Amerykańska firma zaprezentowała swój najnowszy sprzęt podczas gali wręczenia nagród The Game Awards 2019. Poznaliśmy nie tylko jej dość niecodzienny wygląd, ale również podstawowe informacje dotyczące specyfikacji.

Xbox Series X – tak prezentuje się rywal PlayStation 5

Nazewnictwo kolejnych generacji konsol Microsoftu trudno było do tej pory nazwać spójnym, a zaprezentowany w nocy sprzęt niczego w tej kwestii nie poprawia. Wręcz przeciwnie – trudno sensownie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego następca Xboxa One X nazywa się Xbox Series X. Można odnieść wrażenie, że nie mamy do czynienia z kolejną generacją, a raczej kolejnym wariantem obecnej. Odpowiedzialny za dział gamingu w Microsofcie Phil Spencer powiedział, że „nazwa Seria X daje nam wolność robienia innych rzeczy”. Cóż, takie wytłumaczenie musimy uznać za wystarczające.

 

Skupmy się jednak na rzeczach istotniejszych, czyli wyglądzie i możliwościach sprzętu. Nowy Xbox ma postać dość wąskiego (zwłaszcza w porównaniu do poprzednika), ale za to wysokiego prostopadłościanu z dużym wentylatorem umieszczonym na górnej ścianie. Microsoft twierdzi, że taka konstrukcja zapewnia lepszą wentylację, a co za tym idzie – cichsze działanie urządzenia.

Kosmetyczne i na pierwszy rzut oka niemal niezauważalne zmiany dotknęły kontrolera. Pad zyskał hybrydowy krzyżak, dzięki czemu naciskanie „skosów” ma być łatwiejsze, a także przycisk Share, który jest doskonale znany posiadaczom PlayStation 4. Kontroler ma być kompatybilnym z Xboxem One oraz pecetami. Jeśli ktoś z jakiegoś powodu nie będzie chciał zrezygnować z pada od Xboxa One, to nie będzie musiał tego robić – starsze akcesorium ma bezproblemowo współpracować z nową konsolą.

Xbox Series X – specyfikacja

Dokładna specyfikacja techniczna nie jest jeszcze znana, ale już teraz wiadomo, że do nowych Xboxów trafią procesory nowej generacji od AMD oraz dyski SSD, co znacząco skróci czasy ładowania. Bez wątpienia najważniejsza jest jednak informacja, że wszystkie gry na Xbox Series X będą działały w rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę, a niektóre z nich będzie można uruchomić nawet w 8K i 120FPS. Więcej na temat urządzenia dowiemy się podczas E3 2020 – wówczas ma się odbyć pełna prezentacja Xboxa Series X.

Xbox Series X – kiedy premiera?

Premiera nowej generacji konsol od Microsoftu ma trafić do sprzedaży pod koniec 2020 roku, a zatem mniej więcej w tym samym momencie, w którym na półkach sklepowych znajdzie się PlayStation 5. Cena urządzenia niestety nie jest jeszcze znana.