Powstaje... Ministerstwo Dobroczynności!

Kuba Dobroszek
Od lutego w Polsce będzie funkcjonować Ministerstwo Dobroczynności. Jego pomysłodawcy próbują w ten sposób zwrócić uwagę na kwestię autyzmu. -Chcemy zmotywować ludzi do pomagania potrzebującym - deklaruje Krzysztof Gorzkiewicz, prezes fundacji "Pomaganie jest trendy."
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Działalność Ministerstwa

-Chcemy stworzyć swoje Ministerstwo, które ponad politycznymi podziałami będzie realizować projekty, które tylko i wyłącznie z braku zainteresowania politycznego nie mogą być realizowane - mówi w rozmowie z "Logo24.pl", Krzysztof Gorzkiewicz.

Fundacja "Pomaganie jest trendy" - a więc inicjator projektu - do współpracy zaprosiła gminy i miasta z całej Polski. Gromadzony przez organizację budżet będzie przeznaczany na najciekawsze pomysły, które do niej wpłyną. Jednak Ministerstwo Dobroczynności nie będzie pokrywało wszystkich kosztów związanych z realizacją projektu wnioskodawcy - ten, składając wniosek, musi również przedstawić plan na pozyskanie pozostałej części funduszy. -Podobnie działa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stąd nazwa - opowiada Gorzkiewicz.

Z prośbą o dofinansowanie projektów, do Ministerstwa Dobroczynności będą mogły występować m.in. fundacje i stowarzyszenia zajmujące się pomocą niepełnosprawnym, bezdomnym, leczeniem osób chorych na raka oraz diagnozą i terapią autyzmu.

1
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Plejada gwiazd

W Polsce, według statystyk, na autyzm choruje 1 na 300 dzieci. W skali światowej problem jest jeszcze większy - dotyka 1 na 55 rodzących się dzieci. Dlatego fundacja "Pomaganie jest trendy" już od kilku lat buduje świadomość Polaków na temat tej przypadłości. Co roku w organizowane akcje włączają się rodzime oraz światowe gwiazdy (w tym takie tuzy jak Julio Iglesias czy Snoop Dogg). -Cieszy nas, że możemy liczyć na pomoc wielu ludzi - mówi Marcin Mendel, II wiceprezes instytucji. A Krzysztof Gorzkiewicz dodaje: -Gwiazdy raczej nam nie odmawiają. Nie otrzymują żadnego wynagrodzenia, robią to z potrzeby serca.

Tak było w przypadku choćby "Anielskich bajek" - tomiku z utworami dla dzieci, czytanymi przez ludzi kultury. Bajki recytują m.in. Jerzy Kryszak i Henryk Gołębiewski. Już wkrótce płyta będzie dostępna w ogólnopolskich centrach handlowych współpracujących z fundacją. Oczywiście część dochodu trafi na konto Ministerstwa Dobroczynności.

Ponadto "Pomaganie jest trendy" wspierają m.in.: Aleksander Kwaśniewski, Cezary Żak, Curtis Young, Daniel Olbrychski, Jerzy Połomski, Joanna Jabłczyńska, Włodek Pawlik, Maryla Rodowicz, Artur Barciś, Piotr Adamczyk i wielu innych.

2
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Nie tylko bajki

Krzysztof Gorzkiewicz: -Słowo "fundacja" czasem źle się ludziom kojarzy. Jako instytucja, która, mówiąc kolokwialnie, głównie wyciąga dłoń po pieniądze. My nie korzystamy z darowizn tak po prostu - zawsze oferujemy coś w zamian.

Dlatego w najbliższej przyszłości, oprócz dystrybucji "Anielskich bajek", fundacja skupi się też na produkcji pełnometrażowego filmu pt. "Królowa Bezdomna". Dzieło będzie oparte na powieści Macieja Waszczyka, a główne role zagrają znani polscy aktorzy w tym m.in. Bohdan Łazuka. Oczywiście, część zysków z dystrybucji produkcji wpłynie na konto Ministerstwa Dobroczynności.

Przedstawiciele fundacji "Pomaganie jest trendy" wystąpili także do Kancelarii Prezydenta oraz Prezesa Rady Ministrów z prośbą o objęcie ich Ministerstwa honorowym patronatem.

3
Więcej na ten temat: autyzm, pomoc