Gdyby producenci smartfonów mieli możliwość stworzenia idealnego świata według własnych wyobrażeń, każdy sięgałby po nowy model w dniu, w którym ten pojawiałby się na rynku. Zakładając, że użytkownik trzymałby się jednej (najlepiej najwyżej pozycjonowanej) serii urządzeń, musiałby dokonywać zakupu mniej więcej co rok.

W rzeczywistości cykl użytkowania jednego urządzenia wygląda oczywiście nieco inaczej. Jak często wymieniamy smartfony na nowe i co nas do tego skłania? Tego postanowił dowiedzieć się operator Ting Mobile, który przeprowadził stosowną ankietę – wzięło w niej udział około 3600 osób.

Dlaczego wymieniamy telefon na nowy?

Głównym powodem podjęcia decyzji o zakupie nowego telefonu jest fakt, że poprzedni przestał sprawnie funkcjonować – takiej odpowiedzi udzieliło 32% ankietowanych. Drugim powodem (dla 23%) było uszkodzenie lub zgubienie poprzedniego telefonu, a trzecim – „przestarzałość” urządzenia. Zaledwie co dziesiąty ankietowany przyznał wprost, że kupuje nowy telefon głównie dlatego, że po prostu chce to zrobić.

Jak często wymieniamy smartfony na nowe?

Oczywiście nie brakuje ludzi, którzy spełniają sen producentów elektroniki wspomniany w pierwszym akapicie. Jest ich jednak niewielu – do kupowania nowych telefonów częściej niż co rok przyznało się zaledwie 5% ankietowanych. Co dziesiąty czeka dwanaście miesięcy z kolejnym zakupem, a niemal co trzeci – dla lata. Najwięcej – bo aż 47%! – używało swojego telefonu dłużej niż trzy, ale krócej niż pięć lat. I trzeba przyznać, że jest to wartość dość zaskakująca, biorąc pod uwagę bombardujący ze wszystkich stron przekaz reklamowy o niesamowitych możliwościach nowych urządzeń. Gdy jednak przyjrzymy się odpowiedziom najmłodszych ankietowanych (z przedziału wiekowego 18-24), dostrzeżemy zgoła inne podejście – aż 40% z nich korzystało ze swojego telefonu krócej, niż rok.

Android czy iOS?

Plaga złośliwego oprogramowania. Miliony telefonów z systemem Android są fabrycznie zawirusowanePlaga złośliwego oprogramowania. Miliony telefonów z systemem Android są fabrycznie zawirusowane Fot. unsplash.com

Interesujące są również dane dotyczące zmiany systemu operacyjnego. Badanie dowiodło, że użytkownicy telefonów z nadgryzionym jabłkiem niezbyt chętnie przesiadają się na Androida – tylko 6% użytkowników systemu z robocikiem posiadało wcześniej iPhone’a, a aż 94% zmienia Androida na Androida. U apple’owców jest inaczej – 78% wcześniej również posiadało iPhone’a, natomiast 22% postanowiło porzucić konkurencję w postaci systemu od Google. Niemniej jednak Android nadal jest wiodącym systemem – do korzystania z niego przyznało się 65% ankietowanych.