypadkowe otarcie się o mebel itp., wcale nie musi się ciężko napracować rękami. Albo kompletnie bez żadnych przyczyn. Po prostu: się robi i już. To również jest w granicach normy. Młody mózg testuje sprawność układu. Nie ma na to rady!(...)

Teraz możemy spokojnie przejść do typów erekcji zaproponowanych przez portal "Urodaizdrowie.pl".

1
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Poranna erekcja

Zmora (?) każdego faceta, bez względu na wiek. Oczywistym jest, że nie wszystkie erekcje pochodzą z podniecenia seksualnego, czego najlepszym przykładem jest oczywiście wzwód o poranku.

Skąd więc się bierze? Teorii jest wiele, a jedna z nich głosi, że przyczyną jest ucisk na rdzeń kręgowy, wywoływany przez pełny pęcherz. Całkiem prawdopodobne. Wedle innej tezy, poranna erekcja jest spowodowana snem (konkretnie fazą REM, wydzielaniem noradrenaliny i testosteronu).

Ten rodzaj wzwodu jest o tyle naturalny, że powinniśmy się wręcz martwić, jeśli przez dłuższy czas nasz penis nie będzie szarżował po przebudzeniu. Może być to objaw niedoboru testosteronu, a nawet obciążenia układu nerwowego, dlatego w razie problemów warto skonsultować się z lekarzem.

2
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Nocny komandos

Znów przytoczymy list. Czytelnik żalił się: "Mam ostatnio kłopoty z seksem. Obawiam się, że nie mam nawet nocnych wzwodów. Da się to jakoś sprawdzić?"

Co odpisała Maja Koniczyna?

Da się. Nawet bardzo prosto. Kupujesz taśmę znaczków pocztowych i przed snem luźno przyklejasz dookoła członka. Jeśli erekcja nastąpi, rano taśma będzie przerwana. Porada może wydawać się zabawna, ale to jedna z najprostszych metod sprawdzenia, czy kłopoty z erekcją są natury fizjologicznej - wtedy zanika też nocny wzwód - czy raczej psychologicznej. Wynik tego prostego testu przyda się do postawienia diagnozy i ustalenia terapii. Kłopoty ze wzwodem trzeba zgłaszać lekarzowi. Mogą być objawem różnych chorób, w tym krążenia.

Według statystyk, w czasie snu zdrowego mężczyzny erekcja pojawia się od 3-5 razy i może trwać nawet pół godziny! Nie do końca wiadomo, skąd właściwie się biorą - podejrzewa się, że mózg przeprowadza kontrolę w celu oceny działania męskiego układu rozrodczego.

Zaburzenia nocnych erekcji mogą świadczyć o chorobach serca, nadciśnieniu, miażdżycy czy poważnych schorzeniach wątroby, dlatego jeśli czujesz, że z twoim popędem seksualnym jest coś nie tak, warto wziąć przykład z autora powyższego listu i skontrolować zachowanie swojego penisa podczas snu.

3
fot. Lisa A/shutterstock.com fot. Lisa A/shutterstock.com

Nieproszony gość

Pojawiający się najczęściej, gdy mężczyzna rozmawia z seksowną kobietą. Jak czytamy na portalu "Urodaizdrowie.pl", świadczy o tym, że mężczyzna nie ma nad sobą kontroli. Zresztą co ci będziemy opowiadać - zapewne pamiętasz słynne świąteczne zdjęcie Arkadiusza Milika:

Sprawa z niekontrolowanymi wzwodami jest dużo bardziej złożona - tłumaczyliśmy to już na początku przy okazji listu do redakcji. Nie ulega jednak wątpliwości, że nasza nadpobudliwość potrafi być bardzo kłopotliwa.

4
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Wstań i dostarcz

Intrygujący koncept zaproponowany przez "Urodaizdrowie.pl". Na tyle, że przytaczamy go tutaj w całości:

Prawdziwa erekcja lub seks reakcja. Odpowiednik showmana, który otwiera premierę na Broadway'u: "Trenowałeś do tego! Jesteś gotowy, aby dać wielki show! Uspokój się! Krytycy są na widowni". Mężczyzna wtedy może tylko iść naprzód i modlić się, abyś na końcu go pochwaliła oraz nie zasnęła w połowie.

Utarło się przekonanie, że facetem trzeba być zawsze. A więc zawsze, mówiąc kolokwialnie, musi nam się chcieć. Wiadomo, że do stereotypów nie ma co przywiązywać większej wagi, ale jednocześnie nie można ich całkowicie lekceważyć.

5
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Prezentacja ustna

Ponoć jakość męskiej erekcji zmienia się na podstawie rodzaju seksu, który ma zaraz uprawiać. Coś w tym być może jest, choć należy uczciwie przyznać, że biologia w tym wypadku niewiele ma do gadania - wszystko determinuje nasza psychika.

Jest to w pewien sposób powiązane z orgazmem. Męska rozkosz jest znacznie bardziej fizjologiczna, związana bezpośrednio z powiększaniem się i nabrzmiewaniem penisa. Tak jak stosunkowo szybko (zwłaszcza w porównaniu do kobiecej) się kończy, tak pobudzenie seksualne natychmiast opada, czego widocznym objawem jest oczywiście gwałtowne wiotczenie penisa.

6
Fot. shutterstock Fot. shutterstock

Artysta solowy

Erekcja pojawiająca się, gdy mężczyzna - będąc sam w domu - ogląda sam siebie w kamerce laptopa lub lustrze i ocenia swoje możliwości.

Nie zaskoczymy cię pewnie, jeśli powiemy, że nie istnieje coś takiego jak "idealny rozmiar penisa". I nie jest to wyłącznie sprawa mężczyzn, wpadających często w mniejsze lub większe kompleksy - również kobiety dyskutują z przyjaciółkami na temat przyrodzeń ich partnerów.

Seksuolog Iza Jąderek opisała tę kwestię na łamach "LOGO" tak: - Temat wielkości penisa to temat atawistyczny. W dawnych czasach kult penisa był bardzo silny, stare rzeźby czy inne dzieła sztuki przedstawiały mężczyzn z wielkimi penisami. Do dziś dnia zresztą każdego roku w Japonii jest obchodzone święto penisa - proszę zwrócić uwagę, jakie kształty mają te penisy, a trzeba pamiętać, że Japończycy, jak to się popularnie nazywa, nie są zbyt "hojnie" obdarzeni przez naturę.

Tak więc sam widzisz, że długość przyrodzenia to pojęcie względne. Ale jeśli już koniecznie chcesz poznać konkretne liczby to możemy podpowiedzieć, że w Europie średnia długość penisa waha się między 13-16 cm.

7
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Bohater sali gimnastycznej

Kolejny raczej kłopotliwy typ wzwodu. Sportowe shorty mają to do siebie, że są znacznie luźniejsze. A brak nacisku pozwali krwi iść w zasadzie wszędzie. Na przykład - do prącia.

Możesz się śmiać, ale historie z niekontrolowaną erekcją na siłowni to poważny i realny problem. Nie poczuwamy się do odpowiedzialności, by wskazać, jak w takiej sytuacji zachować klasę. Na wszelakich forach znajdziesz multum potencjalnych rozwiązań. Tylko pamiętaj - testujesz je na własną odpowiedzialność.

8
Fot. 123RF Fot. 123RF

Penis whisky

Jako że nie bardzo rozumiemy, co w tym wypadku redaktorzy "Urodaizdrowie.pl" mieli na myśli, ponownie pozwolimy sobie na dokładne przytoczenie fragmentu:

Wróg wszystkich erekcji. Odpowiednik Tego-Którego-Imienia-Nie-Wolno-Wymawiać z Harry'ego Pottera, ale jeśli jego penis wygląda jak Voldemort, to ma większe problemy, niż zamartwianie się swoją erekcją. Wyobraź sobie, że próbuje włożyć ugotowane spaghetti do zamka od drzwi, i masz obraz.

9
Shutterstock Shutterstock

Samopomoc przy sytuacyjnym braku erekcji

I jeszcze rada, bo brak erekcji może być naprawdę kłopotliwy. Bo co jeśli erotyczne zbliżenie jest tuż za rogiem, a twój penis nie bardzo ma ochotę współpracować?

W takiej sytuacji trzeba się odprężyć i w miarę możliwości nie myśleć o seksie, im mniej poświęcisz uwagi impotencji sytuacyjnej, tym lepiej dla ciebie.

Pomaga muzyka, melisa - tak,tak! - a czasami odrobina alkoholu, ale naprawdę odrobina, bo więcej działa dokładnie odwrotnie. Możesz zaryzykować jakiś film lekko pornograficzny- o ile nie kłóci się to z waszą wizją romantycznego wieczoru. To już kwestia osobistej wrażliwości.

Jeśli nie masz erekcji, a chęć na zbliżenie owszem, pozostała i partnerka też pragnie seksu, spróbuj zaspokoić ją innymi sposobami i nie zdziw się, jak przy okazji erekcja wróci. Masz język, dłonie, palce, możesz mieć wibratory i inne zabawki. To naprawdę cały arsenał środków do przetrwania chwilowego braku erekcji - jeśli nie pojawi się w trakcie.

Zawsze też możesz doprowadzić się do wzwodu ręką lub poprosić o to partnerkę. Mężczyźni mają tendencję do myślenia, że brak wzwodu zostanie im na zawsze. Po takim epizodzie dobrze jest więc tak czy inaczej doprowadzić się do wzwodu.

10
Więcej na ten temat: erekcja, mężczyzna, penis, seks, wzwód