Aplikacja wirtualnej rzeczywistości

Łukasz Figielski
Po co ci te smartfonowe gogle VR? Do grania i oglądania, naturalnie! Gros aplikacji dostępnych na Androida oraz iOS to proste gierki, krótkie - ale imponujące - filmiki, dema i prezentacje. Wybraliśmy najciekawsze i najśmieszniejsze wśród darmowych.
Fot. zrzut ekranu Fot. zrzut ekranu

Narzędzia

Aparat Cardboard
Twórz 360-stopniowe smartfonowe pocztówki dźwiękowe. Oczywiście to nie będzie foto w pełni sferyczne, bo robi je przednia kamera komórki, czyli obraz jest ucięty z dołu i góry. Dookólną panoramę cykasz (nagrywasz?), trzymając telefon w pionie i kręcąc się wokół osi. Trwa to dobrą minutę, podczas której może być rejestrowana również ścieżka audio. W trakcie odtwarzania dźwięk leci linearnie, niezależnie od tego, w którą stronę się obracasz. Nie ma wersetów szatana, szkoda.

Fulldive VR
Oculus na ubogo - dla tych, którzy nie mają samsunga i Gear VR. Nada głębi zdjęciom, filmom, a nawet przeglądanym stronom WWW. Pozwala na obsługę wzrokiem i w trójwymiarze - enter i wstecz znajdziesz na podłodze. Możliwe wpisywanie haseł na wirtualnej klawiaturze patrzeniem, literka po literce. Na razie raczej prezentacja możliwości niż narzędzie do użytku codziennego. Wkrótce pojawią się: dostęp do Netfliksa, strumieniowanie obrazu z PC oraz wersja na iOS.

1
Fot. Screen z aplikacji Vrse Fot. Screen z aplikacji Vrse

Filmy

Vrse
Jest wiele pięknych i poetyckich, często interaktywnych, wieeeelomegowych filmoaplikacji VR. Vrse to jedna z najczęściej pobieranych i najlepiej ocenianych. Jest bardzo elegancka, a przede wszystkim - ma potężnych partnerów. Obejrzysz tu - w wersji cardboardowej lub sferycznej 2D - innowacyjne krótkie metraże nagradzane na festiwalach Sundance czy TriBeCa, materiały przygotowane przez najlepsze na świecie (tuż po naszej) redakcje "The New York Times" (na zdjęciu powyżej dokument z NYC) i "Vice", teledysk U2, odcinki" Saturday Night Live"... Przyciski menu odtwarzania włączają się po wstrząśnięciu głową - pomysłowe. Tylko przygotuj miejsce na karcie pamięci!

Inne dobre źródło filmów VR to Google Spotlight Stories, a tam m.in. "Help" w reżyserii gościa kilku części "Szybkich i wściekłych" (wersja cardboardowa via YouTube).

YouTube
Wszystko, co ląduje w tym serwisie, możesz obejrzeć w wersji cardboardowej - wystarczy kliknąć odpowiednią ikonkę. Jeśli to zwykłe wideo 2D, obraz w okularach zyska głębię i wyświetli się na odległym ekranie. Doświadczenie quasi-kinowe, gdy kręcisz głową, ekran wisi w miejscu. Znacznie fajniejsza zabawa jest z filmami zawierającymi metadane VR. Obraz zajmuje całe pole widzenia dostępne przez dane okulary, ty jesteś w środku akcji, możesz obejrzeć ją z każdej strony, od gleby po niebo. Polecamy subskrypcję kanału Filmy 360 stopni!

2
Fot. Screen z aplikacji Cleanopolis Fot. Screen z aplikacji Cleanopolis

Gry

Cleanopolis
Rozbudowana - sporo prostych wyzwań ekologicznych, od miejskich rajdów ciężarówką z ekosupermanem czy utylizację prądożernych lodówek w magazynie, przez zadania podmiejskie, aż po quizy wiejskie. Trochę na ruszanie głową szybkie, trochę na ruszanie mądre. Na pewno z przesłaniem, raczej dla młodzieży młodszej. Francuska robota, grywalna także w wersji 2D, z ekranem suwanym palcem.

Zombie Shooter VR

Aplikacje VR

Strzelanie do zombi to klasyka gier wideo - bardzo naturalne zastosowanie dla aplikacji VR, duża i udana produkcja trafia już na HTC Vive. Wśród wielu apokaliptycznych programików smartfonowych ten jest chyba najefektowniejszy. Człapiesz po zapomnianej odnodze metra. Zapomnianej przez wszystkich, ale nie przez zombiaki, ma się rozumieć. Do wyboru trzy rodzaje broni, która strzela, gdy jest prawidłowo wycelowana. Często za późno...

 

VR Sleigh Multiplayer

Sleigh

Zabawa na cztery fajerki, bo nawet dla czterech graczy jednocześnie (podłączonych do jednej sieci Wi-Fi). Prosta imprezówka z kwadratową grafiką, za to innowacyjnie interaktywna. Zasady: z górki po punkciki. Po torze. Omijaj ratraki, słodycze, spadające bryły lodu. Ciężkie sterowanie, wychył w lewo oznacza skręt w prawo, choć nie zawsze... Nie o autentyczność wrażeń tu przecież jednak chodzi!

 

VR Soccer Header

Aplikacje VR

Pod browara z kolegami, nie inaczej. Twoim zadaniem jest strzał główką z dośrodkowania z rożnego. Podaje wirtualny kolega z drużyny, przeciwników w polu brak, jesteś sam z nieruchomym bramkarzem, pełne trybuny wiwatują (po cichu, jedynie sędzia gwiżdże)... Ale i tak ciężka sprawa. Wygląda wyjątkowo głupio, na trzeźwo może nie być zabawne - ale to jednostrzałowy hit!

 

Vanguard V

Aplikacje VR

Poważna sprawa-  z polotem i humorem, fabułą, napisami początkowymi, oryginalną ścieżką dźwiękową, śliczną grafiką, nawet z logotypem! Trzecioosobowy widok na Qu, która przemierza kosmos w skafandrze, bystro konwersując ze sztuczną inteligencją, oczywiście facetem. Klimat "Grawitacji". Jej przygody nie są już tak wyrafinowane: unika komet i galaktycznych śmieci, strzela do wroga. Dużo laserów, słodkie lata 90. To dopiero początek, jeden level, twórcy zbierają kasę na dalszy rozwój poprzez sprzedaż gadżetów. Widać w tym coś więcej niż pomysł na łatwe pieniądze. To chyba nazywa się pasja. Trzymam kciuki.

3
Więcej na ten temat: gadżety, techno