Wszystko, co chcieliście wiedzieć o seksie!

Piotr Mieśnik
Pytania, dylematy, wahania? Tak, w kwestiach łóżkowych zdarzają się nawet najbardziej zdecydowanym i błyskotliwym z nas. Dlatego pytamy seksuolog o to, o co sam byś się krępował.
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Czy facet powinien depilować swoje strefy intymne, czy to raczej niemęskie?

Panowie golą strefy intymne z różnych powodów: robią to i dzięki temu optycznie penis wygląda na nieco większy, mniej więcej o 1 cm. Robią to także ze względów higienicznych, nie podoba im się taki zarośnięty penis, ale też osadzający się tam pot i zapach. Czasem decydują się na to ze względu na partnerkę, która nie lubi, kiedy po seksie oralnym zostają jej włosy między zębami. Taka depilacja absolutnie nie oznacza, że jest to niewłaściwe, niezależnie od motywacji. Przeciwnie: dbanie o higienę jest bardzo męskie.

1
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Czy nikt nie jest tylko hetero- albo homoseksualny, bo jest dużo więcej orientacji?

Badania wskazują, że największa liczba osób mieści się w przedziale biseksualności. Ale też, że istnieją osoby, które są stricte hetero- i stricte homoseksualne, jest to jednak zdecydowana mniejszość. W seksuologii nie mówi się już o orientacji seksualnej, a o tożsamości seksualnej. O tym, że na różnych etapach życia, wraz z doświadczeniem, potrzebami, fantazjami możemy decydować, z kim chcemy budować nasze życie seksualne. Jeśli ktoś 10 lat temu był z kobietą, a teraz jest z facetem, to nie musi oznaczać, że jest homoseksualny albo biseksualny, ważne jest to, jak sam się określa. Orientacje seksualne służą nam do szufladkowania rzeczywistości. Jeśli wiem, że masz dziecko, to mogę założyć, że jesteś hetero, natomiast jak się identyfikujesz, to tylko ty wiesz.

Badania wskazują, że kobiety, które wcześniej tworzyły związki heteroseksualne, częściej niż mężczyźni z takimi preferencjami wchodzą w relacje homoseksualne. Mężczyzna heteroseksualny rzadziej będzie nawiązywał relacje z mężczyznami, a mężczyzna homoseksualny z kobietami. Jak wskazują badania i wypowiedzi kobiet, one bardziej zwracają uwagę na cechy osobowości niż na to, kto te cechy reprezentuje. Jak taką kobietę czy takiego mężczyznę określić? Ktoś mógłby przypuszczać, że taka osoba jest biseksualna, że jest lesbijką albo gejem - ale to dość duże uproszczenie i nie musi być poprawne. Dlatego obecnie mówi się o "płynności orientacji seksualnej" i o kształtowaniu się naszej tożsamości na przestrzeni życia.

2
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Jak wydłużyć czas stosunku?

Są trzy proste ćwiczenia. Pierwsze polega na tym, że mężczyzna pracuje nad swoim oddechem; musi nad nim panować, gdy czuje, że zbliża się orgazm, tzw. punkt bez powrotu. Podczas seksu oddech naturalnie przyspiesza, więc zadaniem mężczyzny jest spowolnienie go, branie głębokich wdechów i wydechów. A to może nie tylko wydłużyć stosunek, ale też sprawić, że orgazm będzie mocniejszy. To trudne na początku, bo jest odmienne od wieloletniej praktyki, ale może dawać znaczące efekty.

Drugie to ćwiczenia uciskania prącia. Warto, żeby mężczyzna próbował robić to najpierw w czasie masturbacji: gdy przychodzi punkt bez powrotu, to zaciska penis na styku żołędzi z trzonem prącia. Mocno, na kilka sekund, po czym jest w stanie dalej się masturbować. Kiedy dojdzie do wprawy, będzie w stanie to zrobić również podczas stosunku lub powiedzieć partnerce, kiedy i jak ona ma to wykonać.

Trzecie ćwiczenie to inna forma ucisku, a mianowicie uciśnięcie punktu krocza pomiędzy odbytem a moszną. Mężczyzna palcem może wyczuć wgłębienie i jeśli naciśnie je lub pomasuje przez kilka sekund, np. podczas masturbacji, będzie w stanie dłużej uprawiać seks. To ćwiczenie warto również praktykować z partnerką, która może masować perineum przez 5 sekund. Pozwoli to nie tylko przedłużyć stosunek, ale wprowadzi też urozmaicenie do tradycyjnego seksu.

Warto, by mężczyźni ćwiczyli też mięśnie Kegla, a pewnie niewielu wie, że je w ogóle ma. Można je wyczuć, gdy penis jest we wzwodzie i próbuje się go przesunąć w lewo albo w prawo. Erekcja jest przydatna do tego, aby je zlokalizować, ale ćwiczenia można wykonywać, kiedy członek jest w stanie spoczynku. Ćwiczenie polega na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni. Ważne, aby trenować regularnie i aby rozluźnianie było odpowiednio długie. Po kilku tygodniach mężczyzna poczuje nie tylko możliwość odbycia dłuższego stosunku i powstrzymania ejakulacji, lecz także intensywniejsze orgazmy.

3
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Kiedyś seks nawet trzy razy dziennie, a teraz po latach trzy razy w miesiącu. Czy to normalne?

Namiętność w związkach długotrwałych z czasem trochę słabnie. Partnerzy zakładają rodziny, pojawiają się dzieci i obowiązki, a na seks jest mniej czasu. Problemem, który pojawia się u większości par, jest zapominanie, że oprócz bycia mężami, żonami, ojcami i matkami są jeszcze kochankami. Nie pamiętają, że mają jeszcze rolę seksualną, którą też warto pielęgnować. Jeśli u mężczyzny pojawi się przekonanie, że coraz więcej czasu poświęca się na rozmowę o pracy, o dzieciach, to warto także porozmawiać o tym, że seks jest też ważny, że dzięki niemu mężczyzna czuje bliskość, ma poczucie akceptacji. Ważne, żeby para mogła zaplanować czas tylko dla siebie, np. dwa razy w tygodniu, i nie chodzi o sam seks, ale o to, że nie zajmuje się wtedy dziećmi, wychodzi z domu, idzie na wspólny masaż, spacer, do kina. Po to, żeby wprowadzić element bycia wyłącznie we dwoje, tak, jak było, gdy zaczynali budować relację. A pary, często w związku z obowiązkami, ze stresem, w ogóle rezygnują z seksu lub pojawia się on bardzo rzadko, bo wydaje im się, że swoją rolę seksualną już spełniły. U niektórych pojawia się wątpliwość: czy matka albo ojciec, osoby wchodzące w wiek coraz bardziej dojrzały, w ogóle mają jeszcze prawo być seksualne? Część kobiet po urodzeniu dziecka rezygnuje z tej roli, płynnie przechodzi z intensywnej ekspresji seksualnej w stan, w którym seks jest już niepotrzebny. Warto porozmawiać z taką kobietą o jej przekonaniach, o tym, czego potrzebuje w nowej sytuacji, jak się zmieniła, czy w jej odczuciu matka może w ogóle dbać o potrzeby seksualne, czy to wypada? Jeśli uważa, że nic się nie zmieniło, a brak seksu wynika z braku czasu (co bardzo często pojawia się w ankietach na temat przyczyn braku regularnego pożycia), to warto jednak ten czas wygospodarować, żeby móc też zadbać o siebie.

4
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Czy przy małym dziecku można chodzić nago albo uprawiać seks?

Przy dziecku śmiało można przebywać nago, nie powoduje to żadnego problemu. Nie chodzi oczywiście o to, żeby cały dzień chodzić przy nim bez ubrania, ale o te sytuacje, gdy wychodzi się z łazienki, zaczyna się przebierać, szykować. Niezależnie od tego, w jakim wieku jest dziecko: czy ma miesiąc, czy kilkanaście miesięcy, to przede wszystkim uczy się wtedy tego, że ciało i nagość są czymś naturalnym, że są akceptowane, lubiane, nie ma tabu w zakresie cielesności, rodzic się go nie wstydzi - a to sprawia, że postrzeganie cielesności przez dziecko będzie dla niego czymś naturalnym. Jeśli chodzi o uprawianie seksu, to lepiej tego nie robić w obecności dziecka, przede wszystkim dlatego, że współżycie jest czynnością intymną. Warto, żeby rodzice w odniesieniu do seksu zadbali o intymność. Jeśli starsze dziecko "przyłapie" rodziców na seksie, a na niektórych dzieciach takie doświadczenie wywiera wpływ na długi czas, warto z nim porozmawiać o tym, że rodzice się kochają i w ten sposób okazują sobie bliskość. A jeśli zapyta: "a dlaczego ty mamusiu krzyczałaś?" albo "dlaczego tatuś głośno sapał?", to odpowiadamy: "dlatego, że się kochaliśmy, w ten sposób okazujemy sobie miłość i ty też powstałeś/powstałaś z takiego kochania". Ważne jednak, żeby rodzice okazywali sobie czułość przy dziecku - całowali się, trzymali za ręce, dotykali włosów, przytulali - dziecko uczy się wzorców bliskości i tego, że związek to emocje, akceptacja, troska, dbanie o siebie.

5
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Czy warto się obrzezać?

Nie, nie warto. Nie warto tego robić zarówno ze względów zdrowotnych, jak i seksualnych, ale także, żeby się "nie poświęcać" dla seksu. Bo on jest tak samo satysfakcjonujący, gdy mężczyzna ma napletek. Takie poświęcenie oznacza, że sfera seksualna jest najważniejsza i zrobi się dużo, żeby być w niej najlepszym, tylko że żadne badania tego nie potwierdzają.

Warto byłoby zapytać pana, który rozważa obrzezanie, co miałoby to mu dać? Natomiast jeśli chodzi o higienę, to napletek pełni funkcję ochronną dla penisa, pozbawienie się go sprawia, że prącie jest bardziej narażone na infekcje. Panowie często skarżą się, że obrzezany penis ociera się nadmiernie o bieliznę, że jest to dla nich duży dyskomfort, a skóra może stać się po jakimś czasie twarda i przesuszona, bolesna. Ten napletek, zresztą podobnie jak ten obecny na kobiecej łechtaczce, sprawia, że ta bardzo delikatna i unerwiona skóra jest odpowiednio zabezpieczona. A kobiety wybierają mężczyzn zarówno z napletkiem, jak i bez - seks w obu przypadkach jest tak samo satysfakcjonujący. Warto również podkreślić, że napletek jest bardzo unerwiony i usunięcie go może pozbawić pewnej wrażliwości seksualnej. Jeśli dodatkowo usunie się go z wędzidełkiem, które jest jednym z najbardziej unerwionych miejsc na prąciu, pozbawia się mężczyzny możliwości doświadczania intensywnej przyjemności.

6
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Seks w czasie okresu. Czy to normalne?

Jest to seks całkowicie naturalny, może on dawać jeszcze większą przyjemność seksualną kobiecie. Dlaczego? Jej narządy seksualne podczas miesiączki są bardziej ukrwione, a jak wiadomo, taki narząd ma większe możliwości i zdolności, żeby czerpać przyjemność seksualną. To wymaga korekty przekonań, np. jeśli kobiecie wydaje się, że to będzie "brudne" i mężczyznę będzie brzydzić. Można uprawiać wtedy seks po prysznicu, po kąpieli, gdy krwi jest często mniej. Albo trzeciego dnia okresu, gdy kobieta najtrudniejsze dni - kiedy może czuć dyskomfort związany z zatrzymaniem wody w organizmie czy też bólem brzucha - ma już za sobą. Można też podłożyć ręcznik, tak aby nie zaplamić pościeli. Warto, żeby mężczyzna powiedział kobiecie, że dla niego to jest piękne przeżycie, że go podnieca, nawet że lubi smak tej krwi i nie ma problemu, jeśli się nią ubrudzi.

To wszystko jest oczywiście związane z tym, że wokół miesiączki narosło mnóstwo mitów. Już małym chłopcom mówi się, że "mama ma okres", że "boli ją głowa, bo ma okres". Same dziewczynki też miesiączką są straszone - potem tej krwi wstydzą się zarówno dziewczynki, jak i dorosłe kobiety. Chłopcy też są tak wychowywani, że okres to jest "coś obrzydliwego", i w związku z tym w dorosłym życiu pojawiają się związane z tym trudności.

7
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Czy wszystko, na co umawiają się dorosłe osoby w sypialni, jest normalne? Kiedy mówimy o zboczeniu?

Jeśli ktoś ze swoim partnerem ma ochotę podwiesić się pod sufitem albo chce się związać, to znaczy, że jest to ich norma partnerska. Zgadzają się na to, lubią to i nikomu nic do tego, co robią w swojej sypialni - dopóki odbywa się to za konsensualną zgodą jednej i drugiej strony. Nawet jeśli tam jest mnóstwo skóry, masek, pejczy, a mężczyzna klęczy i uprawiamy seks w konwencji dominacji i uległości. Zdarza się, że z uwagi na własne przekonania dotyczące seksualności mamy ochotę taką parę określić "jako zboczoną lub nienormalną". Nie ma jednak ku temu podstaw. Jeśli natomiast ktoś z nas lubi zadawać innym ból, ale te osoby się na to nie godzą; ktoś czerpie przyjemność z tego, że kobieta cierpi, i to jest jedyny lub główny sposób zaspokajania potrzeby seksualnej, lub też taka potrzeba czy preferencja stanowi cierpienie dla tej osoby, to wtedy można się niepokoić i zastanawiać, co jest nie w porządku. Natomiast jeśli robi się coś w zgodzie i porozumieniu z partnerką, coś, co jest dobrowolne, bez presji, to nie ma w tym nic niepokojącego. Są to osobiste i partnerskie preferencje, z których jedna i druga strona czerpie przyjemność.

8
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Życie w związku i... ciągłe myśli o seksie z innymi kobietami. Czy to normalne, a może już seksoholizm?

To, że mężczyzna ma ochotę często uprawiać seks, nie oznacza jeszcze, że jest seksoholikiem. Trudno wskazać normę częstotliwości uprawiania seksu. Jeden lubi dwa razy dziennie, inny raz w tygodniu i to mu wystarcza - obie te postawy są normą indywidualną w zakresie spełniania potrzeb. Jeśli jednak seks zaczyna być najważniejszy, zaczyna dominować w życiu, przejmować nad nim kontrolę, jeśli mężczyzna na masturbację poświęca mnóstwo czasu, zaniedbuje przez to pracę, obowiązki, rodzinę, podporządkowuje całe życie np. oglądaniu stron pornograficznych, umawia się z kochankami, traci pracę i powoduje to również jego cierpienie (to jest zasadniczy element ważny w diagnostyce), wtedy należy iść do specjalisty i porozmawiać o tym, co takiego się dzieje, że pojawiają się takie trudności.

W klasyfikacjach medycznych nie ma tak naprawdę rozpoznania ''seksoholizm' - mówimy o nadmiernym popędzie seksualnym. Warto powiedzieć, że taka forma uprawiania seksu jest też formą regulacji emocji u mężczyzn. To można poddawać leczeniu terapeutycznemu. Natomiast jeśli myśli się o seksie z innymi kobietami, nie musi to być związane z byciem seksoholikiem, tylko być może z rutyną życia seksualnego; być może mężczyzna nie jest zadowolony z seksu z partnerką, bo np. uprawiają oni seks od lat w jednej pozycji i przy zgaszonym świetle albo mężczyzna ma fantazje seksualne, o których krępuje się powiedzieć partnerce. To są najczęstsze przyczyny. A najprostsza recepta? Warto o tym wszystkim z nią porozmawiać.

9
Kadr z filmu Kadr z filmu "Kiedy Harry poznał Sally"

Jak poznać, że partnerka udaje orgazm?

Generalnie orgazmów nie powinno się udawać. Bo jeśli po jakimś czasie prawda wyjdzie na jaw, to wprowadzi to brak zaufania do związku. Mężczyzna czuje się zawiedziony i okłamany. Jego poczucie własnej wartości podupada, skoro cały czas był przekonany, że jego partnerka orgazm osiąga. Czyli kłamała. A badania i praktyka wskazują, że zaspokajanie seksualnych potrzeb partnerki jest dla mężczyzn bardzo ważne.

Skoro jednak mężczyzna chce sprawdzić, czy orgazmy są prawdziwe, to oznacza, że ma w tej kwestii wątpliwości. Zanim jednak zacznie szukać "dowodów" fizjologicznych, to zaproponowałabym, żeby raczej zapytał, czy ona tych orgazmów faktycznie doświadcza. Czy jest coś w jego sztuce miłosnej, co według niej mogłoby być lepsze, czy poświęca jej wystarczająco dużo uwagi, aby jej poziom podniecenia był odpowiednio wysoki. Czy np. jego dotyk mógłby być inny (intensywniejszy, szybszy, delikatniejszy - kwestia gustu), czy ona oczekuje innego sposobu stymulowania łechtaczki - większość kobiet w ten sposób osiąga orgazm.

Oprócz wskaźników fizjologicznych, takich jak przyspieszenie oddechu, zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi czy rumień seksualny (zaczerwienienie ciała najczęściej w okolicach dekoltu), są jeszcze dwa wskaźniki: skurcze mięśni pochwy i zwieracza odbytu. Można je wyczuć np. palcami, bo penis może nie być aż tak wrażliwy. Skurcze występują bezpośrednio po zakończeniu stosunku, zwykle jest ich kilkanaście z częstotliwością mniej więcej co 0,8 sekundy. Jeśli mężczyzna włoży palce w pochwę partnerki i je wyczuje, to można powiedzieć, że fizjologicznie orgazm miał miejsce.

10
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Jak zacząć z nią rozmowę o realizowaniu fantazji seksualnych?

Najlepiej takie rozmowy toczyć poza sypialnią, aby partnerka nie miała poczucia, że to, co się dzieje przed czy po seksie, jest związane z oceną i z tym, że mężczyzna nie jest usatysfakcjonowany i dlatego chce o tym rozmawiać. Warto zrobić to w miejscu, które będzie w miarę neutralne, ale też poświęcić na to odpowiedni czas. Nie róbmy tego w drodze do pracy czy przy porannej toalecie. Warto przygotować się do tej rozmowy, ale nie przeprowadzać jej w tonie "kochanie, musimy porozmawiać". Forma powinna być swobodna, np. przy sobotnim śniadaniu czy kolacji, gdy nigdzie się nie spieszymy i możemy wysłuchać również tego, co partnerka ma do powiedzenia, jak to odbiera, przedyskutować z nią motywacje do wprowadzenia takich urozmaiceń - w taki sposób, aby nie miała poczucia, że seks przestał spełniać oczekiwania.

Druga rzecz, którą można zrobić, to zachęcić kobietę do obejrzenia np. jakiegoś filmu dotyczącego problemu. Jest taki dobry film "To właśnie seks"; historia, która opowiada o kilku parach, które realizują swoje fantazje i preferencje seksualne. Film przede wszystkim opowiada, jak trudną sztuką jest rozmowa o potrzebach - ktoś może poczuć się oceniony lub nierozumiany. Film niekoniecznie kończy się dobrze, ale nie o to w tym chodzi. Oparcie się na filmie, książce czy artykule eksperta może być dobrym pomysłem. "Mówiłaś, że podobała ci się ta scena. Może byśmy spróbowali tak jak na tym filmie?" albo "Zobacz, czytałem ostatnio o sklepach z gadżetami erotycznymi. Co o tym sądzisz? Może byśmy się wybrali albo zobaczyli ofertę w internecie?". Warto jednak zapewnić partnerkę, że nie jest to sugestia, która powinna ją zaniepokoić i dać do zrozumienia, że nie jest się zadowolonym, tylko może służyć wprowadzeniu nowości, świeżego powietrza do seksu, więcej swobody.

11
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Jak nakłonić ją do seksu oralnego?

Nie każda kobieta da się przekonać do seksu oralnego, bo może mieć różne uprzedzenia. A jeśli je ma, to warto podrążyć ten temat, warto zadawać pytania. Jeśli odmawia, bo się brzydzi, to trzeba zapytać, co dla niej jest w tym obrzydliwego? Czy miała kiedyś doświadczenie związane z tym, że partner obiecywał jej, że nie skończy w ustach, a jednak skończył, i jej obecny lęk jest związany z utratą zaufania? A może tamten partner źle smakował? A może kobieta ma poczucie, że nie zna się z mężczyzną jeszcze zbyt dobrze, a seks oralny jest dla niej najwyższą formą intymności? Czy była wychowywana w przekonaniu, że to nie wypada? I tak dalej.

Warto więc porozmawiać z nią na temat zaufania, obiecać: "Nie skończę w tobie, jeśli nie będziesz chciała", "Nie będę napierał tak, żeby penis cały znalazł się w twoich ustach, bo wiem, że to może być dla ciebie niewygodne". Ważne jest pokazanie jej, że będzie mogła wycofać się w momencie, kiedy tylko będzie miała na to ochotę, i przełamywać - jeśli się zgodzi - granice powoli. Nie oczekiwać, że za pierwszym razem się uda, że się nie wycofa. A zatem też nie złościć się, nie irytować na nią, jeśli najpierw powie tak, a potem zrezygnuje. Ma do tego prawo, a irytacja czy złość może utrwalić przekonanie, że jednak nie warto.

12
Shutterstock Shutterstock

Partnerce nie odpowiada smak spermy, czy można jakoś go zmienić? Ponoć sok z ananasa pomaga...

Jeśli sperma jest dla kobiety niesmaczna, gorzka, to mężczyzna powinien po prostu zmienić styl życia. Palenie papierosów, zażywanie narkotyków, picie dużej ilości alkoholu, jedzenie tłustego mięsa - wszystkie te czynniki będą wpływały negatywnie na smak i zapach, i tu warto zaznaczyć, że zarówno spermy, jak i kobiecej lubrykacji. Warto więc zmienić styl życia, wprowadzić do diety warzywa i owoce, pić dużo wody. Wtedy smak spermy się zmieni.

Oczywiście to nie kwestia dni, ale kilku tygodni, po których różnica może być wręcz kolosalna. Jeśli natomiast palący papierosy mężczyzna chciałby zrobić test z partnerką, to wystarczy, że ograniczy palenie zaledwie na kilka dni. Po 4-5 smak już zacznie się zmieniać.

Co do soku ananasowego i miejskiej legendy, że poprawia smak spermy, to nie ma to potwierdzenia w żadnych badaniach naukowych.

13
Fot. shutterstock Fot. shutterstock

Czy jeśli chcę uprawiać z partnerką seks analny, oznacza to, że mam skłonności homoseksualne?

Nie. Pytanie o skłonności homoseksualne częściej pojawia się, gdy to mężczyzna ma ochotę być penetrowany analnie. Natomiast gdy to on jest stroną aktywną, to jest to raczej spełnienie jakiejś fantazji seksualnej. Odbyt jest inaczej zbudowany, jego ścianki są ciaśniejsze, nie są tak luźne jak pochwa. Jeśli dodatkowo mężczyzna jest przyzwyczajony do tego, że podczas masturbacji ściska mocno swój penis dłonią, to później wrażenie luźnej pochwy może sprawiać, że będzie miał mniejszą przyjemność.

14
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Temat kontrowersyjny albo wręcz tabu: co jeśli mężczyzna lubi bierny seks analny?

Część panów obawia się, że jeśli lubią seks analny lub o nim fantazjują, to oznacza to, że mają skłonności homoseksualne. W momencie gdy mężczyzna mówi swojej partnerce, że chciałby zostać tak spenetrowany, może spotkać się również z jej zaskoczeniem, niezrozumieniem czy nawet atakiem, co z kolei sprawi, że rzeczywiście zacznie tak myśleć. Taka postawa wymaga edukacji, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, bo przyjemność analna jest możliwa bez względu na płeć. A orgazmy płynące ze stymulacji odbytu, jak również z masowania prostaty, potrafią być silniejsze niż te genitalne.

Mężczyźni często postrzegają orgazm wyłącznie poprzez wytrysk. Natomiast stymulacja odbytu czy prostaty daje orgazmy innej natury, emocjonalnej, niekoniecznie związanej właśnie z wytryskiem. Pamiętajmy też, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety są socjalizowani w ten sposób, że wmawia im się, że to miejsce jest "be", że jest nieczyste. A warto wytłumaczyć, jednym i drugim, że tak nie jest, że to miejsce również jest czyste, że może dawać przyjemność. Jeśli mężczyzna krępuje się używać gadżetów erotycznych, co może być zupełnie naturalne, jeśli nigdy wcześniej ich nie stosował, takie pieszczoty można rozpocząć palcami - z krótko obciętymi, czystymi paznokciami, żeby nie zranić delikatnej skóry odbytu i nie doprowadzić do infekcji.

15
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Co zrobić, jeśli wzwody nie są tak mocne jak w czasach, gdy było się nastolatkiem?

To, że wzwody nie są już tak częste, to, że mężczyzna potrzebuje więcej czasu na odpoczynek pomiędzy jednym stosunkiem a kolejnym, jest zupełnie naturalne. Największy poziom testosteronu mają młodzi mężczyźni około 20. roku życia. Potem, z biegiem czasu, ten poziom się zmniejsza. Jeśli mężczyzna skarży się na to, że jego wzwody nie są tak intensywne jak kiedyś, to trzeba się zastanowić nad kilkoma czynnikami. Pierwszy z nich to czynnik zdrowotny: jeśli erekcja jest niewystarczająca do odbycia stosunku, i ma to miejsce regularnie, albo jeśli erekcja jest, a potem zanika podczas stosunku, to radziłabym zgłosić się do lekarza. Takie przypadki raz, dwa czy trzy nie są niepokojące, mogą przytrafić się każdemu mężczyźnie.

Jeśli jednak dzieje się to przez kilka miesięcy podczas każdego stosunku seksualnego, może to wskazywać na problem zdrowotny. Mężczyzna może mieć cukrzycę, problem z naczyniami krwionośnymi albo układem nerwowym. Ale również może to być objawem tego, że jest niepewny w swojej roli seksualnej, bo np. partnerka go wyśmiała, albo w ich związku są kłótnie i nieporozumienia.

Mężczyźni często nie potrafią rozpoznać przyczyn, dlaczego penis odmawia im posłuszeństwa. Jeśli wyklucza się kwestie nieprawidłowej komunikacji i niesatysfakcjonujących relacji, bo jest się z nich zadowolonym, wyklucza kwestie zdrowotne, to można np. zastosować gadżet erotyczny w postaci pierścienia erekcyjnego, który zakłada się na penis, aby utrudnić lub uniemożliwić szybki odpływ krwi z niego. Wydłuża to również stosunek seksualny. Są pierścienie erekcyjne przeznaczone tylko dla mężczyzn, ale są też takie, które mają u góry małą nasadkę, która przy okazji utrudniania odpływu krwi masuje również łechtaczkę.

16
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Jakie pozycje są polecane dla facetów ze średniej wielkości penisem?

Jeśli mężczyzna ma penis średniej wielkości, czyli w normie, to każda pozycja będzie odpowiednia. Natomiast jeśli chciałby spróbować specjalnej pozycji, podczas której chce z partnerką poczuć głębszą penetrację, to polecałabym wszystkie te, gdzie mężczyzna ma swobodny, nie ograniczony nogami dostęp do bioder kobiety, czyli np. wszystkie wariacje pozycji od tyłu. To jest pozycja, w której kobieta się wypina, nie ma żadnego ograniczenia, a mężczyzna całym ciałem ma możliwość przylgnięcia do niej i silnej penetracji. Jeśli para nie ma ochoty na seks od tyłu, dobrą pozycją jest ta, gdy kobieta leży na plecach i zakłada mężczyźnie nogi na barki.

17
Więcej na ten temat: antykoncepcja, kobieta, mężczyzna, seks, związek