Graham Short to niezwykle ciekawy człowiek. Internet określa go jako „mikro-artystę” lub „artystę wizualnego”. 72-latek robi bowiem w skali mikro rzeczy naprawdę imponujące. W 2011 roku udało mu się zachwycić świat, gdy na ostrzu brzytwy napisał „Nothing is impossible”. Owo dzieło można było zobaczyć jedynie za pomocą mikroskopu przy czterystukrotnym powiększeniu, a wykonanie go zajęło panu Shortowi kilka miesięcy, w czasie których podjął ponad 150 prób. Pracował jedynie w nocy, ponieważ w ciągu dnia ruch uliczny powodował drżenia, uniemożliwiające wykonanie zadania. Teraz Anglik postanowił w charakterystyczny dla siebie sposób uhonorować Harry’ego Kane’a – napastnika reprezentacji Anglii, który na mundialu 2018 sięgnął po koronę króla strzelców.

Harry na banknocie


Pan Short użył swoich niezwykłych zdolności, aby umieścić podobiznę napastnika Tottenhamu na sześciu banknotach o nominale 5 funtów. Sześciu, bo tyle właśnie bramek udało się strzelić Kane’owi na rosyjskim mundialu. Wizerunek Kane’a można znaleźć na hologramie banknotu, tuż obok słynnej wieży z zegarem Big Ben. Trafienie na jeden z nich będzie jednak niezwykle trudne, ponieważ do obiegu zostały wpuszczone zaledwie cztery z nich – jeden z nich Graham Short sprezentował samemu Kane’owi, a kolejny został przekazany angielskiej federacji. Co się stało z pozostałymi czterema?

Pierwszy z nich wydałem w Meriden, w środkowej Anglii, zaledwie kilka kilometrów od autostrady M40 i M42. Stąd banknot ma szansę trafić gdziekolwiek. Drugiego pozbyłem się w Edynburgu, tuż obok kawiarni, gdzie J.K. Rowling zaczynała pisać „Harry’ego Pottera”. Czułem, że to magiczne miejsce. Trzeci i czwarty poszły w obieg w Walii i Irlandii północnej – powiedział Short.


Graham przewiduje, że każdy z odnalezionych banknotów sprzeda się ze sporym przebiciem na aukcji – podał nawet kwotę 50 tysięcy dolarów.