Nie da się ukryć, że główną intencją wielu użytkowników Instagrama nie jest dzielenie się ze światem interesującymi treściami, a łechtanie własnego ego liczbą pojawiających się pod zdjęciami lajków. Teoretycznie nie ma w tym nic złego, jednak podążanie za wirtualnymi wyrazami uznania zmienia Instagram w pole rywalizacji, co nie do końca odpowiada jego właścicielowi.

Liczba polubień widoczna tylko dla właściciela konta

Instagram chce bowiem, żeby jego użytkownicy bardziej skupili się na samych zdjęciach, niż na liczbach pod nimi. Stąd też pomysł na nową wersję serwisu, która wygląda następująco – użytkownicy „lajkują” zdjęcia jak dotychczas, jednak liczba polubień pozostaje ukryta. To, ile osób polubiło dany post, widzi jedynie właściciel konta. Nowa funkcjonalność jest na razie testowana w Kanadzie i nie wiadomo kiedy (a przede wszystkim – czy w ogóle) pojawi się również w innych krajach.

Licznik lajków zniknie z Instagrama? Wyciekła testowa wersja serwisuLicznik lajków zniknie z Instagrama? Wyciekła testowa wersja serwisu wongmjane

Dlaczego Instagram chce ukryć liczbę lajków?

Włodarze Instagrama swoją decyzję tłumaczą chęcią „zmniejszenia presji” w serwisie, który ma przede wszystkim służyć jako narzędzie do prezentowania zdjęć, a nie pole walki dla tych, którzy pragną uznania. Propozycja rodzi rzecz jasna obawy ze strony influencerów i całej branży marketingowej, dla których liczba lajków pod postami jest wyznacznikiem popularności i jednym z głównych czynników decydujących o wartości danego konta. Trudno w tym momencie przewidzieć, jak zmieniłby się serwis gdyby omawiane zmiany rzeczywiście weszły w życie, ale trudno nie odnieść wrażenia, że liczba zdjęć z roznegliżowanymi kobietami mogłaby znacząco się zmniejszyć.