Ssaki samochodowe

Łukasz Figielski
Niespecjalnie popularna kategoria stworzeń. Dziwne, bo przecież wnętrze auta czyścić trzeba, maszyny na stacjach to nie reguła, a przenośny odkurzacz przyda się też w domu czy garażu. Sprawdziliśmy modele z różnych bajek - co firma, to obyczaj.
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Tani, ale pije

SEVERIN AH 7914

Czyszczenie maszyną: + +
Czyszczenie maszyny: + + +
Hałas: - -

Napięcie: 7,4 V
Pojemność: 0,2 l (kurz), 1 l (płyn)
Czas pracy: 18 min
Końcówki: szczelinowa, szczotkowa, do płynów
Waga: 745 g
Inne: wciąganie płynów, ładowanie z zapalniczki

Niemiecki producent taniego AGD nie chwali się danymi na temat generowanego podciśnienia czy przepływu powietrza - bo nie ma się czym chwalić. To urządzenie podstawowe: wciągnie okruszki, ale nie sierść, przy której wcale (ale to wcale) się nie sprawdza. Niby zasysa płyny - cecha wyjątkowa! - lecz również symbolicznie, nazwałbym to raczej "wodoodpornością". Może łykać kurz bez rurki, wygląda wtedy jak tapir.

Przezroczyste ścianki przydają klasy i nowoczesności. Proste czyszczenie mikropojemiczka na kurz, lecz odpada gumowa zapadnia, a widoczny przez obudowę filtr już po pierwszym użyciu nie będzie taki sam.

1
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Mistrz z zapalniczki

BLACK + DECKER DUSTBUSTER FLEXI PD1200

Czyszczenie maszyną: + + + + +
Czyszczenie maszyny: + + +
Hałas: - -

Napięcie: 12 V
Podciśnienie: 39 mbar
Przepływ powietrza: 18 l/s
Pojemność: 0,6 l
Waga: 1,5 kg
Końcówki: szczelinowa, szczelinowo-szczotkowa

Uznana amerykańska marka elektronarzędziowa, królowa odkurzaczy samochodowych, ma oryginalne podejście do takich urządzeń. Brak akumulatora, tylko zasilanie z gniazda zapalniczki (odkurzacze ręczne na baterię podpadają u nich pod inną kategorię - domową), czyli to napięcie ok. 12 V. Bez obaw, kabel ciągnie się aż na 5 m, do tego dochodzi długi wąż, bez problemu sięgniesz do bagażnika, nawet w kombiaku.

Fajny dizajn, przezroczysty ślimak odkurza nosem słonia. I jak słoń - przez tę wąską ssawkę wleciały nawet największe kłaki! To sprytne połączenie końcówki szczelinowej ze szczotkową. Finał finałów - musiała się zapchać, lecz możesz ją po prostu wypiąć. Łatwe wyjmowanie filtra, choć równie łatwo się pobrudzić; trzeba sprawnie manewrować całą maszyną.

2
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Hałaśliwy i żywotny

MILWAUKEE M12 HV-O

Czyszczenie maszyną: + + +
Czyszczenie maszyny: + + +
Hałas: - - - -

Napięcie: 12 V
Podciśnienie: 31 mbar
Przepływ powietrza: 16 l/s
Czas pracy: 45-360 min (zależnie od baterii)
Pojemność: 0,6 l
Waga: 1,5 kg
Końcówki: szczelinowa, szeroka, rura przedłużająca

Głośny zawodnik, lecz ten hałas nie ma bezpośredniego przełożenia na ssanie, co zresztą widać po specyfikacjach. Słabo wciąga włosy, także po zdjęciu ssawki szczelinowej - to nie kwestia średnicy otworu, a siły ciągu.

Szkoda, bo wygląd, agresywna sylweta i logotyp zwiastują zagładę kurzu. Urządzenie należy do linii M12 zacnej firmy Milwaukee (made in Milwaukee, zgodnie z nazwą), różne urządzenia łączą wspólne bateria i ładowarka. System podobny jak u Boscha - koszt systemu zasilania przewyższa koszt urządzenia, i to dwukrotnie.

3
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Kombo profesjonalisty

DYSON V6 TOTAL CLEAN

Czyszczenie maszyną: + + + + +
Czyszczenie maszyny: + + + + +
Hałas: - -

Napięcie: 21,6 V
Czas pracy: 6-20 min
Pojemność: 0,4 l
Waga: 1,3 kg
Końcówki: "elektroszczotka", także w wersji mini (do sierści), szczelinowa, szczelinowo-szczotkowa, "przegubowa ssawka parkietowa"

Dla perfekcyjnego pana domu - śliczne urządzenie, wygląda jak miotacz plazmy. W twoją twarz, kosmito! Perwersyjnie drogie, ale też ciche, wielofunkcyjne, a przede wszystkim - diablo skuteczne. "System 15 cyklonów ułożonych w dwie obręcze. Pracują one równolegle, aby zwiększyć przepływ powietrza". "Filtr zasilnikowy wychwytuje cząsteczki o wielkości od 0,3 qm". Silnik zaś obraca się 110 tys. razy na minutę, generując moc na końcówce ssącej w trybie "max" 100 - uwaga - airwatów. Ten tryb "max" to też innowacja - w innych urządzeniach brak regulacji; skraca czas pracy i podnosi poziom hałasu (można dopisać w okienku powyżej trzeci kciuk w dół), lecz ciąg jest wręcz szaleńczy.

V6 ma pomysłowe końcówki takie i owakie, składasz jak klocki Lego, z seksownym klikiem, całość waży tyle co nic. Ładne są nawet stacja dokująca oraz długa czerwona rura, niczym w klasycznym odkurzaczu. Dyson to ferrari urządzeń, w których powietrze leci w jedną lub drugą stronę, na witrynie producenta obejrzysz piękną prezentację, lakonicznie wyjaśniającą działanie "cyfrowego silnika", filtra czy "elektroszczotki". Tam też złapiesz konsultanta na czacie, nawet niedzielną nocą. Banalne czyszczenie maszyny (klik i leci). Skandaliczna cena.

4
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Dla kociarzy i psiarzy

DIRT DEVIL GATOR M137

Czyszczenie maszyną: + + + +
Czyszczenie maszyny: + + + +
Hałas: - - -

Napięcie: 18 V
Czas pracy: 8 min
Pojemność: 0,2 ml
Waga: 2,1 kg
Końcówki:"turboszczotka" (do sierści), szczelinowa

Agresja bije z nazw doświadczonej (rok zał. 1905!) amerykańskiej firmy i tego modelu. Aligator to ulubione urządzenie właścicieli futrzaków, jest tu nawet specjalna szczotka. Jak wiadomo z lekcji fizyki, napięcie przekłada się na moc, z dirt devilem wygrywa tylko dyson. Ciągnie nieefektownie i powoli, za to efektywnie.

Maszyna ciężka i z tycim pojemnikiem, ale bardzo wygodnie obsługiwanym. Przy tej wydajności silnika - rozsądna cena. Twój kot kupowałby dirt devila!

5
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Dla majstra

BOSCH GAS 10,8V PROFFESIONAL

Czyszczenie maszyną: + + + +
Czyszczenie maszyny: + + + + +
Hałas: - -

Napięcie: 10,8 V
Podciśnienie: 45 mbar
Przepływ powietrza: 15 l/s
Czas pracy: 15 min
Pojemność: 0,35 l
Waga: 1,1 kg
Końcówka: szczelinowa

"Najmocniejszy i najbardziej kompaktowy w tej klasie akumulatorów" - reklamuje producent. Chodzi o akumulator 10,8 V Boscha - jedną sztukę z ładowarką trzeba nabyć osobno, kosztuje więcej niż na sam odkurzacz. A że to Bosch, polecany jest nie tylko właścicielom aut, lecz i garażowym stolarzom. Wióry, opiłki, drobinki gruzu... Czyści szybko, jego też oczyścisz łatwo i szybko. Niebieska seria Boscha wygląda w ręku faceta dumnie! Brak wieszaka ściennego, ale odkurzacz można schować w firmowym pudełku L-Boxx.

6
Więcej na ten temat: gadżety, techno