Technologiczne nowości lipca

Łukasz Figielski, Maciej Sikorski
Rynek technologiczny ani myśli hamować! Prezentujemy najciekawsze premiery, trendy, ciekawostki i hity, wprost idealne dla fanów gadżetów!
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Jeden, by wszystkimi rządzić

Liczba funkcji biznesowych w twoim ulubionym komunikatorze (nawiasem mówiąc jednym z ostatnich wielkich, który wciąż nie szyfruje wiadomości) rośnie w niesamowitym tempie. Nic dziwnego, z apki korzysta niemal... miliard (!) ludzi. Aby ułatwić firmom komunikację z klientami - i klientom z firmami, aplikacja ułatwiła adresowanie wiadomości do nieznajomych: każdy użytkownik ma skanowalny kod typu QR, który może przekazać w e-mailu czy umieścić na swej stronie, oraz nazwę użytkownika - skontaktujesz się z nim po wpisaniu w okno przeglądarki: "m.me/nazwa.uzytkownika". Z Messengera korzysta już np. KLM - a to wszak linie królewskie! - wiadomość będzie twoją kartą pokładową i platformą do otrzymania informacji o zmianach w locie.

1
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Inteligentna bieżnia

Sprzęt domowy, który monitoruje długość i wysokość kroku oraz kadencję, pomagając poprawić nie tylko formę, ale i technikę oraz pozycję trenującego. Ma własny wyświetlacz, a podłączony do tabletu motywuje muzyką z twej kolekcji, automatycznie dobieraną do tempa biegu. Pas szeroki na pół metra, minimalistyczny włoski dizajn obudowy.

Technogym Myrun - cena: 13 tys. złotych

2
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Nowy standard złączas

Jeśli wtyk twego starego kabelka microUSB nie pasuje do twojego nowego smartfonu, to może oznaczać dwie rzeczy. Albo jak zawsze wkładasz złą stroną. Albo urządzenie ma wejście w standardzie USB-C.

Kolejny rodzaj złącza to niby kolejne zło, ale "C" wkrótce zunifikuje gadżety duże i małe, zastępując "stare, wielkie USB", HDMI czy Thunderbolta. Przez tak zakończony kabelek zasilisz nie tylko komórkę (np. Huawei P9, LG G5) czy głośnik (np. B&O, po prawej), ale i np. ubiegłoroczne macbooki.

USB-C to uniwersalne gniazdo do szybkiego ładowania - i udostępniania zasilania, przesyłania danych - także obrazu, podłączenia przejściówki ethernetowej czy słuchawkowej. Najważniejsze na koniec - jest nie tylko mniejsze, ale i symetryczne z obu stron. Koniec z trzykrotnym (według danych statystycznych) wtykaniem końcówki męskiej do żeńskiej!

3
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Głośnik Bluetooth

Dwa 140-watowe głośniki 600-gramowego aluminiowego głośniczka wielkości dłoni mogą grać przez calutką dobę. Uderzenio- i zachlapanioodporny, ma też mikrofon do prowadzenia rozmów. Ładowany przez nowe złącze USB-C (patrz wcześniej). Jakość dźwięku i wykonania adekwatne do ceny, jak zawsze w przypadku duńskiej potęgi hipstersko-audiofilskiej.

B&O Beoplay A1, cena: 1200 zł

4
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Nowy e-czytnik

Swój nowy hit Amazon reklamuje jako najlżejszy i najcieńszy e-reader w dziejach ludzkiej cywilizacji. Najcieńszy jest faktycznie, ale tylko z jednej strony, bo już z drugiej ma tę samą grubość co Paperwhite. Podobnie jest z lekkością. Faktycznie sam czytnik waży tyle co piórko. Ale bez okładki (dodawanej w zestawie), bo już z nią całość znów robi się cięższa niż poprzednie generacje Kindle'a.

Po co okładka? Ano po to, że bateria w samym czytniku jest słabiutka i przy włączonych sieciach kundelek traci siły szybciej niż przyzwoite tablety. Wtedy trzeba go doładować z akumulatora schowanego właśnie w obwolucie. Okładkę nosić więc trzeba - i już robi się ciężko i grubo.

Kształt czytnika sprawia wrażenie, że ekran jest mniejszy niż w poprzednich generacjach. Ale to tylko złudzenie, bo ma on te same wymiary. Nam jednak nie do końca pasowały te kwadratowe gabaryty - tak zwykle nie wyglądają książki!

5
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Kolejne gogle VR

Chiński potentat komórkowy idzie w ślady Samsunga - i też tworzy gogle do swojego topowego smartfonu. Huawei VR mają działać z modelem P9, czyli będą pierwszymi okularami tego typu ze złączem USB-C (patrz wcześniej). Podobnie jak w Gear VR jest tu panel do sterowania palcem. Obie konstrukcje są bardzo zbliżone... Na dzień dobry dostęp do kilkudziesięciu gier i tysięcy filmików na wyłączność.

6
Więcej na ten temat: gadżety