8 pytań o seks, które boisz się zadać. Robimy to za ciebie!

Z Izabelą Jąderek - psychologiem i seksuologiem - rozmawia Piotr Mieśnik
Facet na kozetce? Opowiadający o swoich problemach i wątpliwościach? I to dotyczących seksu?! Tak, wiem, to mało przyjemne. Dlatego odetchnij, zrelaksuj się i pozostań w strefie komfortu. Wszystkie trudne i wstydliwe pytania zadałem za ciebie. Z odpowiedziami musisz już jednak zmierzyć się sam.
Fot. kadr z filmu Fot. kadr z filmu

8 pytań o seks, które boisz się zadać. Robimy to za ciebie!

Facet na kozetce? Opowiadający o swoich problemach i wątpliwościach? I to dotyczących seksu?! Tak, wiem, to mało przyjemne. Dlatego trudne i wstydliwe pytania zadałem za ciebie. Odpowiada na nie psycholog i seksuolog - Izabela Jąderek.

1. Jak poznać, że partnerka udaje orgazm?

Generalnie orgazmów nie powinno się udawać. Bo jeśli po jakimś czasie prawda wyjdzie na jaw, to wprowadzi to brak zaufania do związku. Mężczyzna czuje się zawiedziony i okłamany. Jego poczucie własnej wartości podupada, skoro cały czas był przekonany, że jego partnerka orgazm osiąga. Czyli kłamała. A badania i praktyka wskazują, że zaspokajanie seksualnych potrzeb partnerki jest dla mężczyzn bardzo ważne.

Skoro jednak mężczyzna chce sprawdzić, czy orgazmy są prawdziwe, to oznacza, że ma w tej kwestii wątpliwości. Zanim jednak zacznie szukać "dowodów" fizjologicznych, to zaproponowałabym, żeby raczej zapytał, czy ona tych orgazmów faktycznie doświadcza. Czy jest coś w jego sztuce miłosnej, co według niej mogłoby być lepsze, czy poświęca jej wystarczająco dużo uwagi, aby jej poziom podniecenia był odpowiednio wysoki. Czy np. jego dotyk mógłby być inny (intensywniejszy, szybszy, delikatniejszy - kwestia gustu), czy ona oczekuje innego sposobu stymulowania łechtaczki - większość kobiet w ten sposób osiąga orgazm.

Oprócz wskaźników fizjologicznych, takich jak przyspieszenie oddechu, zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi czy rumień seksualny (zaczerwienienie ciała najczęściej w okolicach dekoltu), są jeszcze dwa wskaźniki: skurcze mięśni pochwy i zwieracza odbytu. Można je wyczuć np. palcami, bo penis może nie być aż tak wrażliwy. Skurcze występują bezpośrednio po zakończeniu stosunku, zwykle jest ich kilkanaście z częstotliwością mniej więcej co 0,8 sekundy. Jeśli mężczyzna włoży palce w pochwę partnerki i je wyczuje, to można powiedzieć, że fizjologicznie orgazm miał miejsce.

1
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Jak zacząć z nią rozmowę o realizowaniu fantazji seksualnych?

Najlepiej takie rozmowy toczyć poza sypialnią, aby partnerka nie miała poczucia, że to, co się dzieje przed czy po seksie, jest związane z oceną i z tym, że mężczyzna nie jest usatysfakcjonowany i dlatego chce o tym rozmawiać. Warto zrobić to w miejscu, które będzie w miarę neutralne, ale też poświęcić na to odpowiedni czas. Nie róbmy tego w drodze do pracy czy przy porannej toalecie. Warto przygotować się do tej rozmowy, ale nie przeprowadzać jej w tonie "kochanie, musimy porozmawiać". Forma powinna być swobodna, np. przy sobotnim śniadaniu czy kolacji, gdy nigdzie się nie spieszymy i możemy wysłuchać również tego, co partnerka ma do powiedzenia, jak to odbiera, przedyskutować z nią motywacje do wprowadzenia takich urozmaiceń - w taki sposób, aby nie miała poczucia, że seks przestał spełniać oczekiwania.

Druga rzecz, którą można zrobić, to zachęcić kobietę do obejrzenia np. jakiegoś filmu dotyczącego problemu. Jest taki dobry film "To właśnie seks"; historia, która opowiada o kilku parach, które realizują swoje fantazje i preferencje seksualne. Film przede wszystkim opowiada, jak trudną sztuką jest rozmowa o potrzebach - ktoś może poczuć się oceniony lub nierozumiany. Film niekoniecznie kończy się dobrze, ale nie o to w tym chodzi. Oparcie się na filmie, książce czy artykule eksperta może być dobrym pomysłem. "Mówiłaś, że podobała ci się ta scena. Może byśmy spróbowali tak jak na tym filmie?" albo "Zobacz, czytałem ostatnio o sklepach z gadżetami erotycznymi. Co o tym sądzisz? Może byśmy się wybrali albo zobaczyli ofertę w internecie?". Warto jednak zapewnić partnerkę, że nie jest to sugestia, która powinna ją zaniepokoić i dać do zrozumienia, że nie jest się zadowolonym, tylko może służyć wprowadzeniu nowości, świeżego powietrza do seksu, więcej swobody.

2
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Jak nakłonić ją do seksu oralnego?

Nie każda kobieta da się przekonać do seksu oralnego, bo może mieć różne uprzedzenia. A jeśli je ma, to warto podrążyć ten temat, warto zadawać pytania. Jeśli odmawia, bo się brzydzi, to trzeba zapytać, co dla niej jest w tym obrzydliwego? Czy miała kiedyś doświadczenie związane z tym, że partner obiecywał jej, że nie skończy w ustach, a jednak skończył, i jej obecny lęk jest związany z utratą zaufania? A może tamten partner źle smakował? A może kobieta ma poczucie, że nie zna się z mężczyzną jeszcze zbyt dobrze, a seks oralny jest dla niej najwyższą formą intymności? Czy była wychowywana w przekonaniu, że to nie wypada? I tak dalej.

Warto więc porozmawiać z nią na temat zaufania, obiecać: "Nie skończę w tobie, jeśli nie będziesz chciała", "Nie będę napierał tak, żeby penis cały znalazł się w twoich ustach, bo wiem, że to może być dla ciebie niewygodne". Ważne jest pokazanie jej, że będzie mogła wycofać się w momencie, kiedy tylko będzie miała na to ochotę, i przełamywać - jeśli się zgodzi - granice powoli. Nie oczekiwać, że za pierwszym razem się uda, że się nie wycofa. A zatem też nie złościć się, nie irytować na nią, jeśli najpierw powie tak, a potem zrezygnuje. Ma do tego prawo, a irytacja czy złość może utrwalić przekonanie, że jednak nie warto.

3
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Partnerce nie odpowiada smak spermy, czy można jakoś go zmienić? Ponoć sok z ananasa pomaga...

Jeśli sperma jest dla kobiety niesmaczna, gorzka, to mężczyzna powinien po prostu zmienić styl życia. Palenie papierosów, zażywanie narkotyków, picie dużej ilości alkoholu, jedzenie tłustego mięsa - wszystkie te czynniki będą wpływały negatywnie na smak i zapach, i tu warto zaznaczyć, że zarówno spermy, jak i kobiecej lubrykacji. Warto więc zmienić styl życia, wprowadzić do diety warzywa i owoce, pić dużo wody. Wtedy smak spermy się zmieni.

Oczywiście to nie kwestia dni, ale kilku tygodni, po których różnica może być wręcz kolosalna. Jeśli natomiast palący papierosy mężczyzna chciałby zrobić test z partnerką, to wystarczy, że ograniczy palenie zaledwie na kilka dni. Po 4-5 smak już zacznie się zmieniać.

Co do soku ananasowego i miejskiej legendy, że poprawia smak spermy, to nie ma to potwierdzenia w żadnych badaniach naukowych.

4
fot. Shutterstock fot. Shutterstock

Czy jeśli chcę uprawiać z partnerką seks analny, oznacza to, że mam skłonności homoseksualne?

Nie. Pytanie o skłonności homoseksualne częściej pojawia się, gdy to mężczyzna ma ochotę być penetrowany analnie. Natomiast gdy to on jest stroną aktywną, to jest to raczej spełnienie jakiejś fantazji seksualnej. Odbyt jest inaczej zbudowany, jego ścianki są ciaśniejsze, nie są tak luźne jak pochwa. Jeśli dodatkowo mężczyzna jest przyzwyczajony do tego, że podczas masturbacji ściska mocno swój penis dłonią, to później wrażenie luźnej pochwy może sprawiać, że będzie miał mniejszą przyjemność.

5
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Temat kontrowersyjny albo wręcz tabu: co jeśli mężczyzna lubi bierny seks analny?

Część panów obawia się, że jeśli lubią seks analny lub o nim fantazjują, to oznacza to, że mają skłonności homoseksualne. W momencie gdy mężczyzna mówi swojej partnerce, że chciałby zostać tak spenetrowany, może spotkać się również z jej zaskoczeniem, niezrozumieniem czy nawet atakiem, co z kolei sprawi, że rzeczywiście zacznie tak myśleć. Taka postawa wymaga edukacji, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, bo przyjemność analna jest możliwa bez względu na płeć. A orgazmy płynące ze stymulacji odbytu, jak również z masowania prostaty, potrafią być silniejsze niż te genitalne.

Mężczyźni często postrzegają orgazm wyłącznie poprzez wytrysk. Natomiast stymulacja odbytu czy prostaty daje orgazmy innej natury, emocjonalnej, niekoniecznie związanej właśnie z wytryskiem. Pamiętajmy też, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety są socjalizowani w ten sposób, że wmawia im się, że to miejsce jest "be", że jest nieczyste. A warto wytłumaczyć, jednym i drugim, że tak nie jest, że to miejsce również jest czyste, że może dawać przyjemność. Jeśli mężczyzna krępuje się używać gadżetów erotycznych, co może być zupełnie naturalne, jeśli nigdy wcześniej ich nie stosował, takie pieszczoty można rozpocząć palcami - z krótko obciętymi, czystymi paznokciami, żeby nie zranić delikatnej skóry odbytu i nie doprowadzić do infekcji.

6
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Co zrobić, jeśli wzwody nie są tak mocne jak w czasach, gdy było się nastolatkiem?

To, że wzwody nie są już tak częste, to, że mężczyzna potrzebuje więcej czasu na odpoczynek pomiędzy jednym stosunkiem a kolejnym, jest zupełnie naturalne. Największy poziom testosteronu mają młodzi mężczyźni około 20. roku życia. Potem, z biegiem czasu, ten poziom się zmniejsza. Jeśli mężczyzna skarży się na to, że jego wzwody nie są tak intensywne jak kiedyś, to trzeba się zastanowić nad kilkoma czynnikami. Pierwszy z nich to czynnik zdrowotny: jeśli erekcja jest niewystarczająca do odbycia stosunku, i ma to miejsce regularnie, albo jeśli erekcja jest, a potem zanika podczas stosunku, to radziłabym zgłosić się do lekarza. Takie przypadki raz, dwa czy trzy nie są niepokojące, mogą przytrafić się każdemu mężczyźnie.

Jeśli jednak dzieje się to przez kilka miesięcy podczas każdego stosunku seksualnego, może to wskazywać na problem zdrowotny. Mężczyzna może mieć cukrzycę, problem z naczyniami krwionośnymi albo układem nerwowym. Ale również może to być objawem tego, że jest niepewny w swojej roli seksualnej, bo np. partnerka go wyśmiała, albo w ich związku są kłótnie i nieporozumienia.

Mężczyźni często nie potrafią rozpoznać przyczyn, dlaczego penis odmawia im posłuszeństwa. Jeśli wyklucza się kwestie nieprawidłowej komunikacji i niesatysfakcjonujących relacji, bo jest się z nich zadowolonym, wyklucza kwestie zdrowotne, to można np. zastosować gadżet erotyczny w postaci pierścienia erekcyjnego, który zakłada się na penis, aby utrudnić lub uniemożliwić szybki odpływ krwi z niego. Wydłuża to również stosunek seksualny. Są pierścienie erekcyjne przeznaczone tylko dla mężczyzn, ale są też takie, które mają u góry małą nasadkę, która przy okazji utrudniania odpływu krwi masuje również łechtaczkę.

7
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Jakie pozycje są polecane dla facetów ze średniej wielkości penisem?

Jeśli mężczyzna ma penis średniej wielkości, czyli w normie, to każda pozycja będzie odpowiednia. Natomiast jeśli chciałby spróbować specjalnej pozycji, podczas której chce z partnerką poczuć głębszą penetrację, to polecałabym wszystkie te, gdzie mężczyzna ma swobodny, nie ograniczony nogami dostęp do bioder kobiety, czyli np. wszystkie wariacje pozycji od tyłu. To jest pozycja, w której kobieta się wypina, nie ma żadnego ograniczenia, a mężczyzna całym ciałem ma możliwość przylgnięcia do niej i silnej penetracji. Jeśli para nie ma ochoty na seks od tyłu, dobrą pozycją jest ta, gdy kobieta leży na plecach i zakłada mężczyźnie nogi na barki.

8
Więcej na ten temat: kobieta, seks, związek