Sony jak dotąd dość oszczędnie dzieliło się informacjami na temat następcy PlayStation 4. Podczas gry konkurenci z Microsoftu wyjawili nie tylko specyfikację techniczną nowego Xboxa, ale też zaprezentowali, jak sprzęt będzie wyglądał, Japończycy ograniczyli się do dość dziwacznej prezentacji, na której mówiono przede wszystkim o dysku SSD i dość zawiłych technikaliach PS5. Ani jednego zdjęcia, ani słowa o nowych grach. Sony nie mogło jednak czekać w nieskończoność i w końcu musiało coś pokazać. Postanowiono zatem podzielić się ze światem informacjami na temat nowego kontrolera.

DualSense - tak wygląda pad do PlayStation 5

Jak dotąd sytuacja była prosta. Począwszy od czasów pierwszego PlayStation, pad do konsoli nosił nazwę DualShock z numerem takim samym, jak konsola. Ta tradycja skończy się wraz z piątą generacją – nowy kontroler ochrzczono mianem DualSense. Skąd ta zmiana? Japońska firma twierdzi, że dotyk będzie kluczowym aspektem nowego pada. Silniczki wibracyjne znane z poprzednich DualShocków zostaną zastąpione haptycznymi - ma to zapewnić lepsze „czucie” sytuacji w grze. Inaczej będą również zachowywać się spusty - będą dostosowywać się do okoliczności i na przykład stawiać większy opór podczas symulacji różnych czynności (jeśli w grze będziemy przykładowo celować z łuku, poczujemy „napięcie” cięciwy).

DualSenseDualSense fot. PlayStation

Tym, co jednak najbardziej zwraca uwagę w DualSense, jest jego wygląd. Bo chociaż Sony nie zrezygnowało z symetrycznego układu gałek analogowych, to nie da się ukryć, że nowy kontroler kształtem mocno przypomina ten xboxowy. Sporo się zmieniło - panel dotykowy jest teraz większy, a dioda świetlna została umieszczona na jego bokach. Przyciski - zarówno kierunkowe, jak i te z symbolami trójkąta, kółka, kwadratu i krzyżyka - zostały przykryte warstwą przezroczystego plastiku. Kontroler zyskał także mikrofon. Zniknął za to przycisk „Share”, który został zastąpiony przez „Create” - zdaniem ludzi z Sony ma on zapewnić „nowe, pionierskie sposoby tworzenia przez graczy epickich treści z gier”. Zwiększono także pojemność akumulatora, co przełoży się na długość działania na jednym ładowaniu - była to jedna z największych bolączek pada do PlayStation 4.

PlayStation 5 - kiedy premiera?

Wraz z zapowiedzią DualSense Sony potwierdziło datę premiery PlayStation 5. Urządzenie ma trafić do sklepów w okresie świątecznym 2020 roku, a zatem na przełomie listopada i grudnia. Nie wiadomo jeszcze, ile konsola będzie kosztować.