Aparaty kieszonkowe - przegląd

Maciej Sikorski
Niewiele większą od komórki cyfrówką zrobisz udane zdjęcie nawet w ciemnościach, a jego jakość pozwoli na kreatywną obróbkę. Takie aparaty są nie tylko nieduże, ale i niedrogie. Podpowiadamy, na co warto wydać parę złotych przed wakacyjnym wyjazdem. Kryterium selekcji urządzeń było proste: muszą mieścić się w kieszeni!
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Po co?

Po co ci aparat, kolejny gadżet, kolejny wydatek? Przecież bardzo dobry chowasz w kieszeni - to twoja komórka. Znasz ją. Nie rozstajesz się z nią. Jest dyskretna. Codziennie na ranem naładowana, gotowa do akcji.

Przeciwko smartfonowi staje po prostu fizyka. Bo megapiksel megapikselowi nie jest równy, nie daj się zwieść specyfikacjom. Minusy małych sensora i obiektywu dadzą o sobie znać przy trudniejszych oświetleniowo scenach (np. kontrastowych albo ciemnych) i wtedy, kiedy takie fotki zechcesz poddać obróbce (zaniedbywana sztuka) - są zbyt ubogie w informacje, można je co najwyżej przerobić kolorystycznie instagramowym filtrem. Ideał? Pełnoformatowa lustrzanka z dobrym obiektywem, ma się rozumieć! Ale przecież nawet nie wiesz, do czego służą te pokrętła. Nie stać cię na nią. I waży tonę, a na wakacjach chcesz być mobilny i wypoczęty. Nasza propozycja kompromisu - cyfrówka kieszonkowa. Sprawdziliśmy, co nowego w polskich sklepach.

1
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Nikon Coolpix S7000

CENA: 650 zł
OBIEKTYW: 25-500 mm (20x)
MATRYCA: 16 Mpix
WAGA: 165 g
WYMIARY: 99x60x27 mm
BATERIA: 210 zdjęć

+ kompaktowość
+ cena
- jakość obrazu przy wyższych czułościach

Bardzo mały i wytrzymały (metalowa obudowa) aparat dla niezainteresowanych wyrafinowanymi opcjami. Brak ręcznego ustawiania warunków ekspozycji rekompensuje 18 "trybów kreatywnych". Robiąc filmy, docenisz możliwość zmiany ogniskowej w trakcie akcji. Do wyboru obudowa biała, czarna, złota i różowa.

2
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Canon PowerShot IXUS 285 HS

CENA: 850 zł
OBIEKTYW: 25-300 mm (12x)
MATRYCA: 20 Mpix
WAGA: 147 g
WYMIARY: 100x58x23 mm
BATERIA: 180 zdjęć

+ kompaktowość
- ciemny obiektyw
- słaba bateria

Najlżejszy aparat w naszym przeglądzie zmieści się w kieszeni nawet najbardziej obcisłych dżinsów. Tryb Creative Shot pozwala zrobić zdjęcie z jednoczesnym stworzeniem wielu jego wersji, różniących się nałożonymi filtrami. Pozostaje tylko wybrać najfajniejsze. Osobne przyciski nagrywania wideo i Wi-Fi ułatwiają szybką obsługę, bez zagłębiania się w przepastne menu.

3
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Canon PowerShot SX720 HS

CENA: 1450 zł
OBIEKTYW: 24-960 mm (40x)
MATRYCA: 20 MP
WAGA: 270 g
WYMIARY: 110x64x36 mm
BATERIA: 250-355 (tryb eko) zdjęć

+ superzoom
- brak zapisu RAW-ów
- cena

Od szerokiego kąta do obłędnych 960 mm. Przy tak długim obiektywie docenisz pewny chwyt, który zapewnią gumowane powierzchnie z przodu i z tyłu obudowy. Niemal całkowicie metalowa cyfrówka dostępna także w kolorze czerwonym.

4
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Fujifilm XQ2

CENA: 1300 zł
OBIEKTYW: 25-100 mm (4x)
MATRYCA: 12 Mpix
WAGA: 206 g
WYMIARY: 100x59x33 mm
BATERIA: 240 zdjęć

+ jakość zdjęć
- brak uchwytu
- słaby zoom

Stylowy i znakomicie wykonany, "prawie z wyższej półki". Prawdziwy demon prędkości, potrafi ustawić ostrość w czasie 0,06 s, natychmiast wyzwala migawkę. Za lepszą niż przeciętna jakość zdjęć odpowiadają jasny obiektyw i matryca o największych fizycznych rozmiarach spośród prezentowanych aparatów. Fajne filtry symulujące filmy analogowe.

5
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Olympus Stylus SH-2

CENA: 1200 zł
OBIEKTYW: 25-600 mm (24x)
MATRYCA: 16 Mpix
WAGA: 271 g
WYMIARY: 109x63x42 mm
BATERIA: 380 zdjęć

+ bateria
- wyświetlacz

Stylowy (patrz fotografia otwarciowa) i pewnie leżący w ręku dzięki wyraźnemu uchwytowi aparat ma ograniczone możliwości kontroli parametrów ekspozycji. To sprzęt dla amatorów, którzy docenią wygodne i przejrzyste menu plus szybki, dobrze działający autofokus. Niestety niska rozdzielczość 3-calowego wyświetlacza dotykowego sprawia, że lekko odstaje od dzisiejszych standardów (nie uległa zmianie w trafiającym wkrótce do sklepów SH-3).

6
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Sony Cyber-shot DSC-HX80

CENA: 1500 zł
OBIEKTYW: 24-720 mm (30x)
MATRYCA: 18 Mpix
WAGA: 245 g
WYMIARY: 102x58x36 mm
BATERIA: 390 zdjęć

+ wizjer
+ bateria
- ciemny obiektyw

Jedyny w naszym przeglądzie i jeden z niewielu kompaktów na rynku wyposażony w wizjer - ekranik, który wysuwa się z góry obudowy, ma 0,2 cala przekątnej i pokazuje 100 proc. obrazu z powiększeniem 0,5x. Dla tych, którzy wolą niuskulowy sposób robienia zdjęć, jest uchylny 3-calowy wyświetlacz. Aparat będzie dobrze leżał w ręku dzięki wyraźnie wyprofilowanemu, wygodnemu uchwytowi.

7
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Panasonic Lumix DMC-TZ80

CENA: 1950 zł
OBIEKTYW: 24-720 mm (30x)
MATRYCA: 18 Mpix
WAGA: 282 g
WYMIARY: 112x64x38 mm
BATERIA: 390 zdjęć

+ wideo 4K
- szum przy wysokich czułościach

Drogi, lecz cztery programowalne przyciski pozwalają na dostosowywanie menu do twych potrzeb i przyzwyczajeń. Pięć dodatkowych wirtualnych wyświetlanych jest na ekranie dotykowym. Po wybraniu funkcji Post Fokus lumix zrobi klika zdjęć, ustawiając ostrość w różnych punktach - ty wybierasz to najpiękniejsze.

8
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Dobry kompakt wakacyjny to...

Dyskrecja - niezbyt widocznym aparatem łatwiej robić zdjęcia uliczne, a sprzęt nie przyciąga uwagi złodziei.

Uniwersalność obiektywu - podczas wakacji najbardziej potrzebny jest obiektyw o stosunkowo szerokim kącie, 20 do 35 mm, do fotografii krajobrazu i reportażu. Na "drugim końcu" cyfrówki często mają teleobiektyw - do zdjęć portretowych i przyrodniczych.

Stabilizacja obrazu - przydaje się przy długich ogniskowych i przy zdjęciach z długim czasem ekspozycji w marnych warunkach oświetleniowych.

Pojemna bateria - na wakacjach często masz ograniczony dostęp do prądu, aparat z pojemną baterią to mniej trosk i wpadek. Rekordziści dochodzą do 400 zdjęć na jednym ładowaniu. Tydzień?

Łączność z Wi-Fi - standard, ma ją każdy z prezentowanych modeli. pozwala na archiwizację na bieżąco i szybkie dzielenie się fotami ze światem.

9
Więcej na ten temat: foto, gadżety