Czy da się zamienić przyjaźń w miłość?

Piotr Mieśnik
Masz zaufaną kumpelę? Ba, nawet przyjaciółkę? Czasem puszczasz wodze fantazji i myślisz: a co by było, gdyby... Uważaj! Stąpasz po cienkiej linie. Jeden nieostrożny ruch i spadniesz w otchłań seksu albo miłości. A stamtąd nie masz już powrotu do tego, co było wcześniej. To co, zaryzykujesz?
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Uważaj! To droga nad przepaścią

- Między mężczyzną a kobietą - Oscar Wilde sięgnął po srebrną łyżeczkę z cukrem i wodą. Przez chwilę trzymał ją nad płomieniem świecy. - Namiętność, wrogość, uwielbienie, miłość - tak, lecz nie przyjaźń - dodał, wlewając powstały syrop do szklaneczki z absyntem. Zielony pachnący ziołami płyn wypił duszkiem i popadł w zadumę. - Kobieta może być przyjaciółką mężczyzny - odparł na to Fryderyk Nietzsche, podkręcając sumiastego wąsa i nabijając fajkę opium. - Lecz by uczucie to trwało, niezbędne jest wsparcie go odrobiną fizycznej antypatii - dopowiedział, puszczając kółka z dymu, który spowił nie tylko pomieszczenie, ale i jego umysł.

- Że co? - skrzywił się mój kumpel, gdy dałem mu przeczytać powyższy fragment dysputy, jaką mogliby odbyć onegdaj irlandzki poeta i niemiecki filozof. - No pytam, czy uważasz, że przyjaźń damsko-męska jest w ogóle możliwa? - sprecyzowałem. - A skąd, jak mogę przyjaźnić się z babką, skoro ciągle i tak będę się gapić na jej cycki? - wygarnął mi, zaciągając się głęboko papierosem. To znaczy takim elektronicznym. Jakie czasy, takie używki. - A ja mam koleżanki i chyba przyjaciółek nawet kilka - zamyślił się drugi z moich kompanów. - I z żadną z nich nigdy nic, ani trochę? - żąchnął się ten pierwszy. - A co rozumiesz przez "nic" i "trochę"? - zaczął się bronić drugi. - No widzisz, gdyby rzeczywiście był null, to byś się głupio nie pytał - wyprężył pierś, triumfując pierwszy.

- A ty? - padło na mnie. "Co ja, co ja, ja to was miałem wypytywać" - pomyślałem niemalże na głos. - Miałeś kiedyś koleżanki? - Miałem. - Czy któraś była obiektywnie szpetna? - Nie. - Dlaczego? - Nie wiem. - Fantazjowałeś o seksie z nimi? - Aha... - No to już wiesz, dlaczego nie przyjaźnimy się z brzydulami - parsknął śmiechem i łyknął coli pierwszy. Coli zero. - Cholera, czy my, faceci, jesteśmy naprawdę aż takimi hipokrytami? - zapisałem sobie w głowie. No, raczej tak.

Okrywając się więc czernią płaszcza hipokryzji - nie traćmy naszego pytania z oczu: jak zamienić "przyjaźń" w związek albo może po prostu "coś więcej"?

1
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Po pierwsze: just do it!

Musisz przejąć inicjatywę. "Stój w kącie, dostrzegą cię" i inne ludowe mądrości jak najszybciej zutylizuj. Nie czekaj, aż "może coś się wydarzy". Jeśli tego chcesz, to sobie to weź. Nikt inny nie zrobi tego za ciebie. Często lepiej podjąć ryzyko i ponieść porażkę, niż potem całe życie zadręczać się tym, że się w ogóle nie spróbowało. A tu przecież sprawa jest najważniejsza z ważnych: kobieta i to jak zakraść się do jej łóżka albo serca. Łuk i strzały, zajumane Amorowi, w dłoń!

2
fot. materiały promocyjne fot. materiały promocyjne

Po drugie: pokaż, że ci zależy

Nie twoje myśli, ale twoje czyny powinny wejść na wyższy poziom. Musisz zacząć jej pokazywać, jak bardzo ci na niej zależy. To swoim działaniem masz jej dać do zrozumienia, że może coś jest na rzeczy. Spraw, by myśląc o tobie, niczym natręctwo nachodziła ją mickiewiczowska niepewność: Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?

3
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Po trzecie: następny krok

Skoro się przyjaźnicie albo "przyjaźnicie", to wnoszę, że już trochę się znacie i ufacie sobie. Wypalenie prosto z mostu ledwo poznanej kobiecie, że to może być "coś więcej", niemal natychmiast klasyfikuje cię w grono napalonych świrów, których fajnie jest ignorować na Tinderze, ale niekoniecznie zadawać się z nimi w prawdziwym życiu. Z kobietą, którą trochę znasz, to już całkiem co innego. Spróbuj delikatnie, może nawet żartem, napomknąć o tym, że skoro tak dobrze się znacie i rozumiecie, to może pora na kolejny krok? Ale stąpaj powoli!

4
Fot. gpointstudio / shutterstock.com Fot. gpointstudio / shutterstock.com

Po czwarte: planuj przyszłość

Nie bój się rozmawiać z nią o przyszłości i planach. Niewiele rzeczy tak mocno zbliża ludzi, jak te szczere wyznania o najskrytszych marzeniach i idealnych światach, do których zmierzamy

5
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Po piąte: rodzina

Poznaj jej bliskich, pozwól, by ona poznała twoich. To nie musi być nic zobowiązującego. Jeśli poczuje, że twoja rodzina ją lubi i akceptuje - może pozbyć się obaw, jakie towarzyszą chyba każdemu z nas (czy on/ona zamieni się za kilkadziesiąt lat w klona swojego ojca/matki? A może się okazać, że to całkiem fajni ludzie!). Gdy ty poznasz jej bliskich i będziesz ich mieć po swojej stronie, to tak jakby twoja jednoosobowa szarża zamieniła się w prawdziwą armię.

6
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Po szóste: spokojny jak Dalajlama

Powoli, spokojnie. Wiem, że się śpieszysz, hormony buzują i chciałbyś już, teraz, wszystko. Ale umówmy się: sytuacja jest niezmiernie delikatna. Jeden fałszywy ruch i ją stracisz. Zniknie z twojego życia w każdej możliwej roli, jaką mogła odegrać. A tego byś nie chciał.

7
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Po siódme: powrotów nie będzie

Mówiłem ci, to ryzyko. Sam decydujesz się na bycie linoskoczkiem. Jeśli ona traktowała to tylko jako przyjaźń, jeśli uznała, że byłeś nieszczery, bo od początku miałeś "niecne zamiary", to przygotuj się na poznanie Królowej Śniegu. Odłamek roztrzaskanego diabelskiego zwierciadła będzie was uwierać już zawsze. Pewnie bez happy endu, bo życie to przecież nie bajka.

8
Więcej na ten temat: kobieta, miłość, seks, związek