Tania hybryda: tablety i laptopy w jednym

Łukasz Józefowicz
Robota biurowa to domena laptopów. Do zabawy w necie i filmów wystarczy tablet. Urządzenia typu 2w1 łączą te światy. Sprawdziliśmy pięć modeli do 2 tys. zł.
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Jak to działa

Hybryda rozmiarami przypomina popularne niegdyś netbooki - tycie i tanie laptopy, które szybko zniknęły z rynku. Były mało wydajne, niezdolne sprawnie udźwignąć Windowsa, ostatecznie dobiły je tablety. Teraz wracają w nowej formie - z porządnymi niskonapięciowowymi procesorami i systemem operacyjnym dostosowanym do ich specyfikacji i możliwości. Te droższe mogą z powodzeniem zastępować duże notebooki. W naszym teście wzięliśmy pod lupę powszechnie dostępne w Polsce modele w cenie poniżej 2000 zł. Pamiętaj jednak, że takie urządzenia nie nadają się do montażu wideo ani rozbudowanych graficznie gier. Choć są uniwersalne, myśl o nich jak o kole zapasowym w samochodzie - dojedziesz do celu, ale na autostradzie nie wyprzedzisz.

1
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Lenovo Yoga Tablet 2

Lenovo lubi się wyróżniać i Yoga Tablet 2 jest tak samo wyjątkowe, jak MiiX 3. To cienki tablet z grubym cylindrem oraz ciekawą podstawką. Zaliczamy go do kategorii 2w1, gdyż jest sprzedawany w zestawie z (bezprzewodową) klawiaturą. Dzięki rozkładanej nóżce ma duży zakres odchylenia ekranu, a znajdująca się w niej dziurka pozwala zawiesić tablet na ścianie. Tak rodzi się mały monitor.

Zestaw zadziwiająco dobrze sprawdza się podczas pisania na na kolanach - jest stabilny i nieźle wyważony. Gruby cylinder, w którym ukryto ogromną baterię, funkcjonuje także jako wygodny uchwyt, gdy chcesz czytać na tablecie wiadomości - to prawie jak trzymanie gazety. Brzmi dziwnie, ale zdaje egzamin. Problemem yogi jest klawiatura. Łączy się z tabletem przez Bluetooth, a to oznacza, że ma własną baterię, którą musisz ładować oddzielnie. Dwie ładowarki do jednego urządzenia to jednak za dużo!

Kolejny minus: miękki plastik klawiatury, fakturą imitujący skórę, lubi łapać brud. Trzeba również wypomnieć lenovo, że nie ma dodatkowych portów - na konferencji podepniesz rzutnik, lecz o pamięci USB musisz zapomnieć. Grzech ciężki! Oceniamy skrajnie: trzy piątki i dwie dwóje.

Cena: 1600 zł
System: Windows 8.1
Ekran: 10,1 cala, 1920x1200, wypinany, odchylenie do 180 stopni
Procesor: Intel Atom 4x1,33 GHz
RAM: 2GB
Pamięć: 32GB
USB/USB-C: 0/0
Aparaty: 8 (przód) i 1,6Mpix
Bateria: 9600 mAh (do 18 godz.)
SIM: tak
Wymiary: 255x183x7,2 mm
Waga: 900 g

WYDAJNOŚĆ: 5
WYKONANIE: 5
KLAWIATURA: 2
ZŁĄCZA: 2
NA KOLANACH: 5

OCENA: 19

2
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Acer Aspire Switch 10 V

Drogi, ale każdy element został dopieszczony. Ocieka elegancją - od obudowy ze szczotkowanego metalu po przyjemną w dotyku kratkę i duże antypoślizgowe nóżki. Nawet maksymalny kąt wychylenia wyświetlacza szerszy niż u wielu konkurentów. Mimo to nie nadaje się do pracy na kolanach, bo lekka klawiatura nie zapewnia stabilności. Specyfikacją podzespołów ustępuje transformer bookowi, lecz i tak wszystko działa bardzo płynnie. Za taką cenę można oczekiwać jednak ekranu o lepszej rozdzielczości. Co ciekawe, nie zauważyliśmy, by bateria o większej pojemności przekładała się znacząco na czas działania. Warto też wspomnieć, że switch wymaga specjalnej ładowarki. Złącza USB-C nie można używać do zasilania urządzenia.

Cena: 1900 zł
System: Windows 10
Ekran: 10,1 cala, 1280x800, wypinany, odchylenie do 150 stopni
Procesor: Intel Atom 4x1,44 GHz
RAM: 2GB
Pamięć: 32GB
USB/USB-C: 1x/1x
Aparaty: 5 (tył) i 2 Mpix
Bateria: 8000 mAh (do 18 godz.)
SIM: tak
Wymiary: 262x192x19 mm
Waga: 1115 g

WYDAJNOŚĆ: 4
WYKONANIE: 5
KLAWIATURA: 4
ZŁĄCZA: 4
NA KOLANACH: 2

OCENA: 19

3
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Lenovo MiiX 3

Ciekawe urządzenie. Niby klasyczny komputer 2w1 z odpinanym ekranem, ale mocowanie wyświetlacza pozbawione jest zawiasów. Aby zamienić miiksa w notebooka, musisz wysunąć ekran z "poziomego" uchwytu tabletowo-transportowego i wstawić na sztorc w drugi. Nie jest to czynność intuicyjna, a co najgorsze, nie pozwala na regulację odchylenia. Kąt to raptem 120 stopni, więc używanie sprzętu na małym stoliku w kawiarni nie będzie wygodne. O dziwo, urządzenie jest świetnie wyważone i sprawdziłoby się podczas pisania na kolanach (gdyby nie to odchylenie...). Warto też wspomnieć, że miiksa nie ustawisz w pozycji namiotu (jeśli odwrócisz go do góry "nogami" z pozycji "prezentacyjnej", pokazanej na zdjęciu - rozjedzie się).

Cena: 1000 zł
System: Windows 8.1
Ekran: 10,1 cala, 1920x1200, wypinany, odchylenie do 120 stopni (stałe)
Procesor: Intel Atom 4x1,33 GHz
RAM: 2GB
Pamięć: 32GB
USB/USB-C: 2x/0
Aparaty: 2 Mpix (przód)
Bateria: 6800 mAh (do 7 godz.)
SIM: nie
Wymiary: 260x180x18 mm
Waga: 1040 g

WYDAJNOŚĆ: 3
WYKONANIE: 4
KLAWIATURA: 5
ZŁĄCZA: 3
NA KOLANACH: 3

OCENA: 18

4
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Chuwi HiBook

Słyszałeś kiedykolwiek o chińskim Chuwi? My też nie. Jak się okazuje, to bliźniak polskiej marki Kruger & Matz. Od podobnej klawiatury po brzydko nadrukowane opisy portów z brzegu urządzenia. Widać, że oba komputery powstały w tej samej fabryce. Są jednak różnice.

HiBook jest bardziej elegancki i wyraźnie nowszy - nawet klawiatura, na pierwszy rzut oka identyczna, ma wygodniejszy gładzik i bardziej miękki skok klawiszy. Całe plecki są metalowe, a z brzegu pojawiło się wejście USB-C, które służy także do ładowania.

Ciężko też nie pochwalić parametrów hibooka - dwa razy więcej pamięci wewnętrznej i dwukrotnie więcej RAM-u niż w ciut droższym K&M. Więcej pamięci podręcznej przydaje się podczas korzystania z przeglądarki, lecz przy innych pracach nie zauważyliśmy wyraźnej różnicy wydajności, a w benchmarku chuwi wypadł tylko odrobinę lepiej.

Co ciekawe, to jedyne urządzenie w tym zestawieniu z zainstalowanymi dwoma systemami. Przy każdym uruchamianiu wybierasz Windowsa lub Androida. HiBook może więc działać również jak klasyczny tablet z systemem Google'a (niestety nie ma możliwości aktualizacji starawej już wersji 5.1).

Wypinanie ekranu z klawiatury wyjątkowo trudne i niewygodne. Łączenia takie same jak w K&M, ale musisz użyć znacznie więcej siły - chyba łatwo coś urwać. Maksymalny kąt odchylenia wyświetlacza niewielki, czyli niewygodne pisanie na kolanach. Klawiatura na tyle ciężka, że komputer się nie przewraca.

Cena: 1300 zł
System: Windows 10/ Android 5.1
Ekran: 10,1 cala, 1920x1200, wypinany, odchylenie do 120 stopni
Procesor: Intel Atom 4x1,44 GHz
RAM: 4GB
Pamięć: 64GB
USB/USB-C: 2x/1x
Aparaty: 5 (tył) i 2 Mpix
Bateria: 6600 mAh (do 7 godz.)
SIM: nie
Wymiary: 262x176x18 mm
Waga: 1100 g

WYDAJNOŚĆ: 4
WYKONANIE: 3
KLAWIATURA: 5
ZŁĄCZA: 5
NA KOLANACH: 3

OCENA: 18

5
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

ASUS Transformer Book T100H

Ten asus w metalowej obudowie to pod względem specyfikacji jedna z ciekawszych propozycji. Ma 64 GB pamięci wewnętrznej, więc może obędzie się bez dokupowania karty microSD. Choć wyposażono go w standardowe 2 giga RAM-u i cztery rdzenie 1,44 GHz, we wszystkich benchmarkach wypadł najlepiej. Cyferki z testów nie przekładają się znacząco na codzienne użytkowanie; stawiamy w tej kategorii znak równości z yogą Lenovo. Warto też pochwalić niezłe aparaty.

Ciężko zrozumieć, dlaczego lepszy został umieszczony z tyłu - podobnie jak w acerze i chuwi. Na logikę: komputer zdecydowanie częściej służy do prowadzenia wideorozmów, niż robienia zdjęć...

Stojąc przed wyborem: albo większy gładzik, albo wygodna klawiatura - producent wybrał niestety pierwsze rozwiązanie. Zastosowano dobre materiały, lecz wygląd i dotyk to nie wszystko. Klawisze są prostokątne i małe; ciężko się do nich przyzwyczaić, pisze się niewygodnie i łatwo o błędy. Solidny i wygodny trackpad tylko trochę ratuje sytuację. Do tego lekka klawiatura niepewnie równoważy ekran. Wystarczy lekki ruch nogą, gdy urządzenie spoczywa na twych kolanach, by je przewrócić - tak się nie da pracować! Z transformer booka nie zrobisz też namiotu poprzez obrócenie ekranu na drugą stronę i postawienie komputera na sztorc z kształcie litery "V".

Cena: 1400 zł
System: Windows 10
Ekran: 10,1 cala, 1280x800, wypinany, odchylenie do 120 stopni
Procesor: Intel Atom 4x1,44 GHz
RAM: 2GB
Pamięć: 64GB
USB/USB-C: 1x/1x
Aparaty: 5 (tył) i 2 Mpix
Bateria: 6000 mAh (do 7 godz.)
SIM: nie
Wymiary: 265x175x18 mm
Waga: 1040 g

WYDAJNOŚĆ: 5
WYKONANIE: 3
KLAWIATURA: 3
ZŁĄCZA: 4
NA KOLANACH: 2

OCENA: 17

6
Więcej na ten temat: gadżety, tablety