Przyspiesz swój Internet w kilku krokach!

Grzegorz Kubera
Czy twój router stoi tam, gdzie powinien? I czy jest poprawnie skonfigurowany? Jeśli nie, łącze internetowe może być wolniejsze niż maksimum, które da się z niego wycisnąć. Podpowiadamy, jak mieć z sieci tyle, za ile płacisz!
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Informacje podstawowe

Router jest takim sprzętem, który kupujesz, stawiasz w miejscu, gdzie nikomu nie będzie przeszkadzał, i przypominasz sobie o nim wtedy, gdy z jakiegoś powodu tracisz dostęp do internetu (zakładając, że powodem nie jest nieopłacony abonament albo awaria). Jednak warto poświęcić nieco uwagi tej niewielkiej skrzyneczce, bo jeśli ustawisz ją w złym punkcie albo nie zajmiesz się optymalizacją ustawień programowych, prawdopodobnie nie wykorzystasz całego potencjału. Efekt? Internet nie będzie tak szybki, jak mógłby być.

1
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Ustawienia w pokoju

Jedną z najważniejszych kwestii jest zasięg sygnału Wi-Fi. Nie chodzi tylko o to, czy komputer lub smartfon łapie sieć. Jeśli router jest w salonie, a ty pracujesz na laptopie w kuchni, możesz mieć dostęp do internetu, ale gdy spróbujesz pobrać większy plik, zapewne prędkość ściągania będzie znacznie niższa (niż wtedy, kiedy zrobisz to samo w salonie). Sprawdź różnicę, nim zadzwonisz z pretensjami do dostawcy internetu, że download jest wolniejszy niż gwarantowano w umowie. Kiedy odbiornik jest blisko źródła, prędkość wzrasta. A gdy podłączysz go po kablu, zapewne będzie dokładnie tyle, ile obiecano. Fajnie, lecz ty chcesz internet bezprzewodowy...

2
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Gdzie umieścić router, aby zapewniał dobry zasięg?

Na pewno nie w zamykanej szafce, zabudowanej półce ani na parapecie za zasłoną! Unikaj miejsc, gdzie są jakiekolwiek przeszkody mogące zakłócać sygnał, szczególnie grube ściany lub duże szafy.Na wysokości 1-1,5 m, bo wtedy sygnał rozchodzi się równomiernie. Np. na szafce czy biurku. Dziś wielu producentów przykłada się do wyglądu urządzenia, to nie musi być koszmarne pudełko. Wybierz taki, który jest ładny, a do tego spełnia wymagania techniczne. Jeżeli wykorzystuje tylko 2,4 GHz, zakłócenia mogą powodować inne urządzenia, które działają na tej samej częstotliwości kuchenki mikrofalowe, domowe telefony bezprzewodowe (nie mylić z komórkami), elektroniczne nianie. Nie stawiaj go w ich pobliżu.Ciągle nie wyciągasz maksa w drugim pokoju? Dokup wzmacniacz (repeater) umieszczasz go w takim miejscu, gdzie sygnał jest jeszcze na tyle silny, by było co przekazywać dalej. Koszt: ok. 80 zł.

3
fot. venimo / shutterstock.com fot. venimo / shutterstock.com

Pasażer na gapę

Łącze może też być po prostu "niepotrzebnie" zapchane. Sprawdź, czy danych nie wymienia jakiś zapomniany program na twoim czy innym urządzeniu. To może być aplikacja P2P do wymiany plików, ale wystarczy też kilka zakładek w przeglądarce, np. z serwisów społecznościowych czy YouTube'a, w których odświeża się zawartość albo wczytuje kolejny klip wideo. Najłatwiejsza droga to zamknięcie niepotrzebnych okienek oraz działających w tle programów korzystających z sieci. Nie wiesz, co pracuje? Włącz "Menedżera zadań" (Ctrl+Alt+Del -> Aplikacje). Nie rozpędzaj się i zostaw antywirusa, który pobiera aktualizacje i monitoruje ruch - tego programu raczej nie chcesz wyłączać!

4
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Ustawienia w Panelu

Logowanie

Otwórz panel administracyjny routera w przeglądarce internetowej. W polu, gdzie wpisujesz adresy stron, wstukaj: "192.168.1.1" lub "192.168.0.1". Teraz musisz podać login i hasło, znajdziesz je w instrukcji, najczęściej to: admin/admin. Jeśli coś zmieniałeś i zapomniałeś, zresetuj router do ustawień fabrycznych. Udało się? Teraz pobaw się jego ustawieniami. Po wprowadzeniu zmian sprawdź, czy rzeczywiście internet przyspieszył. Wejdź na stronę Speedtest.net i przeprowadź test prędkości łącza. Jeżeli prędkość pobierania będzie wyższa niż przed wprowadzeniem zmian, możesz sobie pogratulować!Uwaga, nie możemy mieć pewności, że nasze porady sprawdzą się u każdego użytkownika i odniosą pożądany skutek - a nie wprost przeciwnie. Skorzystaj z pomocy kolegi informatyka, jeśli sam się boisz.

Priorytety

Jeżeli nie możesz oglądać filmu z serwisu VOD, bo animacja się zacina i ciągle widzisz ikonę klepsydry, być może wynika to z faktu, że twoja ukochana wykorzystuje w tym samym czasie łącze na seriale z Netfliksa. Użyj perswazji. Albo softwareowo ustal priorytety dla ruchu sieciowego.Wybierz, co jest najważniejsze i na co powinno przypadać ile łącza internetowego. Jeśli w domu są trzy osoby i każda korzysta z netu w inny sposób pisanie e-maili, granie online, streaming filmów administrator może wskazać, że najwyższy priorytet będą mieć filmy, później sieciówki, na końcu poczta. Czyli tylko jeśli wideo online będzie odtwarzane płynnie, łącze zostanie udostępnione graczowi, na ostatnim miejscu przepuści zaś duże załączniki z poczty. Ustalanie priorytetów dla poszczególnych zadań możliwe jest za pośrednictwem mechanizmów Quality of Service. W zależności od routera QoS będzie wyglądać inaczej, oferując inny stopień zaawansowania. Modele ze średniej i wyższej półki potrafią przydzielać określoną "ilość łącza" nie tylko do zadań, ale i urządzeń. Z mechanizmów QoS warto korzystać wtedy, jeśli masz szybki net (100-120 Mb/s), bo wtedy rzeczywiście jest co rozdysponować.

N lub AC

Sprawdź, czy połączenie Wi-Fi pracuje w najszybszym standardzie obsługiwanym przez router i wszystkie inne sprzęty w domu. Uwaga: nie zmieniaj ustawień, jeżeli masz podłączone również starsze (ośmioletnie, obsługujące Wi-Fi w standardzie 802.11 b/g) urządzenia, bo nie będą w stanie łączyć się z internetem. To np. konsola PlayStation 3 (wersja z 2007 r).W zakładce odpowiadającej za ustawienia sieci Wi-Fi wybierz manualne, a następnie sprawdź, czy połączenie jest zgodne z najszybszym dostępnym standardem. Powinno być 802.11n, w nowszych routerach 802.11ac.Dodatkowo sprawdź zabezpieczenia sieci. Domyślnie najczęściej jest to WPA/WPA2 Personal. Wybierz samo WPA2 Personal to bezpieczniejsze rozwiązanie i nie ogranicza transmisji danych do 54 Mb/s (jak ma to miejsce w przypadku WPA).

Kanał

Router, zanim prześle dane w sieci Wi-Fi, musi wybrać swój kanał. Użytkownicy zwykle zostawiają ustawienia domyślne bo nie wiedzą, że inny kanał może oferować lepsze jakość sygnału i zasięg. Pobierz aplikację Vistumbler (Vistumbler.net). Uruchom ją, kliknij "Scan APs" i po chwili zobaczysz dostępne kanały. Zwróć uwagę na wskaźnik RSSI, który określa ogólną jakość sygnału radiowego: im niższa wartość, tym lepiej. Sprawdź też, ile sieci jest w pobliżu i z jakich kanałów korzystają powinieneś wybrać ten najmniej zatłoczony i o najlepszej jakości sygnału. Kiedy już się dowiesz, który jest najlepszy, przejdź do przeglądarki i zaawansowanych ustawień routera. Zmień kanały na takie z najlepszym zasięgiem i jakością dla częstotliwości 2,4 oraz 5 GHz. Uruchom ponownie router oraz komputer. I surfuj z falą!

5