Xbox One S vs PlayStation 4 Pr: starcie tytanów

Bartek Stodolny/Polygamia.pl
Sony i Microsoft zrobiły coś niespotykanego na rynku konsol do gier. Zamiast zaprezentować urządzenia nowej generacji, usprawniły obecną, już ósmą. Do tej pory coś podobnego polegało na "odchudzaniu" (wersje slim). Xbox One S i PS 4 Pro są wyraźnie mocniejsze od poprzedników.
EA Sports EA Sports

Z czym to się gra

Nowe konsole dostały wydajniejsze procesory i układy graficzne oraz zostały nieco przemodelowane. Mają też lepsze zasilacze i chłodzenie, by sprostać większej mocy. Jednak ich głównym atutem jest obsługa rozdzielczości 4K i technologii HDR. Pytanie tylko, czy warto z tego powodu je kupować?

TECHNIKALIA

Z obu urządzeń wyciągnięto, ile się dało. Jest to tym bardziej imponujące, że dzisiejsze konsole to tzw. układy "system-on-a-chip" (SOC), co oznacza, że i za obliczenia procesora, i za grafikę odpowiada jedna kostka krzemu (a nie dwie osobne jednostki).

PS4 Pro ma ten sam co w poprzedniczce procesor ośmiordzeniowy, ale taktowany zegarem 2,1 GHz (PS4 ma 1,6 GHz), i szybszą pamięć RAM o pojemności 8 GB. Podkręcono też częstotliwość jednostek odpowiadających za obliczenia graficzne - z 800 do 911 MHz - i dwukrotnie zwiększono ich liczbę. To wszystko odbyło się jednak kosztem rozmiaru, bo Pro jest nieco większa od PS4.

Microsoft z kolei nie chwali się szczegółami technicznymi. Konsola jest mniejsza od poprzedniczki o około 40 proc., a dzięki modułowi podczerwieni automatycznie odpali telewizor. Zwiększono też pojemność montowanego w urządzeniu dysku twardego do maksymalnie 2 TB i zrezygnowano z zewnętrznego zasilacza na rzecz wewnętrznej jednostki. Warto dodać, że bluetoothowy kontroler Xboksa One S jest kompatybilny z komputerami działającymi na systemie Windows 10. Mało tego, w niektórych przypadkach, na przykład "Quantum Break", kupując grę na Xboksa dostaniesz też jej wersję na najnowszy system operacyjny Microsoftu.

Oba urządzenia bez problemu wyświetlą obraz 4K i z HDR-em, ale jest pewien haczyk. Większość gier nie jest tworzona w takiej rozdzielczości, a działa na zasadzie skalowania (multiplikowania pikseli) - efekt nie jest aż tak powalający. O sprawach graficznych więcej w dalszej części tekstu.

REALIA

Okej, dane techniczne prezentują się dobrze, ale jak na tym się gra? Zadziwiająco podobnie jak na starszych wersjach. Mamy te same interfejsy, na konsolach da się uruchomić te same tytuły, kontrolery zostały tylko lekko odświeżone. Trzeba bowiem pamiętać, że gry uruchomione na PS4 Pro czy Xboksie One S nie są ładniejsze z założenia - potrzebne są specjalne aktualizacje przygotowane przez twórców.

Kilka tytułów już przeszło udoskonalenia. Nawet na telewizorze "tylko" Full HD zobaczysz, że "Rise of the Tomb Rider" działa płynniej, "Battlefield" jest ładniejszy, a "Call of Duty: Infinite Warfare" ma kilka dodatkowych efektów. Sytuacja zmieni się na (jeszcze) lepsze, jeśli podepniesz konsolę do telewizora UHD/4K, czyli obsługującego rozdzielczość 3840×2160 pikseli, zwaną też 2160p, oraz technologię HDR. W przypadku rozdzielczości różnica jest widoczna, jeśli siedzisz z nosem w ekranie. Przy "normalnych" odległościach - moim zdaniem - nie jest na tyle znacząca, aby zmiana konsoli była warta świeczki. Ale HDR robi robotę! Barwy są bardziej naturalne.

Tam, gdzie ma być jasno, faktycznie tak jest, i nie da się tego uzyskać, rozjaśniając obraz na telewizorze niewspierającym tej technologii. Wystarczy uruchomić "Gears of War 4" czy "Forzę Horizon 3", by zobaczyć, że wizualnie są to zupełnie inne gry! Bardziej "prawdziwe" i kierujące uwagę na dotychczas pomijane elementy.

Xbox One S jest nieco słabsza od PS4 Pro, nie we wszystkich tytułach udaje jej się wyciągnąć płynne 60 kl./s w Full HD. Co ciekawe, konsola Mircosoftu równie dobrze jak konkurencyjna radzi sobie z obsługą 4K i HDR-u!

CZY WARTO KUPIĆ (I KTÓRĄ)?

Pora odpowiedzieć na te najważniejsze pytania: czy decydować się na konsolę "8,5 generacji" - i jeśli tak, na którą. To skomplikowane.

Na pewno trzeba wziąć pod uwagę gry przeznaczone na wyłączność dla każdego z urządzeń, a to kwestia bardzo indywidualna. Liczbowo wygląda to podobnie, lecz jeden woli "Forzę", drugi - "Gran Turismo"...

Patrząc po parametrach, PS4 Pro nieznacznie wygrywa, a jeszcze dochodzi obsługa wirtualnej rzeczywistości (o której pisaliśmy na naszych łamach już wielokrotnie).

Xbox One S jest z kolei tańsza, pozwala na granie na pececie, ma czytnik Blu-ray 4K (PS Pro - "zwykły" BR), co czyni ją maszyną bardziej multimedialną. Netfliksa w 4K obsługują jednak obie.

I właśnie o to wszystko się rozbija. Jeśli nie masz telewizora UHD, nie wykorzystasz nawet części możliwości oferowanych przez obie konsole. A jeszcze lepiej drogiego telewizora UHD z HDR-em, bo sama różnica między FullHD a UHD nie jest aż tak wielka. Oczywiście, takie modele potanieją, ale czy to powód, dla którego warto kupować PS Pro czy One S "na przyszłość"?

Zwłaszcza że Microsoft ma wkrótce pokazać Xboksa Scorpio, jeszcze mocniejsze urządzenie obsługujące VR. Czyli możesz wpaść pułapkę - i kupisz coś, co za rok będzie przestarzałe. A w przypadku konsol tak to przecież nie działa - generacja trwa zdecydowanie dłużej.

WNIOSKI

- jeśli masz konsolę ósmej generacji - nie kupuj "8,5"

- jeśli nie masz konsoli, a chcesz xboksa - radzimy poczekać na scorpio. Jeśli bardzo się spieszysz, dopłacić te 200 zł do One S

- jeśli nie masz konsoli, a chcesz PS - sugerujemy zakup tańszego o 500 zł slima. Chyba, że...

- masz telewizor UHD z HDR-em. To oznacza automatycznie,że stać cię też na wydatek dodatkowych paru stówek na generację 8,5!

1

Porównanie

XBOX ONE S

Cena: od 1250 zł
Procesor: AMD Jaguar, 8 rdzeni
Układ graficzny: zintegrowany
Pamięć: 8 GB
Dysk twardy: do 2TB
Napęd optyczny: Blu-ray (4K)
Wejścia/wyjścia: 2xHDMI, optyczne; 2xUSB, audio
Wymiary: 285x217x69 mm

+ cena (Xbox One jest tańszy tylko o 200 zł)
+ wygląd i wymiary (mniejsza od poprzedniczki i konkurentki
+ możliwy dwuterabajtowy dysk twardy
+ czytnik Blu-ray 4K
+ kontroler współpracujący z laptopem
+ niektóre gry możesz też uruchomić na komputerze z Windowsem 10
- mniej wydajna od konkurenta
- w przyszłym roku wchodzi mocniejszy Xbox Scorpio
- nie obsługuje VR

PLAYSTATION 4 PRO

Cena: od 1700 zł
Procesor: AMD Jaguar, 8 rdzeni
Układ graficzny: zintegrowany
Pamięć: 8 GB
Dysk twardy: 1TB
Napęd optyczny: Blu-ray 
Wejścia/wyjścia: HDMI, optyczne; 3xUSB, audio
Wymiary: 327x295x55 mm
Inne: Bluetooth, kompatybilność z PS VR

+ więcej gier z obsługą Full HD przy 60 kl./s - konsola nieco mocniejsza od konkurentki
+ mimo mocniejszego chłodzenia jest cichsza od poprzedniczki
+ współpracuje z goglami PlayStation VR
- cena (droższa od PS4/PS4 Slim o 500 zł)
- brak obsługi 4K w filmach Blu-ray
- mniej pojemny dysk twardy w porównaniu z konkurencją (brak wersji 2TB)

2