Wygląda na to, że musimy na dobre pożegnać się z wzornictwem, zapoczątkowanym w 2014 roku przez iPhone’a 6. Wszystkie pokazane na konferencji smartfony podążają bowiem ścieżką wytyczoną przez model X z 2017 roku. Przycisk home oraz szerokie ramki zniknęły – nowe iPhone’y zostały wyposażone w system rozpoznawania twarzy Face ID i posiadają „notch”, czyli charakterystyczne wycięcie u góry ekranu. Na pierwszy rzut oka różnią się od siebie jedynie rozmiarem, ale to jedynie pozory.

iPhone Xs, Xs Max i Xr – cechy wspólne

iPhone XsiPhone Xs Fot. Apple

Zacznijmy od tego, co łączy nowe modele smartfonów z Cupertino. Wszystkie zostały wyposażone w procesor A12 Bionic, który – jeśli wierzyć słowom Tima Cooka – jest najbardziej zaawansowanym technologicznie chipem użytym w smartfonach. Czterordzeniowy układ graficzny ma być o 50% szybszy niż ten zastosowany w iPhone X, a układ CPU składa się z sześciu rdzeni – dwóch nastawionych na wydajność i czterech na energooszczędność. Procesor jest w stanie szybciej od poprzednika przetwarzać pamięć, co zaowocowało – po raz pierwszy w historii iPhone’ów – wariantem pojemności 512 GB. Ma to rzecz jasna przełożenie na cenę, ale o tym za chwilę. Wszystkie nowe smartfony z nadgryzionym jabłkiem zostały wyposażone w ulepszony system Face ID, który ma być sprawniejszy od tego w iPhone X.

 

Jeśli zaś chodzi o wielkość ekranów, to Apple zrezygnowało z przekątnej 4,7 cala, która towarzyszyła nam od iPhone’a 6. Najmniejszy obecnie nowy iPhone (czyli Xs) ma rozmiar ekranu 5,8 cala – dokładnie tyle, co X. iPhone Xr jest nieco większy (6,1) cala, natomiast iPhone Xs Max to już kawał sprzętu – jego ekran ma przekątną o długości 6,5 cala. Xs oraz Xs Max posiadają ekrany OLED. Inaczej jest w przypadku Xr, który ma być budżetową alternatywą dla wymienionych. Budżetową, co nie znaczy, że tanią.

iPhone Xr – czym się różni od Xs i Xs Max?

iPhone XriPhone Xr Fot. Apple

Jeśli chodzi o design, to Xr wygląda bardzo podobnie do swoich braci, ale został pozbawiony kilku rzeczy, dzięki którym jest od nich tańszy. Największa różnica dotyczy ekranu – został wykonany w technologii LCD Liquid Screen, który niestety znacznie odstaje od OLED. Tylny aparat posiada jeden obiektyw – jego matryca ma 12 megapikseli, a obiektyw jest stabilizowany i ma jasność f/1.8. iPhone Xr jest też dostępny w większej liczbie kolorów od swoich droższych braci. Będzie to sześć wariantów: biały, czarny, niebieski, żółty, koralowy oraz czerwony, oznaczony jako Product(RED).

iPhone Xs, Xs Max, Xr – ceny

I tutaj dochodzimy do kwestii kluczowej. Za nowe smartfony od Apple trzeba zapłacić, i to niemało. Najtańszym z całego zestawienia jest iPhone Xr, który w zależności od ilości wbudowanej pamięci (64, 128 i 256 GB) kosztuje odpowiednio 3729, 3999 i 4479 złotych. iPhone Xs można kupić z pamięcią 64, 256 i 512 GB za 4979, 5729 i 6719 złotych. Sporo? Cóż, poczekajcie aż poznacie ceny iPhone’a Xs Max. W zależności od ilości pamięci kosztuje on 5479, 6229 i 7219 złotych. Sprzedaż w Polsce rozpocznie się 28 września.